· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 50
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 - cap. 50     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

13.04.2007 12:26   Bebelusi de toamna 2006 - cap. 50  citat 

Fetelor care cititi Bbii de toamna 2006, sunteti pe lista, dar nu scrieti, iesiti in fatza sa va mai auzim/vedem si noi. Se striga catalogul si nu dorim sa avem exmatriculati.
Aceasta este A DOUA strigare foarte fericit

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 7 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (puiutza de adnas), 3,400 kg, 56 cm, alimentatie diversificata , poze
02.09 – Ioan Alexandru (pui de ursulina), 3,400 kg, 55 cm, alimentatie diversificata
03.09 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
06.09 - Alexia Maria (puiutza de anca79), 3,400 kg, 52 cm, alimentatie naturala
07.09 - Maria Mirabela (puiutza de margaritar) 3,150 kg, 48 cm
08.09 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg, 44 cm, alimentatie diversificata
10.09 - Alexandru Florin (pui de liabalmez), 3,600 kg, 52 cm, alimentatie diversificata
10.09 - Rares - Matei (pui de danny_ro), 3,000 kg, 51 cm, alimentatie diversificata, poze, Bucuresti-Colentina
11.09 - Erik (pui de biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm, alimentatie diversificata

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 6 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

17.09 - Ruxandra (puiutza de sophia3), alimentatie diversificata
18.09 - Karina (puiutza de helem), 3,750 kg, 50 cm
18.09 - Matei (pui de catimatei)
19.09 – Alesia Alexandra (puiutza de peppe0604), 3,350 kg, 50 cm, Iasi
21.09 - Eric Joel (pui de bdelmari), 3,090 kg, 55 cm, alimentatie diversificata
24.09 - Dalya (puiutza de Amoodia), 3,140 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
25.09 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg, 51 cm
25.09 – Ana Catinca (puiutza de pogos)
26.09 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg, 49 cm, alimentatie diversificata
27.09 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm, alimentatie diversificata
28.09 - Anastasia (puiutza de nicoleta121), 3,100 kg, 49 cm
29.09 – Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
29.09 - Anna (puiutza de ralus), 3,300 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
02.10 - Melisa (puiutza de maslinuca)
03.10 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm, alimentatie diversificata, poze
04.10 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm, alimentatie artificiala, poze
06.10 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10.10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm, alimentatie mixta , poze, Bucuresti-Pta Sudului
11.10 – Vlad (pui de bianca_ve), 3,300 kg, 52 cm, alimentatie diversificata
12.10 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm, alimentatie diversificata, poze

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 5 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

15.10 – Alexandru Ionut (pui de hermine), 4,050 kg, 52 cm, alimentatie artificiala
18.10 – Isabella (puiutza de anima_dia), 3100 kg, 50 cm, alimentatie diversificata , poze
18.10 – Alexia Elena (puiutza de lole), alimentatie mixta
19.10 - Darius (pui de adelapatricia), 4,000 kg, 53 cm, alimentatie naturala , Toplita/Harghita
19.10 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5 cm, alimentatie naturala , Bucuresti
19.10 - Boris (pui de bavi), 3,600kg, 50 cm, alimentatie diversificata, Bucuresti
20.10 – Vlad - Alexandru (pui de sburac), alimentatie diversificata, Bucuresti
21.10 - David (pui de paganika), 4,330kg, 54 cm, alimentatie diversificata, poze
22.10 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm
26.10 - Calin (pui de franceska1), 3,240 kg, 52 cm, alimentatie naturala , poze
28.10 – Teresa Natalia (puiutza de kimm), 2,150 kg, 47 cm, alimentatie diversificata
30.10 – Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic&Eagles), 2,840 kg, 50 cm, alimentatie naturala , poze, Bucuresti-Patinoarul Floreasca
02.11 – Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm, alimentatie artificiala
02.11 – Arianna (puiutza de irinuta78), 2,965 kg, 49cm, alimentatie artificiala
05.11 – Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm, alimentatie naturala
06.11 – Bendis (puiutza de gazzella), alimentatie diversificata, povestea nasterii lui Bendis
08.11 – Andrei Darie (pui de roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm, alimentatie naturala, poze, Bucuresti-Militari, povestea nasterii
08.11 – Tudor Andrei (pui de dryada), 3,300 kg, 52 cm
10.11 – Rares (pui de bumbisor), 4,000 kg, 53 cm
12.11 - Andrei Stefan (pui de ancastefan), 3,180 kg, 53 cm, alimentatie naturala

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 4 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

16.11 - Sonia Stefania (puiutza de 16112006), 3.100 kg, 50 cm, alimentatie naturala
19.11 - Dan Andrei (pui de peach_danandrei), 3.850 kg, 53 cm, alimentatie ?
20.11 - Tudor (pui de viuta), 2.890 kg, 55 cm, alimentatie mixta

Avem 27 fetite si 29 baietei ... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

Nota:
- Am pus link pe numele fiecarei mamici la profilul de pe parinti. Sper sa va fie de ajutor. sarut
- Cine doreste sa existe in dreptul lor link la albumul pozelor lui bebe, sa imi aduca la cunostinta adresa;
- Daca observati ca in dreptul bebelusului vostru nu sunt trecute toate datele (greutate si lungime la nastere, mod de alimentatie, locatie), va rog sa mi le transmiteti;
- Daca in colaj este o poza veche pe care doriti sa o actualizati, o fac cu placere, imediat ce o primesc;
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la Bbcode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

13.04.2007 12:42     citat 

Ruxi multumim de lista!Ne-ai schimbat si poza!Super!Multam!
Christa la multe lunitze Monei! Ce pediatru! sarut
Mari mie mi-a venit la 4 luni de la nastere.Nu e o regula.Depinde de organismul fiecaruia.
Pai si daca Eric cerea noaptea cum faceai?Ca Darie cere si ce sa fac ca daca nu ii dau plange!Oricum pe mine nu ma deranjeaza oricat de obosita as fi.

I-am spus soacrei de patania de dimineatza si mi-a zis sa-i dau ceai ca mai dilueaza socat Si i-am zis ca Darie nu accepta asa ceva!La care ea zice: forteaza-l!Ce sa mai discuti!I-am taiat-o si gata!
rox

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.04.2007 12:43     citat 

Bavi, Boris e demential!Are niste ochi superbi!Noi avem body cu "Tatal meu e cel mai puternic"!
rox

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 14 ani, 3 luni
Joshua Christian: 11 ani, 8 luni
Emma Blanca: 9 ani, 2 luni

13.04.2007 12:44     citat 

christa, chiar nu mai cunosc pe nimeni sa alapteze la 9 luni exclusiv, ce sa zic felicitari, produci lapte nu gluma... cool

sunt de accord cu pediatrul tau, de ce sa cumperi formula daca ai lapte, eu alaptez chiar mai mult decat cand era exclusiv pe lapte.

sus

Denunta
bdelmari

Copii

13.04.2007 12:46     citat 

eu ma lupt cu eric ca nu vrea sa bea cu sticla cu biberon nici cu cana, numai cu lingurita ii pot da sucul si apa. nu stiu cum sa-l invat cu biberonul, ca ceai nu i-am dat niciodata.

sus

Denunta
franceska1

Copii
Calin: 14 ani, 2 luni
Cosmin
am nascut deja!

13.04.2007 12:47     citat 

Ruxi si noi multumim pentru listutza sarut si nu uita sa ne pui prezent in catalog si la a doua strigare rad rad sarut

sus

Denunta
bdelmari

Copii

13.04.2007 12:49     citat 

Roxa cand se trezea la orele fixe cand trebuia alaptat, ii puneam suzeta in gura, il inveleam, si ma puneam in pat, si se culca la loc, au fost si exceptii, cand n-a vrut si am cedat si i-am dat sa suga. nici pe mine nu ma deranja sa-l alaptez noaptea, dar pediatrul sustine ca stomacul trebuie sa ia o pauza de la digestie vreo 6 ore.

oricum nu-mi pare rau, dorm si eu 6-8 ore noaptea scot limba

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

13.04.2007 12:54     citat 

Va prezint ROBO ALEX

Arata horror ... imi vine sa plang cand o vad asa ... si ma umplu de draci ca nu stiu cum sa i le pun corect, fara sa-i cada cele de pe laba piciorului
plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

13.04.2007 12:59     citat 

Era sa mi se piarda mesajul. prostit
Multam de felicitari. zambet Dana, ceapa n-a mai "servit" ca n-a mai avut ocazia, in schimb consuma hartie cu mare placere. ochi peste cap

Bdelmari, asta cu alaptatul exclusiv n-a fost intentie, dar uite ca asa s-a nimerit. Eu in locul tau n-as incerca sa il invat la biberon, ca dupa aceea sa te chinui sa-l dezveti, insista mai bine cu cana cu cioc sau chiar cana normala (nu mai stiu cine scrisese ca ii da sa bea din cana normala), eventual cu pai. zambet

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.04.2007 1:02     citat 

Ruxi mi-au dat lacrimile!Saracutza!Pupam obrajorii!Sa se corecteze repede!
rox

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

13.04.2007 1:45     citat 

ana, itzi raspund pt episodul trecut. da, lui tudor i-a dat un dintzishor chiar de paste. deocamdata arata la fel de atunci, n-a mai crescut si nici nu este puiul marait, doar ca a facut un pic diaree sau face kk de 2 ori pe zi, singur, fara lactuloza sau supozitor.

astazi am gasit la sensiblu chilotzei de la pampers. vreau sa vad daca il mai gasesc pe tudor ud dimineatza, pt ca de obicei iese pp pe langa benzile adezive, numai in partea dreapta. sunt f incantata de ei... sa-i vedem si peste noapte.
puiul mamei grasunel poarta chilotzei.. zambet apropos, la ultima masuratoare acasa, avea 70 cm si 9,5 kg. asteptam consultul si vaccinul de 6 luni pt masuratorile corecte.

bavi, ma inebuneste boris cu ochii lui. lui tudor au inceput sa i se faca caprui trist . mi-ar fi placut sa-i ramana albastri. ati inceput lectiile la piscina?

sus

Denunta
alexasicoe

Copii
Paul Mihai: 15 ani, 9 luni
Liana Maria: 14 ani, 3 luni

13.04.2007 2:14     citat 

Hristos a inviat !
Prezent la strigarea catalogului, dar absenti ca participare trist jenat trist . Am fost tare ocupati cu pregatirile de Paste presarate printre programul pufosilor, plus saptamana asta am fost doar eu singura cu amandoi prostit , plus la sfarsitul saptamanii sarbatorim un pufos cu mare fast si sunt in toiul pregatirilor, deci timp liber nema nervos .
Pufoshica e bine sanatoasa, doar ma chinuie ceva de groaza cu somnul de noapte plang sau sunt foarte trist . Se trezeste foarte des plus mai si sta 2-3 ore asa ca sunt un zombi cu licenta la ora asta . Nu stiu ce are caci nici ziua nu pot zice ca doarme mult, de iesit iesim si dimineata si dupa-masa . In rest papa bine, ne intelegem mai bine cu legumele decat cu fructele foarte fericit . II place la nebunie sa chiue, sa stea numai in fundulet si uneori daca o prind de manute se ridica direct in picioare prostit . De Paste cu pregatirile a stat mai mult cu tati, apoi cu musafirii a fost o rasfatata si jumatate si am avut si am de furca cu ea ca face crize cand sta jos si nu e bagata in seama ochi peste cap . Zilele trecute de nervi ca nu ma jucam cu ea, il pregateam pe puf de nani la amiaza, s-a dat jos din scaunelul de masina (acolo o pun sa stea cand fac altceva) .
Deci va rog nu ma scoteti, sunt pe aici sarut , uneori intru pe fuga sa vad ce mai faceti, dar nu mai apuc sa scriu jenat .
Pupici sarut sarut sarut

- cu nasica mea draga
- cu tati, preferatul meu, cum intra pe usa cum ma cuibaresc in bratele lui si nu ma mai dau jos de acolo decat seara tarziu
- crizata rad
- cu mami in parc

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani, 1 luna
B: 14 ani, 2 luni
M: 8 ani, 9 luni

13.04.2007 3:21     citat 

cand citesc despre unii pediatrii devin nervos
norocul lor ca nu mi-au spus mie ce aveau de spus
si ca nu trebuiau sa-l obisnuiasca pe Felix sa renunte la san noaptea,
da' nici Bendis nu se lasa mai prejos, uneori chiar daca foarte rar se mai trezeste si cauta sanul si i-l dau.
...dar cand au un discomfort, poate le cresc dintii, poate au facut un vaccin cu o zi inainte, poate invata sa mearga de-a busilea, unii mai pica la primii pasi, noaptea unora le mai lucreaza creierasul cu imaginile de peste zi si au si ei nevoie, bietii, de un pic de tzatzu, "pic mama, pic", vine nenea pediatru si le alina baiul?

eu de fiecare data cand mai aud o din nou cate o perla din astea imi aduc aminte ce zicea o doamna draga mie, psiholog si consulent in alaptarea la san:

"E la felicitΰ, θ il caso di ricordarlo, non ha mai fatto male a nessuno."
"fericirea n-a facut rau niciodata nimanui"
Antonella Sagone
6 ore sa nu le lucreze stomacul surprins , dar nici al meu nu-i ca nu lucreaza 6 ore

in fine....

Christa, la multi ani Monei!
e o fetita tare norocoasa, stii tu de ce trag cu ochiul
si hai sa-ti zic ca poa' sa fie si mai "rau"
cunosc o fetita care abia la 13 luni a acceptat altceva decat sanul si care era perfect sanatoasa. si cu ce crezi ca si-a inceput diversificarea? cu o farfurie de pasta rad
a reusit ca prima masa sa-i fie o farfurie de pasta rad
Ruxi, am vazut-o pe Alexutz si nu stiu de ce plangi tu (adica stiu, da' fac pe proasta)
e o fetita tare demna si frumoasa
si faci ceea ce trebuie pentru ea, asa ca lasa plansul
asa am fost si eu si-i sunt tare recunoscatoare mamei ca m-a tinut in perne ghipsata
cunosc o fata care s-a nascut ca si mine si careia nu i s-a acordat acelasi tratament, la 16 ani umbla schioapa trist
daca trebuie sa insisti insista, Alexutz nu pare un copil nefericit si oricum stiu ca nu-ti face placere s-o vezi suferinda, stiu ca-i esti aproape s-o consolezi atunci cand are nevoie.

Bavi, Boris e un frumos
de unde are ochii astia albastri?
Alexasicoe, pufosica ta e impresionanta, cata dragoste de viata in ea sarut

sus

Denunta
viuta

Copii
Tudor Andrei: 14 ani, 1 luna

13.04.2007 4:09     citat 

Christa, La multi ani pt Mona! Alaptat exclusiv la 9 luni? surprins surprins Foarte bine, bine ca ai de unde. Stiu ca dincolo exista premisa alaptatului exclusiv pana cand refuza copilul singur sanul, dar la noi altfel stau lucrurile... la 6 luni, cam trebuie sa incepem diversificarea... catilin, catinel, dar sigur.
bavi, e un scumpic cu ochisori albastri... al meu i-a avut negri din prima clipa, acum sunt caprui inchis. Ce bine ca-i place pe burtica, la al meu, nu trist
kiki, eu am incercat scutecele-chilotel ca le-am primit, dar sincer, nu-mi plac, pt ca a dat kk pe afara... sau nu le-am pus eu bine, acuma o sa vezi la tine cum e. Zici ca face de 2 ori pe zi? Al meu face lejer de 3, 4 ori de cand s-a nascut... la inceput facea si de 5. Daca se intampla sa nu faca macar o data o zi intreaga, e prapad, nu ma mai inteleg cu el, nici nu vrea mancare pana nu face.
Ruxi, e o scumpica Alexutz, chiar si Robo Alex, gandeste-te ca atunci cand va fi mare va fi campioana la patinaj pe rotile, eu asa prevad... sarut Hai, nu mai fi suparata, o sa vezi ca totul va fi bine in final... noi suntem aici si te sustinem, macar moral. sarut sarut sarut sarut sarut sarut
bdelmari, nici mie nu mi-a venit, desi ii dau si completare, dar nu ma supar. Fizic sunt ok, asa ca nu-mi fac probleme, cand a vrea... astept si eu sa incep diverificarea si apoi voi mai vedea. E mai bine ca nu vrea biberon, nu va trebui sa-l dezveti. Suzeta vrea?
roxanamirela, foarte bine ca i-ai taiat-o soacrei... eu i-o mai tai si mamei... scot limba
alexasicoe, La multi ani pt Paul! Ce fain se da jos din scaunel cea mica!! Al meu ramane in fund cand il pun si nu mai vrea sa se lase pe spate decat cand oboseste...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

13.04.2007 4:48     citat 

----------
gazzella a scris:
si hai sa-ti zic ca poa' sa fie si mai "rau"
cunosc o fetita care abia la 13 luni a acceptat altceva decat sanul
----------

Stai ca inca nu pot spune despre Mona ca accepta intr-adevar si altceva, ca la vreo 15 g de pastarnac, din care probabil vreo 5 le intinde pe masa, din cauza ca si-a bagat degetele in gura ... asa ca poate ma apuca si pe mine varsta de 13 luni a Monei. rad

A trebuit sa plec mai inainte, de aceea n-am apucat sa ii scriu lui Ruxi ceva referitor la poza: pentru tine arata de plans, insa mie nu mi se parte deloc ca sufera, dimpotriva! Si stii ca o faci pentru binele ei, asa ca n-ai de ce sa fi trista! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: