· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea bebelusului predispus la alergii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea bebelusului predispus la alergii     
clau28

Copii
alexander theodor: 12 ani, 8 luni

16.05.2007 11:10     citat 

cory,e atat de dulce puiu' tau,doamne da' ce frumos este,chair ar putea fi si fetita atat e de dulce.si ce fain sta el in vana,de-abia astept si eu sa putem sta in vana,nu prea mult dar macar cateva minute.noi inca avem vanita pt bebe si pana acum faceam baita in bucatarie dar sa nu-ti zic ca facea lac de acumulare asa tare dadea cu piciorusele,de vreo trei zile ne-am mutat la baie,am bagat vanita lui in vana mare.este deocamdata cam nedumerit de schimbare,este vadit nemultumit in sensul asta,mai ales daca dau drumul la robinet se pune pe plans ca sa nu mai zic de dus ce scandal face.dar ma gandesc ca totul este o chestiune de obisnuinta si acomodare cu noua schimbare
nu stiu ce sa zic de locoid,aseara chiar iti csrisesem inapoi,dar numai bine pe aci a tunat si-a fulgerat si s-a dus naibii netu'
este prima crema locala care are efect,acum cred ca toate intr-o oarecare masura sunt contraindicate din diverse motive,ma gandesc ca dupa a treia incercare si dupa al treilea med dermatolog poate e mai ok,merg pe mana med acum sa vad ce se mai intampla

sus

Denunta
clau28

Copii

16.05.2007 11:13     citat 

ruxi ,zice dr asta de la derma ca atoderm este de mai multe feluri,mie mi-a zis sa dau numai cu atoderm pp si numai o data pe zi ,seara dupa baita.mi-a zis ca baita sa fie de cel mult 5 min in apa calduta, nicidecum calda la propriu,sa nu dau cu nici un fel de sapun sau altceva pe fata,fata tre' curatata numai cu apa curata.zicea ca atoderm asta poate fi dat si pe fata dar eu nu i-am dat decat pe corp.la noi vad ca este ok.

sus

Denunta
clau28

Copii

16.05.2007 11:17     citat 

fetelor,independent acum de dermatia noasta.de-am si scapa de ea cu totii,ce-mi puteti zice de cereale,mamici cu puiuti mai marisori deja.dati cereale,adica dadeati cereale la bebei ,cat,cum,de cate ori pe sapt?eu nu stiu ce sa-i mai dau seara sa manance si nu i-as da numai cereale goale,mi-e ca se face cat muntele foarte fericit
poate ma jutati voi cu ceva idei de papa seara,ca dimi si la pranz e ok dar seara la 5 sau 6 sunt in criza de idei.

sus

Denunta
CHRISSDY

Copii
Di: 20 ani, 8 luni

16.05.2007 11:20     citat 

In timpul vizitei in tara , mandra acuza mancarimi masive pe piele si unde e pielea mai fina era putin iritata nu ca in urticarie mai mult ca niste papule de marime foarte mica si peilea foarte uscata, normal ca ne-am gandit ca e ceva de la mancare .
I-am administrat medicatia pe care o foloseste in mod normal, a avut ceva ameliorari dar nu majore, la intoarcere ne-am oprit in Germania si nu mai avea nimic.

Acasa nici atat, am fost la alergologul care o consulta in mod normal si mi-a spus ca una din cauze la simptomatologia descrisa poate fi calitatea apei, din cauza unui sistem de aproviziovare cu apa defectuos sau o duritate a apei mai mare decat este obisnuita pielea copilului.Tind sa cred ca a avut dreptate , ca noi nu am avut niciodata probleme din astea, la ea intolerantza si reactia alergica se manifesta foarte diferit.

Mi-a recomandat sa folosesc apa fiarta si racita pentru baie de cate ori merg acolo surprins prostit , plus gama Oilatum.

sus

Denunta
clau28

Copii

16.05.2007 11:23     citat 

chrissdy,si noi am folosit pana la 4 luni numai apa fiarta si raciata si tot degeaba,deci la noi alegia e de alta natura.probabil a la voi era de la apa,e bine ca ati depistat problema

sus

Denunta
clau28

Copii

18.05.2007 10:10     citat 

fetelor,nu mai aveti net? foarte fericit
vad ca nimeni nu mai zice nimic.nu mi-ati spus nimic de cereale
pls,astept si eu o parere

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 12 ani, 8 luni
Matei: 10 ani, 3 luni

18.05.2007 10:39     citat 

Kiki ... intr-adevar Alex face baie in cada mare, dar singura. Eu am facut cu ea doar in vreo 2 dati la inceput, in ideea sa nu se sperie de schimbarea de peisaj. Oricum, nu e nici o diferenta ca face in baia mare sau in cadita, pentru ca oricum pe amandoua le spal si clatesc temeinic inainte de baie.
Alex a facut baie cu apa fiarta pana la 4 luni si pielea tot devenea uscata din cand in cand.
Pe fata o spal numai cu apa, mai ales acum cand se face portocalie de la morcov. prostit
Cat despre Atoderm ... ooff ... nu mai stiu ce sa zic. Parca nimic nu e potrivit, toate au cate o buba.O sa studiez problema. Rapunzel, multumesc pentru sesizare.
Clau ... sorry, dar nu te pot ajuta cu cerealele, noi nu mancam inca, dr zice ca e oricum prea dolofana.

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 6 luni
Carmina Delia: 8 ani, 11 luni

18.05.2007 11:40     citat 

clau eu ii pun si acuma cereale in lapte seara
al tau e inca mic...daca ii dai ai grija sa fie fara gluten..scrie pe cutie , este si un simbol special...daca nu mentioneaza ca sunt fara atunci sigur au...poti lua de la Milupa, Humana, Nestle..etc
eu la Bogdan si acum, cu mici exceptii ii dau 7 cereale de la Milupa http://www.avertisment pentru reclama/detalii.php?cod=MI12..stea parca au gluten...

sus

Denunta
cory_a

Copii

18.05.2007 11:43     citat 

a..si sunt cereale cu lapte si fara lapte...eu iau din cele cu lapte si ii inlocuiesc 3 cupe de lapte din bibe cu 3 cupe de cereale...dar eu strecor apoi laptele cu o sita fff mica pt biberon...ca mai rama cojite din acelea mici si se cam infunda tetina
daca iei cereale fara lapte...at trebe preparate cu lapte ... poti pune 1-2 cupe chiar in laptele gata preparat.

sper ca ai priceput ceva ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

18.05.2007 12:00     citat 

cory, nu te supara pe mine, dar se recomanda ca cerealele sa se dea cu lingura/lingurita, nu cu biberonul (chiar daca exista tetine speciale pentru cereale). De fapt se recomanda ca orice tine de diversificare sa nu se mai dea din biberon. Si cum al tau e si destul de mare ... eu as trece la lingura. zambet

sus

Denunta
cory_a

Copii

18.05.2007 12:42     citat 

christa stiu ce spui tu...dar seara bogdanu' doarme pe el asa ca nu as avea nici o sansa sa ii dau ceva cu lingurita...ii pun 3 cupe in lapte, pt ca ma gandesc ca e mai satios asa (el are ultima masa pe la 6-7 si seara la culcare primeste un bibe cu lapte)...in rest orice ii dau cu lingurita, normal....dar seara la culcare ioc...de multe ori imi adoarme la masa....

eu sincer nu i-am dar niciodata masa (doar) de cereale....cand am inceput cu cerealele i le dadeam cu fructe, in loc de biscuiti- 1-2 lingurite...am inceput cu cele fara gluten, bineinteles....acum nu-i mai dau cereale decat asa cum spuneam...sincer o data cand am preparat cerealele inainte sa le pun in fructe le-am gustat...lesini de dulci ce sunt...mie nu-mi plac prostit ..asa ca nu i l-eam dat nici la bogdnau' goale.

acum ,clau nu are de ce sa faca ca mine trag cu ochiul ...eu i-am zis doar cum procedam noi...ca vad ca nu s-a inghesuit nimeni foarte fericit ...atit ii spun sa ii dea cereale fara gluten o perioada, mai ales cu problemele noastre de dermatita, apoi daca ia cu lapte se prepara cu apa, daca ia fara lapte se prepara cu lapte...marca e la alegere...poate copilul ei nu accepta marca pe care o accepta al meu....eu i-am dat si Nestle o perioada...dar mai bine ne impacam cu Milupa....humana nu am incercat....noah ce sa mai zic??? nu mai stiu ochi peste cap

sus

Denunta
Christa

Copii

18.05.2007 12:44     citat 

----------
cory_a a scris:
daca ia cu lapte se prepara cu apa, daca ia fara lapte se prepara cu lapte
----------

Sunt si fara lapte care se pot prepara cu apa, eu pe alea le-as prefera. zambet I-am luat Monei mei, dar ma tem ca va mai trebui sa astept 2 luni si apoi trece cu noi la masa, ca am impresia ca nu ii plac piureurile de nicio culoare, de orice ar fi, ori legume, ori cereale ... marul i-l dau asa sa il rontaie etc.

sus

Denunta
cory_a

Copii

18.05.2007 12:45     citat 

acum sa nu incepi ca nu-i buna combinatia de cereale+fructe+iaurturi/branzici ...ca stiu rad scot limba trag cu ochiul ...da na...cu ceva tre sa dau si io in balta, pe langa altele probabil ochi peste cap ...da chiar nu mai stiu si eu ce sa-i dau de mancare...si mai e si mofturos si nemancacios pe deasupra

sus

Denunta
Christa

Copii

18.05.2007 12:50     citat 

pai da-le, dar separat. foarte fericit

sus

Denunta
cory_a

Copii

18.05.2007 12:56     citat 

----------
Christa a scris:
pai da-le, dar separat. foarte fericit
----------

cum?..la interval de ore? sau pur si simplu una dupa alta...ca si asa facem foarte fericit ...maninca un iaurt cu lingurita scot limba ...apoi ii dau o juma de mar/para...sau banana(acum fara..de cand cu dermatita)...pe care le rontaie umpic si apoi le gasesc lipide de pereti - banana sau sfaramate prin casa - marul/para...ca locului in scaun nu vrea sa stea ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: