· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nasterea lui matei ,miracolul meu
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor nasterea lui matei ,miracolul meu     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
anaisa

Copii
iusef matei: 15 ani, 3 luni
adam anas: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

18.04.2007 11:50   nasterea lui matei ,miracolul meu  citat 

Scriu cam tarziu cei drept(nu am mai avut acces la internet),acum puiul meu are aproape 3 luni,cei drept nu as fii putut sa scriu dupa ce am nascut!
Eu am trecut printr-o serie de ghinioane (sa le zicem asa)in timpul sarcinii,in fine m-am prezentat la dctr la 38 de saptamani sa imi scoata cerclajul ,convinsa fiind ca voi naste atunci ,dar surpriza puiul meu cel grabit acum nu mai vroia sa iasa.Am avut ceva contractii dar au trecut si am mai stat 2 saptamani acasa,sau facut 40 sapt de sarcina si ma chemat dctr sa imi rupa membranele .M-am prezentat extrem de fericita la spital pe data de 20 ianuarie (in sfarsit voi naste),nu imi era teama de nastere ,nu stiu de unde am avut asa curaj.Mi-a rupt membranele la 8 dimineata si am zis ca daca durerile sunt asa de slabe este chiar ok
.Mi-au zis la un moment dat ca am dilatatie 4 si au chemat anestezistul ptr epidurala.Mi-a facut epidurala si ma luat somnul si durerile mi se pareau suportabile,mi-am zis ca daca asa este sa nasti atunci este ok.Ehee mama sa te tii bine ,cand au inceput contractiile alea puternice am zis ca o sa ma urc pe pereti,chiar am tipat la dctr (tutunaru)de ce nu ma sfatuit sa fac cezariana.Din cand in cand mai veneau niste rezidentii sa vada cum este cu dilatatia si sa vada cum nasteau fetele in celelalte sali de nastere.In fine trecand peste crizele mele de isterie indreptate catre toata lumea ,durerile erau din ce in ce mai groaznice si chiar mi-am zis in gand ca eu nu mai vreau sa nasc,daca asa greu este travaliu cat de greu va fii la expulzie! surprins
Dctr venea si ma mai intreba daca mai am de gand sa nasc si eu ii spuneam ca nu chiar nu mai vreau.O doamna nastea in sala de vizavii si nu am auzit-o ca tipa si am aintrebat rezidenta "cum naste asa fara sa tipe ?",ea imi raspunde "da,ce tu ai venit sa tipi",am raspuns"cum naiba sa nasc normal ca o sa tip" rad
Vede dctr ca am dilatatie 10 si spune rezidentilor si moasei sa ma ajute sa urc pe masa (eram tare ametita)imi spune sa imping cand simt ca am contractii si pe naiba ca eu nici nu mai simteam decat contractii continue nu mai aveam pauza intre sii imping si eu asa cand pot,vad ei ca nu vrea sa iasa bebe ,ii face semn moasei sii isi baga coatele in capul pieptului meu ,daca ma durea nu stiu ca nu mai simteam nimic nu prea mai stiu .Mi-a zis la un moment dat uita-te la el ,gata ai reusit si i-am auzit vocea piticului meu.A fost o emotie dar nu stiu daca asa de intensa cum scriu fetele pe forum ptr ca eram prea ametita si terminata, stiu ca ma uitam la el cum il stergeau si ma gandeam cat de mult seamana cu sotul meu ,eu fusesem pe post de incubator!Am nascut la 17,20 dupa un travaliu extenuant!
Mi l-au dat aproape dar nu mi l-au dat sa il tin in brate ptr ca nu eram in stare.Abia cand mi-am mai revenit un pic mi-am dat seama ca am un baietel micut 3,100 si 52 cm care a primit nota 9 ,abia asteptam sa il tin in brate .Mi l-au adus in salon si mi se parea asa de mic si de plapand chiar eram foarte incordata cand il tineam in brate ,ma gandeam sa nu ii fac ceva rau.Sotul meu a fost asa de incantat de el incat voia sa stea la spital toata ziua cu bebe.La 36 de ore dupa nastere cand terminasem sa il alaptez bebe sa cianozat si a facut si apnee(oprirea respiratiei)l-au luat asistentele si l-au pus imediat la oxigen si si-a revenit repede.Cand am realizat ce se intampla cu Matei am zis ca nu se poate asa ceva ,mi-a fugit pamantul de sub picioare,ele au incercat sa ma calmeze dar stiam ca ceva sa intamplat si nu imi venea sa cred ca bebelusul meu trece prin asa ceva.A fost tinut sub supraveghere si l-am alaptat in prezenta asistentelor,nu mi l-au dat in salon deloc,imi petreceam cateva ore din noapte langa patutul lui la neonatologie si ma rugam la dzeu sa il ajute sa fie sanatos.Am trecut prin clipe de cosmar si cred nu prea pot descrie in cuvinte ce sentimente ma incercau atunci.I-au facut analize,mi-au zis ca este bine si ne-au externat.Acasa stateam si il pazeam pe bebe cu randul,nu dormeam (eu,mama si sotul meu)de frica sa nu se intample din nou .La 3 zile de la externare a facut din nou o criza de acest gen si m-am dus cu el la grigore alexandrescu la spital ,am dat peste un dobitoc ca medic nu se poate numi care mi-a zis ca copilul nu putea respira din cauza ca nu i-am bagat ser in nas in ziua respectiva surprins Am tacut din gura,ei l-au aspirat si m-au trimis acasa.Acasa la jumatate de ora a facut din nou o criza mai puternica si cu copilul in paturii am gonit la spital la G alexandrescu(era aproape de noi).Dctr dobitoc mi-a zis din nou ca sa intamplat din cauza faptului ca nu i-am bagat ser in nas cum am ajuns acasa,atunci am explodat si l-am facut cretin si dobitoc , sa se duca dracu sa mai faca o data facultatea ca este afon si este pe post de pacalici acolo (avea si o fata care cerea pumnii asa am vazut eu atunci)Mi-am luat copilul si m-am dus la elias unde ne-au internat pe loc.Am stat o saptamana in spital si am facut ecografii la plamani,cap,inima ,am umblat cu salvarea cu trimitere la toate spitalele care aveau cea mai performanta aparatura.Am avut noroc de o dctr extraordinara acolo.Ne-au externat dupa o saptamana deoarece bebe sa comportat bine si am mai facut ecografii.Sa descoperit ca matei a avut o hemoragie de gradul2 la cap de la nastere,am facut o serie de teste si ni sa zis ca totul va fii ok deoarece ecografic,si neurologic este ok.Acum Matei are 3 luni ,este un bebe sanatos si vioi care a luat bine in greutate .Nu am mai avut probleme si ne bucuram din plin de piticul nostru al carui zambet ne face sa uitam de tot.Acum suntem o familie si speram ca pe viitor sa mai facem o surioara sau un fratior ptr Matei,cine stie si as naste tot normal ,nu este chiar asa de greu,acum cand privesc in urma.Poze nu am stiut sa pun aici dar am pus la album!Imi cer scuze ptr eventualele greseli de exprimare ptr ca nu am timp sa recitesc ce am scris!Asta este poveste noastra si sper ca nu m-am lungit prea mult am incercat sa scriu pe scurt![/b]

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 14 ani, 9 luni
Patric: 12 ani, 7 luni

19.04.2007 7:58     citat 

Sa-ti traiasca puiul! Felicitari!!!! Esti o mama eroina!!!!!!!!!!!!Sa ai grija de el! Va pup sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 6 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

19.04.2007 10:35     citat 

imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asemenea momente. trist
bine ca acum sunteti sanatosi, voiosi, voinici.
cata putere ati avut sa treceti peste toate... felicitari mami.

sus

Denunta
iulianaem

Copii
Sara: 17 ani, 1 luna
Daria: 15 ani, 1 luna

19.04.2007 11:19     citat 

Sa fiti fericiti si sa aveti parte numai de bucurii!!! sarut sarut

sus

Denunta
denig

Copii
Denisa Andreea: 16 ani, 4 luni

19.04.2007 12:29     citat 

Zambetul puiului tau te face sa uiti de tot ce a fost mai rau.Sa fiti fericiti,sa va traiasca mica minune si sa va bucurati de el in fiecare moment al vietii voastre. sarut sarut sarut

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 15 ani, 7 luni

19.04.2007 12:47     citat 

Sanatate puiutului iar tie mamico, recuperare grabnica! sarut

sus

Denunta
anaisa

Copii
am nascut deja!

19.04.2007 5:00     citat 

sarut Multumim frumos sanatate va dorim si noi puilor vostrii ,iar tie Bubulina 77 nastere usoara si un bebe sanatos si papacios!

sus

Denunta
arrabela

20.04.2007 10:29     citat 

ma bucur tare mult ca ai revenit aici si ca ne-ai impartasit si noua povestea ta. rad
sa fiti sanatosi, fericiti si impliniti si in continuuare! sarut rad

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 15 ani, 1 luna
Ioana Luiza: 12 ani, 2 luni

20.04.2007 2:22     citat 

Felicitari ! Ma bucur ca acum sunteti bine si sanatosi , si asa sa ramaneti !!!! Sa va creasca puiul mare , sanatos si voios ! Bravo voua ,ca nu v-ati lasat dusi de nas de un incompetent .... sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
anaisa

Copii
am nascut deja!

02.05.2007 3:54     citat 

Multumim ptr urarile de sanatate!
Vipera multa sanatate si voua si piticei sa fiti fericiti si sa va bucurati de ea! sarut

sus

Denunta
ily_bili

02.05.2007 6:10   solicitare cooperare  citat 

Stimate Doamne, prezente si viitoare mame,
am descoperit acest forum ca urmare a stradaniilor mele de documentare stiintifica si va scriu in speranta ca voi putea obtine o colaborare cu dumneavoastra.

Ma numesc Carmen Strungaru, si sunt biolog, conferentiar la Facultatea de Biologie a Universitatii Bucuresti unde predau cursuri de etologie comparata si etologie umana.
In cercetarile mele ma ocup de cativa ani de diferite aspecte psiho-comportamentale legate de sarcina, nastere si adaptare la rolul de parinte.
Vazand cat de deschise si sincere sunt relatarile dumneavostra pe acest forum,m-am gandit ca o metoda mai eficienta de informare ar putea fi contactarea dumneavoastra directa.
Pana in prezent am adunat informatii mergand in diferite maternitati din Bucuresti si intervievand tinere mame. Intre doua alaptari, toaletare, vizite si perioada de odihna numai de asta nu le mai ardea multora dintre ele...
Mai ales in conditiile actuale, cand numarul celor care se incumeta sa faca un copil este foarte mic, sansele de a ma afla la locul si momentul potrivit sunt destul de modeste. Cu atat mai mult cu cat acum externarea se face dupa 2-4 zile de la nastere. In plus se pare ca inca sunt oarece diferente intre Bucuresti, si alte orase, localitati dotate cu maternitati, ori un studiu cu rezultate eficiente ar trebui sa se bazeze pe o documentare ce depaseste posibilitatile mele de deplasare in teritoriu
Interesul meu nu este unul exclusiv stiintific. Sunt mama, am 3 copii ( ce idee demodata, nu?!...) nascuti in perioada 1982-1989, in toate variantele si “din toate pozitiile”:
Rh negativ si o prima nastere la 30 de ani,
3 avorturi spontane (considerate drept provocate si tratate ca atare), dupa prima nastere,
o a doua nastere cu chiu cu vai dupa cerclaj si 7 luni de imobilizare la pat si tratament,
o a treia nastere, pelviana “naturala” ca vorba ceea – pe unde au iesit doi mai iese si al treilea...
Am avut parte de o asistenta de nota 20 cum va exprimati unele dintre dumneavoastra: Prof. Dr. Bogdan Marinescu pentru prima nastere si Prof. Dr. Nicolae Poiana pentru celelalte doua si restul “problemelor” aparute pe parcurs. Dar pe langa ei si pe deasupra lor erau regulamentele de “trista amintire”.
Si la Giulesti si la Polizu as avea de dat bile negre si bile albe mai ceva ca Turcescu.
Nu despre asta e vorba acum. Un acelasi medic, o aceeasi asistenta este perceputa ca si coborata din rai sau urcata din iad in functie de rezultatul palpabil, alaptabil si recompensabil pentru tot ceea ce inseamna decizia de a deveni parinte. Sunt foarte interesata sa aflu cum, cat si in ce fel s-au schimbat lucrurile in acesti ani si in ce masura schimbarile de tehnica, mentalitate si conduita au avut si au ecou asupra starii de bine fizic si psihic a mamei.
Ceea ce indraznesc sa va solicit voua, tinere mame care sunteti de varsta fiicelor mele (nu am avut pusa la punct “tehnologia pentru baieti”...mai am si lipsuri) este ca in cazul in care gasiti de cuviinta, sa-mi trimiteti un e-mail de accept pentru completarea unui chestionar. Va asigur ca datele sunt codificate si impersonalizate, ca exista o discretie absoluta cu privire la identitatea dumneavoastra.
Chestionarul in cauza este simplu de completat, contine aspecte pe care le-am intalnit in relatarile dumneavoastra spontane de pe forum si sunt legate de sarcina, nastere si perioada postpartum in maternitate si dupa externare.
Am o singura rugaminte pentru cele care vor accepta colaborarea: atunci cand o intrebare va pare incomoda completati rubrica respectiva simplu: ‘NU RASPUND’ in loc de a da un raspuns de complezenta.
Va multumesc foarte mult pentru rabdarea de a citi mesajul si astept raspunsuri pe adresa:
[email protected]
Inca o rugaminte, specificati in titlul mesajului ca e vorba de nastere, interviu, chestionar, ceva care sa-mi dea de inteles ca pot deschide mesajul fara sa-mi virusez computerul.
Va multumesc inca o data.

Carmen Strungaru

PS: propunerea mea nu se limiteaza la colaborarea cu femei trecute prin experienta nasterii ci si cu cadrele medicale interesante de aspectele mentionate.

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

02.05.2007 10:14     citat 

Draga anaisa,sa fiti sanatosi!!!Te ajut eu sa pui poze,ca vreau sa-l vad pe piticul tau,Da?astept raspuns!

sus

Denunta
anaisa

Copii
am nascut deja!

04.05.2007 1:19     citat 

Free image hosting by http://www.holdthatpic.com/

sus

Denunta
anaisa

Copii
am nascut deja!

04.05.2007 1:22     citat 

Multumim Rdolly ,ne-am descurcat in sfarsit!Multa sanatate ptr Eduard si pupici pe obrajorii sarut !

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

06.05.2007 11:37     citat 

Of suntem un scump si dolofan,il pupam tare,tare!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: