· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 - cap. 53
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 - cap. 53     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

20.04.2007 12:08   Bebelusi de toamna 2006 - cap. 53  citat 

Fetelor care nu ati mai scris de mul timp: ursulina, ZCLR, anca79, liabalmez, helem, catimatei, Amoodia, nicoleta121, bianca_ve, lole, peach_danandrei ... veti putea aparea din nou in lista cand va veti manifesta aceasta dorinta ... Va asteptam cat mai curand.

Scuzati ... iar nu am timp sa modific colajul.

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 7 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (puiutza de adnas), 3,400 kg, 56 cm, alimentatie diversificata , poze
08.09 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg, 44 cm, alimentatie diversificata
10.09 - Rares - Matei (pui de danny_ro), 3,000 kg, 51 cm, alimentatie diversificata, poze, Bucuresti-Colentina
11.09 - Erik (pui de biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
17.09 - Ruxandra (puiutza de sophia3), alimentatie diversificata
19.09 Alesia Alexandra (puiutza de peppe0604), 3,350 kg, 50 cm, Iasi

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 6 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

21.09 - Eric Joel (pui de bdelmari), 3,090 kg, 55 cm, alimentatie diversificata
25.09 Ana Catinca (puiutza de pogos)
26.09 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg, 49 cm, alimentatie diversificata
27.09 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm, alimentatie diversificata
29.09 Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
29.09 - Anna (puiutza de ralus), 3,300 kg, 51 cm, alimentatie diversificata
03.10 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm, alimentatie diversificata, poze
04.10 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm, alimentatie artificiala, poze
06.10 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10.10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm, alimentatie mixta , poze, Bucuresti-Pta Sudului
12.10 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm, alimentatie diversificata, poze
15.10 Alexandru Ionut (pui de hermine), 4,050 kg, 52 cm, alimentatie artificiala
18.10 Isabella (puiutza de anima_dia), 3100 kg, 50 cm, alimentatie diversificata , poze
19.10 - Darius (pui de adelapatricia), 4,000 kg, 53 cm, alimentatie naturala , Toplita/Harghita
19.10 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5 cm, alimentatie naturala , Bucuresti
19.10 - Boris (pui de bavi), 3,600kg, 50 cm, alimentatie diversificata, Bucuresti
20.10 Vlad - Alexandru (pui de sburac), alimentatie diversificata, Bucuresti

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 5 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

21.10 - David (pui de paganika), 4,330kg, 54 cm, alimentatie diversificata, poze
22.10 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm
26.10 - Calin (pui de franceska1), 3,240 kg, 52 cm, alimentatie naturala , poze
28.10 Teresa Natalia (puiutza de kimm), 2,150 kg, 47 cm, alimentatie diversificata
30.10 Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic&Eagles), 2,840 kg, 50 cm, alimentatie naturala , poze, Bucuresti-Patinoarul Floreasca
02.11 Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm, alimentatie artificiala
02.11 Arianna (puiutza de irinuta78), 2,965 kg, 49cm, alimentatie artificiala
05.11 Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm, alimentatie naturala
06.11 Bendis (puiutza de gazzella), alimentatie diversificata, povestea nasterii lui Bendis
08.11 Andrei Darie (pui de roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm, alimentatie naturala, poze, Bucuresti-Militari, povestea nasterii
12.11 - Andrei Stefan (pui de ancastefan), 3,180 kg, 53 cm, alimentatie naturala, poze
16.11 - Sonia Stefania (puiutza de 16112006), 3.100 kg, 50 cm, alimentatie naturala
20.11 - Tudor (pui de viuta), 2.890 kg, 55 cm, alimentatie mixta

Avem 17 fetite si 17 baietei ... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

Nota:
- Am pus link pe numele fiecarei mamici la profilul de pe parinti. Sper sa va fie de ajutor. sarut
- Cine doreste sa existe in dreptul lor link la albumul pozelor lui bebe, sa imi aduca la cunostinta adresa;
- Daca observati ca in dreptul bebelusului vostru nu sunt trecute toate datele (greutate si lungime la nastere, mod de alimentatie, locatie), va rog sa mi le transmiteti;
- Daca in colaj este o poza veche pe care doriti sa o actualizati, o fac cu placere, imediat ce o primesc;
- Daca doriti sa atasati o poza mesajului, accesati site-ul www.holdthatpic.com, uploadati poza dorita, apoi copiati textul rezultat la Bbcode (aflat in casuta de sub mijlocul pozei) in fereastra de raspuns alaturi de mesaj. ATENTIE: marimea pozei sa nu afecteze fereastra astfel incat sa faca necesara utilizarea barei de scroll orizontal. Pentru a verifica atasarea corecta a pozei apasati butonul Vizualizare si daca este ok, apasati butonul Trimite. Succes.

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 15 ani, 9 luni
Andrei Mattia: 14 ani, 2 luni

20.04.2007 12:13     citat 

Te cred, Ruxi. Si Andrei sta in 4 labute de ieri, de aseara. Si ii iese usor. Si e tare mandru de noua postura! In rest, se invarte in cerc (taras) sau se deplaseaza tot taras, dar cu spatele. In fatza inca nu.

Nu face nimic ca nu ai avut timp sa modifici colajul. Eu te admir ca ai rabdare si timp cu listuta.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

20.04.2007 12:14     citat 

Ruxi multumim pentru listuta zambet sarut

Fede e tare miriita astazi trist inainte de a adormi tare a plins acu doarme si suspina in somn trist nu stiu ce o fi avut. E drept ca sint agitata si stresata, da sa ma simta chiar asa de tare? confuz

sus

Denunta
franceska1

Copii
Calin: 14 ani, 2 luni
Cosmin
am nascut deja!

20.04.2007 12:17     citat 

Ruxi felicitari si tie si Alexutzei, ai o mindrete de fata sarut sarut sarut

Noi deja am gustat faina de orez si ne-a placut la nebunie, ca a mincat cu o pofta cool ca m-am speriat si nu i-am dat-o chiar toata, las ca si miine reuseste, vom vedea ce ne va spune si burtica diseara rad sarut

sus

Denunta
margareta

20.04.2007 12:34     citat 

-mamicilor voi aveti copilasii mai maricei de aceea am apelat la sfaturile voastre care sper ca o sa mi le dati
-sunt tare necajita ca bebe al meu sa trezit de dimineata cu un ochisor inchis nu vroia sa il deschida
-acum il deschide dar ii curge lacrimioare din el mai mult ca la celalt cand plange si este putin rosu
-ma gandesc sa nu fi primit ceva curent
-pe deasupra i-am luat temperatura si are febra 37,7,sa ma sperii oare?
i-am pus dimineata juma de supozitor cu novocalmin nu ia scazut febra in 4 ore si acum i-am pus jumate supozitor cu paracetamol
-ma gandesc daca nu scade febra sa ii dau putin siropel nurofen,numai ca este recomandat doar de la 3 luni ,2,5ml
-am vorbit cu doctorita si a zis ca nu e febra atat de ridicata ca sa fie panica eu i-am raspuns ca nici nu voi astepta sa intru in panica
-intradevar poate nu e ridicata ,voi ce ati face in locul meu ati merge la spital?

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 15 ani, 9 luni
Andrei Mattia: 14 ani, 2 luni

20.04.2007 12:40     citat 

Franceska, sa va fie de bine! zambet Si Mihai manca cerealele cu mare placere, pana pe la 8-9 luni, cand s-a plictisit.

Ca veni vorba iar de diversificare (noi nu am inceput-o)... Marti la vaccin (poveste lunga, doar acum l-am facut pe cel de 4 luni, ca dupa Mihai am avut si eu o usoara tuse) o intreb pe dr. la cat timp dupa vaccin se poate incepe diversificarea. In sensul cate zile las sa treaca dupa vaccin. Eu citisem pe forum in varii ocazii (mai demult) de 7-10 zile. Si ma ia iritata ca in ce carte am citit asta. Ca vaccinul nu e nimic, e sigur (facem Pentaxim, nu cel gratuit), si ce ii acolo un 38 (temp.) confuz . Pe mine m-a lasat surprins . Eu i-am spus ca nu mi se pare chiar asa, ca vaccinul e oricum ceva ce solicita organismul, indiferent daca produce sau nu reactii secundare (febra etc.), din moment ce are ca rezultat producerea de anticorpi. Si am incheiat acolo discutia, ca nu avea sens. Voua ce vi s-a spus? La Mihai am inceput ceva mai repede diversificarea decat la Andrei (vroia el, era pregatit etc) si nu s-au apropiat asa data vaccinului cu cea a diversificarii. Nu pot spune ca vai, ce ma streseaza problema asta, insa sunt curioasa daca voua v-a spus dr. ceva in acest sens sau nu, si ce. Am sunat-o si pe nasa lui Andrei care ne e si prietena (e medic pediatru rezident) si ea zicea ca in gen se asteapta cam o saptamana, ca in cazul in care se intampla ceva sa stii daca e reactie la vaccin sau la alimentul nou introdus.

Si scuze ca am uitat, in marea repezeala cu care scriu, dar: La multi ani, Vlad! Sa cresti mare si voinic! zambet Mie imi place tare mult numele Vlad. Daca nu il chema asa pe fratele meu (e un tip super foarte fericit ), asa l-ar fi chemat cred ca pe Mihai.

Margareta, temp intr-adevar nu e mare (rectal?), dar stiu ca te ingrijoreaza. Nu era mai bun un supozitor cu paracetamol decat novocalmin (asta cred ca se da la temp mai mare)? Din moment ce are o stare subfebrila, eu ma gandesc la vreo bacterie sau virus, nu la curent. (Oricum, problema curentului e controversata). Conjunctivita poate? Gandindu-ma ca e vineri, urmeaza weekend-ul, poate ar trebui sa il vada un dr. Dr. de familie nu poate? Pastreaza zona curata si inceraca sa nu il lasi s aisi duca manuta d ela ochisorul afectat la cel sanatos.

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 14 ani, 3 luni
Joshua Christian: 11 ani, 8 luni
Emma Blanca: 9 ani, 2 luni

20.04.2007 12:42     citat 

margareta si noi am avut ochiul lipit cand am venit din spital, era conjunctivita, daca are si lighid galben atunci se trateaza cu picaaturi Gorasone, sau kanamicina sulfat, daca e doar lipit nu stiu ce poate fi.

37,7 nu mi se pare febra, ai scazut cel;e 5 grade daca ai luat temperatura rectal?

sus

Denunta
ANA_B

Copii

20.04.2007 12:43     citat 

Poate fi vorba despre conjunctivita, aici fetele care au trecut prin asa ceva iti pot da ceva sfaturi. Federica a avut un canal lacrimal infundat, adica in coltul ochiului iesea o secretie alba incontinuu, avea ochiul rosu si sticlos. Cu picaturi de antibiotice in 5 zile a trecut. Despre febra, acu poate fi si din alte cauze... copilul cum este? Agitat? miriit? Sau jucaus? Si linistit? Daca febra mai urca intre timp atunci da mergi la medic imediat....

sus

Denunta
margareta

20.04.2007 12:45     citat 

am luat temperatura rectal,nu am scazut cele 5 grade ,daca le scad are 37,2 dar totusi cele 2 grade ma roade tare pe suflet
-doctorita de familie mi-a zis ca nu e febra si daca creste sa ii dau 1,5 mll de sirop nurofen de 3 ori pe zi
-ochisorul nu are nici un fel de lichid de alta culoare doar e putin rosu si lacrimeaza
-sunt panicata nu credeam ca e atat de greu sa fii neputincios cu propriul copilas
-acum e la mine in brate si stau sa vorbesc cu voi

sus

Denunta
margareta

20.04.2007 12:47     citat 

este intradevar putin mai marait dar se joaca si rade ,striga,si in urmatoarele 5 minute doarme...se trezeste agitat...mai mult este somnolent cred
-voi ati dat la copii mai mici de 3 luni nurofen?

sus

Denunta
ANA_B

Copii

20.04.2007 12:57     citat 

37,2 nu este febra. Vezi ca atunci cind copii se misca mult si se joaca temperatura lor creste zambet Linisteste-te este ok. Ca e miriit poate fi din cauza ochisorului, cred ca nici noua nu ne-ar place sa avem ochiul bolnav zambet . Daca se joaca si e mai vesel atunci e ok. Cu somnul cum e? Plinge in somn? Daca da atunci ori viseaza urit ori il doare ceva...probabil ochiul.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

20.04.2007 1:42     citat 

Margareta e conjunctivita!Ce zici tu acolo nu e febra!De la 38 in sus e febra!Stai linistita!
Nu ii da nurofen!Da-i ceva pt conjunctivita, sa-ti spuna pediatrul ce!Apropos de ochi ce ti-a zis?
ralus astept adresa de mail!
citesc si revin dupa kineto!
pupicei,
rox

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 4 luni
Alina Miruna: 11 ani, 8 luni

20.04.2007 2:02     citat 

La multe lunitze Vlad si Tudor . Sa cresteti mari si sanatosi.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

20.04.2007 2:13     citat 

Ana clar te simte!Eu cand plang Darie e f trist, daca ma vede!Sunt incredibili!
Ruxi asa trebuie sa fii: mandra...... ca ai de ce!Multumim de listutza!
Franceska de la ce firma?Ce bine ca le accepta!
Ralus adresa mea de mail e ca si ID de mess din profil!
rox

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

20.04.2007 3:40     citat 

Margareta ... cum mai sunteti?
Pentru ochi zic si eu sa mergeti la un dr.
Temperatura nu mi se pare ingrijoratoare.
Novocalmin nu se recomanda decat de la 39 de grade in sus pentru ca e foarte puternic. Nici nu stiam ca s-ar da la copii asa de mici.
Oricum, daca nu face peste 38 nu-i da nimic. Corpul lor trebuie si sa invete sa lupte singur cu micile probleme.

Multa sanatate.

Aaaa ... mi-am intrebat terapeuta de ce am vazut in filmulete.
Mi-a zis ca si la noi sunt unii kinetoterapeuti care fac si aceste miscari. Mi-a subliniat insa ca nu sunt recomandate decat unor anumiti copii, in special celor care nu prezinta spasticitate.
Zice ea ca aceste exercitii ajuta la relaxarea muschilor si la imbunatatirea circulatiei.
... Dar ea nu s-ar baga sa faca asa ceva. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: