· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Bradut artificial sau natural ?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Bradut artificial sau natural ?     
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

24.11.2003 12:52   Bradut artificial sau natural ?  citat 

Buna !
Ce preferati sa aveti in casa in noaptea de Craciun : Bradut artificial sau natural?
Am fost intr-un hipermarket aici in Bucuresti si am stat vreo 2 ore sa admir bradutii artificiali , o minunatie . Stau si ma gandesc , anul acesta ce fel de brad voi impodobi? Imi plac cei naturali pentru ca miros frumos , dar cand ma gandesc ca fac atata mizerie . trist

In asteptarea sarbatorilor ...

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 23 ani, 11 luni

24.11.2003 12:55     citat 

Categoric natural. Imi place mirosul de brad de sarbatori in casa, imi da o buna dispozitie si o atmosfera de sarbatoare.

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 4 luni
Andrei Serban: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

24.11.2003 1:23     citat 

si eu sunt mare fana a fapt, pe langa mirosul bradului natural, farmecul consta si in alegerea unui bradut frumos si chinul de a bradul natural, cred ca se mai poate reduce daca nu il tii prea mult. si sa aerisesti mereu incaperea in care este bradutul, sa nu fie aerul prea uscat si sa se usuce si el prea repede.

Noi cand scoatem bradul, il strangem pe locul unde este (adica il legam) si il invelim cu ceva. Asa ca mizeria ramane numai pe suprafata unde a in rest). Daca e parchet sau gresie, e destul de usor de curatat.

Rox

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 3 luni
Imara Romina Luona: 16 ani, 8 luni
Amylyn: 22 ani, 5 luni

24.11.2003 1:31     citat 

natural de preferinta
insa eu am ne-natural rad

cauza ca copchilul e cam mic si nam chef sa ridic pomul tot timpul asa ca am unul mai mic cu luminite in el cu tot 30cm ...........clar ...........cred ca pe ala il pun foarte fericit

cind copii is mai maricei atunci da cu siguranta unul mare trag cu ochiul si mizeria?care mizerie?ca ii cad tepile?hmmmmm le las pe linga brad cred rad

nimic nu e mai frumos decit un brad natural zambet

sus

Denunta
Dodutz

24.11.2003 1:32     citat 

Natural, natural, natural! Nu suport brazii artificiali!

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 9 luni

24.11.2003 3:05     citat 

Renata mi-ai ghicit gindurile! si eu prefer bradul natural dar am ne-natural ca si Denise. dar in schimb cumpar de obicei citeva ramuri pentru mirosul placut de brad, care ne place deosebit de mult.
Ana

sus

Denunta
Roxana_G

Copii
Alexandra Maria: 18 ani, 4 luni
Andrei Serban: 14 ani, 10 luni
am nascut deja!

24.11.2003 3:44     citat 

Tiiiii, m-ati convins mai dihai ca anul asta sa luam brad natural, ca la anul o sa fie grasunica in functiune! foarte fericit

Mamicile cu copii micuti, toate ati optat pentru brad artificial?

Rox

sus

Denunta
Pufica

24.11.2003 4:09     citat 

Ca bradul sa tina mai mult am citit undeva ca il poti tine intr-un suport cu putintel pamant pe care il uzi periodic. Daca il cumparam doar cu cateva zile inainte si il luam cand inca e lumina afara - ca altfel ne putem pacali, bradul trebuie sa fie verde fara nici o tenta galbuie ca sa fie proaspat, il putem tine destul ca doar e brad nu molid. Eu una il tin pana la Sfantul Ion si nu s-ar scutura saracul atat de mult daca matza mea l-ar mai ierta un pic si pe el si pe globulete scot limba .
Nimic nu se compara cu mirosul de brad natural. Eu si acuma am in dormitor crengute de brad, ca sa intru de pe acum in spiritul Craciunului. scot limba

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

24.11.2003 4:12     citat 

offfffff , eu cred ca il voi instala pe cel artificial ...Enya fetita mea va avea la momentul respectiv 1 an , imi este frica sa nu adune toate acele ( frunzulitele ) ,si sa le bage in gurita. Acesta ar fi un mare inconvenient . trist

In asteptarea Craciunului... zambet

sus

Denunta
lilith1967

24.11.2003 5:03     citat 

Eu nici nu concep sa am in casa altceva decat brad natural. Iar ecologistii sa ma slabeasca cu propaganda, ca toti brazii naturali provin din pepiniere speciale.
In ceea ce priveste bebeii si bradul natural: al meu avea 9 luni cand a al doile (la 1 an si noua luni) a ajuns sa puna mana odata pe crenguta si pe urma nu s-a brad ca-l tranteste pe el....
Ca sa tina proaspat: se pune in suport nisip si se uda zilnic (1 l apa).... asta daca aveti suport care sa nu curga din el, cum erau cele din lemn din Ro...). si nu se pune aproape de sursa de caldura (calorifer, etc.)

sus

Denunta
cleomax

Copii
James: 36 ani, 9 luni

24.11.2003 5:59     citat 

complet de acord cu lilith, in plus as mai adauga ca, atunci cand a totul a eu prefer unul natural ,poate sa fie mai micut sa nu fie mare ,dar e mirosul acela de brad scot limba ,un miros specific sarbatorilor de iarna zambet

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 8 luni
Marcus: 15 ani
Milo: 11 ani, 5 luni

24.11.2003 8:54     citat 

Noi nu am avut niciodata altceva decat brad natural. Asa ca, avand in vedere ca fiul meu are un an, nu stiu ce sa fac si de care sa iau. Inclin totusi spre unul natural, pe care o sa stam sa-l pazim, dar abia astept sa vad expresia de pe fata lui cand il va vedea!!!

sus

Denunta
daniluca

24.11.2003 9:05     citat 

100% natural....am un cui impotriva celor artificiale...mai bine nu mai fac bradut....Alexa a 4 luni cand am facut primul bradut (desigur naturel) si tentatia e mare...solutia?
L-am bagat pe brad in tarc...am luat unul destul de mare si am pus tarc in jurul lui...in felul asta ea admira, mai intindea manuta la crengute dar nu cine stie ce...dar nu ajungea la beculete...sau globulete pentru ca astea sunt problema....
Ei anul asta o sa fie ceva mai dificil pentriu ca are 2 ani si 4 luni si poate escalada orice si ajunge oriunde....parca am maimuta nu copil.... foarte fericit
Am sa inlocuiesc clasicele globulete de sticla cu unele de plastic, carpa, sau ce mai gasesc....chiar si fructe asa cum ne punea noua tata....
Cat despre ace nu-mi fac probleme ca nu v-a conservare....
Despre mizerie? Este un moft....acum toata lumea are aspiratoare si hai ca nu e chiar asa imposibil de curatat....
Vreau ca fetita mea sa aiba bradut natural asa cum eu am avut..toate amintirile mele sunt legate de bradul frumos mirositor, cu acele lui intepacioase..cum taia tata trunchiul si-l ascutea, il punea in suport, il impodobeam.....frumos....CEl putin o parte dintre ele vreau sa le aiba si fata mea.....voi nu?
Pe care dintre noi ne-a Oxigen cit mai intacte!
foarte fericit Asta e deviza mea si a a ce sa sacrific unul natural doar pt. miros? Pot lua citeva crengute pt. un aranjament sau o luminare mirositoare (pe care nu o pot suferi rad ).

Sa mai amintesc ca aici brazii se fac din Noiembrie si se desfac dupa Anul Nou? Pai si daca ii pui in apa tot se scutura si tot nu scapi de mizeria lor. Am incecat toate variantele (aveam si eu un fix ca vai! Craciun fara brad natural nu se poate rad ) si de 3 ani gata, cei artificiali sa "traiasca". trag cu ochiul Visez sa-mi iau unul cu fibra optica (nu sint sigura daca nu gresesc termenul jenat ), acele luminite direct pe crengute, si poate reusesc in viitor, si globuri si ornamente cit mai frumoase. zambet

Mosul tot ala-i, bogat sau sarac, iar bucuria Craciunui aceeasi, indiferent daca in casa miroase a mar. scot limba foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: