· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie ... ajutor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie ... ajutor     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

01.12.2008 5:16     citat 

----------
adelia a tine de sete, apoi urmeaza laptele de tranzitie si apoi laptele asa zis gras.

Acum inclin sa fiu de acord si cu ce ai spus tu, Adelia, referitor la deshidratare.Daca exista semne reale i-as da o linguritza de apa plata (nefiarta) sau apa de la robinet fiarta.
-------------------------------------
Ceaiul anemiaza pentru ca in prezenta lui Fe nu se absoarbe.

rox

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 7 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 8 luni

01.12.2008 5:36     citat 

eu i-am dat prima data apa dupa 6 luni si atunci am inceput ca venise vara..
( bineinteles ca mi-am atras diverse apelative, ca las copilul sa moara de sete, etc).recunosc insa ca erau zile in care pur si simplu uitam sa ii dau apa, imi era mai usor sa ii ofer sanul. si nu am observat niciodata sa fie deshidratat. plus ca nu am avut niciodata probleme cu scaunul. pana la inceperea diversificarii facea cam la 3 zile.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 11 luni
Teodora Maria: 15 ani, 11 luni

01.12.2008 5:46     citat 

Da, am gasit si eu. 6 luni fara nimic. Doua exemple, din multe altele, sunt aici:

http://www.who.int/hac/crises/internati...ildren.pdf

http://www.paho.org/English/DD/PIN/pr040803.htm

Eu am urmarit buzele si fontanela. Le dadeam san, insa ramanea fontanela infundata. Poate trebuia sa le fi dat mai des san si cate putin, insa nu am reusit. Cu cele max. 2 lingurite de apa s-a canicula scot limba

Ultima modificare efectuata de catre adelia la 01.12.2008 5:48, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 9 luni
alaptat, purtat, rasfatat

01.12.2008 5:48     citat 

Brishtara am un articol despre datul apei in timpul alaptarii.
Uite il poti descarca de aici:
http://www.4shared.com/account/file/516..._Teas.html

rox

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 16 ani
LUCAS PAUL - Alaptat de: 13 ani, 10 luni

01.12.2008 10:45     citat 

----------
roxanamirela a aici:
http://www.4shared.com/account/file/516..._Teas.html

rox
----------

mrci mult de tot. La fel am facut si cu fetita, adica am alaptat-o exclusiv pana la 6 luni.

Pe Lucas l-am dus la control sambata si medicul il verifica de fiecare data din cap pana in picioare( ganglioni, fontanela- de care nu a bine in greutate...la nastere 3.500 si acum are 5.700)....reflexe, abdomenul il palpeaza, verifica testiculele, etc....ce mai ...asa ca la carte...

Poate cum zice Adelia, din cauza racelii este intors peste cap sistemul digestiv. E din nou a de abia a apoi, dupa inceperea diversificarii?

la mine e atat de neobisnuit. Obisnuita cu fata care facea de 5-6 ori pe zi...nu avea nici o crampa...era super fericita toata ziua...si acum saracul Lucas de la nastere il urmaresc necazurile.

Iar o chestie ciudata...desi ii fac toaleta nasului si ii pun picaturi apoi el tot haraie...de aude de la nas( ca un soi de hornait-)pana pe trahee( zic eu prostit oare nu din cauza ca nu l-au aspirat bine la nastere?

sus

Denunta
nelly2007

Copii

02.12.2008 12:20     citat 

----------
brishtara a apoi, dupa inceperea diversificarii?
----------

eu am inceput cu morcov fiert si nu a apoi s-a in vreo luna a doua ori. ( destul de rar).

sus

Denunta
adelia

Copii

02.12.2008 9:21     citat 

Brishtara, tot am spus: ale mele sunt surori, si uite ca una facea foarte des si una foarte rar.
Inclusiv temperamentul le e diferit. Mananca diferit; Teodora mananca cantintativ dublu fata de Diana si asta fara nici o gluma. San mancau diferit; Diana a la nastere o singura masa de noapte; la 3 luni nu a vreo 10 luni; chiar si acum se mai trezeste noaptea si cere apa.

Stiu ca e greu sa nu compari, dar ia-i ca atare. Diversificare... la Diana cu morcov am inceput, la Teodora cu pastarnac. Morcov nu am vrut la Teodora tocmai pe motivul ca teoretic putea constipa. Dupa pastarnac i-am dat morcov; fara probleme legate de scaun. La Teodora a cantitati cum ma stresam la Dia si i-am dat cat vroia; de cele mai multe ori lasa farfuria neatinsa. M-am prins dupa cateva saptamani ca ea nu vroia pasat, ci vroia si bucatele prin mancare. Nici acum nu mananaca piureul. Asta comparativ cu Diana care la 1 an si vreo 3 luni tot pasat vroia. Oricum, Teodora abia dupa 1 an si 4 luni pot spune ca a acceptat mancarea pot spune ca abia pe la 10 luni a ne-am speriat; ne sperie si acum zambet . La gradinita se minuneaza educatoarele: mananca tot si cere supliment si doar o fetita e mai mica decat ea ca si varsta.

sus

Denunta
adelia

Copii

02.12.2008 9:32     citat 

Iar de harait pe nas (deja incepe sa se schimbe subiectul foarte fericit )

Ce mi-a pediatra din Germania si am aplicat cu succes la amandoua fetele. Dupa nastere, mucoasa nasului trebuie sa se obisnuiasca cu mediul. Dupa vreo 5 zile de la nastere remarca parintii ca bebelusul "raceste". Nu e asa, mucoasa incepe sa secrete ca sa contracareze mediul uscat. Parintii curata nasul, mucoasa secreta si mai mult, crezand ca mediul nu e suficient de uscat, parintii curata... etc Se intra intr-un cerc vicios. Pana la urma se rezolva de la sine, insa daca nasul se curata, perioada de rezolvare dureaza mult mai mult. Asa ca am primit sfatul sa nu curat nasul deloc. Sa tin prosoape umede prin camera ca sa asigur o umiditate adecvata (deci nici macar umidificator). Apa stocata in vase si puse pe calorifere nu e totdeauna cea mai buna solutie; in apa respectiva se pot dezvolta bacterii. Doar daca vad ca nu mai poate respira DELOC, sa pun cateva picaturi de lapte de mama in nas (printre altele, are proprietati antiinflamatoare si antiseptice).

Asa ca eu nu am tinut DELOC in casa ser fiziologic; pompita am folosit-o de pot numara pe degete si asta doar la Diana, la prima raceala. Mi-am dat seama ca nu e de folos. La Teodora, desi anul trecut a la gradinita o gramada de boli), nu am aspirat nimic. Lapte de mama in nas, tinut pe piept si de max 3 ori am bagat Olinth pt copii, cand chiar a doar pe timpul mnoptii, cand nu am mai rezistat nici eu.

Nu am avut pana acum nici o otita, la niciuna din fete.

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 10 luni

14.12.2008 5:12     citat 

dragele mele am reusit sa imi stabilizez fetita... sa va spun cum...dupa ce am incercat cu ceai de anason si chimen, a i-am dat Sofiei doar laptele meu...nu i-am mai dat nici picaturi pt colici, nici ceai, nici supozitor...i-am scos tot si iata rezultatele: nu mai are colici, face kk la 1-2-3- zile normal, mananca la 1-2-3-4 ore...ceea ce inseamna ca daca de la inceput ii dadeam doar lapte exclusiv era mai bine. sarut zambet

sus

Denunta
nelly2007

Copii

14.12.2008 5:29     citat 

ce ma bucur.... zambet dar asa e la inceput...atatea pareri....ma bucur ca va e bine zambet

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 16 ani
LUCAS PAUL - Alaptat de: 13 ani, 10 luni

14.12.2008 10:15     citat 

adelia,

ti-am urmat sfatul. nu a bucur! zambet Pentru amandoua ! sarut

sus

Denunta
roxanamirela