· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > e cazul sa-i mai feresc urechiusele?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor e cazul sa-i mai feresc urechiusele?     
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 17 ani, 5 luni
Carina-Patricia: 14 ani, 5 luni

03.04.2007 10:08     citat 

Da, in ideea sa nu raceasca mai tare.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 16 ani, 1 luna

03.04.2007 10:13     citat 

----------
bdliana a o alaptez pe Mona aproape mereu culcata in pat (adica amandoua stam culcate), si slava Domnului ca nu a rog, soacra-mea bagase frica in mine si ca o sa faca otita cand merg cu ea la inot (ala pentru bebelusi), ca nepoata-sa cealalta a nepoata-sa cealalta are mereu probleme cu caile respiratorii si cu urechile, desi nu mai merge la inot de 4 ani. ochi peste cap

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 17 ani, 5 luni
Carina-Patricia: 14 ani, 5 luni

03.04.2007 10:29     citat 

Andra mea si acum isi bea lapticul de noapte buna la orizontala si nu a alaptatul la orizontala a la observatia ca in leaganele de copii, unde copii isi beau laptele culcati la orizontala, otitele erau mult mai frecvente decat in populatia generala. In pozitia orizontala lap[tele reflueaza mult mai usor spre ureche favorizand aparitia otitei. Dar in leagane otita putea foarte bine sa apara si datorita unei igiene defectuoase, datorita imunitatii mai reduse a datorita ingrijirii mai defectuoase. Deci nu sunt chiar convinsa de aceasta teorie dar probabil ca la copiii cu un reflux gastro-esofagian mai pronuntat pozitia orizontala poate duce la otita.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 5 luni
Natalia: 16 ani, 3 luni

04.04.2007 7:21     citat 

Christa, chestia asta o citisem in Mami.... oricum, cand alaptezi culcata, copilul are capsorul mai jos decat daca i-l tii un pic ridicat pe brat.
si Alexia a+Ursuletul/dt/7/k/91e1/age.png"> -->

sus

Denunta
Christa

Copii

04.04.2007 7:54     citat 

----------
bdliana a asta intrebam "Sau ajunge ca e ffff. putin inclinat?" trag cu ochiul
Eu nici nu stiam de pozitia asta de alaptat "culcat", dar vecina mea de salon era la al doilea copil, deci avea ceva experienta, si ea incepuse de la spital sa il alapteze in pozitia culcat, si ea nascuse prin cezariana. Eu la spital ridicam patul astfel incat sa pot sta in fund si cu spatele rezemat, si alaptam asa (ma rog, ma faceam, ca lapte nu prea venea foarte fericit), dar acasa mi-am amintit de vecina, si tare bine-a
mella77

Copii
MM: 16 ani
am nascut deja!

04.04.2007 8:15     citat 

----------
Christa a asta intrebam "Sau ajunge ca e ffff. putin inclinat?" trag cu ochiul
Eu nici nu stiam de pozitia asta de alaptat "culcat", dar vecina mea de salon era la al doilea copil, deci avea ceva experienta, si ea incepuse de la spital sa il alapteze in pozitia culcat, si ea nascuse prin cezariana. Eu la spital ridicam patul astfel incat sa pot sta in fund si cu spatele rezemat, si alaptam asa (ma rog, ma faceam, ca lapte nu prea venea foarte fericit), dar acasa mi-am amintit de vecina, si tare bine-a eu il alaptez pe matei (aproape) doar culcat foarte fericit

sus

Denunta
ochisor

04.04.2007 8:59     citat 

DDadriana a altfel eu am clatit-o cu canita, nu cu dusul, ca dusul sprie copii, daca are presiune.
Iti dai seama ca nu am avut de gand sa-i pun dusul in urechi,pur si simplu cand tati o tine cu capul pe spate eu sa o clatesc cu dusul,bineintele avand foarte mare grija.
mella77 a are aproape 8 luni.
intrebaarea mea este: tu cand iti faci dus iti bagi dusul in urechi? eu cred ca nu... fa la copil cum faci si la tine.
Cand am spus ca am o teama sa o clatesc cu dusul m-am referit la faptul ca este posibil sa-i mai intre apa in urechiuse, nu sa-i bag eu dusul in urechiuse.de fapt asta a intrebarea mea care a ce trebuie musai sa-i pui dusul in cap? in afara de faptul ca s-ar putea sa fie neplacut (ca una-i sa-ti dai tu cu apa in ochi/nas/gura, alta-i sa-ti dea altcineva), si ca s-ar putea sa prinda frica de spalatul pe cap, nu vad marele beneficiu. poti incerca sa o clatesti cu un pahar, o stropitoare, etc. zic eu ca-i mai putin "agresiv".
Inuca ,nu trebuie musai,am intrebat si eu sa vad cum procedati si voi zambet

sus

Denunta
Christa

Copii

04.04.2007 9:05     citat 

ochisor, am impresia ca nu ai prins ideea. zambet Fetele nu ti-au reprosat ca ii pui dusul cu presiune in ureche respectiv ii bagi dusul in urechi, si tocmai de aia ca nu faci asa ceva au vrut sa iti sugereze ca nu e nevoie sa ii feresti urechile in mod special. trag cu ochiul

sus

Denunta
ochisor

04.04.2007 9:27     citat 

Christa a tocmai de aia ca nu faci asa ceva au vrut sa iti sugereze ca nu e nevoie sa ii feresti urechile in mod special.
Aha, daca asta e ideea, inseamna ca-s mai grea de cap in dimineata asta rad

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 15 ani, 10 luni
Matei: 13 ani, 5 luni

04.04.2007 4:18     citat 

Alex face baie in cada mare, cu mine. O limpezesc cu dusul. Singura dificultate vine din faptul ca ea este fascinata de apa care curge si e cu ochii sfoara dupa dus.
Sunt sigura ca i-a apa in urechi, dar nu a iarasi nu au fost probleme, poate si pentru ca am fost atenta ca in cazul in care i se prelinge laptic pe la colutul gurii, acesta sa nu ajunga in ureche.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 16 ani
am nascut deja!

04.04.2007 4:41     citat 

----------
ochisor a tocmai de aia ca nu faci asa ceva au vrut sa iti sugereze ca nu e nevoie sa ii feresti urechile in mod special.

Aha, daca asta e ideea, inseamna ca-s mai grea de cap in dimineata asta rad
----------

ochisor, asa e, doar am vrut sa spun ca tre' sa fii atenta cum esti si cu tine:) adica, tocmai, ca nu imi imaginez ca ii bagi fortat dusul in urechi foarte fericit cum nici tie nu ti-l bagi! sanatate multa!zambet

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 16 ani, 9 luni

04.04.2007 9:49     citat 

Eu i-am ferit urechiusele doar in primele luni; dupa aia daca a gata. Pana acum otita nu a 2 luni a lase sa-l foloses ca sa-l clatesc pe el. E mult prea ocupat sa ma faca pe mine, baia si orice ii sta in cale fleasca foarte fericit .

sus

Denunta
ochisor

05.04.2007 9:25     citat 

mella77,multumim ! sarut
Larisei nu ii este frica de dus,chiar ii place si se amuza.Asta se intampla cand o spalam pe corp cu dusul,pe cap nu stiu cum ar reactiona.O sa vad diseara la baita zambet

sus

Denunta
piersicuta2005

05.04.2007 6:53     citat 

Ruxi Mici...era vorba sa nu-i mearga laptele in urechi cand inghite ,nu cel care i se prelinge pe langa gurita!!! scot limba

sus

Denunta
Andru28

Copii
Bogdan-Christian: 16 ani, 5 luni

05.04.2007 7:19     citat 

Sincer, eu inca-i mai feresc urechiusele. Asta cat se poate. Dar daca mai intra apa, aia e. Dupa baie, am grija sa-l sterg bine si gata.
Christian si acum bea bibe-ul de seara culcat si n-a