· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > cat ar trebui sa manance un bebe de 3luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor cat ar trebui sa manance un bebe de 3luni?     
matheo

26.02.2007 4:47     citat 

chiar de va fi asa, sanatoase sa fie! ce daca vor fi un pic mai micute. sunt altii nascuti normal si micuti, slabuti sau scunzi la maturitate. ele macar vor avea o scuza rad

sus

Denunta
amalutza

Copii
NEDELCU AMALIA: 12 ani, 10 luni

26.02.2007 4:49     citat 

ai dreptate!!!!!!!!!!!! foarte fericit

sus

Denunta
tincu

Copii
Ana Elvira: 14 ani, 11 luni
Andrei Grigore: 12 ani, 10 luni

04.03.2007 12:39     citat 

Bebelul meu cel mic a implinit ieri 3 luni, si fiindca e alimentat exclusiv cu lapte praf, de azi incep sa-i dau cite 2 lingurite de mar cu biscuite, apoi banene cu biscuite, banane, mar si biscuite.La fel am procedat si cu fetita si nu am avut nici o problema.De la 4 luni incepem cu cerealele, si abia dupa 5 luni luni putina supica, si pireu de legume.Daca copilul e alimentat exclusiv cu lapte praf, diversificarea incepe mai devreme decit la bebeii alimentati de la sin.Asta am citi si mi-a spus di pediatrul copiilor.

sus

Denunta
Onush

04.03.2007 1:07     citat 

----------
tincu a scris:
Bebelul meu cel mic a implinit ieri 3 luni, si fiindca e alimentat exclusiv cu lapte praf, de azi incep sa-i dau cite 2 lingurite de mar cu biscuite,
----------

surprins surprins surprins
Trecand peste momentul mult prea timpuriu .... doua greseli dintr-un sut:
1. Biscuite la 3 luni ...
2. Combinatie de doua alimente din prima ...

Unde te grabesti? E pe undeva un concurs legat de cat de multe alimente mananca un bebelus si cat de devreme?
Care este multumirea in chestia asa?

Pediatrul ti-a zis sa incepi cu biscuite??

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

05.03.2007 6:27     citat 

Intr-adevar, la copiii alaptati artificial diversificarea incepe mai tarziu, adica dupa 4 luni, nu dupa 3. Iar in cazul celor mici conteaza si o singura zi. Pe de alta parte, asa cum zice si Onush: incepi cu biscuite si introduci deja fructele? Mie mi se par gusturi mult diferite de lapte. Eu as zice sa incepi cu cereale. Daca asa ai procedat cu primul copil si zici ca e bine... asa o fi in cazul vostru. Pe de alta pare, urmarile se vor vedea mult mai tarziu, nu acum.

sus

Denunta
tincu

Copii
Ana Elvira: 14 ani, 11 luni
Andrei Grigore: 12 ani, 10 luni

06.03.2007 2:56     citat 

La copiii alimentati artificial diversificarea incepe de la 3 luni, la cei alimentati de la san incepe dupa 4-5 luni.Asta e o regula de baza a diversificarii.Multumesc pt "sfaturi si aprecieri", dar fiecare mama isi creste copiii asa cum simte.

sus

Denunta
amalutza

Copii
NEDELCU AMALIA: 12 ani, 10 luni

06.03.2007 3:31     citat 

buna!! tincu,care a fost primi aliment inafara de lapte pe ca i l ai dat la bb/ fetita mea are 3 luni si as dori sa incep diversificarea da nu stiu cu ce/ iti miltumesce alijmentata numai cu lapte praf

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: