· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Decalotarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Decalotarea     
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

19.11.2008 3:18     citat 

----------
brishtara a scris:

oare la asta se refereau baietii in adolescenta cand spuneau ca dupa primul contact sexual ca li s-a rupt atza?
----------

Ata
are denumirea stiinftifica de frenum (o portiune de tesut ce se afla intre baza glandului si partea interioara a preputului).
http://research.cirp.org/fig5.html

Taty_c e posibil ca retragerea fortata a preputului sa-i fi creat rani deschise care pot duce la infectii

roseata poate fi si de la spalatul cu sapun,.

ideea e ca preputul trebuie lasat in pace, chiar daca a fost retras fortat! trist

Preputul se va separa de gland la timpul potrivit, roseata poate indica si faptul ca preputul isi face treaba, protejeaza glandul.

Nimeni nu are voie sa retraga preputul copilului.Doar copilul are voie sa o faca atunci cand va fi timpul.

rox

sus

Denunta
ralucaa

Copii
vlad: 11 ani, 7 luni

17.12.2008 9:41     citat 

Mai fetelor fiecare face cum crede ca e mai bine pt puiul ei.
Eu dupa consultarea a 4 medici am decis sa-l duc sa-l decaloteze. A durat 2 sec si gata. referitor la smegma, eu din cauza asta l-am dus si am ramas surprinsa sa vad cata se acumulase acolo. pe vremurile cand natura isi facea treaba multi baieti au ajuns la circumcizie asa ca fiecare decide pt puiul ei.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

18.12.2008 1:16     citat 

"Fiecare face cum crede si cum stie"................deja e un vers spus prea des pe acest forum trist
Toate studiile arata ca nu se decaloteaza, smegma iese singura!
Sa-ti spun ca al meu copil sta cu perlutze de smegma sub preput de cateva luni, se vad, se simt!!Nu il deranjeaza.
Si a mai avut asa...nu am facut NIMIC!Au iesit de la sine!
Cat priveste medicii care recomanda decalotarea (de ce oare numai in Romania?) ........no comment!!!!

Circumcizia se face din motive religioase, in primul rand.

rox

sus

Denunta
ralucaa

Copii

20.12.2008 1:32     citat 

aceleasi si aceleasi discutii. oare toti medicii romani or fi incompetenti? eu am cerut opinia a 4 medici romani. 2 sapt am tot mers cu el interesandu-ma care sunt mai buni in oras.tot stau si ma gandesc confuz
circumciazia nu se face doar pe motive religioase. pur si simplu e o interventie care trebuia facuta de voie de nevoie pt ca nu se decalotase pana la o anumita varsta. plang sau sunt foarte trist
of doamne asta e un subiect atata de controversat aici pe forum.
eu am zis cum am procedat eu cat am putut mai bine de cuviinta pentru puiul meu. sunt mamici care intra aici sa vada pareri si pareri. dar pana la urma procedeaza cum crede ca e mai bine.
pupici si aveti grija de pitici sa creasca mari

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

20.12.2008 3:33     citat 

----------
ralucaa a scris:

of doamne asta e un subiect atata de controversat aici pe forum.

----------

Nu e nici o controversa.
INFORMATIA e cheia! trag cu ochiul

rox

sus

Denunta
ralucaa

Copii

20.12.2008 6:50     citat 

pacat ca informatia asta eronata de pe net. trist da ma rog, doamne ajuta-ti prostit

sus

Denunta
ralucaa

Copii

20.12.2008 6:56     citat 

roxanamirela

n-ai si tu ce lucra. eu am intrat sa-mi spun parerea si cum am procedat mai bine de cuviinta si tu tot completezi. tu fa cum sti. daca crezi ca e mai bine ca toata mizeria sa stea acolo la copil, n-ai decat ca pe mine nu ma deranjeaza.faci cum crezi.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

20.12.2008 11:14     citat 

----------
ralucaa a scris:
roxanamirela
n-ai si tu ce lucra.
----------

Asta e treaba mea stricta si personala.
----------------------------------------------------------
Cat despre "informatie gresita"...........iata aici:
www.nocirc.org

si vezi ce mai scriu medicii de prin multe tari adunati la congrese anuale!

rox

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 2 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

21.12.2008 10:05     citat 

eu am inceput sa fac altceva....sa le intreb pe toate mamele de baietii pe care le cunosc( mame mai varstnice) cum au procedat si acestea au ramas destul de surprinse cand le-am spus despre decalotare. Acestea au sustinut ca nu au practicat decalotarea si ca in timpul baitei i-a spalat normal fara sa retraga glandul.

Asta nu inseamna ca trebuie sa le ascultam. Eram doar curioasa cum erau sfatuite acum 15-20 de ani sau chiar mai mult.

eu sincer prefer genul roxaneimirela, sau christa sau cora care se documenteaza, analizeaza, selecteaza informatiile si vin uneori si cu argumente logice. Vin de multe ori cu link-ul si ni-l da mura-n gura oricui interesat scutindu-ne sa cautam si sa pierdem timp pretios.

de la asa zisi medici romanii, de ar fi fost sa ma iau dupa ei...ajungeam sa-mi intarc copilul la nastere...sau mai tz, ajungeam saa le lezez mucoasa nazala..etc..sunt deja off topic...

Datorita discutilor de pe forum asta, atat de activ, am avut f mult de castigat...

Va pup parinti misto!!!!!!!!!!!! cool

sus

Denunta
skoa

26.02.2009 11:26     citat 

E primul meu post, asa ca bine v-am gasit!
Am un baietel de 2 luni si jumatate si pana acum ni s-a spus de catre medicul de familie sa nu umblam deloc la penisul bebeului inafara de igiena obisnuita si fara decalotare.
Ieri am mers pt prima data la pediatru si l-a decalotat si ne-a zis sa facem si noi asta zilnic, la baitza, si sa spalam zona. A zis ca il va durea pana se obisnuieste, dar e mai bine asa pt el pe termen lung. Asera, la baitza, l-am decalotat si noi. Nu a plans, era putin rosu,dar am zis ca e normal.
Dimineata avea preputul cam inflamat (rosu in varf si cam umflat). E normal?
Cele care ati trecut prin asta, roseata e normala? Trece doar cu o igiena obisnuita sau trebuie sa fac si altceva?
Va multumesc.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

26.02.2009 11:42     citat 

Skoa bine ai venit!
Eu sunt in defavoarea calotarii. Ar fi bine sa-l vada medicul, nu stiu ce sa zic, poate fi de la decalotarea de ieri sau poate fi un inceput de infectie- pt ca deseori apar rani in urma decalotarii si spalatul cu sapun in perioada respectiva poate duce la iritatii.
Imi pare rau ca treceti prin asa ceva, mai ales ca bb e atat de mic.
Te rog tare mult daca ai un pic de timp citeste subiectul asta macar, vei gasi o gramada de linkuri cu informatii.
Sanatate multa va doresc!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

26.02.2009 5:18     citat 

Roseata e normala in urma decalotarii. Se creaza mici rani care pot duce la infectie majora.
Parerea mea este sa nu mai umbli la preputul baiatului tau, sa-l speli cu apa simpla, fara sapun. Separarea preputului e un proces natural si se face in timp, de la sine sau chiar de baiat atunci cand se simte pregatit.
Medicul te-a intrebat daca esti de acord cu aceasta procedura inainte de a o efectua?

rox

sus

Denunta
skoa

26.02.2009 7:36     citat 

Multzumesc pt raspunsuri.
Nu ne-a intrebat nimic, a tras preputzul pana la nivelul capului penisului, pe care nu l-a expus in intregime, ci doar ne-a aratat varful si ne-a spus sa facem la fel.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 5 luni
Maria: 11 ani

26.02.2009 8:16     citat 

eu va pot da exemplul lui Tudor-pediatra noastra e ok in majoritatea privintelor,si am intrebat-o de la bun inceput ce parere are despre decalotare(auzisem niste"sfaturi si povetze"horror cum ca trebuie decalotat brusc,ca altfel nu ii creste,nu ii infloreste etc ochi peste cap si mi-a zis sa las baiatul in pace(eu asta imi doream,o confirmare avizata la ceea ce aveam de gind sa NU fac)
si mi-a spus atunci ca atita vreme cit nu il deranjeaza cind face pipi, jetul de pipi nu este"sugrumat" si chinuitor pt el,nu am motive sa "umblu " acolo
in schimb,la fiecare baie ii spuneam ca trebuie sa se spele si pe acolo(fara sa-l fortez,doar ii spuneam),iar de pe la 3 anisori ne facem ca decalotam penisul la baie.spun"ne facem" pt ca nu l-am fortat,nu l-am speriat,i-am aratat usor,usor,atit cit ne-a permis-asta inseamna ca am facut progrese de cite 1 mm pe luna trag cu ochiul in ritmul impus de el
acum,la 3 ani si aproape 10 luni isi "dezbraca" singur cuculetzul la baie,si asta s-a produs natural,firesc,in timp,fara sa fie traumatizat de nici un gest brutal din partea mea sau a sotului meu,si a ajuns sa i se para ceva firesc sa se spele si acolo

ma rog,unde e vorba de fimoze,de probleme ce nu se pot rezolva altfel decit prin decalotare chirurgicala,asta este alta chestiune si este necesara,la indicatia medicului,insa nu asa,abuziv,fara pic de respect pentru persoana copilului decalotat fara voie sau pentru mama care de cele mai multe ori nici nu apuca sa protesteze sau sa isi dea seama ce se intimpla acolo

sus

Denunta
krush

26.02.2009 9:50     citat 

----------
ralucaa a scris:
pacat ca informatia asta eronata de pe net. trist da ma rog, doamne ajuta-ti prostit
----------

nu stiu ce sa fac..sa rad sau sa plang rad rad rad plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Te rog ralucaaa, roaga-i pe medici la care ai fost sa dea si eu un search pe net...sau roaga-i sa imi dea si mie adresa de email, sa le trimit niste link-uri..chiar si de la OMS( sau si aia dau info eronate?) ca sa se mai documenteze si ei...ca-i vai si amar...

Si atat cat nu e vorba de copiii lor...ii doare la 2 metri-n spate!

Grozavul meu medic care m-a operat de cezariana, dupa ce i-am spus sa imi trimita cat mai repede copilul la san...a zis sa stau linistita ca oricum acum nu am lapte..e numai un lichid atata tot. Anesteziata pana la gat, de deabia mai respiram...i-am spus sa mai puna mana pe carte si sa mai citeasca ca e pe langa!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: