· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Metode de vopsit oua de Pasti
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Metode de vopsit oua de Pasti     
sorinela

Copii
Marco: 14 ani, 9 luni

30.03.2007 11:07   Metode de vopsit oua de Pasti  citat 

buna
am auzit ca se pot vopsi ouale cu hartie creponata
ati folosit aceasta metoda ?
sau ce metode de vopsit oua mai deosebite cunoasteti?
haideti sa facem o lista ca se apropie pastele

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani
luca: 14 ani, 8 luni

30.03.2007 11:17     citat 

Nu stiu daca-i hartie creponata. Stiu ca e un fel de hartie speciala, seamana cu aia creponata. Are mai multe culori pe ea. Se freaca oul cu ea si nu trece de coaja, cum se intampla in cazul unor vopsele. Eu le vopsesc si cu vopsea de oua, traditionalul rosu, si cu foi de ceapa rosie, cu frunze de patrunjel si apoi oul bagat in ciorap de nylon-si iese imprimat. Cateva le fac cu Radu cu niste vopsele speciale.....alea sunt....in toate culorile de obicei........
Acum construim diverse cutiute cu iarba de hartie si cu puisori dinh ciucuri, in care vom pune ouale. Daca-mi mai vine ceva in minte, revin.

sus

Denunta
ddelia

30.03.2007 2:22     citat 

cu hirtie creponata: Tai hirtie fisii cam de 3-4 si apoi le inmoi in otet.
Intre timp fierbi ouale si apoi asa fierbinti le infasori in hirtia creponata. Le lasi sa se usuce dupa care desfaci hirtie si ungi ouale cu ulei, untura. etc. Voilla!!

Eu mai folosesc si spanac pt verde, ceai de tei -galben-cafeniu, sfecla rosie pt rosu, coji de nuci verzi (eu usuc toamna aceste coji si le folosesc la oua dar si la spalat pe cap) pt. maro, coji de ceapa pt acelasi galben-maroniu asemanator cu cel dat de ceaiul de tei.

Si mai fac fel de fel de modele cu frunze!

sus

Denunta
sorinela

Copii
Marco: 14 ani, 9 luni

30.03.2007 2:31     citat 

multumesc am sa incerc si eu sa vad cum vin cele cu hartie creponata
am vazut acum ca am gresit titlul
nu stiu daca se poate scrie corect

sus

Denunta
ddelia

30.03.2007 2:38     citat 

uite ce am mai gasit:

"Daca nu doriti sa folositi coloranti chimici pentru oua, puteti opta pentru vopsirea naturala. Insa trebuie sa tineti cont de unele lucruri: ouale albe prind cel mai bine vopseaua si trebuie tinute de seara pana a doua zi in vopsea.

Preparare pentru vopsit:

- se pun 2 lingurite de otet in vopsea;
- vopseaua trebuie sa fie cat mai concentrata;
- se lasa sa se fiarba compozitia, se strecoara si se lasa sa se raceasca si apoi se toarna vopseaua peste oua;
- pentru a avea luciu, se dau cu untura, undelemn sau ulei, dupa care sunt introduse in frigider pentru a capata culoarea dorita.

Produsele naturale pentru vopsirea oualelor:

- pentru culoarea galbena folositi morcovi, coaja de portocala sau lamaie, 1 lingura de sofran sau chimen,

- pentru culoarea albastra folositi frunze de varza rosie,

-pentru culoarea verde folositi frunzele verzi de la legume, ca de exemplu frunze de spanac sau urzici,

- pentru culoarea portocalie folositi morcovi sau coaja de ceapa alba,

- pentru culoarea rosie folositi sfecla rosie sau coaja de ceapa rosie, dar trebuie fierte 20 de minute.

Puteti sa aplicati si modele natutrale pe oua, inainte sa fie introduse in vasul de vopsit, cum ar fi frunze de patrunjel , marar sau frunze de la flori, precum si petalele acestora, dupa care sunt acoperite si legate cu ciorapi de matase, pentru a fixa frunzele pe ou si introduse in vopsea.

Puteti folosi si creion cerat pentru a desena pe oua, desenele ramanand albe dupa vopsire."

Mie mi-a placut ideea cu creionul cerat. O sa incerc!
Spor la treaba !

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

30.03.2007 8:18     citat 

bre, io aicia n-am oua albe, nu se iegzisti, n-am decat din cele care is de la tara si pe care dau o grama de bani ca-s gainile crescute-n gradina, nu-n hala. Or sa iasa oare?
Am sa incerc treaba cu foile de ceapa rosie, icemoon sau care mai stiti, egzact ci cantitati folositi, please si CUM?. Am io o idee, da nu vreau boroboate majore. Si aia cu varza rosie cum o faceti?
Nu promit ca fac, m-am lipit de oua de pasti englezo-teutone, mais poate ca-ncerc pe viitor.Sar-mana.
ddelia, acu am vazut c-ai postat deja, ma ierti.
Si inca ceva, vopseaua de la hartia creponata nu-i comestibila, poate faceti vreo intoxicatie.

sus

Denunta
Delia40

31.03.2007 7:57     citat 

Zice ca : "pentru culoarea albastra folositi frunze de varza rosie" confuz surprins
A incercat cineva? Chiar sunt curioasa. Poate incerc eu sa vad daca-i adevarat , ca sunt chiar curioasa foarte fericit
Eu fac ouale in coji de ceapa: natural, simplu si fara gres.

sus

Denunta
onitzu

Copii

31.03.2007 8:23     citat 

Pune cateva frunze de varza la fiert, in apa putina (cantitatea de frunze difera in functie de nuanta dorita), apoi le scoti, pui cateva picatutri de otet in zama aia, pentru fixare si pe urma ouale, obligatoriu albe.

sus

Denunta
Delia40

31.03.2007 8:28     citat 

Banuiesc ca ouale bine spalate / degresate, nu?
Mie tot nu-mi vine a crede... Trebuie musai sa vad cu ochii mei ! Ce - din varza aia rosie - le-o face albastre?
Aaa, legat de creionul cerat: eu folosesc o simpla lumanare cu care scriu pe oul cald. Adica foloseam, ca nu mai am rabdare... foarte fericit

Ultima modificare efectuata de catre Delia40 la 31.03.2007 8:31, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
onitzu

Copii

31.03.2007 8:30     citat 

Of cors ca ouale se pregatesc ca pentru orisicare vopsire. La faza cu chimicalele ma dau batuta, ca era sa raman corigenta in liceu.....nu stiu, dar functioneaza si la lana....da o nuanta superba.....am io o jacheta, dar din pacate e in degradee, ca n-am avut oala destul de mare.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

31.03.2007 9:28     citat 

Ce, ma?Cum adica degresate. Bre, voi vorbiti cu mine, PLUTASA, cum se degreseaza ouale si de ce si cum si unde si cand?Aud?Doamne, ca complicat mai e!

sus

Denunta
marypoppins_2

01.04.2007 12:40     citat 

----------
roxana5 a scris:
Ce, ma?Cum adica degresate. Bre, voi vorbiti cu mine, PLUTASA, cum se degreseaza ouale si de ce si cum si unde si cand?Aud?Doamne, ca complicat mai e!
----------

Adica, bagi oole in masina de spalat, oleac' de dero, ceva inalbitor, oleac' de balsam si gata degresarea.
Tre' sa speli ouale inainte de-a le vopsi. Eu le pun pur si simplu in chiuveta, le spal cu buretele muiat in detergent de vase, le clatesc bine si le pun la fiert. Cu vopsitul se ocupa colegul meu, ca eu ma mazgalesc pe maini si ma seaca. ochi peste cap

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 8 luni
Zuza: 11 ani, 3 luni

01.04.2007 8:19     citat 

Roxana eu asa am facut anul trecut: am spalat bine cu buretele cum zicea si Mary, am pus intr-o cratita coji de ceapa multee, am pus ouale unul langa altul, nu suprapuse, apoi iar un strat bun de coji si apa cat sa le acopere. Am pus la foc mic, dupa ce incep sa fiarba se amesteca pun apa sa fie culoarea uniforma.
Coji pui cat vrei sa iasa de inchise, daca pui si oua albe si rosii vei obtine doua nuante. In timp ce fierb poti verifica culoarea, cu cat le lasi mai mult cu atat ies mai inchise.
Cand sunt gata le scoti, iar cand sunt uscate le ungi cu putin ulei si gata.
Vezi ce oala alegi ca s-ar putea sa o folosesti pe urma doar la vopsit oua trag cu ochiul

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

01.04.2007 11:52     citat 

sar-mana Icemoon! sarut

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 3 luni
praslea: 14 ani, 7 luni

01.04.2007 2:42     citat 

inveliti ouale in coji de ceapa si dupa-aia prinse in ciorap, iar in apa de fiert iar coji de ceapa, (sau colorant) ies cu model super trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: