· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > Trezitul des noaptea
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor Trezitul des noaptea     
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

19.04.2007 11:38     citat 

elena, asta e mare greseala. zambet Ziua si eu sunt singura, ca sotul e la serviciu, si si dupa ce vine acasa mai are de lucru ici colo, prin casa, prin gradina, asa ca ... in general unde umblu, tot cu Mona dupa mine o fac. Ia-l cu tine in bucatarie cand gatesti, da-i un castron de plastic si o lingura de lemn, si isi gaseste el preocupare si fara tine! Si cand faci ceva prin casa tot asa, ia-l cu tine si lasa-l sa "misune" pe acolo. Asa vei putea dormi si tu in timp ce doarme el, si macar vei fi putin mai odihnita, chiar daca nu arata casa de parca ai avea menajera. trag cu ochiul

E o poezie in germana, nu stiu cine a scris-o, insa imi place f. mult. Am scris sub fiecare strofa traducerea aproximativa, de mai mult n-am rabdare la ora asta:

Freund, wenn du dieses Haus betrittst,
und es vor Sauberkeit nicht blitzt,
du merkst, dass es hier Kinder gibt,
die man mehr als Putzen liebt.

Prietene, cand intri in aceasta casa,
Si ea nu straluceste de curatenie,
Observi ca aici exista copii
care sunt iubiti mai mult decat curatatul.

Da gibt es Spuren an den Wänden,
kreiert von flinken kleinen Händen.
Wir machen das mal später weg,
jetzt spielen wir zuerst Versteck.

Exista urme pe pereti
create de maini mici agile.
Le indepartam mai tarziu,
Acum ne jucam intai de-a v-ati ascunselea.

Spielzeug liegt an jedem Ort,
doch eines Tages ist es fort.
Die Kinder sind uns kurz geliehen,
bis sie erwachsen von uns ziehen.

Jucarii sunt peste tot,
insa intr-o zi vor disparea.
Copiii ne sunt imprumutati pentru scurt timp,
pana pleaca adulti de la noi.

Dann wird auch alles aufgeräumt,
dann läuft der Haushalt wie erträumt.
Jetzt freuen wir uns an unseren Gören
und lassen uns dabei nicht stören!

Atunci se face ordine peste tot,
si gospodaria va merge ca in vis.
Acum ne bucuram de plozii nostri,
si nu ne lasam deranjati!

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 14 ani, 6 luni
am nascut deja!

20.04.2007 2:47     citat 

Tare bine a zis Christa mai sus. Faina poezioara!

Si pentru mine, primele 11 luni ale lui Luca au insemnat nesomn, treziri f dese, oboseala. Luca a inceput sa doarma noptile atunci cand am incetat sa-l mai alaptez noaptea. Asta a fost undeva pe la 10-11 luni. Dupa ce am sistat alaptatul pe timp de noapte, a urmat o perioada in care se trezea doar o data ( pe la 3) sa ceara un biberon, incet incet a mai amanat aceasta trezire cu o ora, apoi cu 2, 3, iar acum a ajuns sa se trezeasca doar pe la ora 6, 6:30 dimineata, uneori chiar la 7. Mentionez ca seara se culca la 9:30-10. Se mai intampla ce-i drept in unele dimineti sa-mi dea trezirea pe la 5:30, dar asta este din cauza ca-i ies caninii si se trezeste plangand, nu ca ar vrea sa pape. In unele nopti se mai trezeste plangand, fie ca viseaza urat, fie ca il dor dintii, dar il mangai putin si adoarme imediat la loc.

Insa in ciuda faptului ca bebe doarme noaptea, eu tot mai trag un pui de somn cu el la amiaza, fiindca, daca el se culca la 9:30-10 seara, eu o fac pe la 11-12PM, ca de, mai spal si eu niste biberoane, mai fac un dus, mai mananc ceva si trece timpul. Ziua fac exact cum zicea si Christa, iau copilul cu mine in bucatarie, il las sa scoata tot de prin dulapurile de jos, sa se joace cu castroane, linguri, etc., iar eu ma ocup de gatit si de spalat vase. In acelasi timp ascultam muzica de copilasi sau povesti la CD, vorbim. Curatenia o fac si pe aia printre picaturi. Daca imi vin prieteni in vizita, imi cer scuzele de rigoare pt eventuala dezordine, murdar nu e si asta conteaza, ei ma inteleg.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 14 ani, 1 luna
am nascut deja!

20.04.2007 6:38     citat 

Matei a fost un copil exemplar. Dormea de pe la 10 noaptea pana pe la 7 dim. daca ii era foame se mai trezea pe la 5 si se culca iar. pe la 6 luni a inceput sa se scoale cam de 2 ori pe nopte . dupa 0 luna si-a mai revenit. adica doar o data. acum cateodata se trezeste, cateodata doarme pana la 7 dim.
si matei doarme ziua doar juma' de ora daca il pun sa doarma singur!!!! daca dorma cu el, doarme cam 2 ore. asa ca eu dorm inca o repriza de pe la 11-12 pana pe la 13-14. treburile le fac dupa ce se culca matei, in general.. deci dorm cam 6 ore noaptea si cam 2 ziua.
somn usor si tie! zambet

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 14 ani, 10 luni

20.04.2007 7:33     citat 

Am vazut subiectul si m-am gandit sa-ti dau o sugestie.Eu am cumparat scaunel de copii si il pun acolo...ii dau ce-si doreste si asa fac treaba...asta cand am ceva de facut unde el nu are acces.Cand fac mancare,el oricum corobaie prin dulapuri si nu vreau sa sparga ceva,sa se loveasca...Christa,e bine daca sta cuminte cu o lingura si un castronel,al meu le vrea pe toate rad prostit ...bine,e mult mai mare. Acum, dar si pana intr-un an era la fel,nu avea stare si am gasit solutia, mai mult pentru mama care sta cu el,eu sunt la munca!....succes!

sus

Denunta
Christa

Copii

20.04.2007 8:04     citat 

Gina, stiu, si nepotu-meu cand era la mama scotea toate oalele din dulap, sa nu iti mai spun ca mama statea atunci la etajul I, si nepotu-meu le trantea cu patos de pamant, sa nu mai spun ce discutii au fost cu vecinii de la parter. ochi peste cap De-aia sunt bucuroasa ca stam singuri in casa si nu vine sa se planga nimeni la o adica. scot limba
Problema la noi e cu farfuriile, inca nu stiu ce voi face cu ele cand va incepe sa umble prin dulapuri, pentru ca noi nu avem dulapuri suspendate in bucataria de la parter, totul e la nivelul ei, si daca se apuca sa imi faca ordine in farfurii ... ochi peste cap

Daca cu scaunelul de copii te referi la cel de masa, cu ala trebuie avut grija sa nu se rastoarne cu scaun cu tot. zambet

sus

Denunta
gina_pirvan

Copii
Calin Alexandru: 14 ani, 10 luni

20.04.2007 9:34     citat 

Christa,nu ma refer la cel care se asambleaza la masa,are el masuta in fata unde ii pun ce doreste.Asta este si problema mea,am dulapuri si suspendate si la nivelul lui si acolo am ulei,otet,zahar,faina...etc...le tin si eu la indemana ca le folosesc des...in cele de sus tin altele...noroc ca si noi stam la casa,ca face puiul meu un scandal si un tropait prostit ...ma mir cum nu s-a spart gresia in bucatarie pana acum,la cate au picat pe ea!!! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 1 luna
Teodora Maria: 14 ani, 1 luna

20.04.2007 9:40     citat 

Profit ca nu demult am avut niste oaspeti (o fetita de 1 an) si arat cum arata un dulap din bucataria mea: http://quick.holdthatpic.com/images/80223.jpg (nu e prins chiar tot "dezastrul" foarte fericit)

Pe vremea Dianei-mica tot la fel era; asa va ramane si la Tea... In acel dulap stiu ca-si poate face de cap in timp ce eu trebaluiesc. Mai e un dulap (tot jos) unde tin vasele din sticla termorezistenta, tigaile din teflon (deci cam tot ce e casant), insa acela era blocat pt copii.

sus

Denunta
chisicuta

Copii
am nascut deja!

20.04.2007 2:13     citat 

Luca a dat yama intr-o zi la dulapul cu conserve, faina si a facut vraiste. A dezlipit aproape toate etichetele de la conservele de legume si peste. Acum cand vreau sa desfac o cutie de mazare, descopar dupa desfacere ca are ciuperci in ea rad , o adevarata problema. Am inceput deja sa facem pariuri, este sau nu este ceea ce cautam in cutia cu pricina rad In alta zi (iar uitasem dulapul descuiat) a rasturnat punga cu faina si bineinteles ca a intins-o pe jos si s-a si infruptat, era tot plin pe maini si pe fata.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 3 luni

20.04.2007 3:00     citat 

Eu daca iti spun ca pana pe la 2 ani tot asa o sa fie (ma refer la trezitul noaptea), ai sa ma bati rad .
Mai ales cand au iesit caninii...

Si acum, la aproape 5 ani, mai sunt nopti in care Lexi se trezeste si ma cheama. Dar e drept, de la pe la 3 ani, am re-aflat rad , in unele nopti, ce inseamna dormitul cap-coada o noapte intreaga.

sus

Denunta
Christa

Copii

20.04.2007 3:36     citat 

----------
chisicuta a scris:
A dezlipit aproape toate etichetele de la conservele de legume si peste. Acum cand vreau sa desfac o cutie de mazare, descopar dupa desfacere ca are ciuperci in ea foarte fericit , o adevarata problema.
----------

Eu auzisem de asta de facut cadou la nunta, cutii de conserve la care ai dat etichetele jos, ca tinerii casatoriti sa aiba distractie ghicind ce e in cutii. rad

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 15 ani, 1 luna
Iulia Alexia: 10 ani, 2 luni

21.04.2007 3:45     citat 

Andrei se trezeste si acum noaptea sa suga. Uneori mai bea si nitel ceai, dar el pentru tzitzu se trezeste, o data, de 2, 3, 4 ori chiar. Asa a facut mereu, si asa face in continuare. Acum de 5 luni doarme cu mine in pat si se foieste, aproape ca nu-i ajunge un pat dinala mare, eu dorm pe un colt, el in tot patul, nu stii unde ii e capul, unde picioarele asa se foieste, motiv pentru care doarme fara perna.
Imi pare rau, dar nu pot sa dau nici macar idei despre trezitul noaptea, dar sfaturi. Am sperat si eu ca va creste mai mare si nu se va mai trezi, dar vad ca nu-i asa, motiv pentru care m-am resemnat, am acceptat ca asa este el si nu am ce face. Acum nici macar nu mai sper, ar fi cred ca deja aiurea sa nu se trezeasca o noapte, as crede ca a patit ceva...... scot limba

sus

Denunta
chisicuta

Copii
am nascut deja!

22.04.2007 1:56     citat 

----------
fata a scris:
Andrei se trezeste si acum noaptea sa suga. Uneori mai bea si nitel ceai, dar el pentru tzitzu se trezeste, o data, de 2, 3, 4 ori chiar. Asa a facut mereu, si asa face in continuare. Acum de 5 luni doarme cu mine in pat si se foieste, aproape ca nu-i ajunge un pat dinala mare, eu dorm pe un colt, el in tot patul, nu stii unde ii e capul, unde picioarele asa se foieste, motiv pentru care doarme fara perna.
Imi pare rau, dar nu pot sa dau nici macar idei despre trezitul noaptea, dar sfaturi. Am sperat si eu ca va creste mai mare si nu se va mai trezi, dar vad ca nu-i asa, motiv pentru care m-am resemnat, am acceptat ca asa este el si nu am ce face. Acum nici macar nu mai sper, ar fi cred ca deja aiurea sa nu se trezeasca o noapte, as crede ca a patit ceva...... scot limba
----------

Ma intreb cum mai rezisti. surprins

sus

Denunta
ana2006

Copii
ana: 14 ani, 3 luni

23.04.2007 2:39     citat 

mersi mult christa pentru poezie!

eu nu prea am timp sa va citesc, doar pintre randuri.

sanatate multa!

sus

Denunta
Roxa78

Copii
Vlad-Teodor - merge la gradi fericit
15 ani, 2 luni
Luca-Ioan - bebe alintat
12 ani, 8 luni

25.04.2007 4:24     citat 

si eu patesc la fel. Daca nu se trezeste de 2 ori pe noapte parca l-am prins pe D-zeu de un picior
. Mai rau e ca nu adoarme la loc decat daca se aseaza cineva langa el sau sa vina el la noi in pat rad Ce bine e sa citesti ca nu esti singura mama care nu doarme de muuuuulte luni o noapte intreaga cap-coada! (De fapt cred ca de 1 an foarte fericit )Asa ,ca sa inchei ca in compunerile din scoala generala rad cu semnul exclamarii adik

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 14 ani, 6 luni

25.04.2007 7:21     citat 

Lumibar, te bat. Pai eu tot sper, mai sunt 2 canini de iesit si speram ca dupa sa faca si el pauza, ca de la 5 luni ii tot ies. Nu stiu cat il deranjeaza, dar noaptea el se trezeste de 3 ori in cea mai fericita noapte a mea sau din ora in ora intr-una rea. Am avut si nopti de cosmar cu trezit des-des-des.

Si eu as renunta la alaptat ca multe mamici spun ca e mai usor dupa (tata ma streseaza deja cu asta), dar el nu poate manca decat lapte de capra sau special (care e amar), ca are alergie la laptele de vaca. A, si nu accepta biberonul. macar am rezolvat cu bautul apei. O bea din sticla mea sau din cana sau pahar (nu din aceea cu cioc, aceea e buna de stropit cu ea si spalat pantalonii sau pus mocheta la inmuiat).

Oare chiar mai vreau unul?

Da, dar sa fie fata.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: