· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie ... ajutor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie ... ajutor     
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 8 luni

27.11.2008 4:34     citat 

corect! Bucatzica, asa am zis si eu mai sus.. nu cred ca s-a gandeam ca poate micutul Lu are colici si in timpul zilei(poate ca nu e chiar constipat....presupun....mamica lui stie mai bine), si, in acest context, am spus ce am facut eu cu micuta mea Sofia, adica, pt aceste colici i-am dat Bonisan.

sus

Denunta
lumisofi

Copii
13 ani, 8 luni

27.11.2008 4:40     citat 

draga bucatzica, ceaiurile o sa le incerc si eu de maine....o sa va spun rezultatul....
sper sa mearga si la noi...
dar...am o intrebare...cand le dau? inainte de masa...dupa....intre...dimineata...seara....o anumita concentratie???? confuz
mentionez ca micuta e alaptata exclusiv.

sus

Denunta
bucatzica

27.11.2008 4:54     citat 

lumisofi....vezi ca in cutiutele cu ceai ai si prospect....si scrie acolo....eu de ex ii faceam 1 lingurita de chimen la 200 ml apa.....si 1 lingurita de anason la 150 ml apa.....si ii dadeam intre mese.....cate 20 ml ceai anason si 20 ml ceai chimen....amestecate.....iar restul ceaiului care imi ramanea il bagam la frigider.....pe prospect scrie ca sa nu depasesti 200 de ml pe zi.....dar nu ajungi nici la 100-150.....eu ii dadeam lui Erica maxim 60 ml pe zi.....iar pentru colici foloseam Baby Drink si Bonisan......in ceaiul de colici adaugam 6-7 picaturi de Bonisan si ii lua durerea cu mana....eu si acum ii mai dau....chiar daca nu mai are colici nu am incetat nici o clipa sa nu`i dau Baby Drink cu Bonisan.....ea nu vrea sa bea apa.... alt ceai nu bea daca nu e dulce si cum nu am voie sa`i indulcesc ceaiul deocamndata i`am inlocuit apa cu ceaiul de colici.
Asteptam vesti de la tine....sa ne spui daca a glucoza, de exemplu in Germania nu se comercializeaza, exact din acest motiv. si nu vad rostul de a colici cu aceeasi compozitie ca baby drink ( minus indulcitorii care sunt tot o forma de zahar), se numeste baby calm. cu siguranta vei avea de furca pana va renunta la baby drink, dar se poate.
uite si subiectul de care vorbeam.
[url=http://www.parinti.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26500&postdays=0&postorder=asc&start=0)]baby drink nu e bun[/url]

sus

Denunta
todutmaya

Copii
Maya: 13 ani, 11 luni

27.11.2008 8:57     citat 

Bun , revin eu cu problema mea cu kk,totusi nimeni vad ca n-a a atunci facut cu supozitor.
Acum are deja 4 zile de cand n-a e tare bine dispusa.
ea n-a sa se chinuie , ea pur si simplu nu face si nici colici n-a stresez inca ,mai incolo dupa 7,8 zile dar nici nu-i mai dau nimic.(pt.constipatie)

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 5 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 6 luni

27.11.2008 10:54     citat 

----------
nelly2007 a la 10 zile sau, la extrema cealalta, de 10 ori pe zi. in cazul meu, recordul a 5 zile si atunci a aia trag cu ochiul . si imi displace ca se chinuie tare. si daca nu ma insel am scris ca prefer sa apelez la masajul si gimnastica de dupa baita si ca mai atept pana sa il medicamentez.
Eu spun ca daca in loc sa dorma plange si se screme atunci e constipat pentru ca manifesta discomfort. Daca mie nu imi place cand nu pot iesi, lui de ce sa ii placa?

sus

Denunta
monalicious

28.11.2008 12:02     citat 

Eu i-am dat si Baby Drink, ceai de fenicul si chimion de la Humana si ceai de chimion de la Plafar si nu l-au ajutat DELOC, poate doar la colici, dar nu la constipatie. si bea si cate 250 de ml pe zi, intre 3-4 mese.

sus

Denunta
lumisofi

Copii
13 ani, 8 luni

28.11.2008 1:08     citat 

nici nu stiiu ce e mai bine....colici sau constipatie...parca merg impreuna......si eu am incercat si baby drink, baby calm, gimnastica, masaj, comprese... si tot nu face zilnic...nu face nici la 3-4 zile... decat cu 1/4 supozitor glicerina....azi o sa incerc cele 2 ceaiuri....poate poate reusim...si fetita mea face la fel cand nu poate sa iasa... azi, cel putin pana acum m-a intreb dc nu sunt eu de vina... medicul mi-a fier zilnic.... confuz confuz

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

28.11.2008 3:12     citat 

----------
lumisofi a eu am incercat si baby drink, baby calm, gimnastica, masaj, comprese... si tot nu face zilnic...nu face nici la 3-4 zile... decat cu 1/4 supozitor glicerina....azi o sa incerc cele 2 ceaiuri....poate poate reusim...si fetita mea face la fel cand nu poate sa iasa... azi, cel putin pana acum m-a intreb dc nu sunt eu de vina... medicul mi-a fier zilnic.... confuz confuz
----------

Nu esti tu de vina. Laptele de mama e atat de bine asimilat, incat face rar. Asteapta fara supozitor... 10 zile, daca nu vrei mai mult. Pe forumurile nemtesti am citit si de cateva cazuri si de 12 zile. Pariu ca atunci cand va face va fi normal ca aspect, cantitate!!! Eu zic sa incerci, nu se va intampla nimic.
Teodora a vreo cateva ore). Cam 4-5 zile era media. Dupa 6 luni, dupa inceperea diversificarii a a cate 2 reprize pe zi, deci nici pomeneala de colon lung sau alte chestii. Dimpotriva, Diana facea de 10 ori pe zi. Acum face o data pe zi. Deci Teodora, care facea la 5 zile face de 2 ori pe zi; Diana care facea si nu se mai oprea, face o data pe zi!!!

INSA FARA SUPOZITOR, CEAI; apa le-am data dupa 3 luni, la Teodora chiar peste 4 luni si amandoua au fost diversificate dupa 6 luni.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

28.11.2008 3:33     citat 

Lumisofi daca tu iei supliment de Ca si Fe e binevenit.
As scoate toate ceaiurile din alimentatia bebeului alaptat exclusiv pentru ca uneori pot face mai mult rau decat bine. trist
Tu urmareste-ti fetitza, incearca sa o lasi sa faca kk singurica, apeleaza la supozitor doar in cazuri de extrema urgenta (se chinuie f tare, plange mult, se inroseste scremandu-se etc).Recordul copilului meu este de 7 zile, atunci fiind alaptat exclusiv.si asa cu m a Adelia, dupa 7 zile a miros.
Citeam de curand ca la bebei alaptati exclusiv nu s epoate vorbi despre constipatie, totul se asimileaza.
Poti incerca ca alimentatia ta sa contina alimente care dau purgatie (pere, prune uscate, ulei de in presat la rece, halva etc etc).
Sanatate!

rox

sus

Denunta
todutmaya

Copii

28.11.2008 3:40     citat 

a mai mult de 7 ,8 zile da m-i frica sa nu pateasca ceva .
Culmea e ,ca voi ma linistiti si cand merg la medic ala ma baga in sperieti si ma si face sa ma simt ca o mama denaturata ca las copilu' atata fara sa faca kk.
azi merg sa-i vada bazinu' , sa vedem ce-o sa mai zica si asta...

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

28.11.2008 3:47     citat 

Vei vedea ca nu va pati nimic trag cu ochiul . O singura data ai rabdare sa astepti si vezi ce se va intampla trag cu ochiul.

In legatura cu medicul, te inteleg perfect. Din fericire eu stiam de la pediatra Dianei. Asa ca la Teodora nici macar nu am intrebat. O singura data mi-a m-a n-a atatea zile?!". I-am zis ca asa face, la 4-5 zile si ca o las sa se regleze natural, ca laptele e bine asimilat. ma stia si de dinainte ca nu prea e de discutat cu mine in anumite cazuri (alaptare exclusiva, branzici, ficatei, etc) si cam asta a ea de invatat, vazandu-mi fetele cum se dezvolta si fara supozitor, ceai, etc zambet.

sus

Denunta
todutmaya

Copii

28.11.2008 4:06     citat 

Eu inca fiind la primul bb astept sa-mi dea sfaturi pertinente da' ea nu stie numa' de suc de portocala , clementina si cand ii spun ca nu face se uita la mine ca proasta s-apoi imi zice de ceai, de termometru...
Ce nu inteleg eu e ca totusi are peste 50 de ani si in atitia ani de practica n-a al meu ca sa poata sa-mi dea un sfat...
Astazi in disperare i-am dat suc de prune proaspete si saraca nici n-a laptic , cred ca am reusit s-o fac s-o doara burtica.
M-am gandit ca daca se da apa de pe prunele uscate pot sa-i dau si suc din pruna proaspata.
OOOOFF!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: