· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
timboli

Copii
ANDREEA-ISABELLA: 12 ani, 8 luni

27.03.2007 11:36     citat 

----------
pusha a scris:
fetelor pt arsuri eu merg tot pe Rennie pt ca este singurul care in prospect specifica ca se poate administra in timpul sarcinii :fetelor incercati sa cititi prospectele medicamentelor pt ca ce-i care produc stiu mai bine...sunt testate....eu am arsuri din prima zi de sarcina si iau doar seara la culcare jumatate de tableta sa pot dormii.in rest ma abtin plang sau sunt foarte trist prostit trag cu ochiul
----------

la mine renie e ploaie de apa. nu are efect, am luat si degeaba. cel mai bine-mi face bicarbonatul alimentar dar nu mai iau acum. si maaloxul l-a prescris medicul, solutie, nu pastile

sus

Denunta
pusha

Copii
Andrei Gabriel :))15
Serban Nikolas 4 ani

27.03.2007 1:30     citat 

bicarbonatul este toxic pt bebe mare atentie iar la maalox eu am mari retineri pt ca pe prospect scrie ca nu e indicat in sarcina si ca trebuie vazut riscul mama -fat
nu stiu ce sa-ti zic dar cred ca ai mai mult decat arsuri si poate ca e vb de o gastrita sau poate trebuie sa faci analiza de sange HELICOBACTERPYLORI care este un microb la stomac .eu am tratat microbul si acum sunt mult mai bine consulta un gastroenterolog sau un inernist si inreaba despre aceasta analiza.... pt ca mai ai destul de mult pana nasti si te chinui trist succes si sanatate multa!!! este un simplu sfat sa nu te sperii ca nu ai de ce bebe e ok...tu o duci mai greu cu arsurile...pupici multi.poti sa citesti pe net despre aceasta bacterie .. sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 11 luni
Patric: 10 ani, 9 luni

27.03.2007 1:46     citat 

Eu cand am intrebat medicul mi-a zis clan NU e voie bicarbonat..........si a zis sa suport.........nu mi-a dat nimic...............doar sa mananc putin si des.

sus

Denunta
pusha

Copii
Serban Nikolas 4 ani

27.03.2007 1:51     citat 

eu nu pot sa rezist ma doare stomacul si simt sa inebunesc de la arsuri,. cred ca conteaza intensitatea lor si cu cat creste bebe imi este mai rau...asta e ....sper sa rezist zi de zi cu durerea si sa iau doar seara rennie ....offff femeile prostit

sus

Denunta
pusha

Copii
Serban Nikolas 4 ani

27.03.2007 5:19     citat 

intrebare pt fetele care au carenta de Fe: ce fel de Fe luati ca eu sunt disperata ma dore stomacul de la el(ferogradumed)si trebuie sa iau si 2 pe zi....of trist

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 13 ani
Antonia: 9 ani, 6 luni

27.03.2007 5:31     citat 

Pusha, dar ceai de sunatoare bei?
In legatura cu durerile de stomac, am auzit ca exista niste pastile cu sunatoare, facute din planta, care ajuta f. mult pe cei cu dureri sau arsuri...se gasesc la Plafar...
Poti sa intrebi sa vezi daca sunt bune pentru gravide...mult succes si sanatate... sarut

sus

Denunta
timboli

Copii
ANDREEA-ISABELLA: 12 ani, 8 luni

28.03.2007 8:05     citat 

----------
pusha a scris:
bicarbonatul este toxic pt bebe mare atentie iar la maalox eu am mari retineri pt ca pe prospect scrie ca nu e indicat in sarcina si ca trebuie vazut riscul mama -fat
nu stiu ce sa-ti zic dar cred ca ai mai mult decat arsuri si poate ca e vb de o gastrita sau poate trebuie sa faci analiza de sange HELICOBACTERPYLORI care este un microb la stomac .eu am tratat microbul si acum sunt mult mai bine consulta un gastroenterolog sau un inernist si inreaba despre aceasta analiza.... pt ca mai ai destul de mult pana nasti si te chinui trist succes si sanatate multa!!! este un simplu sfat sa nu te sperii ca nu ai de ce bebe e ok...tu o duci mai greu cu arsurile...pupici multi.poti sa citesti pe net despre aceasta bacterie .. sarut
----------

bicarbonat am zis ca nu mai iau de cateva luni. am zis ca este mai bun decat medicamentele din farmacii, dar nu si cand esti insarcinata. eu nu iau medicamente in general cu atat mai putin acum. poate daca mi-ar zice medicul ca maine mor daca nu iau o pastila, in rest nu sunt adepta inghitirii pastilelor asa ca am auzit la X, Y ca-s bune.
arsuri am de la anumite alimente pe care am sa le evit in urmatoarele luni, desi cand ma gandesc la cozonac plang sau sunt foarte trist ca tot vin sarbatorile plang sau sunt foarte trist trist

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii
Bianca-Mihaela-Daniela: 13 ani, 1 luna

28.03.2007 11:06     citat 

Paracetamolul merge in timpul sarcinii si mult ceai cu lamaie

sus

Denunta
rolord23

Copii
Chrisi: 17 ani, 6 luni
Andy: 12 ani, 11 luni

29.03.2007 8:28     citat 

Bubulina, si eu am fost racita bine de tot asta iarna, si am luat paracetamol Dr mi-a spus cate 2/zi, dar eu m-am limitat doar la o tableta si numai seara Peste zi am consumat multe citrice, nu am baut ceaiuri pentru ca stiu ca nu avem voie orice planta medicinala si eu nu stiu care este voie si care nu Pentru nas am folosit Marimer - apa salina.

Sanatate multa
sarut

sus

Denunta
sanziana74

29.03.2007 8:44     citat 

fetelor,
si eu am luat la inceputul sarcinii cateva paracetamol dar nu pt raceala ci pt o masea ; apoi in saptamana 11 am luat ampicilina pt strptococ tip B . nu stiu ce sa zic , am facut o eco 4 d (sunt in 19 saptamani) si pare ok.
oricum sunt panicoasa cu toate ca am mai nascut acum 10 ani si parca nu eram asa .

sus

Denunta
rolord23

Copii

29.03.2007 8:58     citat 

Buna Sanziana Citesc ca esti insarcinata in 19 saptamani Ca si mine Tu la ce dr mergi? Stii cine tropaie in burtica ta? Ai facut TT?
Sorry de avalansa de intrebari rad

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii
Bianca-Mihaela-Daniela: 13 ani, 1 luna

29.03.2007 9:10     citat 

----------
rolord23 a scris:
Buna Sanziana Citesc ca esti insarcinata in 19 saptamani Ca si mine Tu la ce dr mergi? Stii cine tropaie in burtica ta? Ai facut TT?
Sorry de avalansa de intrebari rad
----------

Ce este TT ?

sus

Denunta
rolord23

Copii

29.03.2007 9:13     citat 

Triplul test

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

29.03.2007 9:15     citat 

aici discutie despre TT = triplu test

sus

Denunta
rolord23

Copii

29.03.2007 9:21     citat 

Am citit accea fractiune despre triplul test Dar eram curioasa cum arata buletinul de rezultate de la alte mamici pentru ca ceva mi se pare in neregula cu al meu Adica se citesc 3 rezultate stufoase, dar nu este precizat nicaieri ca nu exista vreun risc la ceva Mentionez ca ma incadrez in limitele scrise de ei Am fost la vremea respectiva la dr (care era f f f ocupat) si asistenta a spus ca este ok daca sunt in limite, ca daca era ceva dubios atunci se mentiona
Dar pe forum citesc ca se precizeaza ceva chiar daca este risc sau nu de vreo ... nu spun. Si era interesant pentru mine sa aflu daca este vreo mamica la care scrie ca la mine
Oricum, pe 16 aprilie sunt programata la dr, si vad exact "face to face" ce spune dr, daca este cazul si de vreo amnio (e si varsta bat-o vina !) jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: