· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > iritatie de la pampers
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor iritatie de la pampers     
lori27

Copii
Daria Maria: 15 ani, 3 luni

28.03.2007 8:27     citat 

Referitor la iritatia de la pampers: cum s-a manifestat la bebelusii vostri? Va intreb asta, pentru ca, de la o vreme, observ si eu la fetita mea o iritatie, asa ca niste bubite mici si rosii, mai sus de fund, pe coapsa si in jurul taliei. Cred ca e de la pampers, pentru ca in alte zone nu are.
In alta ordine de idei, nici eu nu sunt prea multumita de absorbantele pampers, pentru ca intr-adevar au mirosul acela insuportabil de medicament si, in plus, desi eu o schimb des pe fetita mea, tot este umeda la fundulet.
Voi ce mi-ati recomanda in afara celor de la PAMPERS?

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 9:12     citat 

trebuie sa mai lasati bb si cu funduletul gol sa se mai aeriseasca pielicica(nu zic ca nu faceti asta trag cu ochiul )..era doar un pont trag cu ochiul
eu o spal bine , o usuc cu un prosop moale de bbc, las sa se aeriseasca bine si apoi o ung cu crema; aici fol o crema A +D si oxid de zinc, cu aloe sau fara ....stiu ca in tara e buna crema de galbenele; stiu ca multi parinti mai dadeau bb cu ulei(asta pe vremuri); sau chiar cu vaselina...dar pielea nu trebuie sa fie deloc umeda cind se aplica crema...

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 9:14     citat 

http://babyparenting.about.com/cs/diape...airdry.htm

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

28.03.2007 9:14     citat 

Smoky, ai grija cu crema aia cu oxid de zinc, pentru ca oxidul de zinc usuca pielea. Nu am inteles din mesajul tau daca ii dai mereu sau doar atunci cand e iritata.

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 9:25     citat 

nu, nu mereu, o data la nush cind , atunci cind se irita mai tare; de obicei o spalam bine si o aerisim rad peste tot, o uscam si dam cu bb lotions, vaselina ;

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 9:27     citat 

toate...in functie de ce gasim in diaper rad ...copiii se irita destul de usor, mai cresc incep sa se foiasca, se irita chiar si pe la incheieturi...am lotions si creme pe caprarii rad

sus

Denunta
Christa

Copii

28.03.2007 10:44     citat 

Hmm, vaselina chiar nu i-as da, ca aia nu lasa pielea sa "respire". zambet

La noi au fost testate f. bine produsele Weleda, si vad ca se gasesc si la voi:
http://usa.weleda.com/details/?id=6101
Asta e crema pentru fund, de altfel cu galbenele. trag cu ochiul
Dar vad ca la voi sunt partial alte produse decat la noi, ca Babycreme la noi contine si oxid de zinc, care la voi e doar in asta:
http://usa.weleda.com/details/?id=8813
si care varianta la noi nu exista.

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 11:25     citat 

eu de weleda nu am auzit...sint o gramada...desitin cu aloe, fara, a&d cu oxid de zinc si fara...pe urma sint o gramada facute de companiile care au produse pt copii, sint multe...mai mergem si noi pe mina medicului...am auzit parinti care spun ca pe ei ii ajuta vaselina pt copii, eu am in casa o cutiuta mica ; o sa ma uit pe links date de tine, dupa crema cu galbenele...am tot auzit de ea...poate o gasesc la naturiste

sus

Denunta
Christa

Copii

28.03.2007 11:28     citat 

Bine, nu stiu ce contine crema de galbenele din Romania, asta contine SI galbenele (printre altele). zambet
Pe paginile unde am dat linkurile e si cate un link "buy now", poti sa te uiti daca gasesti eventual undeva mai ieftin decat acolo.

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 11:43     citat 

dar e tot cu oxid de zn , la voi e fara....hm..o sa ma uit pe la magazine sa vad daca sint...de pe net nu iau...
mersi de link

sus

Denunta
Christa

Copii

29.03.2007 8:06     citat 

http://usa.weleda.com/details/?id=6101

Smoky, asta de mai sus e cu galbenele si fara oxid de zinc. zambet Am inteles ca Walmart in Germania (cate mai sunt, ca al nostru a inchis) si in USA difera f. mult, dar la noi am gasit si la Walmart de ex. Eventual le poti scrie un mail sa ii intrebi unde poti cumpara la tine in zona, daca ai noroc, iti si raspund. trag cu ochiul

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 2 luni
Zuza: 12 ani, 9 luni

29.03.2007 8:37     citat 

Eu am folosit doar produse Avent pt Keane pana acum.
crema pt scutec si de cand am terminat tubul am cotinuat sa folosesc crema magica pt ca o aveam in casa.
Pana acum nu am avut niciodata probleme cu iritatii, sau piele uscata.

sus

Denunta
tatabun

Copii
Erik: 15 ani, 9 luni
Iulia: 11 ani, 7 luni

31.03.2007 12:45     citat 

----------
lori27 a scris:
Referitor la iritatia de la pampers: cum s-a manifestat la bebelusii vostri? Va intreb asta, pentru ca, de la o vreme, observ si eu la fetita mea o iritatie, asa ca niste bubite mici si rosii, mai sus de fund, pe coapsa si in jurul taliei. Cred ca e de la pampers, pentru ca in alte zone nu are.

----------

poate faci si tu aceeasi greseala ca si mine: eu strangeam bine scutecul in jurul taliei ca sa nu curga urina pe langa scutec si bebele se irita tocmai unde il strangea scutecul, deci lasa un pic mai liber acolo sa nu se irite. degeaba schimbi firma de scutece ca tot nu rezolvi problema. trebuie sa iti intre cam un deget doua pe langa scutec. stii cum sunt piticii, nu au stare si se irita repede de la scutec de orice firma ar fi ele.

sus

Denunta
iriss

Copii
Yvonne Maria - Un ingeras minunat
15 ani, 3 luni
David-Alexandru: 13 ani, 9 luni

31.03.2007 7:12     citat 

si fetita mea incepuse sa faca iritatie de la pampers si am mers la farmacie si am cumparat Mustela Stelactiv (este varianta pt fundulet iritat, cu bube, etc), deci se foloseste ca si tratament, cand starea este grava

iar la baby expo, era si un stand mustela si dna de acolo mi-a explicat c ain afara de ce am folosit eu mai exista Mustela pt Change ... care se foloseste de fiecare data cand schimbi scutecul, preventiv. Am cumparat si d-asta si chiar o folosesc cu rezultate excelente.
Cele 2 produse sunt destul de scumpe, zic eu. Pe Stelactiv am dat 36 (de la farmacie) si pe cealalta 15 (era reducere de expo).
Oricum folosesti o cantitate f mica si ii trece foarte repede. Sunt produse frantuzesti. Eu am fost f incantata de ele si acum are intradevar o piele ca de bebelus, nici macar rosie nu mai e.
Trebuie sa va spun ca incercasem si eu mai multe variante: bepanthen (nici un rezultat si aproape consumasem tot tubul), crema de galbenele, vitamina A lichida ... folosit in paraleel si scutece de finet (un cosmar cu schimbatul, trebuia sa schimb totul de la piele, plus ca mai ajungea si prin patut)

sus

Denunta
vyronis

24.03.2021 9:50     citat 

реци122.29PERFBettUltrDaniInesStarMitcМангНазаWaltМана
прочDorm4206CeruтреусалфErneзагрDaviTescS520DekoNora
РагиГИваКонеTracSturMidgСмирVoyaфеде(ПБ1SandПостРоко
сборноябСуббBarrпредPaulЛуриНезаAnthChanШапиThomСале
FathПодбSwacБутоRaymMacbRogeDreaSelaЧапеElegЕМорEver
YvanРоссPushComeCaprPushELEGRoxyпалоШумаРухмZdenSKIN
ОкорZonediamSelaКокоBlueDragТегнпослМасоавтоElizПерс
SandавтоZoneсбор(СвяВульZoneзакаZoneZone3008ZoneZone