· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > dezvatul de pampersi il stiu darrrrrrrrr...............
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor dezvatul de pampersi il stiu darrrrrrrrr...............     
cara

Copii
Timeea: 19 ani, 4 luni

10.11.2003 2:03     citat 

Stati foarte bine, Nina! Si fetita ta nici nu are 2 ani.Deci, cred ca asta e secretul: sa-l pui pe copil pe olita macar de pe la 10 luni! Dar eu l-am ratat, asa ca... mai astept jenat

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 18 ani, 7 luni

11.11.2003 11:39     citat 

Da, Cara, am avut de la cine invata ! Dintotdeauna mi-au placut copiii. Prietenele mele si sora mea mai mare, au copii maricei. Care, cum nastea, eu eram acolo, in preajma lor, pt. a fi pe langa copii. Am avut ce invata. Plus ca, stam cu mama. Am avut-o langa mine din prima clipa cand am sosit acasa de la maternitate. Conteaza mult !

sus

Denunta
asorina

Copii
Sonia: 19 ani, 10 luni

11.11.2003 1:15   buna  citat 

:oops:sunt de acord cu AdinaA, fata mea numai face pipi in pampi pe timp de zi, la virsta de doi ani, dar de abia din august anul acesta, adica aproape la virsta de trei ani, a inceput sa nu mai faca pipi in pampi pe timp de noapte, asa ca de la inceputul lunii octombrie , vazind ca nu a mai facut in pampi noaptea am renuntat sa ii mai pun noaptea scutec, dar depinde de copil, fiecare are alt ritm si eu zic ca nu trebuiesc fortati.
Cu drag sarut

sus

Denunta
Rose76

21.04.2009 2:54   Cearceaf impermeabil  citat 

Eu am cumparat de la Carrefour o PROTECTIE IMPERMEABILA pentru saltea sub forma de cearceaf husa pe care v-o recomand cu toata caldura.[8D] Este de la BEBE BLEU. Am impresia ca au mai multe dimensiuni.
Pe exterior (partea pe care doarme copilul) este din bumbac iar pe interior este impermeabilizata cu poliuritan.
Am luat 2-3 bucati sa am de schimb. Nu trece nimic prin el si rezista la spalare la 60 grade. Nu au decat culoarea alba.
In 2 saptamani am rezolvat problema, baietelul meu a renuntat la pampers.[olala]

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 1 luna

01.05.2009 10:15     citat 

Fetita mea bea lapte in timpul noptii. Ma gandeam ca nu vom renunta la pampers din moment ce bea lapte. Dar am zis sa incerc. Pe la ora 12-01 o trezesc sau se trezeste singura si cere lapte. Negociem sa mergem intai la toaleta. Apoi lapte si pana dimineata nu mai face pisu. E drept, ca mai avem si accidente si faza cu nu imi vine sa fac pisu, dar peste o ora patul e ud.

sus

Denunta
Gabiluta

Copii
Alex: 14 ani, 3 luni
Vlad: 10 ani, 6 luni

02.05.2009 11:45     citat 

Cu bucurie scriu si eu ca dimineata, dupa 12 ore de somn, Alex avea pampersul uscat. Nu ma asteptam la asa surpriza placuta pentru ca abia a scapat de cel de zi, de o saptamina nu mai punem (mai are doar la somnul de zi la gradi). Incercasem in vara sa renunte, dar nu era pregatit, nu am insistat, era si mai comod cu pampers, mai ales ca eram mai mult pe-afara sau in masina (ne-am plimbat mult), el nu spunea, iar daca il intrebam zicea ca nu face si facea pe el in urmatoarele minute. Pe urma, mai incercam din cind in cind in week-enduri cind eram acasa, dar nu am fost consecventi; cel mai mare ajutor a venit de la ingrijitoarele de la gradi (e la program lung) si incet-incet, fara presiune a devenit ceva obisnuit sa faca la olita sau la wc. Abia saptamina asta, l-am lasat fara pampers si in afara casei si rezultatul a fost extraodinar, niciun accident. (din diverse motive, n-am avut curajul sa incerc mai devreme). Astept noaptea urmatoare, acum ca mi-a dat semnalul ca ar fi pregatit sa trecem la etapa urmatoare.

sus

Denunta
david_ionela2000

Copii
DAVID-ANDREI - UN INGERAS
12 ani, 8 luni

17.07.2009 3:46     citat 

eu inca nu am incercat sa-i scot pampersul noapte insa as vrea abia l-am scos pe cel de peste zi dar nu imi spune cand face pipi ori caca pur si simplu face si dupa aceea vine si imi spune ca a facut la olita sta doar cateva secunde si se ridica nu pot spune ca s-a invatat mai avem mult pana acolo dar promit ca am sa mai scriu si am sa va spun cand si cum s-a intamplat pana la urma :P

sus

Denunta
Safa

17.08.2009 3:26     citat 

A mea are cam 3 luni decand s-a invatat la olita.Noaptea ii pun pampers,nu prea a facut,decat de 3 ori s-a intamplat cand a baut multe lichide pana inainte de culcare.Sincer cred ca inca o sa-i mai pun,accidente cred ca vor mai fi ca are aproape 2 ani jumate.

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 10 ani, 6 luni
Marina: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

17.08.2009 4:28     citat 

pentru fetele care ziceau ca la 2 ani sau 2,7 ani inca nu fac la oala va povestim cum am facut noi:
La noi nu a functionat pusul la oala de la 9,10 luni. Am incercat dar nu a avut absolut nicio o valoare pentru ca oricum a refuzatg oala cand s-a facut mai mare. Apoi am mai incercat mereu sa o mai punem la oala la 1 an, la 1an si cateva luni , la 1,5 ani si tot asa. Nu-i placea si pace . Aveam 3,4 olite , 3-4 capace de wc si degeaba. Intr-un final am zis sa astept sa vina vara fetita avea 2 ani si 4 luni si i-am scos ziua pamapersi si i-am dat chilotei. Doar seara ii mai puneam pampersi. In timpul zilei o punea pe oala in anumite momente: cand se scula dimineata sau dupa somnul de pranz, dupa fiecare masa. Ea personal nu cerea niciodata la oala. Daca se nimerea sa faca la oala o laudam fooooarte tare. Facea adesea pe ea dar nu o certam niciodata si cateodata o mai lasam asa uda 10-15 minute sa vada cum e. Intr-un final a inceput sa faca mai mereu la oala desi ea nu cerea, facea pentru ca o puneam eu. Si treptat a inceput sa ceara. Si o auzeam tipand cat o tineau plamanii: OALAAAAAA. Iar acum la 2 ani si 7 luni face numai la oala pe care o cere singura. Foarte rar se scapa un pic pipi si atunci isi aduce aminte si cere oala si face la oala ,chiloteii doar se uda un pic. Mandra mea s-a facut fata mare sarut . Incercam sa scapam si noi noaptea si cred ca voi lua cearsaf din acela protector si ii voi da chilotei si noaptea.
Asta incercam sa va zic ca la fata mea nu a functionat decat o solutie radicala: am scos pampersii si i-am dat chilotei. Indiferent ca mergeam la magazin sau in parc era fara pamapersi.
Sper sa va ajute fetele, multa bafta si incercati sa profitati acum cand inca e cald afara si nu-i problema ca se uda... zambet

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 9 luni

18.08.2009 7:06     citat 

remimona ma bucur ca ai reusit sa ajungi unde vroiai cu scapatul de scutece.
Dar eu cred ca solutia a functionat pentru ca fata era destul de mare si nu pentru ca a fost "radicala".
Eu il tin pe al meu fara scutec toata ziua pentru ca e cald si mi se pare ca transpira cu scutec pe el. Chestia asta nu-l face deloc sa vrea la olita sau la wc.

Daca nu facem chiar nimic in privinta dezvatatului de scutec, copiii incep singuri sa ceara la olita intre 2 si 4 ani. Asa ca fara stres cool

sus

Denunta
Lelodi

Copii

21.08.2009 8:56     citat 

Grea treaba dezvatatul de pampers. Felicitari celor care au reusit zambet
Si noi suntem in plin proces si avem parte de o gramada de evenimente. Dar parca cel mai rau a fost aseara dupa ce l-am pus la culcare...si-a dat cred de 3 ori pampersul jos si a facut pipi pe perna si apoi de 2 ori pe saltea. Am schimbat 2 saltele, l-am pus pe olita, l-am certat...tot nu s-a potolit...cum ramanea singur in camera isi dadea pampersul jos sa faca pipi...si abia dupa ce termina ma striga... plang sau sunt foarte trist imi venea sa ma urc pe pereti.
Nu inteleg ce o fi in caputul lui de face asa ceva. In timpul zilei sta doar in chilotei, mai scapa pe el si atunci ma anunta ca a facut pipi si apoi face restul la olita... in rest il pun eu din cand in cand si functioneaza destul de bine. Dar faza asta cu pipi pe perna sau saltea nu stiu de unde vine. Aveti voi vreo explicatie? sau a mai patit cineva asa ceva?

Lelodi

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 9 luni

21.08.2009 10:11     citat 

Exista cearsafuri absorbante de la Happy - Bella. Pui salteau in patut, pui cearsaful absorbant, pui cearsaful normal. Si daca e vreun accident, schimbi doar cearsaful de deasupra si pe cel absorbant de unica folosinta.
Se pare ca nu mai vrea scutec. Asta e, lasa-l fara scutec si foloseste protectie pentru saltea pana cand esti sigura ca va cere de fiecare data.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: