· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Ingerasi > Cuvinte, ganduri care nu ajuta
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Cuvinte, ganduri care nu ajuta     
stelutzza

Copii
Radu: 14 ani, 9 luni
Alexandra-Elena

22.02.2007 8:08     citat 

Lilth nu a spus nimeni ca ai facut cu rea intentie dar spune-mi tu cum te-ai simti cand dupa ce ti-a murit copilasul vine cineva si ti spune "la urma urmelor toti ne ducem"?Nu esti inca mama si nu stii...si mai ales nu iti imaginezi ce inseamna sa iti moara copilasul in brate si sa nu poti face nimic.Ideea e ca fraza asta suna tare nasol si e trist ca nu ai invatat nimic din toata discutia asta si tot tu ce esti cea ofuscata.Ai ranit...nu zic ca a fost cu intentie dar uneori si vorbele negandite scrise doar asa de dragul de a scrie si eu la un subiect pot provoca asemenea ganduri.Daca nu aveai ceva mai folositor de zis trebuia sa o lasi balta.

sus

Denunta
SMOKY

22.02.2007 9:21     citat 

e povestea lui lilith
http://www.parinti.com/modules.php?name...re&id=2198

sus

Denunta
Cora

22.02.2007 9:39     citat 

----------
lilith1967 a scris:
..... si cumva fratele meu a adus vorba de Nicholas.... ... o discutie despre copii nostri plecati intru Domnul este o alinare si nu numai....este o recunoastere a faptului ca ei au fost parte din viata noastra, chiar daca numai pentru putin. O recunoastere a faptului ca undeva, ascuns in inima noastra, ei traiesc inca si cresc frumos alaturi de toti copii de varsta lor pe care-i intalnim pe strada sau in parc. Este acel "pay the respects" fata de acei copiluti....Si i-am explicat toate astea si pe urma am inceput sa vorbesc cu fratele meu despre copilutii nostrii din ceruri.... cum aratau, cum miroseau.... putinele amintiri pe care le aveam cu ei.... si a fost bine. A fost bine. AM plans amandoi, impreuna cu sora noastra si a fost bine.
Peste 4 luni, cand s-a dus mama.... imi zicea Danut: acum o sa aiba mamaie grija de Nicholas....
----------

Doamne Lidia, m-ai facut sa pling... mi-am adus aminte de acele clipe cumplite prin care ai trecut cu Nicholas... nici acum nu stiu cum ai reusit sa o iei de la capat, dar Slava Domnului cu Trenuletul dragalas si zglobiu probabil a fost un pic mai usor, desi nu stiu cum. Offff... si acum imi amintesc ca la alegerea numelui lui Nicholas al meu de catre Alex, primul lucru care m-a "lovit" a fost gindul la puiutul tau pierdut, si mi s-a "strins inima"... dar nu puteam sa-i explic lui Alex de ce sint un pic "rezervata" cu numele Nicholas... si mi-era chiar teama sa-ti spun tie... numai sa nu deschid o rana... offf... m-am pierdut in cuvinte fir-ar sa fie... trist

sus

Denunta
Cora

22.02.2007 9:45   Re: Cuvinte, ganduri care nu ajuta  citat 

----------
lilith1 a scris:
...
bai fetelor/femeilor ce avetzi duamne????????????
1. Eu am crezut k spun ceva care ajuta.
2. Nu am "redeschis" eu nici un subiect. Atunci am citit, atunci am raspuns, cu intentia de a spune ceva folositor. Bag seama, dupa intorsatura pe care nu pot sa imi cred ochilor ca a luat-o o vorba dulce surprins surprins surprins , k shi-a bagat cineva coada.
N-oi fi eu supermearsa la biserica, dar crestina sunt. So, sa va ierte Cel de Sus pentru aceste "ganduri" aiurea. In veci nu mai zic nimic in legatura cu pierderea cuiva. Se vede treaba ca intentia de bine e ceva de mama. surprins surprins surprins Inca o data nu pot sa cred. Nu mai intru pe forumuri de femei. in veci :p...
----------

femeie, linisteste-te ca nu ti-a dat nimeni in cap, nu te-a injurat, nimic... a fost reactia unei mame indurerate... pune-te in situatia ei si a celorlalte ca ea si citeste ce ai scris tu... ai sa intelegi de ce au ripostat... fir-ar sa fie frate ca tare greu este ca cel putin la astfel de subiecte triste sa te gindesti si la ce este in sufletul celui necajit...
au nevoie de incurajari, dar parca nu ai spus-o prea frumos, pt. ele, tie poate nu ti se pare iesit din comun... mie da si probabil daca eram in locul lor nu stiu ce ar fi fost la gura mea...

sus

Denunta
lilith1967

22.02.2007 9:52     citat 

----------
Cora a scris:
[... si acum imi amintesc ca la alegerea numelui lui Nicholas al meu de catre Alex, primul lucru care m-a "lovit" a fost gindul la puiutul tau pierdut, si mi s-a "strins inima"... dar nu puteam sa-i explic lui Alex de ce sint un pic "rezervata" cu numele Nicholas... si mi-era chiar teama sa-ti spun tie... numai sa nu deschid o rana... offf... m-am pierdut in cuvinte fir-ar sa fie... trist
----------

mai, Nicholas nu e TM pentru copilul meu zambet .... stai linistita, ca nu s-a intamplat nimic atunci..... a fost o strangere de inimi, mica-micuta, la fel cum se intampla cand il vad pe baietelul unei colege de servici, nascut in aceeasi luna in care trebuia sa se nasca Nicholas.... si cred ca mama baietelului nu intelege de ce ma uita la el asa.... luuuung si parca as vrea sa-mi intiparesc in minte trasaturile copilului.... dar incerc sa vad in el pe Nico..... atata tot....

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

23.02.2007 1:32     citat 

lidi, multumesc frumos ca mi-ai raspuns! sarut stii tu

sus

Denunta
nane

Copii
Sorana Maria: 16 ani, 7 luni

19.11.2007 8:49     citat 

E prima mea postare de cand sunt singura , nici nu aveam intentia sa scriu , dar am citit aceste comentarii , aceste ganduri ale tuturor si am ceva de spus .
Vreau sa va fac sa intelegeti teoretic ce-i in sufletul unei mame ca sa va dati seama de erorile imense care se pot face cu cuvinte gandite prea putin . Daca nu stii ce sa zici , decat sa zici o prostie care ma poate arunca intr-un hau , care ma face sa vomit si sa tremur , mai bine spune simplu " condoleante " ca le primesc si stiu ca nu ai cuvinte pt ca nici eu nu am , nici eu nu pot sa-ti spun ce as vrea sa-ti spun , si atunci spun doar " multumesc " . Dar sentimentul ca-mi esti aproape ca te gandesti la mine , ca vrei sa ma ajuti cumva , l-am primit , il simt .
Incercati sa intelegeti ca este un soc , iti intepeneste creierul , privirea devine bovina , lumea vorbeste cu tine si tu auzi cu intarziere , si imediat uiti sa raspunzi . Sufletul devine vulnerabil , percepi sentimente , senzatii . De aceea trebuie maaare atentie .
Zicea Christa de calcatul in strachini , zicea Onush ca asa ceva nu se face , au o dreptate imensa , nimic nu scuza anumite gesturi chiar daca persoana le-a facut din intentii bune. Am sa dau cateva exemple :
- am primit nenumarate mailuri , de la multa lume , adresa de mess de mail , nr de tel , au fost repede date din mana in mana ( ma refer in general ,de la cunostinte cat de cat apropiate au ajuns la pers cu care poate ma salutam ... nu neaparat in particular aici pe forum ). Mailuri care o data deschise nu le mai puteam inchide decat daca clikaiam ca sa se deruleze paginile , pagini cu ingeri pufosi , bucalati , ondulati , in rochite aurii care sufla in trompete si danseaza jazz .
Mailuri in care la fiecare clik aparea un rand dintr-o rugaciune de care nu am auzit pana atunci , dar era lunga si dadeam clik in disperare .
Am primit mailuri cu poezii aiurea , cineva ( imi explica ) a fost inspirat de durerea mea si intr-o noapte a facut poezii cu si despre copilul meu .
Cineva mi-a spus ca o sa-i faca o melodie .
Mi-au fost cautate rudele inainte sa vina la mine , si un apropiat , un apropiat , mi-a trimis un brat de carti , citez cateva titluri : " Vise naruite " , " Presiunea a disparut " , " Minciuni pe care la cred femeile " " de ce adolescentii se indeparteaza de religie " . E singura persoana la care i-am raspuns rece si dur , interesant el s-a suparat .
La telefon dupa o introducere calda cand chiar vroiam sa vorbesc incepeau sa curga intrebari , " cat va costa?" " aveti bani?" " la ai vostri le-ati trimis voi sau au avut ei ?" " ce faceati in timp ce va murea copilul?" , " apoi ce ati facut " ( dupa acest telefon pe care l-am inchis instant nu am mai raspuns nimanui ) " vai tu , ce-i cu vocea ta" , " noi am aflat ca scrii pe un forum si citim pe acolo , sa scrii daca acuma nu poti vorbi " ( asta va si explica de ce nu am scris si nici nu voi scrie detalii , povesti explicatii )

Nu stiu daca m-am facut inteleasa , nu fac referire la nimeni , nu vreau sa jignesc pe nimeni , din tot acest mesaj as vrea sa se inteleaga ca e nevoie ,in asemenea cazuri , de putina atentie , de delicatete . Un om intr-o asemenea tragedie nu are chef , nervi , ... sa stea la telefon minute in sir ca sa satisfaca curiozitatea cuiva , pt ca sa stiti ca dupa introducerea cu condoleante si cateva cuvinte frumoase se schimba tonul , devenea curios , lumesc.
Am scris acum pt ca inca imi mai picura cate un mesaj de genul asta . Eu ii inteleg , asa stiu sa se exprime , dar e foarte greu de trecut peste , imaginea cu ingerii dansand .....

Multumesc frumos si din tot sufletul tuturor celor care mi-au fost aproape . Multumesc si adminului stie el pt ce .
As avea o rugaminte , daca este vreo mamica trecuta prin asta care ma poate ajta un pic , o rog sa-mi trimita un pm , eu nu apelez pt ca nu vreau sa rascolesc pe nimeni . dar simt ca nu mai pot , chiar nu mai pot .
Va imbratisez cu drag ,
nane

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni

19.11.2007 11:14     citat 

condoleante, sa-ti dea Dumnezeu putere !

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

19.11.2007 11:01     citat 

multumim pentru mesaj nane....Dumnezeu sa-ti dea putere

sus

Denunta
bibilushu

20.11.2007 9:33     citat 

Nane, nu stiu daca tu stii, dar eu mi-am pierdut baietelul de 3 anishori in urma cu trei luni in urma unei interventii pe cord in Germania. El a fost, este si va fi mereu dragostea si durerea mea nemarginita. El a fost si este lupta mea cu viata si cu moartea. Nici macar familia nu stia ca ar avea o problema, deci iti dai seama de socul prin care au trecut cu totii cand au aflat. Despre noi parintii ce as putea sa iti spun? Soc, durere, paralizie cerebrala, o minte inghetata, un corp inert, intuneric, disperare......Simt ca o parte din mine a murit. Imi doresc sa fii murit cu totul sa nu trebuiasca sa trec prin asa ceva. Au aparut si in cazul meu nenumarate persoane de bine........cel mai tare m-a durut cand o prietena ffff. buna mi-a trimis poze cu copilashii ei tinandu-i in brate strans spunandu-mi ca asa a simtit in acel moment ca mama sa isi tina copilashii in brate cu gandul la baietelul meu care nu mai putea fii tinut in brate de mama lui si cu mesajul Doamne fereste de asa ceva!......am crezut ca ma scurg cu totul atunci.......m-am suparat, dar mi-am dat seama ca e reactia ei normala la o astfel de tragedie.
Te rog mult trimite-mi mail daca vrei sa discutam. Eu corespondez cu multe mamici in aceasta situatie chiar si de aici de pe forum si crede-ma ca ne face bine sa stim ca nu suntem singure,sa stim ca putem vorbi cu foarte multa dragoste despre copii nostri, sa ne impartasim durerea si bucuria a fii mame fara a parea "ciudate" ca doar copilul nostru nu mai e.
Da-mi te rog adresa ta de mail sau scrie-mi : [email protected].

Putere, lupta, dragoste, liniste si binecuvantare! Te imbratisez cald!

sus

Denunta
bibilushu

20.11.2007 9:36     citat 

am recitit mesajul si am gresit adresa de [email protected], e pe ro nu pe com. Sorry!

sus

Denunta
bibilushu

20.11.2007 10:14     citat 

foarte fericit foarte fericit ......sunt aiurita de tot sa stii. [email protected]. Aceasta e adresa corecta, acum am verificat-o. ochi peste cap

sus

Denunta
doiando

21.11.2007 8:24     citat 

BUNA,NANE!
Stiu ca nu ma cunosti,nici eu pe tine dar din pacate am trait amandoua o tragedie.Baietelul meu a plecat la ceruri in ianuarie la varsta de 1,8 ani.Eu am net abia din luna august,iar primul meu gand a fost sa caut o mamica care sa ma inteleaga.Daca pot sa te ajut cu ceva adresa mea de mail este:[email protected] mine m-a ajutat conversatia cu o alta mamica de ingeras ,daca pot as vrea sa ajut si eu la randul meu.
Ai grija de tine si de sotul tau,sa va dea DUMNEZEU putere!

sus

Denunta
ddadriana

23.11.2007 12:56     citat 

Nane eu cred ca tu ar trebui sa indraznesti sa intri in contact cu mamele patite, ele sint cele care te pot intelege, si pot cel mai bine sa vorbeasca cu tine. Eu nu cred ca o rana se poate deschide, ea ori e inchisa/vindecata si atuncia nu mai este rana, ori e deschisa, si nu poti sa-i faci rau , decit bine, vorbind cu ele despre durere.
Asta o spun ca sa nu se ramina doar la inpartirea eMailurilor, folositile, o sa va prinda foarte bine.

sus

Denunta
doiando

23.11.2007 3:31     citat 

E f.greu sa intelegi o mama care si-a ingropat copilul.De fapt,sunt momente cand nici noi nu mai stim ce sa facem sa ne simtim mai bine.Eu am mai scris pe forum la un alt subiect si nu am fost deloc inteleasa si atunci am renuntat sa mai scriu.Atunci cand intri inlupta ptr.copilul tau impotriva bolii totul ia o inorsatura ciudata in viata.Daca iti si pierzi copilul deja simti ca traiesti o alta viata.Eu incerc uneori sa-mi aduc aminte de viata de dinainte de puiutul meu si ajung la concluzia ca viata adevarata am trait-o doar cu el si atunci din nou totul se prabuseste in mine.Mie mi-a zis cineva ca la mine a fost mai usor ptr.ca am stiut cu 2 saptamani inainte ca imi pierd copilul ca au descoperit ca are o boala grava,DUMNEZEULE,cum sa fie usor sa astepti pe un pat de spital la 800km.de casa sa-ti moara copilul,ca apoi sa-l duci in sicriu acasa???Sau imi este mai usor ptr.ca avea doar1,8ani si o sa uit mai usor,dragi mamici aceste cuvinte dor asa de tare ca in momentele acelea iti zici ca acel om iti este cel mai aprig dusman,dar cu timpul intelegem si noi!Trebuie sa ne rugam la Dumnezeu sa ne lumineze macar mintile daca nu ne poate da copii inapoi!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: