· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ct mananca bb de 3 luni jumatate- 4 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Ct mananca bb de 3 luni jumatate- 4 luni     
YcA

Copii
Mihaela: 12 ani, 11 luni
Alexandru: 19 ani

21.02.2007 4:53   Ct mananca bb de 3 luni jumatate- 4 luni  citat 

Cat mananca bebelusi vostri la varsta asta???....fetita mea de 3 luni si jumatate de ceva vreme parca nu mai mananca asa bine.Ea mananca de ceva vreme cam 120 ml si in loc sa crestem gramajul la sticla,ea parca mananca si mai putin,adica uneori nu reuseste nici cei 120 ml sa ii termine,lasa cam 20-30 in biberon si sa marit si intervalul de masa,adica pana acum manca la 2 ore,rar la 2 ore si putin,acum sta si cate 3 ore,poate si mai mult si cu toate astea nu mananca uneori nici acei 120,oare sa nu ii mai placa laptele cumva???.....ca are momente cand mananca ce mananca,probabil cand ii este foame dupa care incepe sa dea biberonul pe la masele rad si sa se joace cu el.

sus

Denunta
bianca_ve

Copii
vlad: 13 ani

21.02.2007 5:37     citat 

Depinde cate mese pe zi.Sper ca nu 12 rad !Cu aproximatie cam 180ml apa +6 masuri lapte praf de 6 ori pe zi.Dar nu toti copiii mananca la fel asa ca nu-ti fa probleme daca ia in greutate normal atunci inseamna ca mananca cat trebuie.Al meu de exemplu la 4 luni jumate mananca doar 150 ml si are 8 kg

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

21.02.2007 5:50     citat 

Yca nu cred ca nu ii mai place laptele.....asa mai au ei perioade in care nu mananca .Si eu am trecut prin perioade din astea cu fica-mea dar si-a revenit. A mea mananca acum intre 120-150 ml si are acusi 7 luni.Ea manca pe al 3 luni si 200 ml odata .....dar m-am resemnat .Atat timp cat nu plange de foame e ok. Inseamna ca se satuta cu cei 120ml .Cand mai vrea cere ea. Eu te inteleg foarte bine dar nu prea ai ce sa faci. 120 ml e ok dupa parerea mea!! Pupik sarut

sus

Denunta
karina18

Copii
maria diana: 13 ani, 1 luna

21.02.2007 7:08     citat 

180 ml apa cu 6 masuri de lapte inseamna 210 ml lapte reconstituit ori 6 biberoane rezulta 1260 ml! cum sa manance atat un bebe de 4 luni!? ar trebui sa pape intre 700 si 900 ml in 24 ore, dar fiecare bebelus e diferit!

sus

Denunta
YcA

Copii

21.02.2007 7:48     citat 

Inseamna ca nu e de rau,daca si bb vostri mananca la 7 luni tot cam acelasi gramaj.Si ea la 3 luni jumatate are 7200kg,sunt curioasa sa vad daca o sa mai ia asa bine in greutate si la stilul asta al ei de mancat care il are acum!!

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

23.02.2007 11:47     citat 

Incearca sa maresti intervalul dintre mese. Nu o indopa. Un bebe de varsta ei trebuie sa manance la 3 ore.
De pe la 3 luni Eliza mananca 120ml de lapte si rara cate 150ml. La inceput eram obsedata ca nu mananca destul si imi notam intr-un caiet orele si cat manca de fiecare data. Pe la 4 luni am obosit si am renuntat. Daca ii e foame... cere. Acum mananca la 4 ore si are 6200g.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.02.2007 11:57     citat 

----------
emapatrichi a scris:
Nu o indopa. Un bebe de varsta ei trebuie sa manance la 3 ore.
----------

Sunt de acord cu faptul sa nu se indoape un bebelus. Mai putin insa cu a doua fraza, pentru ca depinde CE mananca bebele. Mona inca e alaptata exclusiv, dupa incercarile esuate de diversificare, si atata timp cat o alaptez, o fac la cerere, nu dupa program. zambet

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

24.02.2007 11:11     citat 

----------
Christa a scris:
Mona inca e alaptata exclusiv, dupa incercarile esuate de diversificare, si atata timp cat o alaptez, o fac la cerere, nu dupa program. zambet
----------

Christa,
de ce nu ati reusit cu diversificarea?

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 26 ani, 2 luni
Federica: 13 ani

24.02.2007 11:44     citat 

Dupa parerea mea fiecare copil este divers. De exemplu Venetia minca la fiecare 3 ore maxim 90 ml lapte, chiar si noaptea, in schimb Federica papa doar de 4 ori pe zi cite 200-220 ml lapte iar noaptea doarme. Daca a ta papa formula e mai bine sa ti cele 3 ore distanta intre mese pentru a avea timp stomacul sa digereze laptele, in schimb daca o alaptezi atunci poti da si la cerere.

sus

Denunta
YcA

Copii

24.02.2007 2:39     citat 

Bebelina mea papa formula,probleme cu colici si cu burtica de la mancatul asta mai des,multumim lui Dumnezeu ca nu am avut.Papa si noaptea,vad ca nu se lasa de obiceiul asta,prima masa in noapte este la o distanta de 5-6 ore de la ultima,care este luata pe la 9.30,dar dupa distanta asta mare intre mese isi recapa obiceiul de supt la 3 ore si in noapte,...deci mananca la 9.30 seara,pe la 2-3 in noapte si dupa aceaia fix la 3 ore,dar nu asta este problema ca adoarme la loc,nu stiu ce este acela plans noaptea.Pe mine ma ingrijora ca nu mai manca la fel si aseara am si cantarit-o si saptamana trecuta nu a luat decat 150 gr si la fel si acum doua saptamani,cand nu m-am agitat foarte rau ca am zis eu ca nu am mai tinut bine minte cat a avut la ultima cantarire,dar acum vazand ca si in a doau saptamana tot putin a luat mi-am dat seama ca asa a fost si cu o saptamana inainte.Pana acum a luat cam 1300 kg pe luna,la 3 luni jumatate avand 7200kg,insa ma intreb de ce oare sa nu mai ia bine in greutate??

sus

Denunta
Christa

Copii

24.02.2007 4:14     citat 

----------
emapatrichi a scris:
de ce nu ati reusit cu diversificarea?
----------

Problema e ca se spune de fapt sa incepi diversificarea cand e copilul sanatos, si Mona saraca are muci de cel putin o luna, cred. Plus ca si tusea putin, intre timp i-a trecut si de vreo 2-3 zile iar tuseste din cand in cand. Am incercat cateva legume pana acum, prima oara am inceput cu pastarnac, pe care l-a si mancat la inceput, dar a doua zi deja nu i-a mai suras, apoi am incercat cu altele care nu i-au suras de la bun inceput. rad Adica le impingea afara din gura. Azi i-am dat dovleac inabusit (nici macar n-are gust rau, l-am gustat, pastarnacul are ceva gust aparte), am reusit sa i-l bag in gura, dar nu l-a inghitit. Si uite-asa, din cand in cand incerc, si candva o manca ea, ca doar n-o s-o alaptez pana la 18 ani. foarte fericit Insa insist pe legume la inceput, fructele si cerealele vreau sa i le dau mai tarziu abia.

sus

Denunta
Christa

Copii

24.02.2007 4:17     citat 

1300 g pe luna e foarte mult, zic eu. Acum Mona era la inceput chiar la limita, ca lua 400-600 g/luna (apoi n-am mai tinut evidenta), asta asa ca sa iti faci idee.
----------
YcA a scris:
ma intreb de ce oare sa nu mai ia bine in greutate??
----------

Pentru ca cu cat cresc, cu atat "scade" luatul in greutate, adica nu mai iau asa mult in greutate ca la inceput. Gandeste-te si tu la ce greutate ar ajunge la maturitate daca s-ar ingrasa cu 1,3 kg/luna, si asta luna de luna.
trag cu ochiul

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

24.02.2007 6:45     citat 

Christa,

Cred ca esti adepta introducerii legumelor pe rand, cate una singura. Poate de aceea nu ii place. Eu i-am dat prima data supa limpede de legume ca sa se obisnuiasca cu alt gust decat laptele. Nu e o idee buna?

sus

Denunta
YcA

Copii

24.02.2007 6:50     citat 

EA a luat foarte bine in greutate pana acum,adica chiar poate prea mult...am nascut-o cu 3000 kg,in prezent avand 7200 la cele 3 luni jumatate si normal ca am fost putin panicata cand am vazut cat a luat in ultimile 2 saptamni,adica prin jumatate de cat lua pana acum.Nu as fi vrut sa fie o grasana,da parca si asa mi se pare prea putin si diferenta prea mare la gramaj fata de ce a fost pana acum.Oare ar fi devreme sa incep cu putine cereale???....oare ar putea fi o problema de sanatate ascunsa faptul ca ia asa putin in greutate??

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

24.02.2007 8:29     citat 

dar nu e putin draga mea ....150 gr /saptamana inseamna cam 600 gr pe luna si eu zic ac e foarte bine. Din cate stiu eu ei au perioade cand incetinesc din crestere. Cum spunea si christa ...nu are cum sa creasca la fel ....de acum va lua in greutate din ce in ce mai putin . Nu iti mai face griji ca e bine . 7200 gr la 3 luni jumatate nu e chiar putin . A mea are cam tot atat si are aproape 7 luni. A avut si a mea perioade in care a crescut de la 1400 gr pe luna ,pana la 500 gr pe luna.
Pupici si nu iti mai face griji trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: