· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Decalotarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Decalotarea     
mella77

Copii
MM: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

18.04.2007 11:14     citat 

----------
roxana5 a scris:
help, cum se zice la decalotare in engleza, ca ma chinui sa-i explic belului.
----------

decaloteisan?zambet scot limba

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.04.2007 11:21     citat 

rad rad rad am incercat, nu merge rad

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 11:25     citat 

----------
RoBlondy a scris:
ce bine ca este subiectul asta aici.

Chiar ma gandeam intr-o zi, ce sa fac, sa dau ok pt. decalotare sau nu?
Aici cica fac in 2 zile de la nasterea bebelasului.
O doctorita a zis ca e la alegerea mea, ca nu se practica aica numai la cererea parintelui....
Nu stiu ce sa zic..cat de repede se reface un bebe de cateva zile.....
----------

Blonduto, cred ca te referi la circumzizie tu... asta se face in maxim 2-4 zile de la nastere ca sa ti-o acopere asigurarea medicala, dupa aceeai platesti si tu la ea.
Nu-i lasa sa ti-o faca, din start spune NU, inainte sa nasti insa.
Aici decalotarea nu se practica, repet, era vorba de circumcizie cea la care te referi tu. Dupa decalotare preputul ramine, dupa circumcizie nu... baiatul ramine cu putza belita dupa ea. foarte fericit Doamne fere!

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

18.04.2007 11:30     citat 

----------
roxana5 a scris:
rad rad rad am incercat, nu merge rad
----------

ma bucura spiritul tau practic foarte fericit

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 11:35     citat 

Roxana zi si tu ca e ceva legat de ridicarea preputului = foreskin ca sa ai un uncovered penis rad

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 11:42     citat 

uite ceva de genul:

The foreskin is attached to the glans with a frenulum which helps retract the foreskin over the glans.... In children, the foreskin covers the glans completely but in adults this need not be so. ...about 50% of young men had full coverage of the glans, 42% had partial coverage, and in the remaining 8%, the glans was uncovered.

European physicians and surgeons have carried out preputioplasties for many years in a social environment in which circumcision is widely considered anomalous.

Preputioplasty is appropriate in the majority of cases of non-retractile foreskin

* which are not complicated by scarring caused by recurrent infection or tearing and
* where there are no religious, cultural or other personal reasons mandating circumcision as the preferred manner of relieving a phimotic stenosis of the foreskin.

Ar fi Preputioplasty termenul dar si asta se foloseste in loc de circumcizie pt. a evita fimoza mai mult, dar cred ca la decalotare se refera oricum. http://en.wikipedia.org/wiki/Preputioplasty

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 11:48     citat 

nu vreau sa va oripilez dar cam asa arata putza unui baietel fara probleme:

sau a unuia cu fimoza:

iar circumcizia este asta:

sau asa:

sus

Denunta
Cora

18.04.2007 11:55     citat 

si pt. ca aceste imagini pe mine ma ingrozesc si ma fac sa pling de mila bebeilor va dau doar link, poate spun destul celor care aleg astfel de procedura.
http://www.danheller.com/images/Topics/.../img1.html

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

19.04.2007 12:21     citat 

multam, i-am aratat si belului si i s-o facut rau!
El e tare impotriva circumciziei oricum, ca stie ce zice. da asta se facea in 1963 in Anglia pe motive de..igiena!!!!!

sus

Denunta
cory_a

Copii
Bodgan Alexandru: 13 ani, 10 luni
Carmina Delia: 9 ani, 3 luni

19.04.2007 9:42     citat 

asa e si putza lui Bogdanu'..ca in primele 3 poze foarte fericit

sus

Denunta
nicoletas

Copii
Matei Gabriel: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

19.04.2007 9:48     citat 

Ma ingrozesc vazand asa ceva!Bine ca Matei este ca in prmele 3 poze:)

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 7 luni

19.04.2007 10:00     citat 

In cazul decalotarii fortate, preputul poate ramane blocat. Si asa apare fimoza cicatriceala. Se va ajunge la circumcizie.
Atata vreme cat jetul urinar este normal, nu are o orientare parabolica, nu este iritata zona, nu se strange urina acolo, copilul e ok. In cel mai rau caz, puteti lua niste ceai de nalba de la plafar, si o data pe saptamana, il spalati cu ceai. Se curata excesul de smegma, scamele si altele ce se mai lipesc pe acolo.

sus

Denunta
nicoletas

Copii
Matei Gabriel: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

19.04.2007 10:05     citat 

pana la ce varsta trebuie decalotat un baietel?Sau la ce varsta ar trebuis aaibe putica normala? confuz

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani

19.04.2007 10:20     citat 

naspa rau pozele. la noi e ca in primele 3 si oricum nu sunt de acord cu asta. ii mai trebuie inca un chin???????? eu cred ca nu! doar impus medical.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

19.04.2007 10:30     citat 

----------
nicoletas a scris:
pana la ce varsta trebuie decalotat un baietel?Sau la ce varsta ar trebuis aaibe putica normala? confuz
----------

nu se decaloteaza pruncii
uite ce scria candva un user andreipopa

"Atat decalotarea fortata a baietilor cat si circumcizia sint mituri medicale, care nu au fost niciodata luate in serios de comunitatea medicala internationala.
Decalotarea fortata este echivalentul deflorarii fortate in cazul fetitelor. Distruge tesutul erogen in dezvoltare, este dureroasa, si are implicatii in sensul diminuarii sensibilitatii sexuale a penisului.
Circumcizia este mutilare genitala de gradul 1 si are efecte mai devastatoare decat decalotarea, datorita amputarii preputului care este tesut erogen, si expunerii glandului la mediul exterior care se va desensibiliza in timp prin keratinizarea pielii, conducand la o diminuare drastica a placerii sexuale pentru barbat.
Orice posibila problema, daca apare vreodata, se rezolva fara decalotare sau circumcizie.
Iata mai jos cateva linkuri in limba romana care ofera detalii despre aceste aspecte, cu mentiunea ca acesta este punctul de vedere oficial al autoritatilor medicale din tarile dezvoltate. Aceste linkuri fac parte dintr-o bibiloteca online care a fost andosata de British Medical Journal ca prezentand informatii corecte, stiintifice, de calitate:

Despre fimoza (virginitatea masculina):
http://www.cirp.org/library/treatment/p...ex_ro.html

Despre eliminarea fimozei cu unguent steroidal (tratamentul de baza):
http://www.cirp.org/library/treatment/p...ex_ro.html

Igiena corecta a penisului la baieti:
http://www.cirp.org/pages/parents/peron1/index_ro.html

Ce se pierde prin circumcizie:
http://www.cirp.org/pages/parents/lostl...ex_ro.html

Informatii generale despre circumcizie:
http://www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html "

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: