· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > sa ii dau ceiut?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor sa ii dau ceiut?     
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 14 ani, 7 luni

27.03.2007 1:25     citat 

Eu nu inteleg de ce sunteti impotriva ceaiului confuz ...eu beau ceai de placere si pentru ca este sanatos pentru stomac,pentru organism in general...nu zic ca trebuie imbuibat copilul de ceai,dar deloc???...parca ar fi medicament. surprins
Eu ii dau ceiut lui Calin,cu miere pentru ca este mare,trecut de un an sau ii iau de fenicul de la Milupa.Este foarte adevarat ca s-a obisnuit cu ceai de cand a avut colici...bea si apa,dar ceaiul este la putere...mai ales cand iesea afara iarna cand era mai rece...putin ceiut cald facea minuni...si-l savura cu placere!

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 10 ani, 2 luni
Teodor: 13 ani, 3 luni

27.03.2007 2:37     citat 

onitzu mi-a spus ca asa cum mi-e sete mie asa ii este si lui si ceaiul ii mai potoleste setea. Bine, nu ii dau in cantitati mari ii dau cam 40 ml pe zi. Eu nu cred ca ii face rau, dimpotriva.

sus

Denunta
papusa1

27.03.2007 3:36     citat 

[quote="laura_feelings"][b]onitzu[/b] mi-a spus ca asa cum mi-e sete mie asa ii este si lui si ceaiul ii mai potoleste setea. Bine, nu ii dau in cantitati mari ii dau cam 40 ml pe zi. Eu nu cred ca ii face rau, dimpotriva.[/quote]

Ba pentru sete, apa este cea mai sanatoasa, pardon! Chestia asta cu ceaiul mie imi suna a pacalit, caci avand un gust, bebele poate sa fie momit sa accepte. Si sa nu exageram, bebeii sunt foarte sensibili, orice consumat in exces poate avea consecinte. Iar acelea se manifesta pe termen lung, daca acum par a nu avea nimic, nu inseamna ca-i intr-atat de inofensiv. Foarte bine: credem ca-i este sete, ii oferim apa. Mai ales ca aceasta chiar e nedaunatoare, ba chiar este absolut necesara organismului!

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 15 ani, 7 luni
B: 13 ani, 7 luni
M: 8 ani, 2 luni

27.03.2007 4:06     citat 

Gina, ideal ar fi ca orice aliment sa fie integrat in organism ca o necesitate alimentara nu ca moft
ori ceaiul, mai ales cel indulcit, nu mai este o necesitate ci un moft al parintilor

si acum de unde ni se trage moftul asta cu ceaiul...acum cateva decenii inca se predica in lumea medicaňla ca un bb trebuie sa fie hranit din 3 in trei ore. cu unii prunci mergea, cu altii nu
si atunci mamele disperate apelau la pediatrii care recomandau ceai indulcit care este responsabil de efectul yoyo la noi nascuti si care pe termen lung poate sa duca chiar la dezechilibre urate
ceai indulcit mai poate sa creeze si un conditionament la gustul dulce ceea ce-l va impinge pe copil sa caute, sa prefere alimentele dulci in defavoarea altora
eu lui Felix i-am dast pentru prima oara un aliment indulcit la 13 luni, acum cand nu este in compania copiilor prefera fara nici un dubiu pasta, legumele prajiturelelor, uneori chiar si ciocolatei

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 8 luni
luca: 14 ani, 3 luni

27.03.2007 4:56     citat 

Laura, bea tu ceai cand ti-e sete si vezi daca functioneaza. Asta in primul rand. In al doilea rand, ce fripturi si sarmale mananca el la varsta asta sa i se faca sete? Laptele nu e lichid? Iar daca il alaptezi cu atat mai mult, primul lapote e mai apos, special sa-i tina de sete.
Nu tot ce spun doctorii e bun. Si daca mai ceri niste opinii si vezi ca toate o contrazic pe dr. ta, inseamna ca ceva-ceva avem si noi in cap, n-om fi plutase toate.

sus

Denunta
SMOKY

27.03.2007 11:45     citat 

ceaiul pe care il dati la bebei este neindulcit ..deci o apa cu arome....asa ca mai bine ii dati apa...
noi mai punem zahar, indulcitor si lamiie ,rom...de aia il savuram mai bine...dar la bb nu pui nimic...so..mai bine apa...

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

28.03.2007 5:15     citat 

----------
citat:
ceaiul pe care il dati la bebei este neindulcit ..
----------

din pacate ceaiurile instant pt copii cam sunt indulcite. cel putin baby drink-ul este groaznic de dulce si daca o proaspata mamica nu are inspiratia sa-l dilueze ... ii da sirop copilului.

sus

Denunta
SMOKY

28.03.2007 6:14     citat 

eu nu stiu ce e baby drink..e ceai??? suc???

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

28.03.2007 7:00     citat 

----------
citat:
Pentru a indeparta flatulenta, colicile, indigestia si ca fluidifiant al secretiilor bronsice in infectiile respiratorii.

Proprietati si indicatii: Baby Drink pentru sugari si copii contine 4% extract natural de musetel, salvie, cimbru si menta intr-un sirop de glucoza si sucroza. Este o formula echilibrata care indeparteaza efectiv problemele gastrointestinale ce apar in mod obisnuit la copii, asa cum sunt indigestia, colicile, flatulenta si constipatia. In plus, ajuta copilul sa doarma linistit si normal. In infectii respiratorii este utilizat ca fluidifiant al secretiilor bronsice. Componentele din Baby Drink nu sunt contaminate de nici un fel de componenti chimici, coloranti artificiali, agenti aromatizanti si conservanti. Baby Drink reprezinta un preparat sanatos, sigur si placut cu un gust agreabil pentru sugari si pentru copii.

Preparare si mod de utilizare: Continutul unui pliculet se pune in 50 ml de apa in prealabil fiarta si apoi racita (aproximativ 1/4 dintr-un pahar de apa). Se amesteca pana cand se obtine o solutie clara. Baby Drink nu necesita adaos de zahar.

Valoare calorica: Fiecare 100 g de Baby Drink contin aproximativ 372 kcal.

Mod de prezentare: Cutii continand 12 pliculete, de cate 5 g fiecare.

Depozitare: A se pastra la temperatura camerei.

Producator: Pharco Pharmaceuticals

----------

SAU
----------
citat:
BABY DRINK pentru sugari şi copii , pentru sugari şi copii
produse naturale

Pentru a îndepărta flatulenţa, colicile, indigestia şi ca fluidifiant al secreţiilor bronşice în infecţiile respiratorii.

Proprietăţi şi indicaţii: Baby Drink pentru sugari şi copii conţine 4% extract natural de muşeţel, salvie, cimbru şi mentă într-un sirop de glucoză şi sucroză. Este o formulă echilibrată care îndepărtează efectiv problemele gastrointestinale ce apar în mod obişnuit la copii, aşa cum sunt indigestia, colicile, flatulenţa şi constipaţia. În plus, ajută copilul să doarmă liniştit şi normal. În infecţii respiratorii este utilizat ca fluidifiant al secreţiilor bronşice. Componentele din Baby Drink nu sunt contaminate de nici un fel de componenţi chimici, coloranţi artificiali, agenţi aromatizanţi şi conservanţi. Baby Drink reprezintă un preparat sănătos, sigur şi plăcut cu un gust agreabil pentru sugari şi pentru copii.

Preparare şi mod de utilizare: Conţinutul unui pliculeţ se pune în 50 ml de apă în prealabil fiartă şi apoi răcită (aproximativ 1/4 dintr-un pahar de apă). Se amestecă până când se obţine o soluţie clară. Baby Drink nu necesită adaos de zahăr.

Valoare calorică: Fiecare 100 g de Baby Drink conţin aproximativ 372 kcal.

Mod de prezentare: Cutii conţinând 12 pliculeţe, de câte 5 g fiecare.

Depozitare: A se păstra la temperatura camerei.

----------

sus

Denunta
laura_feelings

Copii

28.03.2007 1:40     citat 

Ce fel de apa le dati bebelusilor ? Apa de la robinet fiarta si racita sau apa plata ?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

28.03.2007 1:48     citat 

----------
gina_pirvan a scris:
arca ar fi medicament. surprins
----------

Majoritatea ceaiurilor care se dau bebelusilor sunt intr-adevar din plante medicinale. rad

sus

Denunta
bebelasa

Copii
Andreea Alexandra - Sufletelul nostru
13 ani, 4 luni

28.03.2007 2:27     citat 

eu baby drink cand ii dadeam puneam 100 ml apa fiarta si racita nu 50. Asa m-a invatat dr. Intr-adevar ii dulce. Acum ii dau Humana ceai cu fenicul si chimen si tot 100 ml apa + o lingurita granule ceai.

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

28.03.2007 2:28     citat 

Christa ...sa sti ca ai dreptate... rad rad rad ...nu m-am gandit!!
...vezi ca nu ai selectat bine...eu am scris " parca"...nu arca....asta ca sa inteleaga lumea! trag cu ochiul

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii

28.03.2007 2:30     citat 

laura,eu am fiert apa si am racit-o cat i-am dat laptic formula...acum mai scap si la apa plata...dar parca e mai buna apa fiarta si racita...parerea mea.... jenat

sus

Denunta
laura_feelings

Copii

29.03.2007 10:48     citat 

asa ma gandeam si eu Gina ca apa fiarta e mai buna

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore