· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea bebelusului predispus la alergii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea bebelusului predispus la alergii     
clau28

Copii
alexander theodor: 12 ani, 10 luni

19.05.2007 10:03     citat 

merci de raspuns cory.si eu am luat de la milupa cu lapte si le fac cu apa.ii dau seara cu fructe,pun 2 cupe si eu,numai ca v-am intrebat si pe voi ca nu mai stiam ce si cum sa-i mai dau,ca cica ingrasa cerealele astea,presupun ca ingrasa dar daca le dai cu limita e ok.tot timpu imi sparg capu' cu masa de seara ca nu mai stiu ce sa-i mai fac sa manance si copilu' asta mananca nu glumeste.in fine ,am zis pana la urma ca-i dau fructe si seara si asta e.azi la pranz i-am dat conopida cu morcov,nici nu a clipit oameni buni,a mancat parca ar fi mancat acelasi lucru zilnic.acum o sa-i mai dau cateva zile sa vad daca are vreo reactie negativa.sper ca nu ca mai vreau si eu sa-i mai imbogatesc meniul.voi ce mai dati de mancare?sapt viitoare merg iar la control,asa pare sa fie ok

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 8 luni
Carmina Delia: 9 ani, 1 luna

19.05.2007 10:20     citat 

ma gandeam clau ca sa-ti scriu mesaj privat cu ce-i mai dau eu la bogdanu de mancare sa nu monopolizam discutia...dar vad ca aici tot e vb de mancare..sper ca nu suntem off topic
uite eu ce-i mai dau la bogdan

mancare de dovlecel
"calesc" vorba vine 5 secunde intr-o lingurita de ulei/unt putina ceapa...acum merge fain aia verde, o jumatate de ardei...un morcov...apoi sting cu o cana de apa si pun carnita de pui taiata cubulete si las la fiert...cand e fiert puiul pun dovlecelul taiat tot cubulete si mai las 5-10 min pana e fiert bine...apoi inainte sa sting focul pun marar asa zdravan...chestia asta bogdan o manca ff bine (vb la trecut pt ca acum nu mai maninca bine aporpae nimic)...pana la un an ii puneam umpic de branzica in farfurie..dupa un an i-am pus o lingurita de smantana
nota: nu trebuie pus fosrte multa apa...doar cat sa reusesti sa fierbi puiul ca dovlecelul lasa si el la sfarsit....

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 10:26     citat 

sau mancare de cartofi cu carne de vitel

"calesc" tot asa fff putin: ceapa, 2 morcovi, ardei (acum astea le pui dupa gust dar sa predomine morcovul)...sting cu apa..apoi adaug carnea de vitel taiata cubulete (ai grija ce vitel iei ca eu am luat o data unu' batran care nu a fiert nici in 6 ore nervos )...cand e fiarta carnea pun cartofi tot asa taiati bucatele...dupa ce sant fierti si stingi focul pui 2-3 foi de dafin
eu mai fac chestia asta si fara cartofi...la sfarsit maruntesc carnea si fac o mamaliguta si amestec cu carnea +sosul ce s-a format

tot cam in acest fel fac si tocanita de pui...pe care o mancam tot cu mamaliga doar ca la tocanita de pui la sfarsit pun smantana si patrunjel in loc de foi de dafin

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:27     citat 

cory suna foarte bine ,yamy-yam,o sa fac si eu poate ii place la puiu meu,dar sincera sa fiu cred ca ii place cam orice.pai ne cerem scuze daca am monopolizat discutia cu papa,dar face si asta parte din problema noastra cu alergia,ca eu tot ce-i dau, ca sa zic asa sunt foarte foarte strezata sa nu-i mai apara cate o bubita noua trist

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 10:28     citat 

aaa...sare nu e (ne)voie pana la un an...mancarea e ff gustoasa din cauza "condimentelor" verzi pe care le pui la sfarsit trag cu ochiul

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:30     citat 

oauuuuuuuu,api tre' sa-ti ridic statuie mamaaaaaaaaaaa
hai sa-ti spun,eu nu ca nu as stii sa fac mancarici sau sa mai inventez dar pana acum i-am dat chestii simple ca sa-mi pot face o idee cam la ce face alergie
dar ce zicic tu prin retetele astea e ok,cred ca deja i-am dat din toate si ca le combin asa mai multe nu are ce sa-i faca rau.nu am incercat insa pana acum marar si dafin

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 10:30     citat 

ei din ce am spus mai sus, cred ca nu e alergen nimic confuz ...bine cu laptele/smantana poate fi o problema pt cei cu intoleranta trist

eu la mancarea de dovlecei puneam la sfarsit si rosii fara coji si samburi...de cand cu dermatita am renuntat si la rosii ochi peste cap

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:32     citat 

pai nici acum nu-i pun sare in mancare,combinatiile ies foarte bune fara sare si eu sunt foarte obisnuita fara sare si condimente si asa vreau sa-l invat si pe el chiar si cand va fi mai mare.tatasu' ma mir ca nu "crapa" de atata sare si condimente foarte fericit

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 10:37     citat 

eu am obs ca la bogdnau ii plac mancarurile condimentate bine...adica frunze de-astea...ii place la nebunie si ustutoiu'...dimineata ii mai prajeam paine pe plita, "ii aratam umpic de unt" trag cu ochiul si apoi o frecam bine de tot cu usturoi...o manca bogdanu ca jale

ii mai faceam si o ciorbita de orez cu usturoi...pui la fiert ceapa, ardei, patrunjel, telina...etc..de toate...carne de pui...la sfarsit orezul..cand e fiert orezul...puneam (acum nu mai pun) rosiile si 2 catei zdraveni de usturoi ...iar in farfurie catre un an o lingurita de smantana....eu punema mai multa apa sa iasa ca o supa si la sfarsit strecuram apa...lasam cat era nevoie pt mixat un pireut si apoi bea la sfarsit umpic de supica cu bibe...

lui in general ii plac tare mult mancarurile cu usturoi si am inteles ca e si sanatos..

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 10:41     citat 

sau tot asa ii faceam peste cu legume si orez....cam cum fac ciorba de orez cu usturoi....doar ca pestele il punem in ultimele 5-10 minute ca fierbe foarte repede...deci dupa ce fierbeau legumele si orezul...si la sfarsit dupa ce stingi focul pui leustean ii da un gust ff bun...acum am renuntat si la peste nervos

asa ca renuntand la multe nici eu nu mai stiu ce sa-i mai dau de mancare trist

peste i-am dat doar catre un an oricum

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:42     citat 

ce tare,chiar ii place usturoiu'?e destul de rar la copii,dar cred intr-adevar ca e foarte sanatos,sau cel putin asa se spune din batrani

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:45     citat 

pai da,stiu si eu ca pestele nu este bun la alergii
eu am o carete de bebe din care ma mai inspir,hai ca ti-o trimit ca cine stie,poate imi mai vine inspiratia.dar ce mai vreau sa te intreb,papicile astea asa consistente si cu multe chestii la ce varsta i le dadeai?la aproape 8 luni crezi ca e prea devreme?
dar inca o chestie ca ziceam ca iti dau carte aia dar nu stiu cum se atasheaza folder aci,ca nu ma descurc eu 100% cu treburile astea
ia sa-mi zici te rog

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:48     citat 

sau poate o adresa de mail

sus

Denunta
clau28

Copii

19.05.2007 10:51     citat 

ma duc la somn,mai vb maine,imi spui daca vrei carticica
pupici

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 11:01     citat 

poi pe la 7 luni jumatate cred totusi ca nu mancam atitea...
peste am introdus catre un an.. 11-12 luni nu mai stiu sigur
rosiile pe la 8-9 luni fara coji si samburi
smantana tot asa catre un an....dar pana atunci inlocuiam cu o lingurita de branzica de vaci
oricum bogdanu meu s-a cam invatat cu ea ca si acum aproape la orice mancare tre sa pun smantana ca altfel nu vrea cu nici un chip sa puna gura pe ea...pun in farfurie peste mancare un strat subtire de smantana ca daca nu vede ab (alb) deasupra nici nu se uita la mine...asa il mai prostesc si eu prostit
acum depinde cand ai inceput difersificarea, ce ai introdus panaa cum
dar zicei ca deja ai introdus cam ce am zis eu...
poi mare lucru nu e adica legumele, pui, vita si "condimentele"...
stai sa vina christa sa vedem ea ce parere are trag cu ochiul scot limba

si eu am o carticia electornica cu retete pt bb ce tot circula pe-aici pe forum la un moment dat...pe aia o ai si tu confuz
m-am uitat putin peste ea dar nu-mi place sa citesc pe ercan retetele si de printat inca nu am ajuns sa o printez....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: