· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Diversificarea bebelusului predispus la alergii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificarea bebelusului predispus la alergii     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 1 luna

19.05.2007 11:12     citat 

----------
cory_a a scris:
cum?..la interval de ore? sau pur si simplu una dupa alta...ca si asa facem foarte fericit
----------

Ma tem ca asta nu ajunge. trist Scrisese Lee pe undeva ce ii spusese o nutritionista, si din intamplare am constatat ca si in cartea lui Montignac pe care mi-a trimis-o Carmella scrie tot in directia aia:
----------
citat:
Fructele trebuie deci consumate singure! Iată o regulă care ar trebui învăţată la şcoală. Copiii noştri ar avea mai puţine probleme gastrice. Dar, la vârsta lor, organismul are alte resurse pentru a reacţiona. În schimb, pentru un adult – şi în special, o persoană vârstnică – fructele la sfârşitul mesei sunt o adevărată otravă
Şi, atunci, când trebuie mâncate?
De fiecare dată când sunteţi pe stomacul gol. Dimineaţa, de exemplu, înainte de micul dejun. Dar, după aceea, va trebui să aşteptaţi, până să începeţi să mâncaţi, astfel: o jumătate de orâ, dacă micul dejun este glucidic (adică pe bază de cereale, de exemplu) şi o oră, dacă este lipidic (ouă, şuncă, brânzeturi).
De asemenea, veţi putea mânca fructe seara, târziu, înainte de culcare. Adică, la cel puţin 2-3 ore după ce aţi luat cina.
Pentru cei care au probleme de insomnie (care, de altfel, ar trebui să se rezolve în parte datorită metodei de alimentaţie expuse în această carte), se recomandă să nu consume portocale la culcare, vitamina C având un efect care stimulează starea de trezie.
Un fruct poate-fi consumat, eventual, şi la mijlocul după-amiezii. Dar va trebui să vă asiguraţi că a trecut suficient timp de la prânz (circa trei ore) şi că mai este destulă vreme până la cină (cel puţin o oră).
Puteţi chiar să luaţi mese compuse numai din fructe. Cu condiţia să nu mâncaţi decât atâta.
Lămâia aproape că nu conţine zahăr, de aceea, puteţi să-i beţi sucul (neîndulcit) în orice moment sau să-l folosiţi la mâncare.
Totodată, evitaţi pepenele galben la începutul mesei, pentru că el ar provoca o mică secreţie de insulină susceptibilă, de a “capta”, după aceea, lipidele din felul principal.
----------

Dupa cum vezi, trebuie facute pauze destul de mari, dar eu as incerca sa astept macar o ora.

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 9 luni
Carmina Delia: 9 ani, 1 luna

19.05.2007 11:17     citat 

apoi atunci chiar nu stiu cum sa i-l dau surprins ...Bogdan cand se trezeste urla tutu - lapte...deci clar ca nu mi-ar rontai inainte sa i-l dau, un fruct...si sa mai astepte si o ora cel putin pana la tutu...eventual ultima varianta...3 ore dupa pranz si inainte cu o ora de cina...dar atunci sa manince numai fructe???si se satura cu asa ceva???

sus

Denunta
Christa

Copii

19.05.2007 11:29     citat 

Pai sa vina Christa. scot limba Atata timp cat vorbiti de mancare, e ok, doar ca e vorba de diversificarea la bebelusii predispusi la alergii, asta sa nu se uite. trag cu ochiul
Deci: rosii sub un an nu as da sub nicio forma, la fel si laptele si produsele lactate, cel mult ceva facut din formula, de ex. branza. Eu personal sunt de parere ca are timp o viata intreaga sa manance branzeturi, asa ca nu consider necesar sa ii fac branza din formula sub un an, oricum mai are 2 luni si face anul. scot limba

Despre condimente, depinde la ce va referiti. Clau, cum zicea cory, "verdeturile" nu-s nicio problema si sunt foarte sanatoase, nu trebuie sa te feresti de ele. zambet Sub un an e interzisa sarea, din cauza ca poate dauna rinichilor bebelusilor, dar si dupa un an (si la adulti rad se recomanda sa condimentezi mancarea mai mult cu verdeturi si mai putin cu sare. Tata avea tensiune ridicata si mama oricum gatea cu f. putina sare, asa ca si eu sunt invatata cu putina sare. Sotului nu stiu de unde i se trage, ca maica-sa obisnuieste sa sareze mancarea prea tare scot limba (poate tocmai de acolo foarte fericit), dar si el mananca f. putin sarat, asa ca nu va trebui sa modificam nimic cand Mona va manca si ea cu noi. zambet

Usturoiul tot asa ... problema e ca poate cauza gaze, deci ar trebui testat, plus ca gustul lui nu este favorizat de toti, dar daca il accepta, de ce nu?

sus

Denunta
Christa

Copii

19.05.2007 11:38     citat 

----------
cory_a a scris:
apoi atunci chiar nu stiu cum sa i-l dau surprins ...Bogdan cand se trezeste urla tutu - lapte...deci clar ca nu mi-ar rontai inainte sa i-l dau, un fruct...si sa mai astepte si o ora cel putin pana la tutu
----------

Pai da-i invers, intai tutu si la 1-2 ore fructele. zambet

sus

Denunta
cory_a

Copii

19.05.2007 11:43     citat 

da, cand ziceam condimente ma refeream la verdeturile astea...nu imi venea atunci cum sa le zic...de-aia am pus condimente intre ghilimele ochi peste cap

cat despre rosia eu stiam ca se da acolo catre 9 luni fara samburi si coji surprins ..oricum am scapat de ea acum cool

despre produse lactate stiam de lapte integral/de alimentara si smantana ca se dau peste un an...dar iaurturi si branza calcica/din formula/ lamaie sau otet /cumparata recomanda toate mintile luminate de pediatrii peste 7 luni

sare recunosc ca pe la 11 luni am inceput sa-i pun fff putina jenat ...am zis ca ce-i o luna incoace-ncolo prostit ...zahar inca nu i-am pus in nimic nici acum
----------
christa a scris:
Atata timp cat vorbiti de mancare, e ok, doar ca e vorba de diversificarea la bebelusii predispusi la alergii, asta sa nu se uite.
----------

christa eu am scirs aici despre mancare si am specificat...pe unde m-am priceput ca fara rosii, peste, etc la copii cu alergii.....
de-aia te mai chemam din cand in cand sa faci ordine rad

noah eu ma duc la culare ca am gatit destul pe ziua de azi....si virtual...si altfel prostit
noapte buna sarut

sus

Denunta
Christa

Copii

20.05.2007 12:01     citat 

----------
cory_a a scris:
da, cand ziceam condimente ma refeream la verdeturile astea...nu imi venea atunci cum sa le zic...de-aia am pus condimente intre ghilimele ochi peste cap
----------

Pentru mine si alea-s condimente, si facusem referire la ce ai scris tu doar pentru Clau, ca tu spusesei deja ca folosesti verdeturi. zambet

----------
cory_a a scris:
dar iaurturi si branza calcica/din formula/ lamaie sau otet /cumparata recomanda toate mintile luminate de pediatrii peste 7 luni
----------

De asta am zis ca la o adica se pot face din formula, insa eu nu consider necesar pentru Mona asta, atata timp cat la varsta ei inca e alaptata aproape exclusiv, nu cred ca are nevoie si de alte produse lactate. zambet

----------
cory_a a scris:
christa eu am scirs aici despre mancare si am specificat...pe unde m-am priceput ca fara rosii, peste, etc la copii cu alergii.....
----------

Da, si asta specificasem doar ca sa va incurajez ca nu sunteti off topic. rad

Noapte buna si tie!

sus

Denunta
clau28

Copii
alexander theodor: 12 ani, 10 luni

21.05.2007 10:13     citat 

christa,am citit si eu azi undeva pe un site ca pana si marul este un fruct alergen,ceea ce pe mine m-a dat definitv pe spate,pai asta mananca aproape zilnic.aia nu,aia nu,pai ce le mai dam copiilor sa manance?
daca nu te deranjez foarte tare ai putea sa-mi spui si mie ce fructe ii dai monei sa manance?eu pana acum i-am dat mar,banana(cu toate ca stiu ca este alegica am incercat si am vazut ca nu a facut nici o reactie,),marul nu am verificat pt ca nici macar nu m-am gandit ca ar putea fi alergen.acum mai am o problema,chair daca as vrea sa mai testez unele alimente nu prea am cum avand in vedere ca el mai tot timpul are bubite,numai sa stau cu lupa sa le numar sa vad a doua zi daca are vreuna in plus.rad rad,rad,dar parca e mai mult de plans plang sau sunt foarte trist
i-am mai dat para..................si cam atat.dermatologul mi-a spus ca pot sa-i dau cand apar piersicile dar fara coaja.nu stiu nimic de prune,caise,struguri,tot caut pe net dar nu am gasit mai nimic.stii tu ceva mai mult?
pupici

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 10 luni
MICA: 8 ani, 6 luni

21.05.2007 10:19     citat 

pai daca este alergen si i-ai dat sa pape si n-a avut nicio reactie, eu zic ca inseamna ca bebe n-are sensibilitate la produsul cu pricina.

si acum ce o sa facem? sa asteptam sa implineasca cupilu' 1 an? alergiile se pot dezvolta f bine si dupa aceasta varsta.

sus

Denunta
clau28

Copii
alexander theodor: 12 ani, 10 luni

21.05.2007 10:25     citat 

pai ai dreptate kiki,pana la urma ce sa mai manance bietii copii.in final cred ca trebuiesc evitate alimentele de care se stie intradevar ca sunt alergene, si frustele rosii cu seminte mici.eu am zis ca in mom in care apar fructele noastre o sa incerc sa vad cum reactioneaza

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

22.05.2007 10:12     citat 

Laptele si produsele lactate sunt printre cele mai alergizante produse, nu? si in special laptele de vaca neprelucrat, nu? formula este adaptata bebelusilor, etc... n-as vrea sa fiu circotasa, si eu cred asta, insa daca mai cititi si aici...

sus

Denunta
cory_a

Copii

22.05.2007 12:15     citat 

clau sa sti ca eu desi i-am dat banana la Bogdan cam de pe la 8-9 luni...nu mai stiu exact...acum am scos-o din alimentatie...ca multe altele...de cand a aparut dermatita
si la noi a aparut dupa un an....tare imi vine sa cred ca,,, cam din perioada in care am inceput sa-i dau albus de ou...nici ou nu mai primeste...nici peste, rosii...de piersici si caise si eu stiam ca sunt alergene...citrice nu-i dau acum deloc...de fapt nici pana la un an nu prea i-am dat...cred ca de 2 -3 oi in total...am vazut ca face scaun acid si tot de inrosea la fund de la ele si nu i-am mai dat....are vreme sa manince si de-alea...la cum arata si ce uscate-s pe dinauntru, nici nu ma grabesc sa-i mai dau....

acum arata nesperat de bine pielea lui...adica nu mai are nici o pata rosie..doar se vede putin urma pielea in locul ala e mai inkisa o nunata la culoare....el avea doar pe spate la linia scutecului si 2-3 pete mici pe picioruse....eu sunt fff multumita de cum am procedat

pe langa alimentatia modificata, am clatit de mai multe ori hainele lui, le-am calcat si am hidratat bine pielea dupa baie, baie la care nu folosesc nici un sapun/balsam sau altceva decat o crema preparata in farmacie ...se numeste unguent hidrofilic anionic...se foloseste in loc de sapun pt pielea uscata si atopica...am mai scris mai sus.

eu te sfatuiesc sa renunti la banana daca tot sti ca e alergena si sa nu-i mai introduci o perioada nici un aliment considerat alergen...chiar daca trece de un an...pana ce nu stabilizati boala.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.05.2007 2:32     citat 

----------
KiKilinis a scris:
alergiile se pot dezvolta f bine si dupa aceasta varsta.
----------

Da KiKi, asa-i, dar cu cat expui copilul mai tarziu unui posibil alergen, cu atat mai mult are sanse sa nu reactioneze cum ar reactiona daca il expui mai devreme. In fond, face fiecare ce considera mai bine. Eu spun ce am facut sau as face EU.

clau, eu i-am dat doar mar pana acum. Dar asa, o bucatica s-o rontaie, nu ras si nici piure. Congelasem anul trecut si niste pere, in ideea ca le voi face piure candva, insa cum Mona nu se arata deloc atrasa de piureuri, cred ca perele ori le voi manca eu, ori le voi arunca. ochi peste cap Banana ii dau dupa un an, ceea ce insa nu inseamna ca fix cand a implinit un an ii dau deodata toate produsele pe care am spus ca i le dau dupa un an, ci din cand in cand ii voi oferi cate unul din produse. De prune mai are timp Mona. Cu strugurii e la noi problema ca majoritatea vin din Turcia, si la numeroasele teste care s-au tot facut au iesit rezultate proaste, struguri plini de chimicale etc. Asa ca de aia mi-am pus asta-toamna vita de vie in gradina, daca am noroc, si recoltam ceva anul asta, ca am vazut vreo 3 ciorchini in formare. rad In rest mai am si un pomisor cu coacaze, si acolo am vazut o gramada de bobite, si de alea stiu ca-s sanatoase si au multa vitamina C, asa ca si pe alea i le voi da candva.

Tocmai am gasit o pagina interesanta in germana:
http://www.was-wir-essen.de/infosfuer/allergie_4756.php

Poate incerci s-o traduci cu google, incearca daca merge linkul asta:
http://translate.google.com/translate?u...uage_tools

Acolo scrie si ceva de alergia la mar si ca si piersicile, ciresele, prunele si caisele pot fi alergene. Nu cunosc termenul in romana, in germana ii spune Kreuzallergie, google traduce in engleza cu cross allergy, ideea e ca cei alergici la polenul de mesteacan pot fi alergici si la fructele de mai sus. Acolo scrie ca merele crude si cu coaja pot fi alergene, ma rog, eu i-am dat Monei mar crud, dar fara coaja. Ii dadusem odata cu coaja si s-a inecat, asa ca de atunci l-am decojit din nou.

Para nu i-am dat pana acum si pentru ca se recomanda la constipatie, ori cum ea nu sufera de constipatie, mi-a fost frica sa nu dea in diaree. jenat

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

22.05.2007 3:29     citat 

cross allergy = reactie incrucisata, alergie incrucisata, adica daca un pacient este alergic la aspirina, de exemplu, atunci poate avea reactie alergica si la alte medicamente din clasa ei.
Christa, ti-as da un link, da' nu stiu de ce sfatul medicului este considerat reclama confuz

sus

Denunta
Christa

Copii

22.05.2007 9:14     citat 

----------
rapunzel a scris:
cross allergy = reactie incrucisata, alergie incrucisata, adica daca un pacient este alergic la aspirina, de exemplu, atunci poate avea reactie alergica si la alte medicamente din clasa ei.
----------

Alergie incrucisata e posibil, dar cred ca exemplul cu aspirina nu-i bun, pentru ca tocmai aia e chestia, reactioneaza la lucruri care aparent nu au de a face unul cu celalalt.

Mda, am incercat sa traduc cu google o pagina de la wikipedia nemteasca, dar mai mult de jumate cred ca a ramas netradus. ochi peste cap
http://translate.google.com/translate?u...uage_tools

Dar sa-ti dau niste exemple mai edificatoare. Alergie primara la kiwi poate avea ca alergie incrucisata alergia la latex, cartof, faina de grau, faina de secara ... Acum ce are kiwi cu latexul? foarte fericit Sau: alergia primara la latex poate avea ca alergie incrucisata alergia la banana, cartof, avocado, rosie, piersica ... (sunt date si altele, eu am pomenit doar cateva).

Multam totusi de ajutorul la tradus. zambet

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

23.05.2007 7:11     citat 

Cu placere, da' tot mai am de spus ceva: exista reactie incrucisata intre peniciline si cefalosporine (ambele antibiotice) sau aspirina si metamizol / algocalmin, piafen (ambele antiinflamatorii nesteroidiene).
Si acum ca sa fiu totusi la subiect: cred ca ar trebui facuta o campanie nationala, poate in mas-media si asa cum este promovata (putin, e drept) alimantatia la sin, tot asa sa fie instruite si mamele despre diversificare; mi se pare la fel de important si cred ca sunt multe lucruri care nu se stiu.
De exemplu, acum ceva vreme citeam despre o mama care spunea ca bebelusul sau papa lapte de soia pentru ca are ceva probleme alergice si nu am inteles daca are alergie la proteina din laptele de vaca sau alergii, in general... putina lume stie ca soia este printre cele mai alergenice alimente. La fel, griul (care se gaseste in majoritatea biscuitilor si cerealelor pentru bebelusi).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: