· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Cereale - borcanele
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Cereale - borcanele     
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 2 luni
Maya: 10 ani, 2 luni

13.01.2004 12:35   Cereale - borcanele  citat 

Am inceput diversificarea.....desi n-as fi vrut m-a impins nevoia.....urla bebe de foame shi mie nu-mi facea fatza productzia.
Dar nu vrea sa manance decat cereale cu lapte...........la borcanele se stramba mama mama!!!!
Am incercat morcov, pastranac, kumara, mazare, brocoli......nimic .....scuipa shi mi le pune pe mine. Mar a luat vreo doua lingurite si gata.
In schimb cerealele nu-i ajung.......mananca cu o placere nebuna, nu-i scapa nici o picatura.
Ce sa fac? Sa-i dau numai cereale? Sa ii bag fructe?
Ajutoooor!

sus

Denunta
AdinaA

Copii
Matei: 19 ani, 9 luni
Maria Romana: 15 ani, 1 luna
Mircea Victor: 11 ani, 3 luni

13.01.2004 1:12     citat 

Ina draga,
incearca sa-i dai mincaciosului tau cereale amestecate cu mar ras, morcov fiert ras, banana rasa, etc si eventual sa amesteci tot in cereale cite putin din borcanase, sa se obisnuiasca cu gustul.
Succes sarut

sus

Denunta
ttcrissy

13.01.2004 9:58     citat 

Ina, sfatul meu este sa insisti cu fructe pasate cat se poate. La inceput, asa cum a spus si Adina, incearca sa ii dai amestecat cu cereale, apoi poate se convinge sa manance si simple. In orice caz, nu renunta la san. Eu exact in aceasta perioada am facut prostia sa ii dau si lapte praf, pentru ca mi s-a parut ca nu se satura cu ce ii puteam oferi eu...in loc sa ii dau supica de legume si fructe. Si in 3 saptamani a renuntat la laptele de la mami plang sau sunt foarte trist Cat priveste macarea din borcanele al meu nici acum nu e fan, de fapt se stramba si prefera lapte...incearca sa ii fierbi tu legumele cu pricina ...poate ii vor placea.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 16 ani, 9 luni
Richard: 15 ani, 3 luni

13.01.2004 3:14     citat 

Ina el hotz dar tu trebuie sa fii si mai hoatza rad .... asa cum a aspus si fetele amesteca cerealele -care de ce sa nu recunoastem la varsta asta sunt la baza mancarii bebelusului- cu suc de fructe proaspat si cu fructe fierte si pasate de tine. Eu o alta varianta ca s-l pacalesc pe Alex sa pape si ce vreau eu - carnita de exemplu- este ca printre mancarea care-i place lui sa-i mai var si cate o lingurita din ce nu-i place.... de multe ori nici nu se prinde de poanta dar cateodata mi-o scuipa direct in fata ...
Si cerealele sunt foarte bune dar trebuie sa insisti sa introduci si celelalte produse.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 11 luni

13.01.2004 4:35     citat 

Ina iti zic ce-am facut eu...
noi am renuntat la san la 2 saptamani si am trecut la bib, iar de la 4 luni - acum are aproape 5 - am incercat cu suc de mere, apoi suc de mere+pere, apoi am trecut la mar pasat cu mixerul, banana, para.
treaba e ca la inceput a refuzat cu indarjire, apoi s-a obisnuit cu gustul, asta a fost in perioada in care i-am dat suc, cam o saptamana, iar acum ii place foarte mult merishorul zdrobit... scot limba prostit
insa la bibi nu renunta, asa tremura de placere cand il vede...!!!
seara si eu ii dau lapte cu faina de orez fara gluten, dar nu mai des de o data pe zi...
aaa, mai e ceva: nu-i place deloc morcovul fiert... trist
am tot spus ca poate, poate... maine, si tot asa... insa nu merge
asa ca am gasit un artificiu, sa vad daca si merge...
i-l pasez cu un cartofior si fac un fel de supa-crema, pana ii "prinde" gustul.
nici eu nu sunt un fan al borcanelelor, prefer sa pregatesc eu fructele si legumele
succes si mai spune-ne cum merge
fish

sus

Denunta
SMOKY

13.01.2004 5:24     citat 

...in america se recomanda introducerea legumelor pt inceput si apoi fructele...eu le-am introdus simultan..dimineata o fructa si la prinz o leguma....fierbe un mar(compot) si amesteca marul pasat cu cereale...,la prinz la fel fierbe o supa din morcov,cartof si amesteca cu cereale...oricum daca abia ati inceput bb nu maninca foarte mult..treptat maresti portia...dar ina cauta pe site ca s-a mai scris..poate dai de mai multe sfaturi...bafta

sus

Denunta
Cora

13.01.2004 5:59     citat 

Doamna Ina, mai reciteste si tu subiectele despre diversificare si inspira-te. trag cu ochiul

http://parinti.com/modules.php?name=For...ersificare
http://parinti.com/modules.php?name=For...rsificarea
http://parinti.com/modules.php?name=For...rsificarea
http://www.parinti.com/modules.php?name...03#pid2830
http://www.parinti.com/modules.php?name...=46#pid818
http://www.parinti.com/modules.php?name...47#pid2018

sus

Denunta
eapopescu

13.01.2004 11:45     citat 

ina, asa zic si eu, incearca supa de legume (eu fierb legumele taiate bucati mari - ceapa, rosie decojita, morcov, dovlecel, toate proaspete si de preferat organice; uneori nu le pasez, strecor zeama si i-o dau cu fulgi de orez Gerber si papa ca disperatul). apoi poti sa-i dai banana sau mar cu biscuit ras (la 5luni doar asta papa, altceva nu vroia) sau compot de mere, eventual cu cereale sau biscuit ras.

nici baietelului meu nu-i plac borcanasele dar cand ii e foame papa si de-alea, daca nu e altceva ... ii pun fulgi de orez in ele (dintre toate accepta cel mai bine chicken rice si mixed veggies).

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 2 luni
Maya: 10 ani, 2 luni

14.01.2004 12:45     citat 

Sunt fericita...azi a papat morcovel....nu mult dar nici ca pana acum....adica deloc. (Pe langa subiect: ce fericita poate fi o mama cand cel mic papa sau face caca.....nici nu mi-am imaginat ca pot fi asha rad )

Am ajuns la urmatorul program......dimineatza papa tzitzi, apoi pe la 9 borcanel cu morcov+pastranac+kumara sau brocoli cu mazare (adica legume), pe la 11-12 tzitzi, la 1 cand se culca cereale(orez) cu lapte, iar cand se scoala merishor sau alte fructe si tzitzi pana seara la culcare.
Pe la 6 luni vreau sa bag carnitza.
Ce zicetzi de programul nostru?

Eu insist sa-i gasesc borcanele care sa le pape cu placere pentru ca merg in Romania in martie si fac doua zile pe drum, nu cred ca pot sa-i fierb morcov in avion, mai ales la Lufthansa care sunt cam oparitzi la servicii.

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 16 ani, 9 luni
Richard: 15 ani, 3 luni

14.01.2004 4:06     citat 

Fai fata calmeazate cu carnita de la sase luni... asa cate un pic mai merge dar nu te grabi mai ales ca tu ii dai piept. Parerea mea. Eu i-am introdus carnita mult mai tarziu. Sunt asa de multe legume si fructe care sunt sanatoase si gustoase incat eu si uitasem de carnita.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 18 ani

14.01.2004 10:40     citat 

Eu stiu ca oricum carnita trebuie introdusa dupa 6 luni sau 6 luni si jumatate. Are si ea calitatile ei si suportul ei nutritiv. Bineinteles ca nu trebuie sa renunti la alaptat.
In avion cel mai bine e sa ai borcanelele preferate ale bebelusului!

sus

Denunta
Cora

14.01.2004 7:47     citat 

----------
ina_nz a scris:
...
Eu insist sa-i gasesc borcanele care sa le pape cu placere pentru ca merg in Romania in martie si fac doua zile pe drum, nu cred ca pot sa-i fierb morcov in avion, mai ales la Lufthansa care sunt cam oparitzi la servicii.
----------

Ina sa insisti sa gasesti exact ce-i place, ca de nu, iti vei plinge de mila pe avion... numa la tzitza o sa stea. Eu am patit-o si Alex avea 11 luni... nu era obisnuit cu mincarea la borcanele, doar pe avion i-am dat prima data... a refuzat sa manince din ele... m-a inebunit efectiv si doar la tzitza l-am tinut... ce naiba sa-i tina insa de foame peste 18 ore? surprins ... am fost super-stresata trist . Ai grija si de sin bine, bine, ca daca pe avion nu-ti papa sa ai tzitza ca back-up "sanatos". Oricum la decolari si aterizari e bine sa i-o bagi in gura, daca nu ai sticla de apa la dispozitie. trag cu ochiul

sus

Denunta
Onush

14.01.2004 10:28     citat 

Intotdeauna la drum lung i-am dat Ruxandrei mancare preferata si niciodata alimente noi, necuoscute. zambet
Drumul in sine este un stres si fara sa ii apuce burtica de la alimentul necunoscut, jenat
Cat despre programul de diversificare exista un termen inainte de care sa NU se deau un aliment, din cauza imaturitatii sistemului digestiv.... termenul pentru cand trebuie dat acel aliment este diferit de la un copil la altul. trag cu ochiul

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 2 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 11 luni

15.01.2004 5:58     citat 

Ina nu vreau sa fac comentarii la adresa programului tau de hrana, vreau doar sa il spun si eu pe al meu, exista ceva diferente si ma intreb daca nu cumva sunt si din cauza alimentatiei la san (tu) si la bibi (eu), iata-l...
cand se trezeste, in medie ora 9-10 un bibi de 200 ml, insa adeseori papa lasand vreo 20 ml, apoi fructishorul, eu ii dau doar fruct zdrobit, am incercat mar si vad ca asta-i place, banana a constipat-o teribil si renunt la ea chiar si in amestec cu alt fruct,apoi la 1 pm lapte,din nou 200-250 ml,la 5 sau 6 pm din nou lapte, tot 200 ml,doua ore mai tarziu legumele - am cateva borcanele in faza de test, pe care voi incerca sa le prepar singura, insa observ ca nu ii place morcovelul de nici o culoare, se scutura si stramba... aseara am incercat un borcanel de morcov cu cartof si l-a refuzat categoric, asa ca nu o mai fortez, mai am fasole bruna cu mar (?!), conopida cu morcov si orez...aoleu, din nou morcov???!!! surprins plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ochi peste cap oare o sa-i simta gustul?? iar la ora 10:30, dupa baitza, din nou un bibi cu 200 ml lapte si 2-3 lingurite de faina de orez.
nu stiu...e prea putin, e complet, e prea mult, e destul de diversificat pentru varsta ei...?? sambata implineste 5 luni.
cam atat...daca are cineva vreo opinie in privinta mesajului meu, o astept...
idee idee idee idee

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 16 ani, 2 luni
Emilie Lucie: 13 ani, 3 luni
am nascut deja!

16.01.2004 1:07     citat 

Fish noi suntem mai micutze un pic ( 4 luni si o doua saptamani ) si mancam destul de asemanator cu albinutza ta.
La ora 10.30 dimineatza cand se trezeste un biberon intreg de 180 de ml.
Apoi pe la ora 14.00 un biberon de 210 .
La ora 17.30 piure de mere fierte sau tot felul de combinatii de piure de mere cu banane sau cu alte fructe ( cam un pic mai mult de juma de borcanel devoram cu placere ) si in plus nitel laptic (cam 120 maxim) si avem zile cand il refuzam cu indarjire si bem doar o guritza de laptic socat . La ora 21.00 un biberon de 210 , baitza si gata la nani in pat la ora 22.00-22.30 !
Intre mese cand o vad ca sughita si incepe sa planga de enervare ii dau un pic de suc de fructe care se vinde aici pentru bebei si care e defapt piure de fructe diluat cu apa si il bea cu placere si pe ala ; ar bea ea mai mult dar nu-i dau mai mult de 60 ca mi-e ca nu-mi mai bea lapticul dupa aia.

Pediatra mi-a zis sa nu-i bag nici cereale si nici supici de legume inca mai ales ca doarme asa de bine noaptea si sa astept pana la 5 luni. Ba chiar m-a certat ca m-am grabit sa-i bag piureul de mere si nu am asteptat sfarsitul celor 4 luni !!! rad

Cam asta pe la noi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: