· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Decalotarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Decalotarea     
nimeni30

15.09.2008 4:07   sunttatic.com  citat 

mama, dar voi aveti probleme nu gluma cu chestia asta. Eu m-am panicat ca s-a decalotat la 3 saptamani exact cand il curatam eu si am crezut ca i-am facut ceva, dar ma linistit doctorul ca a fost doar o coincidenta.

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 13 ani, 7 luni
Stefan: 11 ani, 10 luni

15.09.2008 10:44     citat 

io-s relaxata: pana la adolescenta are vreme zambet

sus

Denunta
nimeni30

16.09.2008 1:33     citat 

nu mai fi tu relaxata ca daca nu i se decaloteaza o sa-i creasca putin si sincer nu as vrea sa fiu in locul lui la adolescenta cu o putzulica de 8-10 cm. :d

sus

mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 5 luni
Maria: 11 ani

16.09.2008 1:37     citat 

hai mai,asta ar insemna ca toti evreii sa fie super-barbati(se stie ca sunt toti circumcisi,deci nu au probleme gen decalotare)
asa ca pica din start teoria asta fantastica cu lipsa decalotarii=barbatie "redusa"

sus

Denunta
laura_badea

Copii
STEFAN: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

16.09.2008 2:25     citat 

Si eu am probleme in ceea ce priveste decalotarea. De mic l-a fiecare spalare desfaceam cat se putea. La 8 luni cand am fost la medic mi-a zis ca nu e bine si ca trebuie mai mult, ba mai mult incepuse chiar sa faca niste bubite albe sub piele. In timp am cam exagerat e adevarat, pana cand i-am decalotat-o ceva mai mult, dar nu de tot. Nedumerirea mea e legata de faptul ca nu stiu daca e bine cum e acum sau trebuie de tot. Adevarul e ca mi-e asa de mila de el, dar sunt tot timpul atenta sa nu mai faca acele bubite albe, care in timp, am inteles ca daca nu sunt curatate la timp pot da infectie si se ajunge la cutit. Voi ce ziceti?

sus

Denunta
krmennyko

Copii
Nicolas-Cristian - sanatos,vioi,inteligent
11 ani, 9 luni

16.09.2008 2:51     citat 

si al meu a avut asa zisele bubite albe,dar nu l-am desfacut mai mult decat un pic si l-am spalat des.acum nu mai are nimic,dar nu l-am decalotat!nu am vrut sa-l trag de ea cum spun anumiti doctori!parerile sunt impartite,consider ca trebuie sa lasi totul sa decurga normal!inainte nu se mai faceau decalotari si baietii cresteau normal!pp ca e nevoie de operatia asta doar cand e vb de o infectie serioasa,nu ca asa "se pare ca e mai bine sa previi",dar ce?daca copilul chiar nu are nimik nu vad rostul,sa-l mai chinuim un pic?

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 13 ani, 7 luni
Stefan: 11 ani, 10 luni

16.09.2008 3:26     citat 

pe mine chiar m-a convins postarea lui ICEMOON si n-am de gand sa intervin absolut de loc.

http://www.parinti.com/modules.php?name...13&start=0

Nici chiar infectiile nu mai au nevoie de "cutit", sunt unguente eficiente.
Pana la adolescenta si-i creste singur...ha-ha mai ales daca are preputul..citeste acolo - lipsa lui poate limita cresterea penisului.

mai caut undeva cu un boboc de trandafir- il facem sa infloreasca cu forta intrebare ... si va pun link-ul

sus

Denunta
dabelea

17.09.2008 5:47     citat 

Am mai deschis si eu un subiect asemanator. Am citit anumite site-uri si am pus lucrurile cap la cap. Concluzii sunt multe dar fiecare face ce crede ca este mai bine.
Am observat ca majoritatea mamelor de baietei au facut decolatarea (fie ele, fie cineva specializat).
Eu n-am facut-o la baietel. Intr-un timp m-am ingrijorat atat de tare ca am inceput sa merg la medicii. N-am fost la unul si la 3. Niciunul nu mi-a zis sa-i fac decolatarea, mi-a zis ca atunci cand ii fac baita sa-i desfac putin acolo si sa-l spal. Imi amintesc foarte bine unul dintre doctorii cand i-a desfacut putin putulica mi-a zis:
,,Bravo mamico, sa-l lasi sa se docolateze natural"

In legatura cu lungimea penisului, m-am ingrijarat si eu. Pana cand i-am pus unuia dintre doctori o intrebare pe aceasta tema. M-a luat in ras si stiti ce mi-a zis (de fapt m-a jignit pentru ca poate si intrebarea mea era tampita): ,,Mai femeilor, am impresia ca voi vreti sa aveti una de 30cm. Atata timp cat are tot ce trebuie pe langa cuculet si i se mai si ridica copilului de ce va faceti griji"
In schimb mi-a recomandat ca vizitele medicale (referitoare si la sexul copilului) sa le fac.
-------------------------------------
Mamistef a scris:
chestiunea asta m-a preocupat si pe mine,am intrebat de la bun inceput dr si mi-a spus clar:daca face pipi cum trebuie,in jet,daca se vede ca nu-l jeneaza nimic,daca e spalat cum trebuie in zona,atunci lasa-l in pace!
--------------------------------------------------------------
Intrebarile pecare mi le-au pus doctorii au fost asemanatoare cu ale tale.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

29.09.2008 2:49     citat 

----------
elizamam a scris:

mai caut undeva cu un boboc de trandafir- il facem sa infloreasca cu forta intrebare ... si va pun link-ul
----------

a fost citat chiar la acest subiect, cateva pagini in urma:
----------
AndreeaBa a scris:
http://www.circumcizia.org/decalotarea.html

----------

rox

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 2 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

01.11.2008 8:13     citat 

----------
cory_a a scris:
----------
cory_a a scris:
eu smegma adunata sub preput inca nu am gasit...
----------

pana acum trist

cum o scot afara? cu ceaiul de nalba nu stiu daca merge la noi, ca lui Bogdan de vreo jumate de an nu am mai reusit sa-i fac baie, decat dush...nu mai vrea deloc sa se aseze in cada.

alte idei aveti?

si inca tot nu vine pielicica deloc jos..citisem undeva despre o crema cu vitamina E? sau A? sau nu mai stiu...cu care se unge putica si cica se inmoaie pielea si devine mai elastica si se poate decalota...ati auzit despre asa ceva? eu nu mai gasesc aunde am citit confuz
----------

cred ca zicea cineva de unguent de galbenele. Cumpara de ala medicinal facut de Fares. Este foarte bun. Are mai multe indicatii: iritatii, arsuri. eritem fesier, etc...

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.11.2008 9:50     citat 

ceea ce simt eu este ca lucrurile trebuie sa decurga natural. Nu trebuie insistat la fiecare baita si curatat? Pana la urma ce se poate aduna de la o zi la alta? Medicul nostru pediatru ne-a spus foarte usor, de 2 ori pe saptamana sa trag usor pielea in jos, nu foarte mult, dimineata cand in mod normal la baieteii si la orice barbat si "cearceaful sta ridicat" scot limba

Nu stiu cum e la baietii, dar la parintii care au fetite, cand faceau caca nu ati indepartat putin labiile sa curatati mai bine cu miscari de sus inspre fund? Si ce s-a intamplat?

Daca decalotam putin, finut, cat permite, cu simt de raspundere as spune ca e ok...

Oricum ramane sa mai citesc raspunsurile voastre...sunt foarte interesante!

sus

Denunta
brishtara

Copii

01.11.2008 9:58     citat 

----------
mamistef a scris:
hai mai,asta ar insemna ca toti evreii sa fie super-barbati(se stie ca sunt toti circumcisi,deci nu au probleme gen decalotare)
asa ca pica din start teoria asta fantastica cu lipsa decalotarii=barbatie "redusa"
----------

evreii in primul rand opteaza pt circumcizie din motive de igiena...

oare la asta se refereau baietii in adolescenta cand spuneau ca dupa primul contact sexual ca li s-a rupt atza?

sus

Denunta
monalicious

07.11.2008 3:24     citat 

Eu il decalotez exact cum spune brishtara: finut, cu raspundere, cat permite preputul.
Asa mi-a zis pediatrul: sa decalotez o data pe saptamana. Dr. de fam. mi-a zis la fiecare baita. Eu il decalotez la fiecare baita cand e linistit. Daca e agitat sau flamand il las in pace ca sa termin mai rpd.
O vara buna mi-a povestit ca baietelul ei a fost [/b]chiuretat[b] intrebare la un an de zile pt ca se infectase. A spus ca au fost momente de groaza si ca sunt o proasta daca nu il decalotez pe Lu.

sus

Denunta
brishtara

Copii

07.11.2008 4:22     citat 

Chiuretat? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Ohhhh Good GOD!

sus

Denunta
taty_c

17.11.2008 7:03     citat 

Foarte interesant topicul, multumim pt informatiile folositoare.

Acum sa va spun povestea mea:

citisem inainte de a-l avea pe bibic (acum are 6,5 luni) ca nu e bine sa fie decalotat...deci daca nu as fi stiut as mai fi avut scuza....asa ca la baitza spalam asa cum se putea acolo,fara a forta, insa la un moment dat se observa virfuletul inrosit si l-am dat cu neopreol dar mereu reaparea roseata (se observau si punctisoarele de smegma),asa ca l-am dus la medicul nostru pediatru care a spus imediat: da, trebuie curatat! Si imediat l-a decalotat fortat, i-a scos toata smegma de acolo si i-a pus compresa cu rivanol.
M-a avertizat sa ii trag bine pielea inapoi in sus dupa ce-l spal ca sa nu se lipeasca. Vreo 2-3 zile a plins multisor saracutul si i-am tot pus rivanol si ceai de pelin si s-a linistit.
Insa nu am avut cred taria de a-l trage tare in jos la spalat si s-a lipit o parte din piele iarasi de gland dar mai jos, deci i se poate decalota fara probleme cam un sfert. Acolo se aduna iar smegma si pielea e rosie, de fapt roseata asta ma preocupa....acum nu stiu ce sa fac, va rog sfatuiti-ma, caci nu as vrea sa ajung iarasi la medic sa-l chinuie pe puisor si poate iar degeaba.
Sa-l dau cu fluocinolon? Sa folosesc si ceai de nalba? Ce sa fac?
Multumesc anticipat!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: