· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Macinicii/ Mucenicii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Macinicii/ Mucenicii     
Cora

08.03.2007 4:54   Macinicii/ Mucenicii  citat 

Sărbătoarea creştină a Sfinţilor 40 de Mucenici din Sevastia s-a suprapus peste începerea anului agricol tradiţional şi a generat o sărbătoare tradiţională românească, Mucenicii sau Măcinicii. În această zi, se trece la c*răţenia gospodăriei, dându-se foc gunoaielor strânse numai cu foc adus din casă, pentru a aduce căldura din casă şi afară. În credinţa populară în ziua mucenicilor se încheie zilele babelor, zilele capricioase ale îngemănării iernii cu primăvara, lăsând loc zilelor moşilor, zile calde. De aceea, în această zi se fac numeroase ritualuri de alungare a gerului, cum ar fi: lovirea pământului cu bâte sau maiuri, rostind descântece, pentru ca să iasă căldura şi să intre gerul, sau jocul copiilor peste foc.

În ziua mucenicilor, în credinţa populară, se deschid mormintele şi porţile Raiului, iar gospodinele fac, în cinstea Sfinţilor Mucenici, 40 de colaci numiţi sfinţi,mucenici sau brădoşi. În Moldova, aceştia au forma cifrei 8, o stilizare a formei umane, şi sunt copţi din aluat de cozonac, apoi unşi cu miere şi nucă. În Dobrogea, se păstrează aceeaşi formă antropomorfică, dar mucenicii sunt mai mici şi sunt fierţi în apă cu zahăr, cu scorţişoară şi nucă, simbolizând lacul în care au fost aruncaţi Sfinţii Mucenici. În Muntenia, pe lângă brădoşii obişnuiţi, se face o Uitata pentru morţi, un mucenic mai mare, dar orb, pe care copii îl joacă în jurul focului şi care este dedicat celor morţi care pe timpul anului au fost uitaţi.

Dacă până la 8 martie, a fost săptămâna femeii, pe 9 martie se zice că este ziua bărbatului existând obiceiul de a bea 40 de pahare de vin în cinstea celor 40 de Sfinţi Mucenici.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mucenici

Trecind peste aceasta introducere, sint curioasa ce se face pe 9 Martie in mai multe zone ale Romaniei si ce fel de macinici faceti voi? fierti? copti? retete? beti si cele 40 de pahare de vin cu ei? rad

Eu am sa fac macinici copti si anul acesta, dar nu de post si cred ca voi cumpara coca inghetata (frozen dinner rolls pt. fetele din US si Canada), si mai departe ii dau eu prin miere calda, nuca si scortisoara.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

08.03.2007 4:59     citat 

Eu acum ii am in cuptor foarte fericit
Nu i-am facut nici eu de post ca nu s-ar atinge piciul de ei trist asa incat i-am adaptat un pic . La unii am pus inauntru chiar umplutura de nutela tot la cererea ciocolatosului .
In rest sunt cu nuca, scortisoara si miere .

Din cei cu zeama a facut mama si deja am un borcan in frigider foarte fericit

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

08.03.2007 5:00     citat 

aaaaaa si nu beau vin la ei ca suntem toti 3 bolnavi trist , raciti cobza plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 17 ani, 1 luna

08.03.2007 7:50     citat 

la noi la Constanta se fac cu zeama.
mie imi plac si unii si altii dar nu am facut. din diverse motive foarte fericit

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 9 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 10 luni

08.03.2007 7:51     citat 

Laura, mi-ai facut asa pofta cu mucenicii. Vreau sa fac si eu maine, desi n-am facut niciodata.
Daca imi zici tu reteta poate fac maine maine. Daca nu, poate face Andrei, ca e mare bucatar. Merci mult sarut

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 19 ani, 6 luni
luca: 16 ani, 2 luni

08.03.2007 8:01     citat 

Fierti, cu multa scortisoara si rom. Paharele....mai vedem, caci nu cred ca am chiar 40 in casa trist trag cu ochiul . Da` improvizam ceva....

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

08.03.2007 8:02     citat 

Eu fac dupa reteta asta :

http://www.culinar.ro/forum/index.php?s...c=9999&hl=

doar ca pun in plus inca 3 linguri de zahar si ii umplu cu nuca, stafide si scortisoara .

La sfarsit, fierbinti ii ung cu miere si ii tavalesc prin nuca .

Arata asa :

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 9 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 10 luni

08.03.2007 9:14     citat 

Merci mult Laura, maine ma invrednicesc sigur.

sus

Denunta
Cora

08.03.2007 9:16     citat 

aoleu!... laucos lesin de pofta...

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

08.03.2007 9:21     citat 

Cora nu lesina ca aia din farfurie sunt vechi si mancati de muuult ( de anul trecut ) rad
P'astia de acu n-am apucat sa ii pozez trag cu ochiul

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 17 ani, 5 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 12 ani, 6 luni

Yamm-yamm...face si mama maine tot ca a lui Laucos, te lingi pe degete...yamm-yamm..sunt la regim trist ...yamm-yamm...dar tot pap si eu unul ca n-o fii foc jenat

sus

Denunta
Romelia

credeam ca numai eu poftesc la ei,si umpluti cu nutela plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

08.03.2007 9:23     citat 

in sara asta fac, dea dumnezeu sa nu devina iar chietroie pana maine

sus

Denunta
Cora

09.03.2007 5:38     citat 

gata si macinicii mei... am si mincat din ei, dupa ora Romaniei este deja 9 Martie... rad
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ceplaton/...ir=204bre2

in final am facut aluatul la masina de piine, nu am mai cumparat inghetat. foarte fericit

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

09.03.2007 5:51     citat 

Sunt foarte frumosi si banuiesc ca sunt si extrem de gustosi sarut . Ai mai multa rabdare la impletit ca mine trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: