· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ? II
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ? II     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
capi

Copii
Alesia: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

30.03.2007 10:22   Ce medicamente avem voie in timpul sarcinii ? II  citat 

No spa si scopantilul sunt antispastice foarte usoare si au efect de obicei, dar noi inca avem putine saptamani, ginipralul se administreaza cand contractiile sunt puternice si dureroase, pentru intrazierea travaliului. Si eu iau no-spa si chiar imi trece deocamdata, dar nu se stie mai tarziu zambet

sus

Denunta
rolord23

Copii
Chrisi: 17 ani, 6 luni
Andy: 12 ani, 11 luni

30.03.2007 10:33     citat 

Pai eu nu am mai luat de aproape o luna Eu stiu ca luam No-spa cand nu eram insarcinata si aveam probleme cu bila De aceea am ramas surprinsa cand mi l-a prescris dr Dar a functionat si poate de aceea nu am avut greturi (nici la prima sarcina, dar atunci a fost asa, de la natura)
trag cu ochiul

sus

Denunta
capi

Copii
am nascut deja!

30.03.2007 10:43     citat 

Da, intradevar, fiind antispastic actioneaza la nivelul musculaturii netede a organelor interne si anume: vezica biliara, intestine, uter, uretere(caile de evacuare a urinei). Deci nu este numai pentru sarcina, este antispastic universal, in plus are efect si in diaree(scazand peristaltismul intestinal). De aceea scade si senzatia de greata, dar in general greturile de sarcina nu sunt provocate de o vezica biliara lenesa, ci de nivelul hormonal, astfel ca nu no spa cred ca a fost cauza pt care nu ai avut greturi. unele gravi pur si simplu nu au greturi si totusi totul e ok. Eu am luat no-spa de la 6 saptamani si totusi am avut greturi la greu. zambet

sus

Denunta
rolord23

Copii

30.03.2007 10:49     citat 

Desi sunt la a doua sarcina, recunosc ca nu stiu ce sunt greturile In privinta poftelor, pot spune ca la prima sarcina nu am avut...cred...atunci cand alaptam aveam ideea de a incepe masa cu o felie de paine cu unt cu peste ochi peste cap trag cu ochiul La a doua sarcina am avut alte..fixuri...o ciocolata aproape pe zi, cam o sapt Apoi alta idee a fost ca atunci cand ma apuca foamea trebuia neaparat sa mananc ca altfel ma apucau nervii A fost greu si s-a vazut reultatul: la finele celei de-a doua luni "inhatasem" 9 kg Apoi am pus nitel de frau si putina educatie si am inceput sa ma incadrez in limitele literaturii de specialitate Adica pana acum am luat aproape 10 kg plang sau sunt foarte trist daca n-ar fi fost nebunia de la inceput poate nu as mai fi asa, balenuta prostit

sus

Denunta
capi

Copii
am nascut deja!

30.03.2007 11:21     citat 

----------
rolord23 a scris:
Desi sunt la a doua sarcina, recunosc ca nu stiu ce sunt greturile In privinta poftelor, pot spune ca la prima sarcina nu am avut...cred...atunci cand alaptam aveam ideea de a incepe masa cu o felie de paine cu unt cu peste ochi peste cap trag cu ochiul La a doua sarcina am avut alte..fixuri...o ciocolata aproape pe zi, cam o sapt Apoi alta idee a fost ca atunci cand ma apuca foamea trebuia neaparat sa mananc ca altfel ma apucau nervii A fost greu si s-a vazut reultatul: la finele celei de-a doua luni "inhatasem" 9 kg Apoi am pus nitel de frau si putina educatie si am inceput sa ma incadrez in limitele literaturii de specialitate Adica pana acum am luat aproape 10 kg plang sau sunt foarte trist daca n-ar fi fost nebunia de la inceput poate nu as mai fi asa, balenuta prostit
----------

Rolord, eu cred ca este cam mult 10 kg pana la 19 saptamani. \Stiu ca normal este sa iei cam 4 pana la 20 de saptamani, pt ca greul abia acum urmeaza. zambet

sus

Denunta
rolord23

Copii

30.03.2007 12:10     citat 

Stiu ca este enorm si l-am intrebat la vremea respectiva pe dr A spus ca fiecare duce sarcina in felul ei Eu la prima sarcina am luat in total 13 kg si iti dai seama ce disperata am fost la sarcina asta plang sau sunt foarte trist
Dar ma consolez cu ideea ca in ultimele 2 luni de sarcina nu am mai pus pe mine decat 1 kg, adica pana acum am luat 10 kg (9 kg in primele 2 luni si inca un kg in alte 2 luni) Sper sa nu ajung, Doamne fereste, la 20 kg ochi peste cap
Si mai am speranta ca de acum, fiind primavara, eu trec pe salate si multe fructe, deci fac si vitaminizare naturala pentru mine si bb, dar nici nu cred ca voi mai depozita ceva slaninuta pe mine
Cred si sper ca in greutate sa ia numai bb
sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: