· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Decalotarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Decalotarea     
roxana5

Copii
Zana

18.04.2007 5:23     citat 

Si mamele de ce-s de acord cu asta???!!!

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 11 luni
Carmina Delia: 9 ani, 3 luni

18.04.2007 6:23     citat 

----------
roxana5 a scris:
----------

pentru ca nu-s informate indeajuns trist

noi inca nu am facut nimic...desi dr de familie ne-a trimis sa-l vada chirurgu.... ea zice ca arata bine...in sensul ca nu e nimic rosu..urineza normal..etc...doar ca nu e decalotat deloc....deocamdata asteptam...nu am fost la chirurg

sus

Denunta
Onush

18.04.2007 6:24     citat 

----------
roxana5 a scris:
----------

Unele pentru ca au incredere in medic, altele nici nu apuca sa isi dea sau nu acordul ..

sus

Denunta
lalilu

18.04.2007 6:42   decalotarea  citat 

si eu stiu ca nu se mai practica decalotarea. Si eu am un baietel de 9 luni, pe care l am spalat la putica in mod normal, atat cat a permis pielea. Si nu a facut nici infectie nici nimic, niciodata.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.04.2007 7:20     citat 

----------
Onush a scris:
----------
roxana5 a scris:
----------

Unele pentru ca au incredere in medic, altele nici nu apuca sa isi dea sau nu acordul ..
----------

surprins Eu nici n-am auzit de asa ceva. Adica nu-s de acord nici cu circumcizia, da...ma rog, fiecare cu ale lui. Sa traga pe viu, fara anestezie?Sa nu intrebe???!!!Mai fetelor, da suntem in 2007!

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 8:53     citat 

----------
roxana5 a scris:
----------

pt. ca nu-s intrebate! sint destui medici idioti si lipsiti de respect fata de pacient ca sa nu intrebe sau sa dea niste informatii parintilor... aici ar face puscarie pt. asa ceva, sau cel putin si-ar pierde dreptul de a practica medicina.

mamicilor de baieti fiti mai atente si spuneti din start pediatrilor ca nu sinteti de acord cu decalotarea fortata sau circumcizia!!! de cum au fost luati in evidenta chiar! eu asa am facut la Nick, ca mi-era teama sa nu-i faca circumcizie - si daca ati stii cite metode si argumente si insistente am primit din partea pediatrului - era cit pe ce sa-l schimb... dar am scapat de el oricum. trag cu ochiul

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 11 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

18.04.2007 9:34     citat 

da, Cora are dreptate
si eu am citit multe pe forumuri gen "l-a decolotat si nici nu mi-a spus ceva"
la prima intalnire cu pediatrul spuneti in mod expres ca nu sunteti de acord ca bb sa fie decalotat
si nu va lasati intimidate daca se insista cu decalotarea

sus

Denunta
aly26

Copii
silviu valentin: 13 ani, 2 luni
luca bogdan: 11 ani, 9 luni
am nascut deja!

18.04.2007 10:01     citat 

normal ca nu m-a intrebat nimeni nimic.faza a fost asa...mamico tine-i suzeta...s-a uitat in gat,a controlat fontanela si i-am zis eu..vreti sa va uitati si la putzulica,deoarece are ceva galben si nu stiu ce este...si ea...a e nedecalotat si a tras...si mi-a zis,gata...asta avea,acum o sa-i treaca.sfarsit...
iar acum am fost la doctorul chirurg si mi-a dat antibiotic si sa nu-i lipseasca de acolo rivanolul pana luni,la control.sa va mai zic ce a zis chirurgul ??? ca a facut f bine,ca altfel il opera la un an foarte fericit
deja sunt in ceata total... prostit

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 1 luna
horia: 14 ani, 10 luni

18.04.2007 10:06     citat 

----------
roxana5 a scris:
----------

Roxana, pt ca majoritatea mamelor stiu ca musai sa "se traga putza" la baieti
Am mai scris si io pe ici pe colo, pe forum, ca mama de baieti ce sint
Pt ca in orasul meu (deci nu intr-un sat vai de el, sa nu stie lumea pe ce lume traieste), majoritatea mamelor de baieti "le-au tras la putza progeniturilor" si cind au auzit ca io n-am avut curaj se fac asta, m-au condamnat: " cuuum? tu, medic, si nu stii ca trebuie?"

Cind era Bogdan mic nu averam net, si totusi n-am umblat pe acolo ... cred ca din instinct matern
Dr noastra de familie nu mi-a zis mare lucru, si nici nu am insistat cu intrebarile
L-am dus la chirurg pe la aproape 3 ani, pt linistea mea de "mama ignoranta" l-a vazut, l-a controlat, l-a tras un pic, cit apermis pielea (asta cu acordul meu), si l-a lasat in pace ... cica sa il mai tragem noi, si sa il ducem la control ... si asta a fost ... l-am lasat in pace de atunci., nici cu crema nu i-am mai dat, ca al meu sot era disperat ca chinuim copilul

Pe asta mic, nici gind ... face pisu normal, si pa si pusi
Nici pe man nu l-a decalotat nimeni cind a fost mic (soacra-mea a facut ochii mari cind i-am zis ce si cum) si e bine mersi, la 36 de ani si ceva
Asa ca io ii las in pace ... dar eu sint o exceptie printre mamele inconjuratoare prostit

Asta ca sa stiti cum stau lucrurile si mentalitatile

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.04.2007 10:11     citat 

Multumesc, da sunt in soc. Cre ca-i scoteam ochii si dupa ziceam si io, GATA!
Oricum, e bine de stiut, multam.

sus

Denunta
ddadriana

18.04.2007 10:17     citat 

alinatent, eu am doi frati mai mici decit mine, dar la noi acasa nu am auzit si nu s-a auzit de asa ceva. Probleme nu are si nici nu a avut nici unul. Pai mie m-i se face rau cind ma gindesc ce durere ptr un bebe asa mic, sa-i rupa pielea pe viu. Nici barbatul meu si nici soacra-mea nu au auzit de asa ceva. Daca va capata unul la cine stie cite sute, probleme, nu cred ca merita sa l-i se rupa pe rind la toti, pielea pe viu, cu rizicul sa se infecteze, si sa capete mai mari probleme decit la fimoza.

sus

Denunta
nicoletas

Copii
Matei Gabriel: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

18.04.2007 10:34     citat 

Si eu am un bbl la care ori de cate ori ii fac baie incer sa trag usor de piele si se observa schimbari deoarece soacra mea mi-a zis de la inceput ca ea a patit-o rau cu celalt baiat, caruia i-a facut operatie deoarece ea pe atunci nu a stiut
Eu zic ca cine poate sa faca lucrul asta ca rau nu ii face si e mai bine deoarece acolo se aduna microbi si se poate infecta.Oricum nu recomand sa va duceti la doctor sa faceti lucrul asta

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 14 ani, 4 luni
Raducu Sebastian Molnar: 12 ani, 4 luni
Frisky Molnar: 15 ani, 2 luni

18.04.2007 10:46     citat 

ce bine ca este subiectul asta aici.

Chiar ma gandeam intr-o zi, ce sa fac, sa dau ok pt. decalotare sau nu?
Aici cica fac in 2 zile de la nasterea bebelasului.
O doctorita a zis ca e la alegerea mea, ca nu se practica aica numai la cererea parintelui....
Nu stiu ce sa zic..cat de repede se reface un bebe de cateva zile.....

sus

Denunta
aly26

Copii
silviu valentin: 13 ani, 2 luni
luca bogdan: 11 ani, 9 luni
am nascut deja!

18.04.2007 10:55     citat 

ReBlondy eu stiu ca pana la un an se <poarta> doar decalotarea manuala,pt ca bb mancand doar lapte are Calciu mult si i se lipeste la loc,deci il chinui degeaba.la bisturiu se ajunge doar dupa varsta de un an,dar este recomandata pe la 3 ani ca sa fi sigura ca nu se lipeste.eu stiu ca de cand l-am nascut am avut problema asta,mi-a zis si neonatologul,med de familie,med pediatru,pana si popa la botez mi-a zis,dar al meu aproape nu i se vedea capuletzul afara.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.04.2007 10:59     citat 

help, cum se zice la decalotare in engleza, ca ma chinui sa-i explic belului.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: