· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > cu sau fara sare si zahar?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cu sau fara sare si zahar?     
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

21.03.2007 8:26     citat 

Eu tot caut niste biscuiti "safe" pentru bebelusi de cind l-am prins pe al meu baiat - fooooarte fericit de altfel - in mina cu un "Petit beurre" dat de mama plang sau sunt foarte trist Nu va mai povestesc ce tambalau a facut cind i l-am luat surprins
In super market am gasit: Nestle (recomandati de la 8 luni) care contin: faina de griu, ou, zahar, ulei de porumb, lapte praf degresat, agent de afinare (carbonat acid de amoniu), vitamine B1, B2, PP, B5, B6, vanilina.
Hero (recomandati de la 12 luni) care contin: faina de griu, lapte degresat, uleiuri vegetale, zahar, praf de copt (E 503, E 500), extract de malt, sare, minerale, arome si vitamine.
Mai erau si de alt fel dar acestia mi s-au parut mai "buni" si am cumparat cite un pachet din fiecare; aseara i-am dat unul si l-a mincat foarte bine, dar cu restul ma mai gindesc...
Este usor sa spui: "ce mare lucru, un biscuite!" dar cind vezi ce contin... surprins

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

21.03.2007 8:31     citat 

rapunzel, dar de ce nu-i faci in casa?
cand era Felix micut, tot asa, merg sa fac cumparaturile si zic ia sa-i iau biscuiti de la Plasmon si am ramas tampita cate contin.
i-am facut eu in casa biscuiti pana cand m-am prins ca exista fara zahar, fara sare, semiintegrali la un magazin bio

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

21.03.2007 8:43     citat 

gazella, da' de unde te-ai prins ca sunt asa de gospodina? biscuiti facuti in casa? eu am noroc daca-mi iese placinta cu brinza pentru cei mari jenat totusi, da-mi si mie reteta ta, poate vreodata...
Am sa caut biscuiti bio pentru bebelusi, desi nu cred ca voi avea succes!

sus

Denunta
adriana_i_

Copii
Maya: 16 ani, 2 luni

21.03.2007 3:05     citat 

----------
ancutzica a scris:
oricum noi ne apropiem de un an, apropo de asta cum va trebui sa procedez, adica azi face bb un an si de maine incep sa ii dau de toate rad progresiv bineinteles, dar asa pur si simplu? din 14 aprilie pot sa ii pun putina sare in legume?
----------

eu am facut asa: ce manca pana in 28 februarie zambet fara sare, a primit tot fara sare, ce manca fara zahar tot fara zahar, etc...

Cum insa incepe sa pape la masa cu noi, si e foooaarte pofiticioasa (pacat ca nu mananca pe cat ii e pofta), si vrea sa guste din ce mancam noi, vrand nevrand a mai papat si chestii cu sare. Ca de dulciuri ne ferim si noi. Asa ca am inceput sa gatesc pentru noi cu sare mai putina, si asta este.

Ah... si de pe la 10 luni a descoperit o mare pasiune pentru crema de branza. Care contine branza dulce si ... putina sare. Cum era una din cele 3 chestii pe care vroia sa le manance in afara de tzitzi, nu am facut capat de tzara din asta, si i-am dat. Pe painica. Din comert. Care bag mana ca contine si putina sare...

Deci concluzia: nu incepi in 14 aprilie sa adaugi sare musai, sau zahar etc. Lasi totul sa curga de la sine. Daca vrea sa pape ceva ce contine sare si pana acum era interzis din cauza asta, iaca acum ii dai. Ai insa grija sa nu fie sare in exces. Ci doar putin.

SI inca ceva: pe 14 martie, deci la 1an si 16 zile s-a declansat o porcarie de viroza intestinala (cred ca asa ii zice in romaneste la magen-darm grippe). Si sa te tii acolo vomitat si mers burtica si dezhidratat plang sau sunt foarte trist... In 12 ore a ajuns leguma care numai zacea saracutza la mine inbrate... Si sa vezi ce urgent tot ce reuseam sa o fac cu greu sa bea continea si sare si zahar... La sfatul a doi medici si inca vreo 4 perechi de amici trecuti deja prin asta... Ah si dintr-odata a avut voie sa pape sticksuri... sa aiba ceva in burtica, dar si pt sunt sarati - se mai refac din mineralele pierdute, dar si ii mai provoaca sete deci poate poate vrea sa mai bea ceva lichid.

In incheiere, parerea mea e sa nu absolutizam niste regul generale. Ci sa le trecem prin filtrul nostru al ratiunii si al instinctului matern, si sa incercam sa le adaptam cu discernamant si responsabilitate fiecare la situatia sa concreta.

O zi buna,
Adriana.

sus

Denunta
gazzella

Copii

25.03.2007 1:32     citat 

----------
rapunzel a scris:
gazella, da' de unde te-ai prins ca sunt asa de gospodina? biscuiti facuti in casa? eu am noroc daca-mi iese placinta cu brinza pentru cei mari jenat totusi, da-mi si mie reteta ta, poate vreodata...
Am sa caut biscuiti bio pentru bebelusi, desi nu cred ca voi avea succes!
----------

rapunzel, azi am facut biscuiti
eu niciodata n-am o reteta anume
am pus ce am gasit in casa: vreo 50 gr unt, un galbenus ou, scortiosoare, putina sare, coaja rasa de lamaie si miere
cum n-am avut rabdare sa intind foaie si sa tai, strangeam putin aluat in pumn si sa vezi ce faina forma le-am dat foarte fericit
pentru copiii sub un an se renunta la sare, miere
mierea poate fi inlocuita cu sirop de artar sau maltoza (toate se gasesc la mag bio)
timp de lucru: nici 10 min odata topit untul la temp camerei
i-am pus pe o tava neunsa, tot aveau unt in compozitie foarte fericit

sus

Denunta
gazzella

Copii

25.03.2007 2:21     citat 

acum imi aduc amine ca imi spusese candva o nutritioista ca mierea e albine nu e periculoasa daca este pasteurizata
dar oricum ma gandesc ca prin gatire se distruge Clostridium botulinum (The toxin is heat labile and can be destroyed if heated at 80°C for 10 minutes or longer)
http://www.cfsan.fda.gov/~mow/chap2.html

sus

Denunta
magda06

Copii
diana: 16 ani, 6 luni

25.03.2007 4:14     citat 

eu pana la urma dupa lungi cautari de niste biscuiti,am cumparat petit si i-am dat fetitei cu mar...(si mananca)iar de 3 zile ii dau banana cu branza de vaci care contine sare(mananca)pana acum o saptamana eram contra a tot ce scrie interzis unui copil(sare,zahar..etc)dar vazand ca de o luna fetita mea nu mai vrea lapte,supa nici atat..m-am lasat convinsa de mama si sora mea(care au crescut ficele si nepotul tot cu zahar,miere,sare)si ii dau cum se proceda acum cativa ani...am stat mult si m-am gandit dar mai bine sa manance ceva decat sa nu ia in greutate...si vad ca-i merge bine...ba chiar dupa o saptamana ii voi baga ciorba acrita cu bors..poate va manca....eu una m-am lasat de spusele medicilor si a cartilor(am 3 carti si sunt pareri diferite)pana la urma eu am crescut cu sare si zahar si sunt sanatoasa ,mare,si voinica..deci concluzia mea ca sunt de acord sa i se dea copilului sare si zahar,puteti sa aruncati cu pietre in mine

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 15 ani, 9 luni

25.03.2007 4:35     citat 

Eu zahai chair nu folosesc in alimentatia fetitei dar un varf de cutit de sare pun mereu in mancarea ei. Asta la sfatul pediatrei

sus

Denunta
gazzella

Copii

25.03.2007 5:10     citat 

pai ce sa mai spun?
am doar o mare nedumerire
de unde obsesia asta pentru crestere?
exista un singur copil care neffind afectat de unele boli metabolice n-a crescut?
cu totii cresc pana la urma, important e cum.
iar sarea, zaharul chiar sunt mofturi mai ales l-a salu luni..ale parintilor
vreau sa vad copilul flamand care nu mananca fara zahar si fara sare

sus

Denunta
magda06

Copii

26.03.2007 9:40     citat 

chiar aseara am fost in supermarketul cora si am gasit niste biscuiti pt copii(am uitat ce firma)care scria pe cutie de la 6 luni ...m-am uitat la ingrediente si contine si ou,zahar...deci pana la urma vad ca si producatorii de hrana pt copii au scos pe piata biscuiti ce contine zahar

sus

Denunta
gazzella

Copii

26.03.2007 10:21     citat 

da magda, dar pe producatori ii doare sub codita de sanatatea copiilor nostri
pe ei ce-i intereseaza e sa vanda, totul se invarte in jurul acestui deziderat
iar cei care-si lasa piele datorita ignorantei parintilor sunt copiii
parintii au datoria sa se autosesizeze
daca exista dovezi stiintifice ca sarea nu este buna copiilor sub un an, atunci nu este buna (ca se strecoara un praf de sare nu-i bai, dar sa faci din asta obisnuinta ii bai)
zaharul demineralizeaza organismul (asta pe langa alte multe!), iar cand cu toate suntem preocupate daca i se inghide sau nu fontanela, daca este anemic sau nu decizia de a-i administra zahar mi se pare o nebunie
aminteam alternative, le-as ocoli si pe acestea pana la un an pentru simplu fapt de a incerca sa nu-i creez un conditionament la dulce

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

26.03.2007 10:25     citat 

Eu macar daca as fi convinsa ca FIX DE-AIA nu maninca copilul supa de legume ca nu are sare sau grisul cu lapte ca nu are zahar poate as mai intelege! Dar un copil de 4-6 luni habar nu are care-i gustul sarii sau al zaharului! Bineinteles ca pot avea si ei preferinte alimentare, insa obsesia asta pentru sare si zahar este a mamelor, nu copiii le "cer" , ci le sunt oferite! daca mama o face cu perseverenta normal ca se vor obisnui cu gustul sarat/dulce si s-ar putea sa nu mai vrea fara.
Iar despre producatori, gazzella are dreptate: nu le pasa! este o lume dura, in care competitia nu tine cont de sanatatea sau viata copiilor, ci de BANI !! Este mult mai rentabil pentru ei sa plateasca amenzi (sau shpagi surprins ) de milioane de dolari dar sa aiba clienti care fac vinzare de miliarde!

sus

Denunta
magda06

Copii

26.03.2007 10:59     citat 

cand am venit cu fetita din maternitate mi s-a spus de acolo si de medicul de familie sa-i dau lapte si ceaiam incercat tot felul de sortimente de ceaiuri...dar nu vroia pt ca nu erau dulci...si pana la urma i-am dat baby drink care contine glucoza..deci poate sa aibe un copil simtul dulcelui ...pt ca nu a vrut deloc ceai neindulcit

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

26.03.2007 11:46     citat 

dar de ce trebuia sa-i dai cand ai venit de la maternitate?

sus

Denunta
gazzella

Copii

26.03.2007 12:21     citat 

prevad ca iarasi ajungem "acolo" nervos
acum lapte praf hai ca mai inteleg, dar ceai, bata-l de ceai, de ce? prostit

sus

Denunta