· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie ... ajutor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie ... ajutor     
todutmaya

Copii
Maya: 14 ani

29.11.2008 2:00     citat 

Pai...... tragedie n-a portocala o data pe stomacul gol daca asa m-a nu stau eu cu frica in san 8,9 zile ca o sa pateasca ceva atunci eu cred ca o s-o adopt ...
Pana la urma e medic si daca nu facem si nu credem nimic din ce ne spun ei mai bine nu ne-am mai duce deloc si ne-am creste copii de capul nostru.
si daca discutia devine asa acida eu cred ca o sa ma rezum la a solide.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 11 luni
Teodora Maria: 15 ani, 11 luni

29.11.2008 2:20     citat 

----------
bucatzica a are 8 kg....ce sa inteleg???ea iese zilnic afara.....si uite ca tot a`a 10 scaune pe zi e normalitate la copii alaptati integral, eventual primesc putina apa, cu lingurita, pe parcursul unei zile. Diana avea cam 10 pe zi si asta nu a diaree la copii alaptati integral si le dau biotics si smecta si orez si alte nu mai stiu cate leacuri.

La Teodora media a un scaun la 4-5 zile, recordul la 8 zile - o data, iar o data a 2 ori pe zi.

Sunt dezvoltate ambele normal, atat fizic, cat si intelectual. Medicul din Germania si tratatele de pe site-urile internationale recunoscute au confirmat spusele mele. Aici ma opresc, chiar nu mai e nimic de continuat. Am spus doar sa asteptati, sa vedeti cosistenta, sa vedeti ca vor creste bine in greutate. si da, am comentat spusele unora relativ la prostie si prejudecati, atunci cand s-a eu o fetita de 7 lunite si are aceiasi problema cu, constipatia fara supozitor nu face deloc ce sa-i mai dau? va rog sa ma sfatuiti si pe mine nu stiu daca e bine sa tot ii pun supozitor, a vreau sa va spun ca bea foarte mult ceai de musetel cu tei... trist

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 7 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 8 luni

30.11.2008 7:33     citat 

cu para nu ai incercat? are efect laxativ....ce mananca?ca banuiesc ca la 7 luni ai inceput diversificarea....
si ce inseamna foarte mult ceai?

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 10 luni

30.11.2008 8:04     citat 

draga Angelica, este bine ca bea ceai....dar ........vezi ca ceaiul de tei, dat constant, la copiii asa de mici nu este bun.... afecteaza sistemul nervos. Intr-adevar linisteste si miroase frumos dar ..... incearca sa inlocuiesti ceaiul de tei cu ceai de anason si chimen (citeste paginile 3-4- de la acest subiect)....fetita mea a ceai (10 ml anason cu 10ml chimen).
micutul tau, fiind mai mare, ii poti da 40ml fara probleme.
Nici ceaiul de musetel, dat zilnic, nu este bun pt copii..... este mai bun pt spalat copilul pe fata, corp.....
eu cred ca ar trebui sa ii dai mai multa apa, eventual, sa reduci doza la supozitor... 1/2, apoi 1/4....mult succes zambet

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 15 ani, 11 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 13 ani, 9 luni

30.11.2008 9:58     citat 

----------
emapatrichi a mai tare. Am scapat cu ceai de musetel. si, cum zicea cineva mai sus, evitam alimentele care constipa.
----------

in ceaib adaugati zahar cand pregatiti ceaiul? intrebare

sus

Denunta
brishtara

Copii

30.11.2008 10:03     citat 

----------
todutmaya a fructe ; i-am dat deja portocala ,clementina,mar ,morcov,para dar fara nici un rezultat asa ca o sa renunt ca oricum nu vroiam sa-i diversific alimentatia pana la 6 luni.
----------

eu am citit ca citricele sunt contraindicate minim pana la 7 luni. Medicul imi spunea ca sunt ca o tigara pe stomacul gol trist eu nu a 4 la alimentatie artificala...

sus

Denunta
brishtara

Copii

30.11.2008 10:08     citat 

----------
adelia a are 8 kg....ce sa inteleg???ea iese zilnic afara.....si uite ca tot a`a 10 scaune pe zi e normalitate la copii alaptati integral, eventual primesc putina apa, cu lingurita, pe parcursul unei zile. Diana avea cam 10 pe zi si asta nu a diaree la copii alaptati integral si le dau biotics si smecta si orez si alte nu mai stiu cate leacuri.

La Teodora media a un scaun la 4-5 zile, recordul la 8 zile - o data, iar o data a 2 ori pe zi.

Sunt dezvoltate ambele normal, atat fizic, cat si intelectual. Medicul din Germania si tratatele de pe site-urile internationale recunoscute au confirmat spusele mele. Aici ma opresc, chiar nu mai e nimic de continuat. Am spus doar sa asteptati, sa vedeti cosistenta, sa vedeti ca vor creste bine in greutate. si da, am comentat spusele unora relativ la prostie si prejudecati, atunci cand s-a iti dau dreptate. Dar daca totusi se screm tare si nu reusesc nicicum. si cand fac cu supozitor caca e pastos spre tare..si vanturile miros urat( neobisnuit la alaptat)..deci nu miroasev a iti dau dreptate. Dar daca totusi se screm tare si nu reusesc nicicum. si cand fac cu supozitor caca e pastos spre tare..si vanturile miros urat( neobisnuit la alaptat)..deci nu miroasev a scremut se screm pt ca inca nu au invatat sa faca. E normal. si Teodora se scremea, si Diana se scremea. Insa cu kk relativ tare, hmm...
O posibilitate e sa nu primeasca suficient lapte matern. Ii mai dai si altceva inafara de lapte? Sigur ii dai la cerere? Creste bine? Nu e nemultumita tot timpul? Fontanela nu ii e afundata? Buzele sunt uscate? Atunci e necesara o hidratare mai multa, adica mai mult lapte matern sau apa.

Respectiv observa scutecul chiar cand face. Sa nu se impregneze apa din scaun in scutec.

si o alta posibilitate, da, o problema digestiva, insa sunt f rare la copiii alaptati. Insa de obicei mirosul ciudat, puternic, poate indica asta. de aceea as merge la medic cu o mostra de scutec. In nici un caz nu as apela la supozitor sau ceaiuri; intai sa obtin cauza medicala si abia dupa aceea sa pot lua masuri. Ele doar golesc intestinele, insa nu insanatosesc.

sus

Denunta
adelia

Copii

01.12.2008 11:18     citat 

Respectiv, legat de ceai... de cel de tei nu stiu prea multe, cat e de bun sau nu. Cel de chimen/fenicul/anason stiu ca merge.
Insa cel de musetel are proprietati antiseptice. Atat de antiseptice, incat poate distruge si flora intestinala buna, cea care e responsabila de o buna digestie. Personal m-as feri sa-i dau.

si normal, daca tot se dau ceaiuri, atunci sa fie ceaiuri neindulcite. Zaharul e produs rafinat, poate afecta dintii, chiar daca nu-s iesiti. Ne miram apoi de ce "copilul meu la 1 an si 4 luni are carii". Am dat un exemplu, nu se refera la vreo persoana de aici, insa am citit pe forum de copii cu varsta intre 1 an si 2 ani care au deja carii...

Spalatul pe fata cu musetel... cu atentie ... poate ajunge la ochi si poate sa deregleze si acolo buna functionarea a la planta) care pot intra in ochi . Unii medici recomanda, altii nu. Eu am refuzat, tocmai pe motiv de dispute si stiind in mod sigur ca sfanta apa e cea mai buna zambet , Cu ea toti medicii s-au pus de acord trag cu ochiul

La fel si cu bautul, tot apa e sfanta, sigura! trag cu ochiul

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.12.2008 1:41     citat 

de scremut se screm pt ca inca nu au invatat sa faca. E normal. si Teodora se scremea, si Diana se scremea. Insa cu kk relativ tare, hmm...
O posibilitate e sa nu primeasca suficient lapte matern. Ii mai dai si altceva inafara de lapte? Sigur ii dai la cerere? Creste bine? Nu e nemultumita tot timpul? Fontanela nu ii e afundata? Buzele sunt uscate? Atunci e necesara o hidratare mai multa, adica mai mult lapte matern sau apa.

Respectiv observa scutecul chiar cand face. Sa nu se impregneze apa din scaun in scutec.

si o alta posibilitate, da, o problema digestiva, insa sunt f rare la copiii alaptati. Insa de obicei mirosul ciudat, puternic, poate indica asta. de aceea as merge la medic cu o mostra de scutec. In nici un caz nu as apela la supozitor sau ceaiuri; intai sa obtin cauza medicala si abia dupa aceea sa pot lua masuri. Ele doar golesc intestinele, insa nu insanatosesc.[/quote]

sageata ce inteleg prin alaptat la cerere: oricand da cu gura dupa san ii dau, ii dau si daca este nelinistit, ii dau oricum mai des decat la 3 ore de cele mai multe ori. Completare nu i-am dat nimic, nimic pana acum. Nici ceai, nici apa( in schimb beau eu 2-2.5 l ceai Baby Calm sau de musetel+anason, sau cimen), supe , ciorbe, apa....beau multe lichide..si asta nu doar din cauza ca alaptez.

sageata Eu stau mai tot timpul langa el..adica in preajma si il schimb chiar, dar chiar imediat dupa ce face. S-a moale uneori, uneori cu mucus( poate si din cauza ca este racit si cand il desfund nu reusesc sa aspir tot si mai inghite). I-am provocat si eu de 2 ori cu termometrul( am unul digital cu varf flexibil de cauciuc...) si atunci am constatat ca este cremos, pastos....si era mult scaun. a doar e a prea mult ceai imi spunea pediatrul ca anemiaza...de ce apa nu ar anemia. de unde sa stiu cand sa ii dau apa si cand nu....si cata apa?

Daca incep sa ii dau apa mai pot spune ca il alaptez exclusiv?

sus

Denunta
angelikaa

Copii
alexandra: 24 ani, 4 luni
maria lavinia: 14 ani, 3 luni

01.12.2008 3:27     citat 

va multumesc mult fetelor, chiar ma gandeam sa renunt la ceai pt ca nici ea nu-l mai prea bea, foarte mult insemna pt mine 2 biberoane a la ora 16 pana a bine pt ca nu prea mananca are 8 kg si am nascut-o de 3,900 voi ce papa dati la bebey de 7 luni ca eu nu mai stiu ce sa-i dau sa manance, astept sfaturile voastre in continuare va multumesc mult. zambet

sus

Denunta
angelikaa

Copii
alexandra: 24 ani, 4 luni
maria lavinia: 14 ani, 3 luni

01.12.2008 3:55     citat 

vreau sa va mai spun ca pana la 4 luni i-am dat titik si baby drink, acum nu mai bea baby drink-ul si ceaiul de tei cu musetel il dau neindulcit, dar daca spuneti ca nu prea este indicat nu o sa-i mai dau... zambet

sus

Denunta
adelia

Copii

01.12.2008 3:58     citat 

Bun, asta e alaptat la cerere: de cate ori da cu capul, sa mimeze suptul, ii dai sa suga.
Daca e racit, i-ai dat si altceva pe langa? ma refer la medicatie... supozitor cu paracetamol, nurofen? Mucusul da, poate fi prezent in scaun daca e rcait si poate si din cauza asta dereglarea.

Personal as astepta fara termometru sa vad cum face. Sincer, faptul ca ai provocat cu termometru si a cantitate, e normal. Uita-te pe citatul acela ce l-am dat anterior, de la Liga Laptelui.

Apa se da cand ii dai lapte matern de cate ori cere si cu toate acestea vezi ca nu e hidratat corespunzator. Adica buzele sunt uscate, cand il mangai pe cap, simti fontanela ca e adancita. Se poate verifica pielea de pe burta, daca o prinzi intre degete sa vezi ca nu-si revine repede la loc; insa acesta e semn de deshidratare destul de mare. Buzele si fontanela sunt cam primele semne. Cat de cald e in casa? Conteaza si temperatura si umezeala din camera; daca e cald, atunci transpira (prin cap) si se pierde din apa din organism. Plus prin raceala e iara pierdere de lichide, prin secretii...

- Alaptarea exclusiva include apa au ba?! Depide. Unii medici (majoritatea) zic ca da, altii ba. La fel e si cu datul Vigantolului; unii medici spun ca nu mai e alaptare exclusiva daca primesc cele 2 picaturi de vit D. Insa avand in vedere ca apa ce-o beau cei mici e de ordinul a ca e relativ neutra din punct de vedere chimic.... Altceva e cu ceaiul, cand plantele au si alte substante/uleiuri si interactioneaza mult mai mult cu organismul.
Ca regula cererea de apa e cam dupa 3 luni de viata sau cand e canicula afara; ceea ce in cazul tau nu se prea aplica. ma gandesc ca ori raceala e de vina, ori temperatura din casa si de aici si scaunul e putin mai tare...

Eu am dat mereu apa la temperatura camerei. Apa plata. Cu lingurita. Le dadeam cate o lingurita. Uneori luau doar cateva picaturi din ea si restul se varsa. Asteptam vreo 15 min... mai dadeam o tura de lapte si mai asteptam putin. Insa buzele isi reveneau de regula. Cam de 2 ori le dadeam pe zi cate o "doza" de o lingurita.... Insa spuneam anterior; La Diana am inceput cu apa dupa 3 luni, Teodora avea in jur de 4 luni, poate chiar trecut cu putin peste 4.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: