· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie ... ajutor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie ... ajutor     
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

28.11.2008 4:18     citat 

Tu ce vrei? Alimentatie exclusiva au ba? zambet daca da, alimentatia exclusiva = lapte de san, cel mult apa.

Iara informatia se filtreaza. Normal ca il asculti si pe medic, insa mai ceri si alte pareri si vezi daca-ti suna bine sau nu. Mai cauti si pe Organizatia Mondiala a o Liga Laptelui, asociatii pediatrice. Nu e vorba de boli, sa vezi ca face febra, se chinuie, are o dezvoltare anormala. Sunt doar sfaturi legate de alimentatie si comportament. Mai intrebi si de alti medici...

Eu de exemplu ma ghidez pe o dezvoltare naturala, liniara, in care copilul si eu sa avem controlul... adica daca copilul e in stare sa se tarasca pana sub un mar, sa apuce marul si sa-l morfoleasca, da, e cazul de inceput de diversificare. Daca e in stare sa caute o balta si sa lipaie, da, ii dau apa. Portocala in mod sigur nu o va gasi, dara mere pot sa am de asta toamna, mere puse la pastrat... Daca eu ii dau doar lapte de mama, eu nu am probleme, el nu acuza probleme majore si face kk cand vrea el, da, e 100% natural. Ce sa mai intervin aici?? de scremut si de partzuit normal ca se va screme, insa aici e vorba de o maturare a aceea nici nu ma bag la lapte praf... Nu stiu cum e, sunt mai multe variabile puse in joc zambet

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

28.11.2008 4:49     citat 

Todutmaya, ai inceput diversificarea! trist
Sucul de prune nu e indicat la o varsta asa de frageda.
Ai internet, daca stii si limba engleza cu atat mai bine.Cauta amanunte, informeaza-te pertinent.

rox

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 8 luni

29.11.2008 9:28     citat 

dragele mele, micuta mea a ceai de anason (10ml) si chimen (10 ml), pe la 5 dupa-amiaza, iar seara pe la 8, am scapat de scremut, gemete, plansete zambet . a acum la 9 dimineata. Era tare obosita. de acum o sa ii dau doar lapte .... sa vedem cand va face urmatorul kk confuz .
pupici sarut

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 6 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 7 luni

29.11.2008 10:07     citat 

ma bucur ca ai luat decizia asta.sa ne spui si noua cum decurg lucrurile.

sus

Denunta
bucatzica

29.11.2008 10:40     citat 

lumisofi....ma bucur sa aud ca micuta ta a mult se "chinuia" ptr ca la fel am patit si eu cu Erica...plangea ca nu putea sa faca,se scremea,era agitata si rosie ca racul la fata...si probabil avea si crampe la burtica din cauza asta.Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar mie chestia asta cum ca copilul asimileaza si d`asta iese 1 la 10 zile mi se pare o prostie....dar fiecare isi creste copilul asa cum crede ca e mai bine....Pupici

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

29.11.2008 10:46     citat 

[quote="bucatzica chestia asta cum ca copilul asimileaza si d`asta iese 1 la 10 zile mi se pare o prostie[/b][/quote]

Chestia asta e din experientza multor mame foarte fericit
Faptul ca tu nu stii , nu inseamna ca nu exista sau ca e o prostie!

rox

sus

Denunta
bucatzica

29.11.2008 11:17     citat 

----------
roxanamirela a d`asta iese 1 la 10 zile mi se pare o prostie[/b]
----------

Chestia asta e din experientza multor mame foarte fericit
Faptul ca tu nu stii , nu inseamna ca nu exista sau ca e o prostie!

rox[/quote]

cred ca mi`am dat seama destul de bine ca "chestia" asta exista...ca daca nu ar exista nu s`ar mai spune.....si nu se pune problema de stiut.....eu mi`am exprimat parerea.....eu una nu mi`as lasa copilul 10 zile fara sa nu iasa afara....mi se pare o adevarata prostie.....dar asa cum am mai zis....fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta ca este mai bine.....du`te tu la orice doctor vrei si spune`i ca bebelusul tau nu a 10 zile sa vedem ce o sa`ti zica.......o sa zica "lasa ca nu`i nimic.....o sa iasa el,stii.... el acum asimileaza" crezi tu ca asta o sa`ti zica????Fiecare face ce vrea cu copilul lui....si nu vad nimic rau in faptul ca o mamica sau mai multe mamici povestesc experienta lor.....fiecare face ce vrea....daca vrea il ia ca pe un sfat bun de urmat care nu....nu.....eu una nu l`as lua ca pe un sfat bun de urmat si cu asta am zis tot.....o zi buna!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

29.11.2008 11:46     citat 

----------
bucatzica a spune`i ca bebelusul tau nu a 10 zile sa vedem ce o sa`ti zica
----------

M-am dus eu: Dr Magdalena Fick, Landshut, Germania. a tu si vezi ce-ti spune! rad Are specializare in pediatrue si a medic voluntar in Filipine .

http://www.llli.org/FAQ/bm.html - Liga Laptelui, una dintre cele mai bune organizatii care recomanda alpatarea naturala

"After Six Weeks
It is normal for the bowel movements of a cauta pe google dupa "constipation breastfeeded baby " . O sa vezi o gramada de raspunsuri si intrebari de acest fel . Prostia inseamna s anu te informezi. Sa stii ca exista cazuri (destul de multe) sa ti se spuna ca sunt normale, sa cauti dupa organizatii care au facut studii pe aceasta tema si sa declari in continuare ca e prostie. Daca un medic din Romania, chiar 100 zic ca e asa si 5 organizatii internationale zic altfel, alte mame care au avut de-a si-au intrebat si ele medicii zic altfel... No comment!

sus

Denunta
bucatzica

29.11.2008 12:05     citat 

adelia....asta este o problema a Romania....nu Germania,Spania,Italia etc.....pana una alta eu imi cresc copilul in Romania si nu in Germania.....tu chiar crezi ca sfatul unui medic roman e de pus la fund???Eu daca am o problema cu copilul ma duc la un medic din Romania si nu din Germania ca acolo e spuma medicilor....dar se pare ca unele dintre voi chiar le stiti pe toate....sunteti cu asa multa experienta incat ma lasati "pafff"....Eu te intreb pe tine....daca tu nu iesi afara 10 zile te simti bine???nu ai nici o problema nu sau medicul tau German iti zice ca e OK......asimilezi ceea ce mananci??? Din pacate bebelusii nu pot vorbi....pot doar sa`si manifeste acest disconfort....cine il pricepe bine cine nu zice ca asimileaza trag cu ochiul

-copilul/constipatia-copilului-un-disconfort-ce-poate-fi-evitat-articol-3897.html" target="_blank">http://www.eva.ro/sanatate/mama-si-copi...-3897.html

sus

Denunta
todutmaya

Copii
Maya: 13 ani, 11 luni

29.11.2008 12:25     citat 

Roxanamirela , eu nu pot sa zic ca am inceput diversificarea ci doar am incercat niste metode de ai combate constipatia si pt ca am vazut ca nu functioneaza portocala pe stomacul gol,de ex. si nici un fel de suc ,nu-i mai dau decat lapticu' meu pana la 6 luni.Cand te bombardeaza toti medicii cu tot felul de chestii e greu sa te abtii.

Noi suntem tare fericiti ca Maya a nici eu nu vreau sa supar pe nimeni, dar e al 4-lea dr care imi spune ca nu exista sa asimileze atat de bine incat sa nu faca kk in 10 zile.
sa va spun cum am facut noi kk ieri:
-dr ne-a impingere si ca trebuie format;
-cu o anumita manusa ,ca un prezervativ dar mai subtire i-a l-a tot cu copiii, facem pe dracu-n patru sa ajungem cu ei in clinici din strainatate ca sa-i tratam. Asa ca, ce avem e bun pana cand nu exista boli majore trist. Dupa aceea fugim de ei, de medici, la cei din Franta, Spania, Germania, Austria...

Prefer sa corectez sau macar sa spun ca se intampla si pe la case mai mari. Asa poate pun si ei mana pe un tratat. Intre timp ar fi bine sa stii ca scremutul efiziologic, inrosirea fetei e fiziologica; daca te uiti la un bebe care face kk, se incoarda cu tot corpul; altfel nu stie. Poate sa faca de 10 ori pe zi, poate sa faca o data la 10 zile. Scaunul bebelusilor alaptati e cremos, galbui; uneori poate avea si nuante de verde. Poate sa fie spumos chiar. Copilul creste in greutate. Asta pt cine are ochi de citit. Cine nu, traiasca in dulcea ignoranta... poate e mai bine. Cheltuit bani si stres si nervi ca nu va face copilul kk ! trag cu ochiul

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 6 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 7 luni

29.11.2008 12:28     citat 

"Constipatia apare rar la bebelusii de varsta frageda, in special la cei hraniti la san. Acest disconfort este mai des intalnit la bebelusii de varste mai mari, o data ce in dieta acestora au fost introduse alimentele solide. In primele saptamani de viata, copiii hraniti la san pot avea de la cateva scaune pe zi, pana la unul sau doua in cursul unei intregi saptamani."

citatul este luat exact din articolul mentionat de tine.

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 8 luni

29.11.2008 1:03     citat 

dragele mele, eu spun ca discutiile in contradictoriu sunt binevenite....dar vreau sa va impartasesc principiul meu: ascult, citesc, ma sfatuiesc, cer pareri.... apoi ma gandesc, analizez, cantaresc variantele cele mai avantajoases si mai sigure pentru copilul meu si abia apoi iau o decizie....astfel incat sa nu fac rau copilului.....deci decizia finala este a mama, in general, isi spune cuvantul... fiecare copil este diferit... si totusi asemanator. zambet de aceea ne putem ajuta unele pe altele, impatasind experientele intre noi.
pupici zambet

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

29.11.2008 1:04     citat 

----------
nelly2007 a tine.
----------

Oare sa fie o dovada ca nu l-a daca ai fi urmarit forumul ai fi observat ca sunt destule mame care se plang ca in jurul a a asa zisele dovezi, sustinute chiar de medici, din afara, din Romania, tu o tii tot pe a intrebare trist .

Iar replica "fiecare isi creste copilul cum crede" a comuna forumului, incat ne putem scrie parerea si atat, daca primim comentarii care nu corespund cu a "arde"!, mandarina, clementina, pruna) se numeste diversificare, tot ce e in afara laptelui matern e considerat aliment introdus.
Cat despre bagatul degetului cu manusa in funduletzul bebeului....... trist trist trist .............as da o replica spusa de o mamica de pe forum ....da' ma abtin ca sa nu jignesc! trist trist trist

a inca o chestie...........sfaturile vin ca sa ajute, nu ca sa vedem cine e mai destept!

Sanatate!

rox

sus

Denunta
bucatzica

29.11.2008 1:35     citat 

draga mea.....cu atat mai mult....un bebelus este mai firav decat un om mare si asta incercam sa zic.....ca daca tu ca om mare nu poti rezista 10 zile fara sa iesi afara atunci un bebelus cum o poate face???2-3 zile da....poate rezista....dar nu 10.....si la ceea ce am postat eu spune destul de clar.....scaunul unui copilas este 1-2 pe saptamana....in anumite situatii.....asta ar insemna unul la 2-3 zile....nu?Nu cred ca un medic din Romania iti spune ca daca nu face 10 zile nu e nici o problema....asa ca nu am de ce sa`mi ridic semne de intrebare.Copilasul meu are 3 luni jumate aproape si are 8 kg....ce sa inteleg???ea iese zilnic afara.....si uite ca tot a`a