· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Viroze cu febra mare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Viroze cu febra mare     
Lee

Copii
Iris: 13 ani, 11 luni

01.03.2007 8:51   Viroze cu febra mare  citat 

Girls, I need you...

Irisu' meu are de 3 zile febra mare: 39,5-39,6 grade C. Cu supozitor de paracetamol scade un pic la 38,6, apoi creste imediat iar. In prima zi i-au aparut pe burtica vreo cateva bubulitze asa, ca niste cosulete mici. Am fost cu ea la pediatru, a vazut-o, a zis ca nu-i nici o boala a copilariei ci o viroza si ca va trece in 2-3 zile. Noi am incercat pe cat putem sa nu-i scadem febra (e mecanismul de aparare a organismului si de ucidere a virusilor), insa inainte de somn i-am dat Paracetamol, fara mare efect, dupa cum am zis. Deja nu-i mai dau pt. ca tot degeaba.

Astazi vom merge iar la pediatru, insa pana atunci vreau sa stiu experientele voastre cu virozele astea. Vi s-a intamplat ca febra sa fie incapatanata si sa nu scada cu antitermice? Sau sa-mi fac griji ca ar putea fi altceva si nu o viroza?. Please povestiti-mi experientele voastre. Iris nu prea a fost copilul febril si desi in teorie stau tare bine cu bolile si toate cele, in practica ma panichez rau de tot cand vad ca nu-i merge bine puiului meu.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

01.03.2007 9:05     citat 

Febra de trei zile presupun ca nu-i, nu? Cel putin bubitele alea ma irita, pentru ca se spune ca alea apar abia dupa ce trece febra:
http://www.rund-ums-baby.de/gesundheit_...fieber.htm

sus

Denunta
Lee

Copii

01.03.2007 9:07     citat 

Christa, nu-i febra de 3 zile. Pediatrul a exclus orice boala a copilariei, la care bubele apar dupa ceva zile de febra. La ea au aparut in prima zi, de altfel au si disparut acum si erau cateva chestii mici, nimic ce sa semene cu o eruptie in toata regula.

sus

Denunta
Lee

Copii

01.03.2007 9:11     citat 

Inca ceva care ma intriga: are febra peste 39,5, capul ii arde dar mainile si picioarele is reci ca gheatza.

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 15 ani, 9 luni
Amarilis: 7 ani, 4 luni

01.03.2007 9:17     citat 

La fel am patit-o si noi cu Mihai, febra mare care nu scadea si care era cauzata tot de o viroza. Am incercat cu paracetamol, cu nurofen...scadea un pic si crestea foarte repede la loc. Am ajuns cu el la urgenta cu febra 39.9, iar medicul care era de garda si care s-a intamplat sa fie pediatrul lui ne-a spus sa-i facem ampicilina injectabil ca era pericolul de o pneumonie. Si i-am facut (inainte am cerut parerea si la alti pediatri care ne-au recomandat acelasi tratament). Dupa primele 2 injectii si-a revenit complet, dar i-am facut 3 zile si am continuat cu ampicilina sirop.
Dupa asta i-am luat un vaccin pentru imunizare si deocamdata da roade bune...sa vedem mai departe ce se intampla.
Sanatate puiului tau!

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

01.03.2007 11:13     citat 

wildrose, nu te supara, dar febra nu se trateaza cu antibiotice! cu atit mai mult cu cit ai spus ca era vorba despre o viroza! foarte bine ca i-a trecut cu ampi injectabil, dar stii unde era infectia? daca era pneumonie, otita, infectie urinara sau altceva? daca nu trece au antitermic poate ca este o infectie bacteriana care chiar are nevoie de antiiotic, insa eu mai intii as fi curioasa sa vas care este si de-abia apoi as trata-o
Andreea a mai facut febre de citeva zile, dupa care ori a scos capul cite o viroza, ori nu: pediatrul ne-a spus ca exista multe infectii "decapitate" de o aparare buna a organismului; eu cel mai tare ma tem de convulsii febrile, insa se pare ca acestea apar cel mai des la primul puseu de crestere brusca a temperaturii, mai rar mai tirziu.
Lee, sanatate puiului.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 5 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 7 luni

01.03.2007 11:23     citat 

Hmm si noi avem pb de genul...dar am avut 40 cu 3..luata acasa cu 2 termometr si la spital cu 3...si copilul era in stare relativ buna pt febra, vroia covrigi si mearaga la utza, era comunicativa...
Abia dupa vreo 5 zile au aparut mucii si tusea...in gat nu avea nimik...si febra ne chinuia de 3 sapt cu zile pauza..adika avea 2-3 zile apoi 2-3 era ok...fara nici un semn de gripa...
Acum astept rezultatul la analize, sange, kk, exudat ca niimeni nu a put sa zica ce are confuz

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 7 luni
luca: 13 ani, 3 luni

01.03.2007 11:27     citat 

Lee, daca doar capul ii este fierbinte si picioarele reci, mai ales gambele, temperatura va mai creste. Inseamna ca, corpul nu poate inca sa cedeze caldura spre periferie. Se recomanda comprese fierbinti cu esenta de arnica, pe articulatia pumnului (acolo unde se ia pulsul). Daca picioarele sunt fierbinti pana la gambe sunt indicate comprese reci aplicate pe gambe.
Bubulitele aparaute pot fi un raspuns la febra. Luca face asa de fiecare data cand face febra. Lui ii apar pe langa nas si pe linia scutecului. Dupa doua trei zile ii dispar.

sus

Denunta
Lee

Copii

01.03.2007 12:03     citat 

Multumesc de raspunsuri zambet.

Da, e o viroza... Azi la 14 mergem iar la pedi, sa vedem ce zice. Marti cand am fost urechile, plamanii, gatul erau toate ok. Azi o sa ducem niste pipi, ca sa excludem o infectie urinara. Nu prea cred sa fie asa ceva, dar pentru siguranta ne gandim si la asta.

Ma mai gandesc la mononucleoza infectioasa, tot un fel de viroza, cauzata de virusul Epstein-Barr... asta din cauza ca o cuconitza de la noi din bloc a zis ca are asa ceva, dupa care, cand a vazut ca ne-am speriat, a zis ca de fapt a fost o raceluta. O sa-l intreb pe pediatru...

Eu cred ca antibioticele ar trebui sa fie ultima solutie... si ca n-au ce cauta la viroze.

Si mai cred ca bolile astea vin si pe fondul unui dezechilibru in existenta copilului... si ma tot intreb oare e ceva ce am facut gresit si am provocat dezechilibrul asta?

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 13 ani, 8 luni
Miruna-Ioana: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

01.03.2007 12:13     citat 

Lee,nu trebuie sa te gandesti ca esti tu vinovata pt faptul ca e copilul bolnav.Pur si simplu traim intr-o lume in care poluarea este la ea acasa,Doamne iarta-ma, cate nenorociri poti inspira din atmosfera fara sa stii.Nici legumele si fructele macar nu mai explodeaza de sanatoase ce-ar trebui sa fie cu atatia hormoni ce contin.Si Patrick a avut o viroza urata in decembrie pe care a dus-o pe picioare pana la inceputul lui ianuarie cand a trebuit sa ma internez cu el in spital.5 zile cu febra capoasa care scadea,crestea,nu scadea sub 38,2 indiferent de ce metoda aplicam;de la sosete cu otet pana la algocalmin,supozitoare si altele.Pana nu si-a facut ticaloasa de viroza treaba nu am putut interveni cu nimic.Tinem pumnii stransi sa nu fie vreo infectie si sa se faca Iris bine cat mai repede! sarut

sus

Denunta
Lee

Copii

01.03.2007 12:19     citat 

zambet Lauriciu, multumesc. Mancarea pe care i-o dau e bio, ar trebui sa fie fara pesticide si alte porcarii.... dar garantie 100% nu am. Eu ma gandesc la dezechilibru mai mult psihologic vorbind. Nu ma simt vinovata, pentru ca la nivel constient fac tot ce pot sa-i fie bine, incerc, ma straduiesc. Ma gandesc ca poate am facut ceva fara sa-mi dau seama, sau ca poate Iris mi-a semnalizat in vreun fel ca ceva nu e bine si eu n-am bagat de seama... nu stiu nici eu cum sa exprim mai clar. Ideea e ca ma tot intreb cum as putea evita sa fie bolnava. Adica sa previn, nu sa vindec, sa incurajez starea asta de sanatate nu sa -mi fie frica mereu de amenintarea vreunei boli.

sus

Denunta
Lauriciu

Copii
Patrick-Alexandru: 13 ani, 8 luni
Miruna-Ioana: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

01.03.2007 12:38     citat 

Te inteleg,pt ca eu ma simt cateodata cea mai rea mama din lume,ca nu inteleg mereu ce vrea sa-mi spuna copilul meu,ca poate imi spune ca-l doare ceva si eu cred ca se rasfata,ca nu fac destule pentru el(cu toate ca eu ma pun mereu pe locul nu stiu care),imi fac mustrari de constiinta ca nu pot sta 24/7 cu el si d-asta nu-l inteleg prea bine,imi ies fire de par alb de cate ori se impiedica si se loveste,ca sa nu mai vorbesc de perioada in care tre' sa-i fac vreun vaccin ca o iau razna de tot prostit Mama are o vorba-''lasa copilul sa creasca!!!'' socat Poate intr-o zi o sa ''inteleg''ce vrea sa spuna.Sanatate si asteptam vestile bune! sarut

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 6 luni
B: 12 ani, 7 luni
M: 7 ani, 2 luni

01.03.2007 12:42     citat 

Lee, Felix mi-a facut de trei ori febra.
Odata cand a facut o insolatie, odata cand a racit de la aerul conditionat din masina si odata cand am avut eu proasta inspiratie sa ma cert foarte urat cu taica-su.
Atunci imi tot bateam capul ce poate sa fie pentru ca nu aveam cauza, adica eram atat de oarba sa nu vad cauza, aveam doar simptomul.
Am inteles mai tarziu despre ce era vorba, se chiama febra de stress care poate sa fie data de sress emotional, schimbari de domiciliu, certuri in familie (cazul nostru!) .
Pana cand am inteles ce-i cu Felix am recurs la impachetari reci, am incercat sa-i dau cu forta tachipirina, eram disperata, avea peste 40, pe care mi-o scuipa inversunat. Ca prin miracol, dupa ce am im inteles amandoi care-i cauza la nici 2 ore i-a scazut febra.
Banuiesc ca nu ti-am dat nici o informatie in plus, vroiam doar sa-ti fiu aproape.

sus

Denunta
Lee

Copii

01.03.2007 12:49     citat 

----------
gazzella a scris:
... vroiam doar sa-ti fiu aproape.
----------

Stiu, si iti multumescpentru asta zambet

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 13 ani, 10 luni

01.03.2007 5:05     citat 

Lee, cum e Iris?
v-am sunat de la servici si a sunat ocupat...acum nu mai pot trist , sper deseara sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: