· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > constipatie...Ajutor!!!!!! :((
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie...Ajutor!!!!!! :((     
botocel

20.01.2008 11:18   constipatie...Ajutor!!!!!! :((  citat 

Salut!
Sunt o fetita mica, mica si am o problema mare, mare...
Avem 7 saptamani si ne hranim cu milumil1...problema este ca bebeul nu face kk fara ajutor. Asta inseamna supozitor cu glicerina. Fara el nu face...Cand il pun, dupa 5-10 min. face...
Pediatrul ne-a dupa 9 zile de tratament, e aceeasi situatie... KK, e normal ca si consistenta, nu e tare dar nu il face ne ajutata si sunt ingrijorata.... trist am incercat si cu termometrul, dar fara rezultat.

Ce sa fac???

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna

20.01.2008 11:19     citat 

da-i apa pana la 50 ml pe zi, intre mese; laptele praf da tendinta de constipatie
si foloseste cautarea asta pt a la humana?
Eu l-am folosit cu fffffffffff mare succes la amandoi copii (cred ca in jurul varstei de 2 luni), am pus cate 1 lingurita la 100ml ceai, sau chiar in lapte. Nu schimba cu nimic gustul si nu produce dependenta..........sfatul medicului.
Intreaba-ti pediatra sau in farmacii. Arata exact ca o cutie de lapte, tot asa praf , si la pret e in jur de 30 ron

sus

Denunta
ruxi0080

24.01.2008 12:22     citat 

Buna!
Daca nu tii neaparat sa folosesti laptele pe care i-l dai iti pot spune ca noi folosim Novalac 1, care este un lapte extraordinar de bun si mai mult, au si o formula contra constipatiei.
Noua pediatra ni l-a iti spun ca fetita mea de aproape 3 luni este foarte tonica, ea doarme numai pe burta isi misca singura capul de pe o parte pe alta de la cateva zile, se ridica in maini si coate de la aproape o luna, nu a laptele a compari mai multe firme ai sa observi ca Novalac este mult mai imbogatit cu Fe, Ca, si tot ce mai contine laptele.
Intr-adevar se gaseste mai greu, noi avem stoc de cateva cutii mereu, dar daca-l cauti il gasesti prin farmacii. il gasesti ca pret intre 210.000 lei --290.000 lei. Intreaba-ti pediatra, schimbarea laptelui se face treptat, poti sa te uitai pe net sa vezi ce formule au pt ca au foarte multe, pt prematuri, antiregurgitare, constipatie, alegrgii si multe altele pe diferite nivele. Parerea mea este ca nu ai de ce sa-ti faci griji daca nu face kk 24 de ore, las-o mai ales ca nu face tare sau bilute chiar daca plange un pic isi formeaza muschii abdominali si invata sa se screama noua asa ne-a a fetita mea a uite ca a glicerina desi dr spun ca nu....Faci cum consideri dar daca vrei un sfat ....a 2 ori pe zi si e ok.

sus

Denunta
grasunca

24.01.2008 12:56   constipatie... Ajutor  citat 

botocel si noi am folosit Milumi 1 deci pot sa iti spun din experienta noastra! si noi faceam kk greu tare si ne scremeam de ziceai ca facem taifunuri si cand colo, era un mic fas! eu i-am dat ceai de fenicul sau baby calm foarte mult piticei mele si de la ceai pot sa iti spun ca facea mai usor kk. tot ce pot sa iti spun este sa nu te ingrijorezi si sa ai rabdare! si eu am intrebat doctora si mi-a ingrijorez! si daca nu face dupa 3 zile, incearca cu supozitoarele sau cu termometrul. cert este ca in timp, o sa isi dea drumul si la kk. iti doresc multa rabdare, multa dragoste si multa sanatate si sper sa treceti mai usor peste problema!

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 18 ani, 3 luni

24.01.2008 1:50     citat 

Daca cititi pe cutia Milumil scrie ca scaunul va capata consistenta moale,exact ca in cazul copilului alimentat la san.

Insa copiii reactioneaza diferit .daca este constipata,probabil i se potriveste un alt tip de lapte praf.te duci la pediatru,nu-l schimbi de capul tau sau din ce citesti pe forum,pentru ca un anumit lapte e bun pt copilul lui X iar pe al tau poate sa-l constipe,etc.

Ai mare grija cum il prepari ,sa nu cumva sa pui prea multa pudra pentru ca atunci se constipa.

sus

Denunta
grasunca

24.01.2008 4:04     citat 

se poate si asa cum spui tu ema_e, numai ca ii spuneam lui botocel din propria mea experienta cu Milumil; si mie mi-au spus multe prietene sa schimb laptele.. numai ca pana la urma s-a acest Milumil. botocel incearca si putina gimnastica cu fetita: ridica-i piciorusele la burtica si apasa usor! o ajuta! poate ca micuta ta, la fel ca si a la burtica! mult succes!

sus

Denunta
ema_e

Copii

24.01.2008 5:20     citat 

Grasunca ,eu ii atrageam doar atentia ca tre' sa intrebe pediatrul cand schimba lapticul pt ca nu toti reactioneaza la fel la un anume tip de lapte.Normal ca ne spunem experienta .eu de exemplu am incercat Nan,nu lua deloc in greutate,dar deloc....apoi m-a dupa prima masura schimbata,diaree.am crezut ca e normal,ca exact asta spune pe cutie ca schimba kk lu' bebe pana la moale,dar pt noi Milumil a la urmatoarele 3 mese.

la noi a la fel si a 2-3 pe zi ...si a genu si medicul mi a pt constipatie e foarte bun PLANTEX granule dizolvate in apa,dar nu stiu daca se gasesc in romania.
BAFTA[/b]

sus

Denunta
grasunca

25.01.2008 12:10     citat 

sunt de acord cu tine ema_e! nici nu se pune asa ceva in discutie: trebuie sa ceara sfatul pediatrului daca vrea sa-i schimbe laptele! imi pare rau pentru bebelusul tau ca a probleme si din cate am inteles de la botocel, se pare ca pitica ei nu poate face kk nu ca are diaree. botocel sper sa fi rezolvat deja problema! mult succes!

sus

Denunta
ema_e

Copii

25.01.2008 12:44     citat 

si noi am avut probleme cu asa zisa constipatie. adica a acolo ca nu mai apare senzatia de defecatie decat la stimulul numit supozitor. fi-mea era mare,doi ani si ceva si la fel,facea cu supozitor si relativ moale,deci nu constipatie.

noi am rezolvat-o cu o dieta bogata in fibre,multa para,mar ,morcov ras,spanac piure ,iaurt pana i s-a tot scaunul,aproape diaree.

evident,la un bebelus nu poti proceda asa,pentru ca nu e diversificat.

sus

Denunta
grasunca

25.01.2008 12:57     citat 

si noi la fel... numai ca eu cred ca de fapt, pitica mea, nascuta prin cezariana, nu stia deloc sa se screama! pana a eu si supozitoarele si termometrul... apoi, cand am aflat ca nu ar fi foarte indicat sa le folosesti ca devine dependenta de ele... am lasat-o sa faca kk la doua zile! intre timp, faceam multa gimnastica cu piciorusele ei; i le ridicam si o apasam usor pe burtica... si foarte mult ceai, ca toata lumea imi spunea ca o indop pe pitica cu atata ceai, dar pe ea o ajuta! dupa ce bea ceaiul... in cateva ore facea kk. acum are 6 luni si face kk singurica si partzuri la fel tot singurica; acum cand face cate un partz, pentru faptul ca am incurajat-o si ma vede zambind, se screme singurica ca sa-i mai iasa vreunul! acum e mai usor, fara discutie mult, mult mai usor!

sus

Denunta
sufletel4u

Copii
VICTOR - ANDREI - cel mai vioi!
15 ani

25.01.2008 1:26     citat 

grasunca, asta a Victor cand am inceput cu formule, indiferent de marca pe care i-o dai. Fara sa fac reclama, mie Milumil mi se pare mult mai bun fata de Nestle. Iti spun pt ca le-am incercat pe amandoua. Milumil este "satzios". L-am chinuit si eu cu termometrul si glicerina, dar isi va da drumul singur apoi. Nu te speria! zambet foarte fericit

sus

Denunta
ellaa_24

Copii
amelia-lorena: 14 ani, 8 luni

25.01.2008 1:31     citat 

fetita mea a facea caca o data la doua zile si atunci greu cu supozitor. de vreo 3 zile am inceput sa-i dau completare milumil 1 si acum face caca singura.....asa ca eu cred ca acesta actioneaza diferit in functie de fiecare copil...

sus

Denunta
grasunca

26.01.2008 11:07     citat 

rad frumos! deci fiecare lucru nou... are reactii diferite in functie de fiecare copil; nu ne ramane decat sa testam si sa vedem cum reactioneaza bebelusul! ar fi mult mai usor daca toti ar reactiona la fel dar... botocel deci, cum a-a au depasit aceasta problema! multa bafta botocel!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: