· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Metode de vopsit oua de Pasti
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Metode de vopsit oua de Pasti     
Cora

05.04.2007 4:38     citat 

am gasit citeva sfaturi legate de vopsirea oualelor in mod natural:

Astazi, in Joia Mare, se vopsesc ouale pentru Paste.
Va prezentam câteva trucuri, cu ajutorul carora puteti obtine oua in culori variate, folosind exclusiv produse naturale.

Ouale albe sunt cele care se coloreaza cel mai bine. Pentru a obtine o culoare intensa, se recomanda lasarea oualor in vopsea pe durata noptii.

Se adauga apa peste ouale asezate intr-o oala, pana cand acestea sunt acoperite total.

Se adauga doua lingurite de otet, cel alb fiind cel mai indicat

Se adauga vopseaua naturala in functie de preferinte. Cu cat vopseaua este mai concentrata, cu atat mai intense vor fi culorile.

Se lasa apa sa fiarba pana da in clocot, se reduce focul si se lasa 15 minute. Se strecoara si se lasa pana se raceste. Peste ouale fierte, se toarna vopseaua naturala pusa deoparte. Se introduc in frigider si se lasa pana ce culoarea este cea dorita.

La final, stralucirea se poate da cu ajutorul unei carpe moi, inmuiate in ulei.

Daca doriti sa realizati oua imprimate cu diverse modele, folositi doua frunze de leustean sau de patrunjel. Acestea se aplica pe ou, care se introduce intr-un ciorap de nylon, dupa care se scufunda in recipientul cu vopsea.

Culori naturale
Pentru a obtine culoarea roz, folositi coaja de ceapa rosie sau sfecla proaspata

Portocaliul este dat de coaja de ceapa alba sau de morcovi

Cu ajutorul cojii de portocale sau de lamaie veti obtine galben

Foile de spanac (sau alte legume cu frunze verzi) sunt pentru cei care prefera ouale vopsite verde

Albastrul este garantat de frunzele de varza rosie

http://www.gardianul.ro/2007/04/05/medi...92653.html

sus

Denunta
goroba

05.04.2007 10:53     citat 

Dar cum pot fierbe ouale astfel incat sa nu se crape? ca la faza asta sunt...00

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 16 ani, 5 luni
D: 13 ani, 4 luni

05.04.2007 11:05     citat 

Cu aparatul special de fiert oua foarte fericit . Serios acum, eu am de gand sa imi cumpar unul ca an de an ma omor cu fiertul oualor.

sus

Denunta
ddadriana

05.04.2007 11:14     citat 

eu stiu ca se sparg daca este diferenta mare de temperatura, deci daca bagi oua reci in apa fiarta. Din cauza asta le bag in oala, pun apa rece peste ele, pun sare (creste densitatea apei, de aicea sansa e mai mica sa se sparga) si pun totul de odata la fiert. goroba nu garantez nimica, dar de fel rar m-i se sparg ouale la fiert. Cind sint gata fierte, (eu stiu de 8 minute), le pun in apa rece, ca sa se curata usor de coaja.

sus

Denunta
goroba

05.04.2007 11:34     citat 

multzam fain!

sus

Denunta
Delia40

06.04.2007 12:54     citat 

Eu pun si cam o lingurita cu otet (pe langa sare) in apa in care fierb ouale.

sus

Denunta
Cora

06.04.2007 1:37     citat 

----------
goroba a scris:
Dar cum pot fierbe ouale astfel incat sa nu se crape? ca la faza asta sunt...00
----------

foarte simplu - in apa rece in care pui ouale la fiert pui 1-2 lingurite de sare (sau mai multa) trag cu ochiul

sus

Denunta
Cora

06.04.2007 1:42     citat 

too late... ddadriana v-a dat deja acest sfat detaliat. foarte fericit

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 13 ani, 8 luni

07.04.2007 12:48     citat 

----------
Delia40 a scris:
Zice ca : "pentru culoarea albastra folositi frunze de varza rosie" confuz surprins
A incercat cineva? Chiar sunt curioasa. Poate incerc eu sa vad daca-i adevarat , ca sunt chiar curioasa foarte fericit
Eu fac ouale in coji de ceapa: natural, simplu si fara gres.
----------

Hmm..Pai varza rosie e putin spre mov daca imi aduc io bine aminte..Ori, movu' e combinatzie de roshu cu albastru..Deci posibil sa iasa albastre, eu n-am incercat..Acu ma gandesc ca ar fi mishteau sa iasa shi anume mov foarte fericit

sus

Denunta
ddadriana

07.04.2007 1:01     citat 

----------
ddelia a scris:
cu hirtie creponata: Tai hirtie fisii cam de 3-4 si apoi le inmoi in otet.
Intre timp fierbi ouale si apoi asa fierbinti le infasori in hirtia creponata. Le lasi sa se usuce dupa care desfaci hirtie si ungi ouale cu ulei, untura. etc. Voilla!!

Eu mai folosesc si spanac pt verde, ceai de tei -galben-cafeniu, sfecla rosie pt rosu, coji de nuci verzi (eu usuc toamna aceste coji si le folosesc la oua dar si la spalat pe cap) pt. maro, coji de ceapa pt acelasi galben-maroniu asemanator cu cel dat de ceaiul de tei.

Si mai fac fel de fel de modele cu frunze!
----------

Eu le-am vopsit dupa metoda de mai sus, si sint foarte multumita. Au iesit niste culori, inchise, cu niste dungulite, aiurea peste tot oul, cu un efect nemaipomenit.
Ne-am ales cu degete murdare, mai ales fiica-mea, dar nu cred ca e ultima data cind vopsesc ouale dupa metoda asta.
multam ddelia.

sus

Denunta
Beppo

07.04.2007 2:07     citat 

Ca si Delia si eu pun otet in apa in care fierb ouale si nu mi se sparg. Asta o stiu doar de vreo doi ani, inainte mereu aveam cateva crapate, acum nu.

sus

Denunta
sorinela

Copii
Marco: 14 ani, 9 luni

09.04.2007 9:58     citat 

am vopsit si eu cu hartie creponata
au iesit super
pun poze la fotografii

sus

Denunta
chitilus

12.04.2007 1:01     citat 

e cam tarziu, dar poate va mai amintiti la anul!
eu am taiat cu foarfeca fire de iarba, cam 5-10mm
spalat oua
dau cu oul ud prin iarba taiata
bagat in ciorap
fierte in foi de ceapa
au iesit super, pt ca am pus muuuuuuulte foi de ceapa, aveau culoare rosu inchis! s-au mancat repede de tot si n-am apucat sa mai fac poze trag cu ochiul

sus

Denunta
Beppo

12.04.2007 1:52     citat 

Nu cred ca-i tarziu. Se mananca oua rosii pana la Inaltare. Gresesc?

sus

Denunta
Sotul_lui_Geranium

12.04.2007 2:33     citat 

Nu gresesti... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: