· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
flr

06.03.2007 6:05     citat 

dar daca am luat si eu dulcolax doar odata dar 3 ca aveam o burtica prea mare,nu cred ca e problema nu confuz ca nu o sa mai iau promit sarut

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
12 ani, 10 luni

06.03.2007 11:27   Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii?  citat 

Buna ziua tuturor mamicutelor,
Caut pe internet ceva despre tuse foarte puternica in timpul sarcinii (12 saptamani si 2 zile :)) si am gasit forumul vostru. Mi-a placut foarte mult si m-am inscris si eu.
Vreau sa va spun experienta mea cu gripa in Canada. Am facut vaccin antigripal inainte sa raman insarcinata si cu toate astea saptama trecuta, joi am fost la pat cu temperatura. Stiam de la doctorul ginecolog ca pot lua paracetamol (aici e tylenol) dar nu stiam cat de mult. Ma rog, dupa ce am vazut 2 medici, unul la urgenta si medicul de familie concluzia a fost ca paracetamol se poate oricat e nevoie. Asa ca pentru 5 zile am luat paracetamol de 500mg la 4 ore. Shocul meu a fost totusi cand pentru tuse medicul de familie (stiind si am insistat ca sunt gravida) mi-a dat codeina. Asta am refuzat din start sa iau si farmacistul mi-a recomandat un sirop de tuse cu incredere ca formula e sigura pentru gravide (aici ii zice Benylin).
Desigur in paralel am baut o cisterna de ceai de musetel si tei cu lamaie si miere, sare calda pe piept, pasat de malai fierbinte cu unt si sare, picioare in lighean cu apa foarte fierbinte cu sare, galgara cu apa caldutza cu sare si daca febra e rezistenta comprese cu apa si otet.
Sper sa va ajute daca aveti nevoie, dar mai bine sa nu fie nevoie. Vroiam numai sa punctez totusi ca aici atitudinea fata de medicamente in sarcina e mult mai lejera.
Va pup si sanatate multa.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 13 ani
Denis Gabriel: 10 ani, 9 luni

06.03.2007 11:49     citat 

bun venit sheeba tie si burticii tale.ai grija de tine si tine-te departe de raceala.e adevarat, eu una in afara de no spa nu am mai luat alte pastile(si tratament de mentinere a sarcinii). eu cand racesc ma tratez cu multe ceaiuri si fructe........atat

sus

Denunta
rolord23

Copii
Chrisi: 17 ani, 6 luni
Andy: 12 ani, 11 luni

07.03.2007 8:40     citat 

Nu zi ! Dimineata, ca un zombi merg in bucatarie la macar o gura de cafea foarte fericit ca altfel ma apuca durerile de cap si mi se face putin rau trist Sa stii ca din cauza tensiunii scazute, am devenit dependenta de cafea, care se stie bine ca printre altele mananca calciul din oase Si acum e mai dificil ca si cafeaua si bb papa tot calciul meu si Doamne Fereste ! ma pot trezi direct in faza cu osteoporoza
E jale cu cafeaua dar ... sarut

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 13 ani
Anda Maira: 10 ani

07.03.2007 10:03     citat 

Sheeba, bun venit pe forum si sarcina usoara !
Sa-ti dea Dumnezeu bebe sanatos !!!
sarut sarut

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii
Mihai: 12 ani, 10 luni

14.03.2007 10:45     citat 

Vreau sa va intreb si eu daca stiti cumva, picaturile pentru nas sunt interzise in sarcina? Eu folosesc Olynth in continuare si nu stiu daca afecteaza cu ceva? Daca este luat drept medicament, sau daca sunt doar niste picaturi de desfundare a nasului n-au cum sa afecteze bebele? sarut

sus

Denunta
rolord23

Copii

14.03.2007 10:47     citat 

Nu este bun Olynth Am intrebat si eu dr
NUMAI SOLUTIE SALINA adica am folosit Marimer sau cauta ceva asemanator la tine in Brasov
Sanatate sarut

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 11 luni
Patric: 10 ani, 9 luni

14.03.2007 10:49     citat 

Isa nu e voie cu picaturi...............

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 12 ani, 11 luni
Tobias Henri: 10 ani, 4 luni

14.03.2007 11:03     citat 

mai fetelor care mai aveti probleme de raceala sau alta natura nu mai luati pastile sau picaturi dupa ureche...exista farmacii intrebati in una, doua , in 10 daca trebuie, intrebati medicii de fam; cautati prospectele medicamentelor pe net etc
fiti f atente sunt diverse substante care au reactii ciudate mai ales in cazul nostru de viitoare mamicute...
si eu am fost racita, dar am luat doar polen, ceai cu miere, si stat la caldut...ce daca e nasul infundat? am tras aer pe gura si i-am sforait sotului noaptea ...asta este ...si mi-a trecut dupa ceva timp...da macar sunt linistita ca bebelul nu a luat contact cu o gramada de substante.

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii

14.03.2007 11:54     citat 

Oare acum e prea tarziu sa renunt si sa iau altceva? Eu imi pun picaturi Olynth din ianuarie...sper sa nu fi afectat cu ceva bebelusul... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
pusha

Copii
Andrei Gabriel :))15
Serban Nikolas 4 ani

14.03.2007 12:07     citat 

Isabela lasa picaturile astea si pune-ti picaturi de la plafar sau de la farmacie depinde unde gasesti cu sare de mare (NAZOMER) este mai indicat ....cred ca din ianuarie este totusi prea mult si iti poate crea dependenta....mai poti lua in fiecare saptamana o fiola de osccilococinum pt raceala (preventiv)...pup si sanatate multa sarut

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii

14.03.2007 12:29     citat 

Mersi mult, o sa intreb la farmacie de ceea ce mi-ai spus, daca nu au, sa-mi recomande altceva ce pot sa iau in starea mea. sarut

sus

Denunta
rolord23

Copii

15.03.2007 8:17     citat 

Sa ne spui si noua
Sanatate sarut

sus

Denunta
Isabela_bv

Copii

16.03.2007 9:56     citat 

Am fost la farmacie si am intrebat ce imi recomanda pentru desfundarea nasului in caz de sarcina si mi-a dat NAZOMER. M-am gandit la voi, ca tot asa mi-ati spus. Va pup pe burtici! sarut sarut sarut

sus

Denunta
timboli

Copii
ANDREEA-ISABELLA: 12 ani, 8 luni

23.03.2007 2:55     citat 

dicarbocalm sau bicarbonat de sodiu alimentar pot lua?
cateodata am arsuri f puternice de la compot, de la cozonac si nu stiu ce pot lua.
are cineva idee daca ii dauneaza lui bb?
sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: