· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > Vacantele familiei cu copii mici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Vacantele familiei cu copii mici     
ttcrissy

23.03.2007 12:06     citat 

da, gazzella, la programul parintilor ma refeream...copiiilor nu le poti face nici un program... Parintii sunt cei care obiecteaza, de obiecei, referitor la comfortul lor...si de aici ...o gramada de probleme. Deci ce ai povestit tu mi se pare super ok...in masura in care toti parintii sunt de acord si stiu dinainte la ce sa se astepte. Eu cu greu am gasit parinti care sa aiba aceleasi vederi ca si mine jenat si nu ma consider o exagerata jenat (obiective turistice, timp acordat copiiilor, comfort personal).

PS. Cu Alexandru primul drum lung l-am facut la 2 luni jumate, cu Cezara la 2 saptamani am plecat la pensiune la munte.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

23.03.2007 12:21     citat 

----------
ttcrissy a scris:
Cu Alexandru primul drum lung l-am facut la 2 luni jumate, cu Cezara la 2 saptamani am plecat la pensiune la munte.
----------

ttcrissy, Andreea a iesit prima data din Bucuresti la 3 luni (pentru 3 zile -la botez), insa pe Mihai l-am dus la munte de la 3 saptamini - erau 35 de grade in Bucuresti si nu am mai rezistat. A fost OK.
si pentru mine conteaza mult confortul - curetenia in camera, in special (recunosc ca sunt prea lenesa ca sa ma simt bine la cort jenat ) Cu mincarea ne descurcam noi cumva.....
ce ma omoara este drumul plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ttcrissy

23.03.2007 3:14     citat 

raspunzel, dar tu de fapt unde vrei sa te duci? Eu cred ca daca tu vrei cu tot dinadinsul sa te duci undeva...acolo vei ajunge indiferent de impedimente jenat si sint convinsa ca te vei descurca si cu copiii. Cel putin...eu de cate ori plec...asta am in cap...si nimic nu ma intoarce...si de obicei iese bine...desi uneori mai ma lovesc si cu capul de sus jenat

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 15 ani, 2 luni
am nascut deja!

23.03.2007 4:44     citat 

chiar, raspunzel, spune ce planuri de vacanta ai!zambet

sus

Denunta
mella77

Copii
am nascut deja!

25.03.2007 8:04     citat 

----------
rapunzel a scris:

sau: cum sa-l fac sa stea in scaunul de masina 8 ore plang sau sunt foarte trist ca el pina la Sinaia face scandal!
multumesc!
----------

raspunzel, vad ca bebe al tau e cam de ac varsta cu al meu. cand a inceput sa planga in scaun? de la inceput? al meu a inceput dupa ce a inceput sa se ridice. am fost la brasov si a fost un drum crunt(noi pana acum am mers cu el de 5-6 ori la bv si de 3-4 ori pana la targoviste). . am ajuns la concluzia ca il deranjaza scaunul, pt ca era tip "scoica" si nu se putea ridica. ieri i-am cumparat un alt scaun, in care poate sa stea si in fund si a fost excelent!!! poate ai aceeasi problema ca noi.
noi l-am luat pe asta:

http://www.brevi.eu/public/page.jsp?sez=183&pag=279

sus

Denunta
Onush

25.03.2007 9:30     citat 

Legat de problema ta cu scaunul de masina...
Ce as face eu ...

As lua scaun si Andreei ... puterea exemplului este extraordinara.
Apoi mami trece in fata langa tati si pune si ea centura ... iar bebe In spatele lui mami nu in mijloc.
In felul asta va vedea macar cerul si pomii pe sub care trece.

Nu se pune problema de stat in scaun pana la Sinaia fara scandal. Macar o pauza la paralela 45 trebuie pentru ca dat fiind traficul si limita de viteza nu aveti cum sa ajungeti in 2 ore de la iesirea din casa in Sinaia.

*Cd-uri cu cantecele.
*Jucarii preferate. (Ai mei nu pleaca nicaieri la drum lung fara paturica asa cum nici nu dorm fara ea.)
*Bibe sau sticluta cu pai cu suc. ( In asemenea drumuri deshidratarea este mai mare decat in mod firesc chiar si in situatia in care merge aerul conditionat)
*Parasolare sau improvizartii facute din pagini cu desene colorate pe geamurile laterale.

Inca ceva:
Tati trebuie sa se inarmeze cu multa rabdare, incepand cu drumurile obisnuite prin oras si sa il ignorati. Atat timp cat voi il luat din scaun daca vocifereaza el stie ca e sufiecient sa vocifereze. zambet

sus

Denunta
Onush

25.03.2007 9:35     citat 

Legat de bagaje, Cred ca aici: In vacanta cu copilul am acoperit in mare toate punctele esentiale.

Discutii mai sunt si pe forumul "Pana la 1 an"
Caut si iti dau linkuri zambet

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

25.03.2007 10:10     citat 

Onush ai tinut minte! sarut Intr-adevar, asta-i cauza problemei: a fost luat in brate cind a plins si s-a invatat asa! Problema cu el este ca nu miriie sau bombane, cu urla asa de tare cind vrea sa isi faca dreptate, incit nu rezistam nici unul dintre noi trei (oricum suntem cam slabi de inger toti); dupa ce m-am intilnit cu tine si am recitit povestea ta cu accidentul trist m-am hotarit sa incerc din nou: asa ca, inarmata cu multa rabdare, mai cu un biscuit (cu care de altfel nu sunt de acord) mai gramada peste el in scaun sa-l pupacesc sau sa-i vorbesc, ieri si alaltaieri l-am pacalit sa stea drumuri scurte prin oras si chiar a adormit singurel acolo, fara sa fie nevoie sa-l ridic; vom vedea cum facem si la drum lung. Scaun Andreei m-am hotarit si eu sa ii iau, vrea si ea, problema este tati, care bombane, dar ii trece lui, mai ales ca pe afara cred ca este obligatoriu.
mella77, ttcrissy, multumesc pentru sfaturi! in principiu vrem sa mergem o saptamina la o mare (alta decit a noastra), undeva aproape si nici foarte scump: Grecia, Bulgaria, Turcia; as vrea eu alte litoraluri care-mi fac cu ochiul, dar nu cred ca ne permitem: Croatia, Spania, Italia, neste insule plang sau sunt foarte trist nu le mai pomenesc pentru ca ma apuca jalea.
Cea mai mare problema mi-o pune drumul care este obositor si pentru noi, chiar daca nu ar fi problema cu Mihai si scaunul de masina, de care spunea Onush. Probabil ca o vom rezolva mergind cu avionul.
A doua idee de concediu este sa colindam 2-3 saptamini prin Ardeal, cu opriri la Deva, Cluj, Oradea (avem niste prieteni vechi si dragi pe care nu i-am vazut de muuuuult) si poate reusim sa legam de ele si o excursie la Budapesta si Balaton.
Poate ca suna aventuros, insa noi inainte de a avea copiii si chiar si cu Andreea am fost foarte plimbareti iar acesta este un obicei de care te dezveti tare greu. zambet
Multumesc pentru idei.
Rapunzel , mamica de fetita si de baietel!

sus

Denunta
mella77

Copii
am nascut deja!

25.03.2007 11:39     citat 

raspunzel, mie mi se pare foarte bine sa iti faci planuri de vacanta asa. cu cat e copilul mai plimbat, cu atat face mofturi mai putine la schimbat mediul. al nostru adoarme fara pb oriunde. doar la oboseala mare face scandal la somn.
onush, multumim de link, osa sa il studiez:)

sus

Denunta
Onush

25.03.2007 11:46     citat 

Si Tudor urla ca apucatul plang sau sunt foarte trist si desi in majoritatea situatiilor cedez in masina nu am facut-o.
M-am mutat in fata lui unde nu ma prea vede din cauza tetierei si l-am ignorat... si s-a linistit dupa 2-3 plimbari de genul asta.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 11 luni
B: 14 ani, 11 luni
M: 9 ani, 6 luni

25.03.2007 12:00     citat 

fetelor, noi acum ne gandim sa inchiriem o casa (inca nu am hotarat unde, oricum in italia)
costa in medie 800 euro pe saptamana cu spatiu pentru 2 familii
daca aveti ceva informatii in aceasta privinta pls link foarte fericit
http://www.homelidays.com/EN-Holidays-R...earch.asp?

http://www.homelidays.com/IT-Case-Vacan...Search.asp

caspita, am vazut niste bungalow-uri faine rau de tot, dar in alte colturi de lume, tari tropicale si unde pui ca costa mai putin trist
dar avion si 2 copii mici nu-mi suna bine zambet

uitati o casa in Kenya, raiul pe pamant, deja ma balbai
in plus linistit pot sa ocupe casa 2 familii
http://www.homelidays.com/diani-beach/c...003it1.htm
daca si biletele de avion is ieftine cred ca ma interesaz cum e cu zborul la copii foarte fericit

si o marturie a unui fost locatar
"We were extremeliy happy with our stay at Villa Karibu. Everything was perfect,so great. The cook (Kassim) is absolutely great. Thank you for our stay. We are really looking forward to coming back."
avea pana si bucatar plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
si acum gata cu visele foarte fericit

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 14 ani, 9 luni
Marcus: 17 ani, 5 luni

25.03.2007 12:14     citat 

Eu sunt destul de slaba si cedez, de regula , la tipetele domnisorului....dar masina a fost locul in care nu am cedat niciodata...poate pt ca am avut un accident in trecut, in care centura de siguranta mi-a salvat viata...nu stiu...cert e ca sunt sigura ca scaunul poate salva viata, de asta m-am intrebat intotdeuna: ce vreau? sa-mi vad copilul mort sau sa-l las sa-si planga frustrarea pt ca pana la urma sa se obisnuiasca cu situatia confuz ...si s-a obisnuit...am facut cu el doua drumuri de Germania si n-am avut probleme...cred ca merita sa insisti sa se obisnuiasca cu faptul ca acolo e locul lui in masina zambet

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 11 luni
B: 14 ani, 11 luni
M: 9 ani, 6 luni

25.03.2007 2:56     citat 

http://www.homelidays.com/tropea/appart...218it1.htm
uitati aici casa cu 200 euro pe sapt pana-n luna iunie
pentru 8 persoane
2X4 is 800 euro pe luna/8 persoane
mai ieftin decat atat....
nu tenteaza pe nimeni? foarte fericit

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 17 ani, 5 luni

26.03.2007 5:15     citat 

noi tocmai ce veniram dintr-o lungutza vacanta cu copilul (2 saptamani) la mare. de fapt, e a treia vacanta la aceeasi mare (gran canaria) in ultimul an. cand am fost prima data, acum fix un an, n-a fost chiaaar asa de amuzant. vovolica nu pricepea mare lucru, era inca in faza in care baga in gura tot ce apuca (deci si "fire" de cactus, pietre, nisip, scoici, etc.), nu-i placea sa stea in carut, dar nici sa mearga de mana, prin urmare "plimbarile pe malul marii" erau de fapt un maraton cu obstacole si factor ridicat de stress...dar ma rog, a fost frumos. vacanta din iarna a fost muuult mai ca lumea, pt ca intre timp ii placea sa se arunce in mare, descoperise mersul "la pas", si nu a mai bagat in gura decat mancare. multa mancare. dar inca nu era suficient de coapta pt "turism". am fost cu ea intr-un parc, un mix intre gradina botanica si gradina zoologica...vai de capul nostru. ba sarea printre cactusi, ba smulgea flori, ba baga mana pana la cot in cusca papagalilor (care musca rau daca-i prinzi prost dispusi), ba se catara pe garduri si vroia sa se arunce-n cap in lacul cu lebede...ma rog. obositor.

e, dar acuma! acuma a fost un vis (exceptie facand o scurta trezire din miraj, datorata unei amigdalite purulente pe motiv de stat prea mult in apa, dar n-a durat decat 1 zi jumate chinul, si nici ala n-a fost asa chin mare, pt ca am stat in casa, in pat si am dormit si am citit). in primul rand mai nou sta locului la masa, la restaurant. deci am putut manca fara s-o fugarim prin local, incercand sa punem la loc tacamurile luate de pe mese. in al doilea rand a descoperit ca daca merge de mana civilizat, iese in castig, si ca daca nu, e pusa cu "fotza" in carut, si carata ca un bebe. deci, a mers ca o lady. in al treilea rand a inteles ca ciocnirile mama-fiica n-au inca sorti de izbanda pt ea, asa ca dupa 2 zile de dat cu fundul de pamant si capul de pereti la fiecare intrare in magazin (ca "io viau cutare si cutare"-adica jucarii de nisip [pe care le avea], bomboane, etc.), s-a calmat ca prin minune si a inceput cu "mama am voie sa?" "imi dai si mie te rog frumos", "multumesc, tu esti foooarte mai buna mama". in al patrulea rand a priceput ca nu e bine sa mearga desculta pe jos prin casa/ curte, pt ca altfel ajunge iar la doctorul care se uita cu lopatica de lemn pe gat, si nu e bine. deci, a mers doar in papuci! si pe langa victoriile mai sus mentionate, am mai facut:

1. bungee-jumping pt. copii (taxo inlemnise, eu nu, ca m-am dat cu ea rad )
2. a sarit cu coarda din aia, nu stiu cum se cheama (din aia care se prinde in chingi intre picioare, si topai pe o trambulina de ajungi pana la cer si inapoi) pt. oameni mari (am dat-o intai in aia pt copii, da n-a furnicat-o). m-am dat si eu cu ea, pe trambulina de langa, am facut concurs de cine sare mai sus. evident ca eu am sarit mai sus, dar adevaratul castigator a fost ea, ca n-a vomitat dupa ce a coborat din prostia aia, spre deosebire de mine.
3. carting cu buburze pe apa: absolut genial, dar aici am dat skip, ca n-am avut chef sa ma ud toata, si carting normal, la care am participat cu mare drag, ea cu mine-n masina, taxo pe post de tinta vie.
4. am fost in parcul botanico-zoologic mai sus mentionat, si incredibil, a stat potolita, si i-am explicat toate cele, si dupa aia i-a explicat ei babysitterii, pe care n-o luasem cu noi.
5. a inotat fro 4 lungimi de piscina fara pauza (evident, cu aripioare la maini), dar a fost prima data cand a reusit sa se deplaseze in apa, pt ca pana acu statea si plutea doar. am reusit s-o invat sa faca pluta. acuma o face singura, fara aripioare. dezavantaj: cat n-a stiut sa inainteze in apa, a stat doar pe langa mine (taxo nu inoata), acu s-a trezit brusc amfibia din ea, si nu mai da doi bani cand urlu dupa ea sa nu se duca la apa adanca, si ma obliga sa-mi inving eu teama, si sa lopatez dupa ea. da asta e, creste, ce sa-i fac?!
6. i-am pus cercei. aici nu au vrut sa-i faca decat la tatoo shop-uri, si mi-a fost sila, acolo i-au facut la farmacie. n-a zis nici "miau" cand i-au impuscat cerceii, am fost dupa aia cu ea sa isi aleaga niste tortite frumoase (cu toate ca avea acasa o pereche, si taxo a obiectat sa cumparam altii de acolo, dar am zis ca 2 perechi nu strica, nuuu????), si si=a ales niste cercei chiar finuti, care i-au fost bagati in ureche tot la farmacie, dupa o saptamana, cu maaare tambalau.
7. am tuns-o ca la puscarie (adica nu zero, dar scurt, scurt), pt ca-si rupe parul din cap, seara, cand vrea sa adoarma, si si-a facut deja o gaura in podoaba capilara. acu nu-l mai poate rupe pe al ei, asa ca a trecut la al meu.
8. a invatat sa sparga seminte, asa ca serile stateam in ograda si rodeam seminte, ca tiganii. am si poze! rad (a, am si poze cu ea pe olita, uitandu-se la DVD-ul portabil, pe care l-am cumparat inainte de concediu, ca sa fim siguri ca e cuminte in avion! si radeam cu taxo, zicandu-i ca uite cum a evoluat domle generatia asta, pe vremea noastra citeam ziare pe buda, acu asta mica se uita la film...)
9. a invatat sa diferentieze 50 centi-1 euro-2 euro (de la jucariile mecanice), asa ca cerea cu mare aplomb "tati da ji mie cinci zetze tzentzi"

una peste alta, a fost un concediu genial! imi frec mainile de placere gandindu-ma la urmatorul! cu cat cresc cu atat e mai frumos sa faci vacante cu ei. doar de pe la 1 an jumate pana pe la cam 2 ani jumate a fost la noi usor sado-maso sa plecam cu ea, dar a fost frumos si atunci.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

26.03.2007 8:35     citat 

Ina, chiar ma intrebam ce ai patit de nu mai semnezi condica pe aici zambet
Super concediu ati avut ....vreau si io jenat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »