· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea bebelusului predispus la alergii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea bebelusului predispus la alergii     
Teodora29

Copii
Elouan: 12 ani, 10 luni

13.04.2007 12:44     citat 

In general, da, poti introduce laptele de vaca incepind de la virsta de un an.Insa e recomandat mai degraba sa utilizezi ul lapte special adaptat virstei, "lait de croissance", "lapte de crestere". Mai multe studii stiitifice dovedesc ca laptele de vaca contine prea multe proteine pentru un copil mai mic de 3 ani. Pe de alta parte, daca nu e degresat, contine aceeasi cantitate de lipide ca si lait de croissance, insa aceste lipide sint compuse din acizi grasi saturati si foarte putini acizi grasi esentiali; or un copil mic are nevoie tocmai de acesti acizi grasi esentiali pentru cerstere. De asemenea, laptele de vaca contine prea multe minerale si prea putin fier, mai ales ca fierul din lapte de vaca nu e absorbit de organism decit in proportie de 5-10 la suta (prin comparatie cu laptele matern al carui fier e absorbit in proportie de 50-70 la suta!), in timp ce in lait de croissance cantitatea de fier e marita de 20-30 de ori, acoperind astfel 85 la suta din necesarul zilnic al unui copil.
Desigur, poate in citiva ani, studiilor vor evolua inca si vor ajunge sa zica , cine stie??, poate alte lucruir sau chiar contrariul concluziilor de acum... confuz

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 29 ani, 10 luni
Cristiana: 13 ani, 8 luni

13.04.2007 1:08     citat 

----------
Christa a scris:
Ruxi, uleiul nu e recomandat pentru gust (dimpotriva, incearca sa iei unul fara gust trag cu ochiul), ci pentru asimilarea vitaminelor liposolubile. Nu stiu daca ai de gand sa recurgi candva la borcanase, dar si in alea TREBUIE pus ulei, din acelasi motiv.
----------

Din pacate de abia ieri am aflat de acest adevar! Si la o emisiune in limba maghiara de pe tvr2 . Am invatat foarte multe de la unguroaica invitata la emisiune si am fost foarte incanta de sfaturile ei de nutritie si de atitudinea placuta pe care o avea. O prezenta foarte placuta si norocul meu ca era tradus interviul; in viitor cred ca voi urmari cu mai multa atentie programul in limba maghiara.

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 29 ani, 10 luni
Cristiana: 13 ani, 8 luni

13.04.2007 1:13     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
Din fericire am o sticla de ulei de masline extra extra virgin zambet, fara pic de conservanti. O sa folosesc din ala, dar o cantitate mai mica pentru ca este foarte concentrat.
----------

Vezi ca este de doua feluri, unul extra vorgin si inca unul; numai stiu care, dar unul dintre ele este doar pentru salate si unul pentru gatit; tre sa ccaut undeva da nu mai stiu unde.....
Si eu am ales ca deocamdata sa nu ii dau lapte de vaca la biberon; ii dau nestle lapte de crestere pana la 3 ani; mai gusta de la mine de vaca(dar pasteuriza) cand imi fac cu biscuiti.

sus

Denunta
Cora

08.05.2007 6:44     citat 

la cererea Christei, sa postam si aici acel tabel cu introducerea alimentelor la bebeii alergici:

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

08.05.2007 7:58     citat 

Sugestia, nu cererea trag cu ochiul
Cora, stii cumva de ce marul abia dupa 9 luni si porumbul abia dupa un an?

sus

Denunta
Cora

08.05.2007 8:04     citat 

----------
Christa a scris:
Sugestia, nu cererea trag cu ochiul
Cora, stii cumva de ce marul abia dupa 9 luni si porumbul abia dupa un an?
----------

sorry jenat

pai la faza cu marul m-a lasat si pe mine fara comentarii... de porumb as mai intelege, desi nu stiu care-i explicatia la niciuna. jenat
m-a surprins insa varza la 6-9 luni, care desi stiu ca nu da alergii, stiu ca poate da niste crampe cumplite si eu una nu le-am dat-o la ei mei pina la cel putin 3 ani (Nick inca nu maninca asa ceva).

sus

Denunta
Cora

08.05.2007 8:09     citat 

uite am gasit un articol legat de mar - 2% dintre vest-europeni au alergie la mere (acestia par sa aiba si la fin si mesteacan), datorita unei anumite proteine- Mal d1:
http://www.allaboutapples.com/health/ar..._reach.htm

si uite si porumbul poate da alergii datorita polenului: http://allergies.about.com/od/foodaller...llergy.htm

sus

Denunta
Cora

08.05.2007 8:16     citat 

si inca ceva funny legat de porumb:
Myth: "Tell me about my corn allergy."
Reality: There are those suspected food allergies that are so rare that their existence is questioned. The most common of these are corn and chocolate "allergy," and there are several probable explanations for adverse reactions. Even though many people claim to be allergic to them, allergists can rarely demonstrate allergy to corn or chocolate in double-blind, placebo-controlled food challenges (see sidebar).

Corn "allergy" is often associated with a reaction to another allergenic substance. In some cases soy allergic individuals may react to products containing corn. Occasionally corn is carried, handled or stored in the same containers used for soy. Although only minute residues of soy may remain, this can be enough to cause an allergic reaction in highly sensitive people.

Chocolate "allergy" is also thought to be extremely rare, and though some are truly chocolate-allergic, most who complain of symptoms have irreproducible reactions. Possibly the reactions are due to another ingredient found in the chocolate product being consumed.

http://ific.org/foodinsight/1997/nd/allergyfi697.cfm

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 12 ani, 10 luni
Matei: 10 ani, 6 luni

08.05.2007 9:55     citat 

Cora ... saru'mana! sarut
Care este sursa tabelului?

sus

Denunta
Cora

08.05.2007 10:55     citat 

cory_a l-a dat la alt subiect: http://www.hallpublications.com/title2_sample2.html
eu l-am tradus si mai am pe primul.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

09.05.2007 9:42     citat 

am vazut ca in tabel carnea de porc este permisa incepand cu 12-24 de luni. la cat e de grea, eu sunt de acord cu introducerea dupa 3 ani, asa cum recomanda pediatri romani.

sus

Denunta
Cora

09.05.2007 10:17     citat 

----------
KiKilinis a scris:
am vazut ca in tabel carnea de porc este permisa incepand cu 12-24 de luni. la cat e de grea, eu sunt de acord cu introducerea dupa 3 ani, asa cum recomanda pediatri romani.
----------

tabelul se refera la alimentatia solida pt. bebeii alergici.

carnea de porc este grea daca ii dai cu grasime... eu am experienta introducerii ei (fara grasime, normal) la peste 2 ani si 1/2 la Alex si la nici 1 an si 1/2 la Nick... concluzia? mare prostie am facut sa o evit atita timp la Alex. trag cu ochiul

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

09.05.2007 10:48     citat 

de ce mare prostie? ai observat o imbunatatire notabila a starii/ comportamentului/ etc. lui dupa introducerea carnii de porc?

sus

Denunta
Cora

10.05.2007 4:04     citat 

----------
KiKilinis a scris:
de ce mare prostie? ai observat o imbunatatire notabila a starii/ comportamentului/ etc. lui dupa introducerea carnii de porc?
----------

ideea in sine de a evita carnea de porc atitia ani mi s-a parut o prostie. atit.
ce legatura are carnea cu comportamentul? confuz

si daca e sa vorbim de carne grea, ei bine mie mielul mi se pare o problema mai mare decit porcul... zambet si Nick inca nu maninca miel.

sus

Denunta
clau28

Copii
alexander theodor: 12 ani, 10 luni

14.05.2007 11:16     citat 

ruxi,alex al meu are dermatita atopica si e aiai pe bune,nu stiu cum se manifesta la voi dar la noi e destul de nasol.parerile sunt impartite si de cele mai multe ori te da peste cap,mie cel putin cateodata imi vine sa vars de nervi ca nu gasesc o solutie prin care sa fie ok.
sa incep cu inceputul,la noi deramatita este in felul urmator,multe bubite si piele iritata,rosie ca focul,bubitele sunt purulente sau ma rog,au un lichid care se elimina in cazul in care dermatiat este mai avansata.tratamente peste tratamente,am citit cred cam tot ce se poate despre urata asta de dermatita,doctori care se bat cap in cap.in fine pana la urma am ajuns la o doctorita care mi-a dat tratrament atat unguent cat si sirop .vreau sa-ti spun ca a dat rezultate de la prima folosire zambet sunt super fericita de lucrul asta,azi chiar am fost la control si e bine,mai avem o saptamana.
asa,ce vreau sa-ti mai spun,ca am impresia ca dermatita asta e la moda si cum mergi la dr si vede o bubita,aaaaaaaaaaaa,gata e dermatita,pe dracu,scuza expresia,de multe ori este alta chestie.dermatita in general o fac copii a caror parinti sunt alergici sau astmatici,cum e cazul meu de astmatic cronic
bunnnnn,acum sa zic de diversificare.acum parca imi pare rau ca am inceput diversificarea la 4 luni pt ca eu si acum mai alaptez dimi si seara la nani.dar acum ca vad ce probleme aveti cu papa mamicilor care ati inceput de la 6 luni parca zic ca mai bine a fost asa.am inceput si eu cu suc de mar si morcov,tot ok fara probleme.la 5 luni mar cu biscuite sau mar simplu,biscuite chiar rar.manca al meu de rupea,pe cuvant,nu a vomitat decat ca este super pofticios si mancacios,treaba asta se intampla fosrte rar,dar deja imi dau seama cand e cam plina burtica.la 6 luni morcov fiert si pasat cu blenderul,ca cica deh,e misto sa fie asa pireul.
fetelor ,vreau sa va zic ca am dat din sticla zeama de la morcov si nu-mi pare rau,mananca cu lin gurita fara nici o problema si inca suge,deci nu e nimic rau in a da bebelui cu sticla supica.are tot timpul din lume sa invete cum se papa zeama cu lingura.dupa o sapt am bagat cartof si uite asa am ajuns acum la supa de morcov,cartof,ardei gras ,dovlecel,pastarnac,gulie,patrunjel.fac pireu din cate doua chestii si pun piept de pui de la 6 luni juma.carnita o tai ffffff marunt ca sa se obisnuiasaca si cu masticatia.zeama o dau categoricu dupa fiecare masa de legume,in primul rand pt ca este foarte gustoasa si pt ca ii face scaunul mai usor.
offff,cred ca am scris cam mul dar vreau sa spun de toate acum
asa,am ramas defapt la alergie.alex are alergie la portocala,am facut "experienta" cu o lingurita de porto si a fost super nasol plang sau sunt foarte trist .a mai facut la piersica si acum ultima data la puful de plopi
asta este,un copil alergic este destul de greu de hranit ca sa zic asa,tre' avut grija cu toate.ideea este sa le iei pe rand si sa stai cel putin 5 zile pauza intre alimentele noi si sa fii foarte atenta la ce reactioneaza
eu sunt la regim pt ca inca alaptez.nu am voie afumaturi,prajeli si fructe mici ,rosii si cu seminte
apropo,inca o chestie pe care am citit-o la voi,cu uleiul in supa.eu am pus o data si vreau sa va spun ca nici nu a pus gura pe ea,in consecinta e cat se poate de naturala supa noastra
in speranta ca nu v-am plictisit foarte tare sper ca ti-am fost de ajutor ruxi
daca mai pot ajuta cu vreun sfat ,foarte bucuroasa
pun si poze cu "dermatita" noastra
foarte fericit
Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/
si fara dermatita azi sarut

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: