· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea bebelusului predispus la alergii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea bebelusului predispus la alergii     
ancutzica

Copii
junior: 16 ani, 10 luni
praslea: 13 ani, 2 luni

12.04.2007 3:02     citat 

super plan! zambet
iti tin pumnii

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

12.04.2007 3:08     citat 

Ruxi, uleiul nu e recomandat pentru gust (dimpotriva, incearca sa iei unul fara gust trag cu ochiul), ci pentru asimilarea vitaminelor liposolubile. Nu stiu daca ai de gand sa recurgi candva la borcanase, dar si in alea TREBUIE pus ulei, din acelasi motiv.

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 12 ani, 9 luni
Alina Miruna: 10 ani, 1 luna

12.04.2007 4:39     citat 

Teodora la noi nu s-a constat o alergie la proteinele din lapte. Iarinei ii apareau pete pe fata si de la Nan hipoalergenic. Concluzia noastra a fost ca nu-i placea laptele si isi facea greata. Ajunsese sa manace 300-400ml lapte cand avea 3 luni. I-am schimbat lapticul si este ok. nu mai avem probleme si manaca diversificat.
Ruxi - este foarte bine ceea ce ai pregatit tu pt. diversificare . Iti doresc succes si pofta mare Alexandrei. In legatura cu consistenta Iarinei ii placea la inceput mai moale si a fost o perioada in care ii puneam si putin laptic.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 8 luni

12.04.2007 4:52     citat 

M-am exprimat gresit, de fapt voiam sa zic ca laptele de vaca este alergen si deci predispune la alergii. Intr-adevar, 300-400 ml de lapte la 3 luni e o cantitate enorma, stiam ca nu trebuie sa depasim 240 ml si asta la 6-7 luni.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

12.04.2007 4:54     citat 

Ruxi succes!Tinem pumnii!
rox

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 12 ani, 8 luni
Matei: 10 ani, 3 luni

12.04.2007 5:17     citat 

----------
Christa a scris:
Ruxi, uleiul nu e recomandat pentru gust (dimpotriva, incearca sa iei unul fara gust trag cu ochiul), ci pentru asimilarea vitaminelor liposolubile. Nu stiu daca ai de gand sa recurgi candva la borcanase, dar si in alea TREBUIE pus ulei, din acelasi motiv.
----------

Inca o chestie de care habar nu aveam.
Merci mult, Christa.
... Ar trebui sa pun ulei inca de la prima supita?

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 12 ani, 9 luni
Alina Miruna: 10 ani, 1 luna

12.04.2007 9:00     citat 

Teodora29 - nu am precizat exact dar manca 300-400ml. pe zi nu la o masa si era formula Nan. Branzica ii prepar doar de la 6 luni si jumatate.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

12.04.2007 9:06     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
Ar trebui sa pun ulei inca de la prima supita?
----------

Depinde de cantitati. Aici se recomanda sa pui ulei (dar nu mai stiu daca o lingura sau o lingurita intr-o portie de mancare, tre' sa caut jenat) din momentul cand ai inlocuit o masa de lapte cu altceva. Dar cum tu nu vei inlocui laptele cu supa (pur si simplu ca nu se satura), nu prea stiu ce sa zic. Cred insa ca un pic de ulei nu strica nici atunci. zambet

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

12.04.2007 10:55     citat 

Am inteles.
Pana sa inlocuiesc eu o masa de lapte cu una de supa mai e cale luuuuungaaaa. zambet

sus

Denunta
papusa1

12.04.2007 11:13     citat 

[color=blue][quote="Ruxi_Mici"]Apoi nu stiu daca sa ii dau suc de mar sau pulpa de mar copt sau sa ii dau ei sa molfaie bucata de mar (vezi treaba cu digestia sa inceapa din gura pe care am aflat-o de curand). In ceea ce priveste molfaitul, imi e teama sa nu se inece cu vreo bucata, dar incercarea moarte n-are si planuiesc sa incerc totusi si asa, in timp ce o pazesc ca un uliu.[/color]
Mda, ai putea incerca, personal mi se pare riscant, cred ca e prea devreme pentru bucatele de mar, poate mai degraba de para foarte bine coapta care se topeste in gura!

[color=blue]Apoi supele pasate, intr-oducand pe rand fiecare ingredient, fara sare. Dr a zis ca pot sa adaug si o lingura de ulei de masline la sfarsit. Daca insa Alex va accepta supa fara ulei ma gandesc sa nu-l pun. Aveti idee daca uleiul e recomandat numai pt gust sau pentru vreun eventual efect benefic?[/color]
Uleiul daca este de f. buna calitate, respectiv extravirgin si presat la rece este esential pentru sanatatea si dezvoltarea creierului la bebelusi, continand acizi grasi esentiali (omega 3,6,9) extrem de pretiosi. Apoi, el sporeste si valoarea nutritiva a mancaricii (asta e bine de stiut pentru bebelusii mai putinmancaciosi) si, intr-adevar, da alt fel de gust.
Mult succes.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

13.04.2007 9:25     citat 

Din fericire am o sticla de ulei de masline extra extra virgin zambet, fara pic de conservanti. O sa folosesc din ala, dar o cantitate mai mica pentru ca este foarte concentrat.

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 12 ani, 11 luni

13.04.2007 11:01     citat 

Din proprie experienta iti sugerez sa nu incerci sa-i dai mar sa molfaie ca este o sursa sigura de a se ineca(poate rupe cu gingiile o bucata mai mare si tu sa nu poti sa o scoti cu degetele)!!!! Nu cred ca ai nevoie de senzatii tari trist ....Mai bine fa mar copt !

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 8 luni

13.04.2007 11:12     citat 

----------
adnas a scris:
Teodora29 - nu am precizat exact dar manca 300-400ml. pe zi nu la o masa si era formula Nan. Branzica ii prepar doar de la 6 luni si jumatate.
----------

Ok, am int(eles pentru cantitaea de lapte.... desi nu cunosc "formula Nan" (aici avem alte tipuri si alte marci). Ceea ce ma intriga in continuare insa, si nu doar in alimentatia bebelusului tau (am vazut ca sint o gramada de mame care procedeaza in acelasi fel), este brinza de vaca in meniu. De ce? Pentru ca ea contine lapte de vaca, iar acesta e recomandat abia dupa 3 ani, cind sistemul digestiv al copilului il poate asimila fara riscuri majore de alergii. Iar cind spun alergii, nu ma refer doar la alergia la lapte de vaca sau la o alergie care se declanseaza imediat, ci la predispozitia pentru alergii tardive, nu doar alergii care se manifesta pe piele, ci de asemenea astmul, alergia la polen etc. Ai sa imi spui ca acestea nu au nimic in comun cu laptele de vaca, de acord, insa cind terenul propice alergiilor este creat, calea e deschisa pentru toate....

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 12 ani, 10 luni
Sebastian: 10 ani, 5 luni

13.04.2007 12:03     citat 

ma si eu tot am citit pe aici ca dati supite la bb ei dar eu am inceput direct cu pireu si zau daca as avea habar cum sa ii dau supita: cu lingurita? ca biberon no way la fata mea prostit . Alex mananca cam de vro 2 sapt normal ce ii gatesc deci alte 6 sapt de cand am inceput diversificarea au fost test de rezistenta pt mine am crezut ca veci nu o sa mance mancare rad dar iaca ca avem deja 3 mese solide: fructe dimi la pranz legume si seara cerele. Eu nu am obs nici o alergie pana acuma la ea desi eu am ceva dispozitie catre asa ceva, dar mai mult la praf si la mirosuri tari : ca parfumurile de cocote cum le zic eu.
De pe la 8 luni vreau sa vad daca sa introduc deja carnita, ou confuz inca studiez problema prostit .
Dupa parerea mea trebe incercat cate o lig doua.
ALex a primit la inceput destul de mult morcov si aia a constipat o , ea care era o mare cacacioasa prostit .

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 12 ani, 10 luni
Sebastian: 10 ani, 5 luni

13.04.2007 12:05     citat 

Teodora dupa 3 ani lapte de vaca? e prima oara cand aud teoria asta. eu stiam de la un an , poti cumva argumenta afirmatia ta?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: