· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie...ce sa mai fac?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie...ce sa mai fac?     
maria_k

06.06.2008 10:28   constipatie...ce sa mai fac?  citat 

buna ziua mamicilor,

nu stiu ce sa ma mai fac,ma simt lipsita de ajutor.Fetita mea in varsta de 7 luni este foarte constipata,face odata la 3 zile si cand face mititica iese cate un guguloi cat o nuca, se screme mititica si de multe ori nu iese nimic,pielicica in jurul anusului este iritata s chiar cu crapaturi. Problema cea mai mare este ca micuta mea nu bea nici un fel de lichid,sub nici o forma nu ia biberon,doar san,numai ca nu am prea multa lactatie si necesaul de lichide nu este acoperit doar din alaptat.de mancat mananca doar un fel de mancare(morcov cu piept de pui si putin unt),am incercat sa-i tot dau si alte legume,refuza cateogoric si se incapataneaza,de fructe nu mai vorbesc ca nici atata!!Este un copil vioi si vesel,numai ca problema constipatie ma aduce la disperare.Eu locuiesc in Germania,am tot fost la doctor dar se pare ca nu iau in serios problema,am incercat cu asistenta de familie care are foarte multa experienta....nici ea nu m-a supozitoare mi-e cam teama,doctorii spun ca nu provoaca dependenta...dar totusi pt mine un medicamnt e medicament...
Exista oare vreu tric de a masajul pe burtica cu ulei de migdale,care nu ajuta!?

Multumesc pt rabdare de a la morcov se constipa.
si eu am avut aceeasi problema cu Luca.
Incearca sa-i faci mancare de mazare cu morcov si carnita; gulii;dovlecel.
Daca legumele le accepta mai greu(la noi asa a ii plac tare mult.

sus

Denunta
bmdia

Copii
Adrian: 14 ani, 9 luni

06.06.2008 11:59     citat 

incearca sa ii dai lichidele cu lingurita sau cu un capacel de la biberon sau cu o canita cu cioc poate merge cu ceva.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

06.06.2008 12:23     citat 

Prin alaptat se acopera necesarul de lichide la aceasta varsta.
Poti manca tu (pentru ca alaptezi) alimente impotriva constipatiei (sfecla rosie, halva, prune uscate-6-8 prune uscate inmuiate in apa rece toata noaptea, iar dimineata se incalzesc usor si se mananca inainte de masa, ulei de in - acesta i-l poti pune in mancarea ei, o linguritza cand mancarea e la T camerei, seminte de in, banana, miere, usturoi, cereale, paine uscata, evita painea din faina alba, pastele fainoase, gutuile, afinele, branza, morcovii).
Trebuie descoperita intai cauza constipatiei.

Ce inseamna ca nu ai prea multa lactatie?de unde ai dedus asta?

rox

sus

Denunta
maria_k

06.06.2008 2:50   costipatia copilului  citat 

Dragile mele mamici,

va multumesc enorm pentru atentia acordata mesajului meu si mai ales pt sfaturi.
Legat de meniul ei zilnic,,,dr. de aici au spus ca incepand cu luna a rezervele de fier acumulate in burtica la mine se epuizeaza pana in luna a morcov carnita,pui vita sau miel.si din luna a cu greu mananca,ma chinui enorm pana mananca 5-6 lingurite.Am incercat grisuri cu fructe si degeaba,fara succes,lapte praf simplu sau cu cereala nu bea...legat de alaptat...de lactatia mea scazuta...am avut probleme foarte mari dupa nastere,am fost in spital pe perfuzii cu antibiotice...am alaptat in acest timp,la indicatia doctorilor din spital.Problema este ca in decurs de 3 luni am slabit 25 kg...analizele mele la sange sunt proaste,nu mai am fier,magneziu....apetitul este foarte scazut cu toate ca ma fortez sa mananc....si sincer am observat ca in cursul zilei nu se satura doar din san...
Am incercat sa-i dau lichide cu lingurita...fara succes....nici sticla speciala cu coic nu o ia...cu paharul nici atat....am ajuns sa-i dau cu siringa...dar mititica tipa si nu pot suporta sa o vad cum se chinuie....cu fructe am incercat...mai pe toate in afara de prune...nu papa deloc...se stramba si se scutura toata zambet
Am sa urmez sfatul cu mancarica de dovlecel,mazare...painica ii dau sa roada si-i place,paine neagra...
Sper sa gasesc o solutie si sa rezolv cu constipatia fetitei mele.
Am sa postez pe forum ce solutie am gasit si mai ales care a
patratzel

Copii
Luca: 14 ani, 7 luni
Matei Dumitru: 12 ani, 7 luni

06.06.2008 2:55     citat 

Sa aimare grija ca si carofii constipa. Poti sa incerci si cu brocoli.
Eu i-am facut supa crema din brocoli+dovlecel+gris+o lingurita mica mica de smantana UHT.
Ii place la nebunie!!! Incearca si tu! sarut

sus

Denunta
papusa1

06.06.2008 3:08     citat 

Este imperativ sa-i scoti morcovul fiert, la problemele fetitei n-as incerca sa i-l mai dau o lunga perioada, nici macar in combinatie cu altceva. Cel mai bine merge dovlecelul pentru aceasta varsta, la fel dovleacul (desi nu-i sezonul inca), as astepta macar pana dupa 6 luni cu introducerea cartofului , iar mazarea mai dupa 8 luni. In schimb, daca nu ai succes cu dovlecelul (desi este f. apreciat de bebelusi), ai putea incerca fasolea verde, telina si prazul (partea alba). La fel fructele. Cat priveste alaptatul, aceasta este solutia optima, chiar fara pofta ta de mancare si eventualele carente, nu uita ca vitaminele si mineralele se "duc" intai la bebelus, apoi ce ramane este pentru tine. Alaptatul, la aceasta varsta, acopera suficient nevoia de lichide a grav, pe cat spui. Multa sanatate si rabdare.

sus

Denunta
buburuzza

Copii
abigail - minunea mea
14 ani, 8 luni

07.06.2008 9:53     citat 

draga maria_k si noi am avut aceasta problema si la noi a portocala.portocala se poate da de la 7 luni,poti sa-i dai la inceput cu sucul de morcovi iar apoi sa incerci simplu,la noi a acuma cand mai avem probleme ii dau sucul de la o portocala,si ne trece.ce sa-ti zic incearca si cu asta poate merge!succes si rabdare k tare ai nevoie!

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 8 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 8 luni

07.06.2008 12:41     citat 

Maria scuza-ma au fost doctori care ti-au spus sa alaptezi tu fiind pe perfuzii cu antibiotic confuz surprins

sus

Denunta
mia_b

Copii
iulia - minunata
14 ani, 6 luni
am nascut deja!

07.06.2008 3:50     citat 

si eu am aceeasi problem cu fetita. sucul de mere, de morcov sau cel combinat nu l-a mar dar o constipa.
am auzit la o emisiune ca ar fi ceva sirop de prune cu ananas? pe constipatie? nu as vrea sa o obisnuiesc cu supozitoare. azi dimineata i-am pus pentru prima data.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

07.06.2008 4:59     citat 

----------
polin a au fost doctori care ti-au spus sa alaptezi tu fiind pe perfuzii cu antibiotic confuz surprins
----------

Exista antibiotice care "merg" si in alaptare.

Maria suc de portocala nu i-as recomanda la varsta ei, mai ales daca, cumva, aveti fond alergic in familie.

Mia incearca mar copt.

Mai exista borcanele de la firma Hipp - "Meniu cu banana" , care inmoaie scaunul (chiar scrie pe ele!).E oferta in hipermarket 3 la pret de 2 bucati.

rox

sus

Denunta
Danula

Copii
Stefan: 27 ani, 1 luna
Max: 24 ani, 10 luni
Petru: 17 ani, 1 luna
Sara: 14 ani, 10 luni
Mara: 14 ani, 10 luni

16.06.2008 8:03     citat 

Eu cu baietelul am avut mari probleme cu constipatia. M-a ceaiul de musetel. de asemenea, kiwi este indicat (face minuni), dar obligatoriu fara seminte.

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 16 ani - La Multi Ani!

16.06.2008 12:51     citat 

Incearca produsul acesta. si fetita mea e constipata de cand o stiu. O perioada, dupa 1 an, am reusit sa scapam de constipatie cu ceai de musetel. Acum ii pun Humana in fiecare biberon. Bebelusul tau e mai mic si eu cred ca poti sa-i pui o lingurita in mancare. E suficient daca mananca 2-3 lingurite. Insa trebuie sa-i pui in fiecare mancare, la fiecare masa, cel putin pana se rezolva putin problema. Vezi ce scrie si pe cutie. Uite si un link: http://www.bebecenter.ro/catalog/produc...ts_id=186, ca sa citesti mai multe.

Humana Milchzucker 27,50 RON

Humana Milchzucker este un produs natural si este recomandat pentru sugari, copii si adulti.

In cazul sugarilor Human Milchzucker poate fi adaugat la ceai, lapte praf sau cereale.

Va rugam sa il administrati conform recomandarii medicului.

Caracteristici:
Humana Milchzucker sustine flora intestinala sanatoasa si reprezinta un ajutor in cazul constipatiei.

Cutie a portocale
suc din prune uscate, fierte.
iaurt cu putine tarate
ceai de musetel.
si fetita mea sufera din cand in cand de constipatie si astea sunt remediile verficate care dau rezultate. mai o ajut cu termometrul din cand in cand. constipatia e o problema mai mare de cat credeam. copilul e apatic, marait, nu mai vrea papa, sau mai rau vomita. dupa scaun e cea mai vesela si mai bine dispusa fetita din lume!
incercati si voi foarte fericit

sus

Denunta
camilili

Copii
Cezar- Andrei: 14 ani, 2 luni
am nascut deja!

16.06.2008 10:06   RE: :))  citat 

si Cezar al meu e constipat in ultima vreme si de ieri am inceput sa ii pun supozitor..insa nu mi-a constipatie..exista asa ceva in comert, special pt a