· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > bronsiolita la bebelus
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor bronsiolita la bebelus     
bulyna

Copii
SONIA: 13 ani, 3 luni
ADA IOANA: 11 ani

07.01.2007 3:05   bronsiolita la bebelus  citat 

Se pare ca am intrat in noul an cu stangul...avem bronsiolita.Problema e ca suntem deja la mijlocul tratamentului(antibiotic intravenos, dexamethasona si niste pufuri cu baby- hallerul cu ventolin si flixotide) insa inca haraim si mai tusim si.....avem la mucisori ce nu a vazut batista bebelusului in viata ei. Aveti idee cam in cat timp scapam si cum as putea grabi vindecarea? Precizez ca bem si o gramada de lichide pe zi...si se pare ca degeaba.Ce sa mai fac?????....Help

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.01.2007 3:10     citat 

cam zece zile dureaza boala
trebuie sa bea multe lichide si sa urmeze corect tratamentul prescris de medic
atentie, boala este data de un virus, copilul este foarte contagios; poate ar fi mai bine sa stati in casa
multa bafta!

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

07.01.2007 3:21     citat 

Draga bulyna zi-mi si mie te rog cum e cu haraitul asat?? Fetita mea are un inceput de bronseolita , doctorita ne-a dat tratament cu antibiotic (augumentin , nurofen , ambroxol), dar a zis ca daca apare la respiratia ei un zgomot ca un tors de pisica sa ma duc cu fata la spital sa i faca aerosol. Ea a raspuns bine la tratament pentru ca nu ii mai curge nasul asa de tare ,respira mai bine , doarme bine noaptea si tuseste mai rar. DAR....aud ceva in piept...ca un huruit finut .....se aude daca stau atenta . Nu se aude mereu ci doar dupa ce tuseste puternic. Nu stiu ce sa fac ....ea este foarte vioaie si hangureste si rade intr-una de nu zici ca e bolnava. Te rog mult ....zi-mi si mie cum e huruitul asta?? E contunu ? Se aude tare ?? Sa o duc la spital ??
Multa sanatate la bebe

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.01.2007 3:26     citat 

http://www.jurnalul.ro/articol_39159/ca...uflul.html

sus

Denunta
bulyna

Copii

07.01.2007 3:52     citat 

deci ...si noi suntem ff veseli, nu am avut pic de temperatura iar haraitul nu se aude tot timpul. La inceput am crezut ca e de la mucisori...ca nu reusesc sa ii aspir cum trebuie...asta pana sa ajung la spital si sa imi dea diagnosticul.Zici ca avem un motoras... foarte fericit .Ceea ce ma dispera insa...sunt mucii.O aspira la spital si dimineata si seara plus eu acasa si tot degeaba.Plus ca urla la aspirare....de mi se face o mila de numa...Acum am citit ca se pare ca si dupa tratament tot o sa mai haraie o perioada ....

sus

Denunta
tic_tic

Copii

08.01.2007 4:19     citat 

Ce mai face bebele tau Bulyna?? Fetita mea isi revine .....parca tuseste mai rar .....Am sunat doctorita aseara sa o intreb de haraitul asta si mi-a zis ca deacum haraie de la mucoase .....ca trebuie sa le elimine pentru ca se desprind de pe trahee . A zis sa ma duc maine la control ....sunt cam stressata sa nu imi zica ceva de rau trist
Sper isa sa fie bine si sa ii treaca.
Multa sanatate la bebe si pupik.....sa treaca boala asta mai repede sarut

sus

Denunta
bulyna

Copii

08.01.2007 4:50     citat 

offffffffffffffff....am fost iar astazi la control la doctorita.Ar fi trebuit sa terminam maine tratamentul...dar mi-a zis ca mi-l prelungeste pana joi. Abea asteptam sa scape de branula. De tusit mare lucru nu mai tuseste dar....continua sa aibe muci cu nemiluita si sa haraie.Nu am crezut ca mucii astia pot fi asa de pacatosi.Azi noapte pe la 4.30 aspiram la muci cu batista bebelusului.Cred ca vecinii spun ca nu sunt sanatoasa...plus ca imediat ce aude aspiratorul incepe sa urle.De baut lichide...bem iar de iesit din casa nu am mai iesit de anul trecut de pe 30...si mai e si vremea asta frumoasa.Sper sa scapam mai repede!!!!!!Sanatate si voua...si la cat mai putin mucisori!

sus

Denunta
ddadriana

08.01.2007 5:12     citat 

Fa o cana de ceai de musetel, tine-l bine si pune-l sa rspere aburii. Lasa batista aia, sa nu provoace aia mucisorii. Nasucul se protejeaza de corpuri straine(, praf, microbi), cu ajutorul mucisorilor, sa nu reactioneze cu mucisori asupra actiuniilor tale cu batistuta, voastra. Mai pune si o craticioara cu apa pe calorifer, si aeriseste des, camera. multa sanatate.

sus

Denunta
zdali73

09.01.2007 8:17     citat 

Am trecut prin acelasi calvar numai ca la noi era si febra si nici nu manca nimic.
Copilul trebuie aspirat zilnic atata timp cat secretiile sunt abundente.Ii multumesc lui Dumnezeu ca am batista bb ca nu stiu ce ma faceam .Ieri am fost la pediatru si mi-a spus ca tot se mai aud raluri crepitante in plamanul stang si de aceea continuam tratamentul (cefort)Mie dr mi-a spus ca cea mai mare greseala a unei mame este sa ii faca copilului tratament doar 3 sau 5 zile ca i se pare ca s-a vindecat copilul. A spus ca microbii mor mult mai greu si un tratament complet ar fi bine sa il tinem 10 zile.Asa ca eu il ascult pt ca am mai facut in urma cu o luna doar 6 zile si peste o saptamana l-a intors boala.

sus

Denunta
tic_tic

Copii

10.01.2007 9:55     citat 

Am fost aseara la contro;.... a zis ca e bine dar ca trebuie sa mai mergem cu augumentin inca 5 zile ca sa nu se reinstaleze boala. Dar cum am scos-o din casa un pik a inceput sa tuseasca iar .... nu chiar tare dar iar a tusit astnoapte. Mergem inainte cu tratamentul. Oare sa o mai scot din casa pana terminam tratamentul??sau sa astept sa il termine?

sus

Denunta
bulyna

Copii

10.01.2007 10:00     citat 

ma bucur ca sunteti bine.Parca nici noi nu mai avem asa muci...desi tot mai sunt.Acum nu ii mai fac decat o data pe zi aspiratie de mucisori la spital jenat .Noua doctora ne-a zis sa nu iesim afara...Acum nu stiu...diagnosticul vostru care e?Daca e bronsiolita nu trebuie sa iesiti pt ca sunteti contagiosi si nu ii face bine nici copilului.Maine ne da si noua verdictul...daca mai continuam cu tratamentul sau nu...

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

12.01.2007 10:36     citat 

si cum in medicina nimic nu ramine neschimbat de la o zi la alta: ieri citeam ca bronsiolita nu se trateaza cu antibiotic, azi: "Claritromicina în tratamentul bronsiolitei (Eur Respir J 2007; 29:91-97)
Bronsiolita provocată de virusul sincitial respirator (VSR) reprezintă cea mai frecventă infectie a tractului respirator inferior la copii. Pentru a stabili eficacitatea claritromicinei în tratamentul bronsiolitei, cercetătorii au realizat un studiu randomizat, dublu-orb, placebo-controlat, pe o cohortă de 21 de copii diagnosticati cu bronsiolită. Terapia cu claritromicină s-a asociat cu o reducere statistic semnificativă a duratei de spitalizare, a intervalului de aplicare a suplimentării cu oxigen si a necesarului de β2-agonisti inhalatori. S-a dovedit că claritromicina a avut efecte semnificative asupra parametrilor clinici si de laborator înregistrati în bronsiolita provocată de VSR."

sus

Denunta
corneliaberka

02.02.2016 9:27     citat 

De obicei pentru tusa noi folosim ridichea cu zahar brut sau miere si siropul Prospan pe baza de iedera si mai puteti folosi si siropul de mugure de brad iar pentru nasuc am folosit intotdeauna apa de mare. Nu am exagerat cu aspiratorul nazal. daca in 7 zile nu trece urgent la medic. si daca face febra la fel urgent la medic. Sanatate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: