· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de iarna 2006-2007 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de iarna 2006-2007 (3)     
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 5 luni

28.02.2007 4:30     citat 

Mady ,suc de morcov asa devreme confuz ...noua ne-a dat Debridat dar inca nu i-am dat pt ca are un scaun pe zi sau la 2 zile deci nu e chiar asa mare problema...
Cat despre vaccin, si eu o sa iau tot Pentaxim...inca nu am discutat cu medicul de familie dar am fost sfatuita in legatura cu vaccinul de un alt medic in care am mare incredere zambet ...

sus

Denunta
madygreieras

Copii
Stefan-Alexandru: 12 ani, 10 luni

28.02.2007 7:26     citat 

nu stiu ce sa zic de sucul de morcov,dar banuiesc ca nu ii face rau pt ca e ..suc de morcov totusi..... confuz
alimary,nu e mic ,da?!!e ditamai flacaul de 2luni si 10 zile rad rad scot limba

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

28.02.2007 8:03     citat 

mady, e mult prea micut pentru suc de morcovi, de fapt pentru orice altceva in afara de lapte. trist Tu il mai alaptezi sau ii dai lapte praf?

sus

Denunta
MariVic

Copii
Alexandra - frumoasa si vesela
12 ani, 10 luni

28.02.2007 8:07     citat 

Roxana 300 lei surprins cam mult , in Alba il gasesti pe la 200 lei din farmacie da singura diferenta este ca la Infra ii face o singura injectie iar la celalalt 2 , Alexandra a fost o scumpa si cuminte si nu a facut reactie la Pentaxim trag cu ochiul

Mady bafta cu morcovelu scot limba

Noi o sa incepem cu suculetu pe la 4 luni mai repede simt ca nu-i nevoie trag cu ochiul

sus

Denunta
MariVic

Copii
12 ani, 10 luni

28.02.2007 8:10     citat 

infanrix am vrut sa zic rad rad rad rad

sus

Denunta
MariVic

Copii
12 ani, 10 luni

28.02.2007 8:14     citat 

Alimary si pitica mea adora sa stea in brate la mami mai ales ca tati este racit si nu o poate lua in brate dar s-a obisnuit si in scoica trag cu ochiul asta-i situatia pina creste mai marisoara scot limba doar ca-i grasuna 6,5 kg. si 63 cm si fac febra musculara rad rad rad

sus

Denunta
MariVic

Copii
12 ani, 10 luni

28.02.2007 8:19     citat 

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

in pat la mami rad

sus

Denunta
MariVic

Copii
12 ani, 10 luni

28.02.2007 8:22     citat 

si in patutul meu trag cu ochiul

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
madygreieras

Copii

28.02.2007 8:55     citat 

Christa,eu alaptez si sincer nici eu nu sunt de acord cu "diversificarea"daca ii pot spune asa..,dar daca e o solutie la constipatia noastra.....am sa o pun pe primul plan in defavoarea supozitorului si a altor metode mai putin sanatoase decat cateva lingurite de suc de morcov,dar sper sa nu fie nevoie pt ca azi a fact caca singurel zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

28.02.2007 9:01     citat 

mady, eu nu citesc pe aici din cand in cand, si de aia nu stiu acum cum se manifesta constipatia aia la el, insa la bebelusii alaptati exclusiv e totul normal intre 10 scaune pe zi si un scaun la 10-14 zile. Daca aveam si eu norocul sa faca Mona doar la 7-10 zile, mai economiseam scutece scot limba, dar ea face zilnic, rareori vreo zi in care nu face, uneori in schimb chiar si de doua ori pe zi. Dar mezina adeliei de ex. face doar la 3-4 zile, si a avut odata parca si 8 zile cand nu a facut. Iar dupa alea 8 zile a facut "normal", adica nici macar n-a "explodat" scutecul. zambet
Si sucul de morcov e intr-adevar deja diversificare, chiar daca unii medici afirma altceva. (

Eu nu vreau sa te incurajez nici sa folosesti supozitorul, nici termometrul (desi si asta recomanda unii medici! prostit).

Unii spun ca alimentatia mamei are influenta si asupra scaunului copilului, eu am mancat si mananc tot ce vreau, toate alea "contraindicate" in timpul alaptarii gen fasole, varza, ceapa, usturoi etc., si nu am vazut niciun efect la Mona. Singurul "aliment" unde am constatat un efect a fost halvaua. De la aia mi se "indeseste" si mie nr. scaunelor (nu pot spune ca e diaree), si am constatat ca si Mona face mai "lichid" dupa aceea. Poate incerci sa ii "influentezi" scaunele prin alimentatia ta. zambet

sus

Denunta
madygreieras

Copii

28.02.2007 9:09     citat 

Christa,multam de ideea cu halvaua!sa stii ca eu am avut mare grija de alimentatia mea,dar cu toate astea nu am reusit sa-i influentez scaunele....doar daca nu era nevoie...facea aproape lichid......
Acum mai asteptam sa vedem ce se intampla .....

sus

Denunta
Christa

Copii

28.02.2007 9:25     citat 

mady, tocmai aia e, ca eu n-am avut grija deloc cu alimentatia mea. trag cu ochiul Si cum ziceam, halvaua a avut efect la mine, dar daca are si la tine, nu stiu. Daca nu ajuta, poti incerca alte solutii care ajuta la adulti in caz de constipatie, de ex. suc de prune, sau prune uscate inmuiate in apa (aici nu mai stiu daca se bea doar apa aia in care le-ai inmuiat sau se mananca si prunele, poate intervine cineva care are mai mult habar jenat)

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 7 luni

28.02.2007 9:37     citat 

Se bea numai apa. Si daca nu gasesti prune, poti pune si smochine la inmuiat.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

28.02.2007 9:40     citat 

Mady... de mult rumeg sa scriu sau sa nu scriu, tocmai ca sa vezi ce mi s-a intamplat mie...

Diana a avut 10 kk pe zi, inclusiv in maternitate. Niciodata nu mi-a spus nimeni nimic ca ar fi ceva anormal. Eu nestiind mare lucru, m-am gandit ca e normal. Ei bine, a inceput putin sa se inroseasca zona dintre fese, asa ca am scris si eu pe forum intreband ce sa fac, descriind problema (pb era ca o alaptam, facea kk, o schimbm, dupa jumatate de ora alt kk, in somn, iar trebuia sa o schimb, insa imi era si mila s-o trezesc si iaca asa mai ramanea cu kk in scutec). Primele "reprosuri" de aici au venit: "Dar ce are copilul de face atat de des???". Nu am stiut ce sa raspund... asa ca am mers fain frumos cu un scutec si fundul fetei (ma rog fata de-a-ntregul rad ) la pediatru. Acolo mi s-a spus ca e perfect in regula aspectul scaunului, ca unii copii fac de 10-12 ori pe zi kk, in timp ce altii pot face o data la 10 zile. Ambele cazuri sunt perfect normale. De obicei scaunul e galbui, dar poate fi maro sau mai deschis la culoare, poate avea resturi de branza, poate fi spumos, cu aer prin el (ca si cum ar fi un sos care fermenteaza). A adaugat ca bebeii alaptati exclusiv au foarte-foarte putine probleme digestive. M-a linistit, am mai citit, am bagat la cap.
Acum cu Teuta, e taman pe dos. In general face la 3-4 zile, dar niciodata nu pot prognoza. Recordul a fost de 8 zile, ieri de ex. a facut dupa 6 zile de pauza. Aspect normal, fara bile, e cremos, culoare constanta, un galben mai inchis, spre maro, fara bule de aer.

Dar alaltaieri am fost la medicul de familie (Tea tuseste). Pe langa faptul ca mi-am auzit o gramada de reprosuri ca de ce nu m-am pus sa dau de mancare la copil si m-a pus ca a doua zi (deci in stare de boala!!! ) sa-i dau suc de portocala si mar, sa bag ceai de macese indulcit etc etc. ... am auzit alta mai babana. Cum de nu intervin pt scaun??? E foarte posibil ca intestinul gros e subtire si trebuie operatie de largire. Nu e grea, sa nu-mi fac probleme. Sa incerc intai cu alimentatia, dar totusi sa iau in calcul si acest aspect bla bla bla.
Am iesit din cabinet frustrata, nervoasa, cum vrei. Insa am fost si sunt sigura ca Tea nu are nimic. Se va regla odata cu inceperea diversificarii. Si mai mult ca sigur ca daca nu as fi avut de-a face cu sfaturile pediatrei din Germania, nu as fi stiut din pliantele de la cabinetele pediatrilor nemti, as fi apelat la orice metoda ca sa-mi scap fetita de operatia aceea de largire. Probabil ca nu as fi ascultat nici pe Adelia si nici pe Christa si nici pe Daniluca sau Alexmom de pe forum... Insa stiind astea, ma simt tousi datoare sa-ti spun sa ramai pe alaptat exclusiv. Macar 4 luni de zile, desi e recomandat minim 6 luni. Pune-te si mai citeste, mai cauta pe net, mai intreaba fetele mai mari de aici (chiar e un subiect unde au intervenit cateva fete - oare este constipat?). In cazul Teodorei si al bebeului tau, laptele de mama e foarte bine asimilat, efectiv nu ajunge aproape nimic in intestin si de aici nici nu are de unde sa faca kk. Asteapa sa vezi aspectul scaunului. Daca e cremos si nu seamana cu "productia" oilor, lasa medicii si rudele (ca si ele mi-au facut capul calendar), zi-le "bine!" si fa ca si tine.

PS. Alt medic de aici din Alba, tot cazul Teodorei... daca fetita e alaptata exclusiv si la 6 luni are 7200 g, in mod sigur are tendinta de obezitate. nervos
PS2. Alaptat exclusiv e alaptat exclusiv, fara ceai, fara apa (oricum e iarna), fara apa cu fructe uscate inmuiate.... dar repet... e parerea mea

sus

Denunta
ddadriana

28.02.2007 10:03     citat 

adelia, cred ca trebuie sa stai bine cu nervi, sau? Eu cred ca nu as supravietui. Ia toti doctorii la rind, poate gasesti, pe cineva de incredere, cu orizontul un pic mai largit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: