· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ct mananca bb de 3 luni jumatate- 4 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Ct mananca bb de 3 luni jumatate- 4 luni     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

24.02.2007 8:46     citat 

----------
YcA a scris:
Oare ar fi devreme sa incep cu putine cereale???
----------

Da, mult prea devreme.
Si ca sa spun mai direct ce a spus tic_tic: 7200 g la 3 luni jumatate nu ca nu este chiar putin, ci chiar este aproape prea mult. Cum ziceam, Mona a luat mult mai putin in greutate (si nu e schelet ambulant), s-a nascut cu 4010 g si la 7 luni (deci dublu ca a ta ca varsta!) cantarea 7500 g.

@emapatrichi: nu se pune problema ca un aliment singur nu-i place si o combinatie i-ar placea. Problema e ca nici macar nu deschide gura. Are nasul infundat si din cauza aia respira jumatate pe nas, jumatate pe gura, si doar din cauza ca avea gura intredeschisa am reusit sa ii bag ceva in gura. Deci nici macar nu deschide gura. Plus ca, asta se stie si de la adulti, cand esti racit si ai nasul infundat iti cam pierzi si gustul, asa ca vom vedea cand i se desfunda nasul. Deocamdata pare sa se sature cu laptele, ca altfel ar urla de foame, dar nu e cazul. Acum cateva zile a stat ziua (adica de dimineata pana dupa amiaza) 9 ore fara sa manance nimic. Eu fusesem la serviciu, sotul a fost cu ea la plimbare de doua ori, a si dormit o mare parte a timpului, dar nici n-a dat semne ca i-ar fi foame. Deci se satura cumva. trag cu ochiul

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

25.02.2007 10:23     citat 

Christa,

cred ca exista copii care se satura cu aer. A mea pare sa fie uneori asa. Sau au digestia mai lenta (intr-o formulare mai fericita).

Daca nu deschide gurita cand vede lingurita... poate ca nu e pregatita, cum zici si tu sau poate e de vina raceala. Eliza deschide gura inainte sa incarc eu lingurita - asta mai ales la piureul cu carne.

sus

Denunta
peach_danandrei

Copii
Dan Andrei: 12 ani, 11 luni

04.03.2007 6:57     citat 

Puiul meu mic are 3 luni jumate si tot 7kg200.Papa in 24 de ore 4 biberoane de 180ml si la pranz 20-30ml suculet (mar,morcov,banana si portocala).

sus

Denunta
YcA

Copii
Mihaela: 12 ani, 11 luni
Alexandru: 19 ani

05.03.2007 2:04     citat 

Saptamana care a trecut nu a luat decat 100 gr in greutate plang sau sunt foarte trist ...eu zic ca este putin si ma ingrijoreaza ca scade de la o saptamana la alta.Sa nu ii mai placa laptele???....ca suge ce suge din biberon,adica cam jumatate din portie si restu il mananca in portii mici poate dupa jumatate de ora,poate dupa trei sferturi de ora....nu stiu ce sa cred!!.....aaaa si inca ceva! mananca foarte agitata,asta oare din ce cauza??
Va pup!

sus

Denunta
Christa

Copii

05.03.2007 2:24     citat 

----------
emapatrichi a scris:
Sau au digestia mai lenta (intr-o formulare mai fericita).
----------

Zi merci. zambet Tocmai azi am vorbit cu o mama care are exact problema contrarie, copilul se pare ca are o digestie prea rapida, si in plus de asta nici nu ia in greutate. Baietelul ei e cu 2 zile mai mic decat Mona, si cum ziceam, Mona chiar nu e uriasa, dar ala saracutul arata "mic copil" pe langa ea. Inca tot ii cheama pediatrul la control la 2 saptamani, dar deocamdata nu face nimic, doar controleaza greutatea.

----------
emapatrichi a scris:
Daca nu deschide gurita cand vede lingurita... poate ca nu e pregatita, cum zici si tu sau poate e de vina raceala.
----------

Si eu ma gandeam la raceala, dar uite ca i-au trecut mucii, si inca tot nimic. zambet

Ooooof YcA, ti-a scris si tic_tic "Din cate stiu eu ei au perioade cand incetinesc din crestere." Iti spun eu chiar mai mult: nu incetinesc doar, ci pot chiar stagna. Te-am intrebat cum ar fi daca s-ar ingrasa si de acum inainte cu 1.3 kg/luna, la ce greutate ar ajunge la maturitate. Nu mi-ai raspuns. zambet

sus

Denunta
YcA

Copii
Mihaela: 12 ani, 11 luni
Alexandru: 19 ani

05.03.2007 3:06     citat 

Asa este....nu ar fi deloc bine sa ia tot atat in greutate pe luna pana la nu stiu ce varsta,dar nu are nici 4 luni implinite si ma gandesc ca prea devreme a incetinit....si probabil se apropie spre stagnare,cine stie ce va fi!!....sau poate sunt eu doar panicata,probabil ca o sa ma calmez si sa nu ma mai agit atat!!

sus

Denunta
Christa

Copii

05.03.2007 3:15     citat 

----------
YcA a scris:
probabil ca o sa ma calmez si sa nu ma mai agit atat!!
----------

Buna idee! trag cu ochiul Eu nu am supravegheat greutatea Monei, am cantarit-o din cand in cand ca sa ii fac hatarul maica-mii, si cand intreba cineva pe aici prin forum, ma uitam daca am notat greutatea la o anumita varsta. Asa ca nu iti pot spune daca si la ea a fost asa, dar stiu cu siguranta ca cel putin o mama aici in forum a scris ca bebelusul ei a avut o stagnare in greutate in jur de 4 luni. Si cum fetita ta e la aceeasi varsta ... Zau ca nu e cazul sa iti faci griji la 7,2 kg la 3 luni jumate!

sus

Denunta
scarmanuta

Copii
Andrei: 13 ani, 6 luni
Eliza: 9 ani, 3 luni
am nascut deja!

05.03.2007 3:58     citat 

Pai YcA, puiul meu avea la 10 luni 8,3Kg si nu-mi fac probleme, deocamdata.Maninca atit cit vrea si nu am insistat sa-l cintaresc decit in fiecare luna la control.Pediatra a zis ca e ok si ca in jurul virstei de 1 an ar trebui sa aibe 9-9,5 kg, dar stiu ca nu o sa aibe nici macar atit.
Eu zic sa nu-ti mai faci probleme, parerea mea. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: