· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Viroze cu febra mare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Viroze cu febra mare     
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 1 luna
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

01.03.2007 5:28     citat 

Lee, Diana in general cand are febra, are mainile si picioare reci, restul arde. Asa ca cel putin ei nu-i pot pune comprese pe maini si picioare...

Singura "viroza" cu febra mare care nu a trecut de la medicamente a fost cand a avut rubeola. Doctorul a zis ca e ceva virus, apoi la al doilea consult ca are un pic de rosu in gat, apoi i-a dat antibiotice, apoi a erupt... Antipireticele ii scadeau febra cam dupa 1-2 ore de la administrare si aveau efect cam 4 ore, in loc de 8, cat ar fi trebuit...

Sanatate lui Irisel, iar tie multa putere! sarut Sunt sigura ca nu ai gresit cu nimic... probabil ca ea e mai sensibiluta la virusi. Ma gandesc ca o tura la mare, la vara, nu ar strica...

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 13 ani, 2 luni
Sebastian: 10 ani, 9 luni

01.03.2007 6:07     citat 

Lee multa sanatate la Iris

Am vrut doar sa iti zic ca mononucleoza infectioasa nu se ia deci putin probabil sa fie asa ceva , iar asta la sotul meu a fost diagnosticat dupa niste analize de sange, nu mai stiu ce o iesit prost dar i sa spus ca e boala stresului asta

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 7 luni
Natalia: 13 ani, 5 luni

01.03.2007 8:31     citat 

Lee, acum ca te superi sau nu, ca iei in seama sau nu ce iti spun, tu cauti probleme care nu exista.Copilul are nevoie sa isi faca propria imunitate si asta se dobandeste, din pacate, contactand diversi virusi. trist
Dupa parerea mea, nu tine de comportamentul mamei sau al tatalui, copilul s-a imbolnavit si gata. trist Restul e doar o teorie bizara, asta cred eu. zambet
Si nici nu va fi ultima oara, o sa se mai intample.
Cat despre tinerea febrei sub control, stiu ca nu esti de acord cu medicamentele, dar pe mine pediatrul m-a invatat asa:
Se da paracetamol ca prima alegere in mod regulat, la 6 sau 8 ore, in functie de tipul de paracetamol pe care il adm.
In caz de febra persistenta intre aceste doze, se da alternativ nurofen(ibuprofen) si algocalmin pic/ supozitor novocalmin.
Adica in 24 de ore ajungi sa ii dai cam 3-4 doze de paracetamol si una de nurofen si una de algocalmin in cel mai rau caz.
Virusul fiind puternic, nu ma mir ca paracetamolul administrat de tine nu a facut fata.
Bine, acum eu sunt pt. mers la dr., nu le am cu medicina homeopata, nu cred in ea si nu ezit :cand pediatrul ii da medicamente sa i le dau.Oricum, am gasit un pediatru pe mana caruia merg neconditionat, fiindca am incredere in el orice ar fi.
Cam asta ma avut de spus.
Sanatate lui Iris. sarut

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 7 luni
Natalia: 13 ani, 5 luni

01.03.2007 8:35     citat 

----------
criscros a scris:
Lee multa sanatate la Iris

Am vrut doar sa iti zic ca mononucleoza infectioasa nu se ia deci putin probabil sa fie asa ceva , iar asta la sotul meu a fost diagnosticat dupa niste analize de sange, nu mai stiu ce o iesit prost dar i sa spus ca e boala stresului asta
----------

Eu stiam ca e boala sarutului si apare mai ales la adolescenti.Ma indoiesc ca o putea lua de la o vecina.

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 14 ani, 3 luni

02.03.2007 8:41     citat 

Da, mononucleoza e o infectie virala care se transmite in principal prin saliva. Vecina are si ea un copil de-o seama cu Iris, bea din paharul lui si de cateva ori i-a oferit lui Iris de baut din acelasi pahar. De aici intrebarile mele.

Pediatrul a exclus mononucleoza, pentru ca nu are ganglionii umflati, amigdalele arata bine, ceea ce nu se intampla la mononucleoza.

I-a luat ieri sange din degetel, a verificat leucocitele si CRP care erau in valori normale, asa ca a exclus si o infectie bacteriana.

A ramas viroza. Deja aseara avea 37,9. Peste noapte n-am masurat, sunt curioasa cat va avea acum, dimineata.

Multumesc pt raspunsuri si Liana, nu, nu m-am suparat zambet. Ca n-as avea de ce, inteleg parerea ta. Doar ca eu sunt mai reticenta cu medicamentele, ca am vazut ca merge bine si fara.

sus

Denunta
Romelia

03.03.2007 2:16     citat 

lee, Eric a avut de doua ori viroza, prima data cana a avut-o am facut si eu toate analizele posibile, am fost si la urgenta. m-au trimis acasa, spunand ca o sa treaca, doar sa-i dau doza de antitermic exacta, calculata exact la greutatea lui ptr ca sa-i fie lui mai confortabil. Febra mare trei zile, eruptie, a patra zi mult mai bine, a 5 s-a terminat si febra au trecut si bubitele
A doua oara nu am mai mers sa-i fac analizele, s-a intamplat aproximativ la fel, ideea ca daca tot se chinuie saracu cu starea asta febrila sa incerc eu sa-i fiu aproape, disponibila, nu-l mai duc printre straini, analize.,etc Uneori ne panicam prea repede, si vrem san e asiguram ca e totul ok, o febra e inevitabila, are nevoie de comfort si mama aproape( asta bineinteles dupa ce s-a eliminat posibilitatea unei alte boli )
asa ca cel mai bun lucru care-l poti face ptr ea, e sa-i reflecti sentimentele si starile, iar cand e dispusa,sa o antrenezi in joaca sa uite ca o doare trist

sus

Denunta
Cora

03.03.2007 5:47     citat 

imi pare rau ca-i nora mica bolnavioara, dar vezi sa nu aiba ca ginerica roseola infantum... taman ce raspunsesem la subiectul aista: http://www.parinti.com/febra_din_senin-t-19878.html

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 14 ani, 2 luni

07.03.2007 12:51     citat 

ei, se pare ca avem inca un pretendent la Iris rad
Cora, trebuie sa rezolvam problema cumva, Adrian nu renunta la Iris cu una cu doua scot limba rad rad rad

sus

Denunta
Cora

07.03.2007 4:13     citat 

----------
raluve a scris:
ei, se pare ca avem inca un pretendent la Iris rad
Cora, trebuie sa rezolvam problema cumva, Adrian nu renunta la Iris cu una cu doua scot limba foarte fericit rad rad
----------

ba pardon, stai la coada ca Iris e "arvunita" de cind statea la mami ei in burtica... trag cu ochiul , eu am discutat cu cuscrii asta din timp, deci... un pas mai in spate te rog! rad

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 14 ani, 3 luni

07.03.2007 8:57     citat 

rad rad rad nu pot sa creeeeeed. Zau ca tare-i bine sa vad ca fata mea e asa succesful... nu ca n-ar avea de ce, ca doar seamana cu ma-sa trag cu ochiul. Tre' sa anunt ca intre timp fata se "joaca" si cu vreo doi baietzei de prin vecini, asa ca.... curtatzi, curtatzi, sa vedem care da mai mult rad.

Glumesc, da' asa de bine-mi face, ca am capul calendar de treburi lately. Pupam toti ginericii trag cu ochiul si declaram redeschis matriarhatul. Norocoasa fata am trag cu ochiul.

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 14 ani, 1 luna
Irina: 26 ani, 5 luni

07.03.2007 11:56     citat 

am ajuns sa vorbim pe heternet , mai finutzo !
n-am vazut ca aveai nevoie de sfat desi am vorbit la telefon

zic doar atat
si Irina avea mainile reci ....si picioarele ...si tamplele
si ea facea ( totdeauna) 40 sau peste !!!!!!!!!!
ea frigea a spate , la ceafa si la burtica

uuuuhhh , naspa senzatia , parca puteai praji oua pe ea !

sper sa nu mai patiti febra curand !

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 14 ani, 2 luni

08.03.2007 4:06     citat 

cora, tot respectul zambet doar ca adrian nu intelege cum e cu arvunitul din timp scot limba rad si tot nu se lasa trag cu ochiul rad rad
tare bine imi pica ca am reusit sa inveselim si cuscra sarut rad

sus

Denunta
corneliaberka

02.02.2016 9:32     citat 

Doamne, cred ca as as innebuni daca ar face copilul 40 febra. Eu sunt pentru remedii naturale , gen miere, ceaiuri, ridiche cu miere, lapte cu ou si unt, siropul Prospan pe baza de iedera. Dar in cazul febrei cred ca as fi depasita. Aici intr-adevar ar trebui consultat un medic bun. Sanatate tuturor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: