· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de VARA 2006 cap. 34
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de VARA 2006 cap. 34     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

06.03.2007 11:44     citat 

Bebelusii de vara 2006

IUNIE
2 iunie 2006 Robert (Dalinuta), 3580 g, 52 cm
6 iunie 2006 Andra Monica (danyandra), 3400 g, 50 cm
6 iunie 2006 Alexandru Nicola (ramonar), 3360 g, 52 cm
12 iunie 2006 Vlad Alexandru (raloo), 3400 g, 51 cm
16 iunie 2006 Anastasia (AnaAnk), 3300 g, 52 cm
22 iunie 2006 Tudor (delfinasha), 2650 g, 49 cm
26 iunie 2006 Alex (ildikodrujit), 1700 g, 41 cm
26 iunie 2006 Eszter (tike), 3300 g, 50 cm
27 iunie 2006 Maia (Uricios), 3510 g, 51 cm
28 iunie 2006 Miriam Luana (diodora), 3900 g, 58 cm
29 iunie 2006 Rares-Paul (corinaelena)
30 iunie 2006 Alexandru Matei (pui1), 2770 g, 49 cm

IULIE
1 iulie 2006 Andrei (megy), 3220 g, 51 cm
7 iulie 2006 Laura-Ioana (olitakisska), 2900 g, 51 cm
9 iulie 2006 Mihai (rapunzel), 3700 g, 52 cm
10 iulie 2006 Alessia-Maria (rucsa), 3400 g, 52 cm
10 iulie 2006 Andrei (acinom), 4300 g, 55 cm
11 iulie 2006 Oana (bebutzica), 3400 g, 52 cm
12 iulie 2006 Denissa Gabriela (alinutza_s), 3500 g, 53 cm
13 iulie 2006 Mona Julia (Christa), 4010 g, 55 cm
14 iulie 2006 Andreea Stefania (misi-mica), 3330 g, 52 cm
20 iulie 2006 George (monika_gi), 3100 g, 48 cm
21 iulie 2006 Anamaria Madalina (nyky), 3380 g, 52 cm
22 iulie 2006 Alexei (anatati), 3650 g, 52,5 cm
25 iulie 2006 Robert Mihai (lillyvds), 3550 g, 53 cm
28 iulie 2006 Ioana-Delia (elisse), 2750g, 49 cm
28 iulie 2006 Theodora-Gabriela (georgeta_nanu), 4100g, 54 cm
30 iulie 2006 Victor (ana_maria), 3160 g, 51 cm

AUGUST
1 august 2006 Matei Serban (mihamatei), 3200 g, 55 cm
1 august 2006 Parascheva- Ioana (tic_tic), 1500 g, 40 cm
2 august 2006 Mario (RamonaBucurescu), 3240 g, 50 cm
2 august 2006 Octavian-Ioan (danika), 3900 g, 53 cm
3 august 2006 Robert (margeo), 3200 g, 49 cm
4 august 2006 Timeea Elena (Ramoon), 3600 g, 51 cm
7 august 2006 Raul-Andrei (onix30), 3300 g, 53 cm
8 august 2006 Stefania (bubu_stefi), 2100 g, 41 cm
10 august 2006 Matei Mihai (mella77), 4050 g, 55 cm
12 august 2006 Razvan (bihoreanca), 3470 g, 52 cm
12 august 2006 Nina Samira (ingrid76), 3580 g, 53 cm
13 august 2006 Daria (fericita), 2230 g, 47 cm
15 august 2006 Stefania Estera (VasiJoy), 3030 g, 53 cm
15 august 2006 Ema Maria (gaguta), 2630 g, 48 cm
16 august 2006 Alexutu (val12mad), 3700 g, 52 cm
17 august 2006 Alexandra Maria (criscros), 3540 g, 50 cm
17 august 2006 Eva Maria (MOA), 3000 g, 48 cm
17 august 2006 Cristian Lucas (cristianana), 4200 g, 60 cm
18 august 2006 Sergiu Daniel (holili4), 2700 g, 50 cm
19 august 2006 Andrei-Cristian (karin), 3350 g, 52 cm
20 august 2006 Teodora-Maria (adelia), 3750 g, 62 cm
24 august 2006 David Alexandru (dicioanacris), 3700 g, 56 cm
26 august 2006 Antonio-Lucian (roxana_s), 3400 g, 52 cm
26 august 2006 Antonia Nicole (Anto), 3100 g, 53 cm
28 august 2006 Cezara (ttcrissy), 3350 g, 50 cm
28 august 2006 Oana Maria (Brillianceme), 3000 g, 51 cm si Alexandru Octavian, 3300 g, 51 cm
28 august 2006 Alesia (bebe_alesia), 3600 g, 55 cm
29 august 2006 David George (rolendana), 3500 g, 50 cm
30 august 2006 Iais Simon (bumburel), 4100 g, 55 cm
30 august 2006 Timotei (AlinaChiriluta), 2400 g, 48 cm
30 august 2006 David (mamim), 3350 g, 51 cm

Episodul 33

P.S. Am decis sa scot textul de sub lista, ca si asa nu-l citeste nimeni. scot limba

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

06.03.2007 11:45     citat 

anatati, crezi ca nu am incercat si fara sin? dar asta inseamna ori sa urle o ora, ori sa stea treaz si sa se joace in miez de noapte; si nu numai confortul meu ar avea de suferit, ci si al lui; asa ca am ales solutia care am vazut eu ca este cea mai buna; si am aplicat-o : reflex;
cit despre "invatarea" asta a copiilor sa faca una-alta... aici mi-e teama ca vom intra in polemici si mi-ar parea rau: de ce trebuie sa fac copilul de 7 luni sa urmeze ritmul meu de adult de... jenat niste ani? ca sa fiu eu mai linistita? bineinteles, ar fi ideal ca el sa faca asta; as putea sa ma si odihnesc, sa fac si treaba, poate sa ma si distrez... dar nu ar fi corect fata de copil! si stii de ce? pentru ca el va invata si sa doarma singur, si sa manince mincare neblenduita, si sa bea coca-cola in loc de tzitza, dar ACUM are nevoie de mine si de confortul pe care i-l pot oferi, si stii de ce? pentru ca el nu stie ce stiu eu: sa astept: nu stie sa spune: "nu pling, ca stiu ca vine mama imediat cu laptele" sau "m-am trezit, dar ma culc singurel la loc pentru ca este noapte" poate va suna aiurea ce spun, dar eu asa ii vad: mici si neajutorati, niste pui care au nevoie de noi, iar eu nu pot su nu stiu sa ma comport altfel; asa am facut si cu Andreea, m-am chinuit 1 an si 2 luni noptile, insa nu imi pare rau: am facut ce am crezut eu ca este ideal pentru copilul meu si asa stiu ca faceti toate.
Fara suparare, parerea mea!

sus

Denunta
anatati

Copii
Alexei: 14 ani, 5 luni

06.03.2007 11:53     citat 

Imi pare rau daca s-a-nteles ca eu i-am facut program ca sa fac treaba, sau sa ma distrez. De fapt eu de cand s-a nascut nu am iesit in oras, nu am vizitat pe nimeni decat cu el si totul se invarte in jurul lui. Iar asta nu este ca sa ma scuz, ci doar pentru ca poate nu m-am facut inteleasa. Cat despre invatatul copiilor, intr-adevar intram in polemici. Dar chiar si un copil de 7 luni va ajunge adult. Si cei 7 ani de acasa incep de cand vine acasa de la spital foarte fericit si nu includ numai buna ziua si ajutatul batranelor sa treaca strada. Nu vreau sa ofensez pe nimeni. Dar sunt profesoara. Si la liceu si la facultate. Ce vad la scoala ma ingrozeste. E putin spus. Imi vine sa urlu. Sunt noile generatii. Noile generatii carora noi le-am dat nastere. foarte fericit
Gazella, vorbeam despre egoismul mamelor care nu pot renunta la acel sentiment. La mine revelatia a venit in momentul in care acel copil de 3 ani (desi eu sunt convinsa ca are 4) a cerut in plin restaurant, tare in gura mare: tzatza. Asta dupa ca daramat cabluri de muzica, a spart baloane, a alergat, a spus ca tata e bou etc. Tot pentru ca a fost lasat sa faca tot ce doreste in virtutea faptului ca este foarte inteligent.
Nu neg: sunt mame care au lapte din belsug. Ar fi criminal sa fie intarcat copilul. De aceea am spus ca fiecare mama isi cunoaste in primul rand corpul. Si stie ce si cum.

sus

Denunta
bihoreanca

Copii
Diana: 22 ani, 4 luni
Razvan: 14 ani, 5 luni

07.03.2007 12:03     citat 

fetelor, citindu-vă realizez ce norocoasă sunt eu:Răzvi al meu parcă ştie că mami e ziua la servici şi seara e obosită, e aşa de cuminte.
De trezit se trezeşte odată noaptea , de multe ori nici nu aprind veioza că se vede deafară dar de obicei în jur de ora 4 şi suge cam 10 min. după care îl pun din nou în pătuţul lui şi nani pînă dimineaţa.
Pe cuvânt că sunt aşa de odihnită de când merg la lucru.
Azi a venit soţu pe la amiazăzi acasă când Răzvi era - zice el -destul de agitat - era cu tanti. Gingiile erau pricina şi eu am uitat să-i spun de calgel. L-a frecat cu calgel şi apoi zicea bona că a adormit aproape 3 ore nemişcat. Lucru mare la el ziua când de regulă doarme max. o oră odată dimi şi tot aşa pe la 3 după amiază.
Azi s-a jucat toată seara în pătuţ cu două baloane. Mamă , ce le scârţia.. de-mi făcea pielea găină şi el era aşa de fericit.
Şi în privinţa meselor suntem norocoşi. Nu refuză nimic. Am început să-i ridic interdicţia de la gluten. Prima dată numai un pic şi apoi tot treptat, o bucăţică de pîine, un pişcot. ..Şi azi a fost a doua oară când a păpat ficat de pui.
În ce priveşte mesele am mai băgat o masă solidă după masa, pe la 5 ,30 - 6. Până acum aveam doar masa de fructe la 10 şi supa de legume + cărniţă ( tot la două- trei zile) la 13. Azi de ex. i-am dat pe la 6 cereale de la bebelac cu lapte şi măr, care se dizolvă în apă. I-am pus şi juma de piersică de la borcănel şi tare ia plăcut.
Alimente noi , înafară de ficăţel nu i-am mai introdus. Nici legume , nici fructe. Numai cele tradiţionale in această perioadă le avem.
Vă pupăcim. Mă duc să mă culc că mâine de dimineaţă o iau de la capăt.

sus

Denunta
ramonar

Copii
Alexandru Nicola: 14 ani, 7 luni

07.03.2007 12:06     citat 

Christa stiind ca para are un bun efect diuretic, iar medicul mi-a recomandat sa-i dau para mai tarziu, am evitat........iar mai tarziu nu am gasit ce-mi placea mie si asa se face ca nu i-am dat........

Fetelor si Alex adoarme la san, dar nu intotdeauna.........ce este drept, chiar daca adoarme tarziu (24, 1, chiar si 2) nu se trezeste pana dimineata (9-10), insa ziua eu trebuie sa stau langa el, daca am plecat s-a trezit imediat................si ziua tot la san adoarme. Asa se alinta ei. scot limba

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 1 luna
B: 14 ani, 2 luni
M: 8 ani, 9 luni

07.03.2007 12:07     citat 

inteleg ca tu in ciuda sentimentelor pozitive care te incercau la doar patru luni i-ai impus laptele praf pentru a nu fi egoista?
era un act cerut de unele canoane educationale?
daca spui ca educatia copilului incepe de la cele mai fragete varste ce crezi ca l-ai invatat pe copil sau ce ai vrut sa-l inveti atunci cand ai renuntat sa mai fi egoista, ai renuntat la acel sentiment nascut din imaginea sa aplecat asupra sanului?
anatati, stii cati copii cu biberonul am cunoscut eu care faceau cam tot ce facea copilul descris de tine?
de ce biberonul poate sa nu ne socheze in timp ce sanul poate sa fie cauza unor asemenea comportamente?
oare o fi sanul de vina?

sus

Denunta
Christa

Copii

07.03.2007 12:12     citat 

----------
ramonar a scris:
Christa stiind ca para are un bun efect diuretic
----------

N-are efect diuretic ci laxativ trag cu ochiul, si ziceai ca ar avea probleme cu constipatia, de aia a fost para primul lucru la care m-am gandit si nu ananasul. zambet

gazzella (uite spionii rad) a scris: "de ce biberonul poate sa nu ne socheze in timp ce sanul poate sa fie vina unor asemenea comportamente?"
Tot in contextul asta biberon vs. san discutam chiar ieri cu o alta mama ca multa lume e indignata daca vede ca e alaptat inca un copil de 1-2 ani. Dar ca un copil de 3-4 ani inca mai umbla cu biberonul in gura, desi ar putea de mult sa bea din cana, nu pare sa mire/deranjeze pe nimeni. prostit ochi peste cap

sus

Denunta
anatati

Copii

07.03.2007 12:14     citat 

EU II MAI DAU SI ACUMA SAN. Si adoarme la san. Aceasta este o polemica in care stiam ca nu e bine sa intru, pentru ca fiecare doreste sa inteleaga ceea ce doreste. In ciuda a ceea ce am spus. Daca s-ar fi citit cu atentie, ati fi inteles exact ce am spus.
Discutiile pe aceasa tema nu-si mai au rostul din punctul meu de vedere. After all, sunt numai niste discutii, de dragul discutiilor sau a polemicilor, la ora 00:11, unele asteptand sa se trezeasca bebele, altele numarand de cate ori s-a trezit si a adormit singur, altele asteptand sa le dea sa pape sa adoarma la loc etc. Eu le fac pe toate astea in acest moment, si ii tot raportez sotului: s-a trezit de 4 ori. A adormit singur. Si tot asa. Daca nu adoarme singur la loc, bineinteles ca-l ridica si-i dau sa pape la san. zambet
Si, gazella, as fi vrut sa citesti cu atentie tot ce am postat inainte de a opina. Daca eu am spus undeva ca sanul este mai bun decat biberonul si ca trebuie preferat pentru ca sanul este generator de comportamente care nu corespund canoanelor educationale etc., atunci esti libera sa ma pui la zid. Dar NU am spus asta:D

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 1 luna
B: 14 ani, 2 luni
M: 8 ani, 9 luni

07.03.2007 12:23     citat 

nu, inca nu mi-am facut nici o opinie clara, sunt doar foarte intrigata si incercam sa ma luminez zambet
si sincer ma simt frustrata ca nu reusesc sa te inteleg... in fine...nu vreau sa insist

Christa foarte fericit
pai ce sa fac? te urmaresc pe tine, si mai am io cateva fete pe care le "spionez", pacat doar ca n-am timp sa intru mai des, imi scapa multe discutii interesante trist

sus

Denunta
Christa

Copii

07.03.2007 12:23     citat 

----------
anatati a scris:
Daca eu am spus undeva ca sanul este mai bun decat biberonul si ca trebuie preferat pentru ca sanul este generator de comportamente care nu corespund canoanelor educationale etc., atunci esti libera sa ma pui la zid.
----------

Cred ca-i de vina ora tarzie ca n-o inteleg pe asta. ochi peste cap

Ma duc la culcare, noapte buna! scot limba

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.03.2007 12:26     citat 

----------
anatati a scris:
Imi pare rau daca s-a-nteles ca eu i-am facut program ca sa fac treaba, sau sa ma distrez
----------
anatati,nu vorbeam despre tine, ci despre mine...
----------
citat:
chiar si un copil de 7 luni va ajunge adult. Si cei 7 ani de acasa incep de cand vine acasa de la spital foarte fericit si nu includ numai buna ziua si ajutatul batranelor sa treaca strada. Nu vreau sa ofensez pe nimeni. Dar sunt profesoara. Si la liceu si la facultate. Ce vad la scoala ma ingrozeste. E putin spus. Imi vine sa urlu. Sunt noile generatii. Noile generatii carora noi le-am dat nastere. foarte fericit

----------

inteleg ce vrei sa spui! si iti dau dreptate; dar ce legatura are asta cu ce vorbeam noi? crezi ca invatindu-l sa faca de mic una-alta dupa un program bine stabilit va fi mai bine crescut si va razbi in viata mai usor? eu cred ca cel mai important sete ca un copil/adult sa fie constient de valoarea pe care o are si sa se respecte pe sine ; asa va sti sa faca cele mai bune alegeri in viata; iar acestlucru se face cred eu intr-un climat familial plin de dragoste si de intelegere; fara atitea reguli, programe, ore fixe , etc...poate ca daca ii lasam sa se dezvolte in ritmul lor o vor face mai bine si mai armonios! si ne va fi si noua mai usor!
----------
gazzella a scris:
rapunzel, cateodata mi-e tare drag sa te urmaresc
----------

gazella , nu ma mai pacalesti tu asa usor... rad

sus

Denunta
ramonar

Copii
Alexandru Nicola: 14 ani, 7 luni

07.03.2007 12:31     citat 

Am uitat sa mai spun ca si daca se trezeste si eu ii dau san, iar el nu are pofta il refuza categoric. Eu cred ca stiu foarte bine ce vor.............si stiu sa distinga ce le place si ce nu.

sus

Denunta
anatati

Copii

07.03.2007 12:34     citat 

Asa este, rapunzel! Si eu sunt de acord. Nici eu nu suport programele. Si nici nu am de gand sa fac unul f. strict. Am si spus-o, insa nu puteam accepta sa doarma atat de haotic. Si nu in virtutea faptului ca vrea san. Uite, acuma s-a trezit deja de 5 ori. A adormit în niciun minut la loc. Singur. Am cronometrat. Acuma nu mai vrea san???? Nu-i mai e foame? Nu mai are nevoie de dragoste? Am scris clar in postari toate etapele. Nu eu am dorit sa explic programul. Nu s-a dorit a fi un sfat. A fost doar o experienta.
Dar cred ca un copil trebuie educat. Sunt multe etape, fiecare cu provocarile ei. Ca si cu scrisul pe pereti. Daca nu am sa-l las va insemna ca nu-l las sa-si dezvolte personalitatea? foarte fericit Sunt multe din astea..... si e ora tarzie, se pare ca lumea nu ma mai pricepe. Sau nu mai vrea foarte fericit

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.03.2007 12:42     citat 

----------
anatati a scris:
Uite, acuma s-a trezit deja de 5 ori
----------

si al meu doar o data de la 10:00! si a mincat 10 minute! rad
----------
citat:
Ca si cu scrisul pe pereti. Daca nu am sa-l las va insemna ca nu-l las sa-si dezvolte personalitatea?
----------

intrebare gresita!!!!!!!! s-ar putea sa ti se raspunda ca DA! eu una nu mi-am lasat fata sa scrie pe pereti! cu riscul de a trebui sa o ajut sa isi dezvolte altfel personalitatea! dar asta nu inseamna ca nu a facut-o! cind nu eram de fata!

acuma serios, cred c-o luam razna prostit si poate ne trezim date afara de la subiect (ca oricum suntem cam pe linga el); am spus ce am avut de spus, acum e vremea de culcare; cred ca fiecare are dreptatea ei; insa "tonul face muzica" iar eu stiu ca am asa, un ton... iar sotul meu, cind ii mai povestesc, spune ca aveti mare noroc pentru ca doar ma auziti dar nu-mi vedeti si mutra, care este si mai expresiva decit tonul...
noapte buna, copii! sarut

sus

Denunta
anatati

Copii

07.03.2007 12:50     citat 

Pai atunci ne-am bate. Ca si eu stau destul de bine cu tonul foarte fericit Cat despre scrisul pe pereti, si eu cred ca altfel trebuie dezvoltata personalitatea foarte fericit

Pupici ca toate ne dorim de fapt ce e mai bine pentru copii nostri. Cine poate spune care face bine:D si care nu prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: