· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Trompele infundate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  »
subiect nou  raspunde
autor Trompele infundate     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
BMel

25.10.2011 7:43     citat 

si te si cred ca asa e, eu insa, daca pot sa plec in afara tarii mai bine aleg varianta asta, cam mult gust amar am acumulat aici, chiar si la cabinete private. trist

sus

Denunta
anasiia

27.10.2011 8:38     citat 

BMel am fost aseara la dr. Sam. procedeul ala nu e histerosal...etc. E o analiza sau mai bine spus un test pe care ti-l face sa vada daca trompele sunt infundate. Procedeiul nu e ca la histero. M-am documentata trag cu ochiul Sunt cam trista ca treaba merge greu. Piticii din trompe se lasa greu evacuati! Dar mergem inainte la razboi rad

sus

Denunta
BMel

27.10.2011 9:48     citat 

Anasiia, nu te lasa deznadajduita, chiar daca merge greu esti pe drumul cel bun. Multumesc de informatii, pai daca se poate si asa, tare bine ar fi sa nu trecem prin HSG.

sus

Denunta
anasiia

27.10.2011 9:57     citat 

BMel sigur nu e histero. La aia iti introduce o substanta de contract si iti face raze (din cate stiu eu.) Testul dr. Sam consta in fixarea unei ventuze pe col (e cu anestezie locala si nu doare deloc - nici nu ai timp sa iti dai seama cand a fixat-o), dupa care, prin doua furtunase atasate de ventuza iti introduce ser pentru a vedea daca intra sau nu. Cand nu intra se creaza in seringa presiune si atunci te doare burta (piticii joaca tara tara vrem razboi nervos ). Totul dureaza 5 max 10 min daca te doare tare dr. Sam se opreste, nu forteaza. Este durere dar nu de speriat. Plus ca trece foarte repede jenat

sus

Denunta
BMel

27.10.2011 10:17     citat 

Super, nu prea inteleg de ce n-am citit pana acum despre analiza asta niciunde, esti singura (pentru mine) care a descris-o acum, in rest am citit numai de HSG si Histerosonografie, care seamana mult cu metoda "ta" cat ca la una vorba ta se face film la cealalta eco, deci ramane "dovada", aici banuiesc ca iti scrie pe o foaie rezultatul, nu? adica diagnosticul.

sus

Denunta
anasiia

27.10.2011 11:56     citat 

Mbel nu-i nevoie sa iti scrie diagnosticul ca te asigur eu ca iti dai seama singura plang sau sunt foarte trist Tot impul cat dureaza testul dr.Sam iti explica si iti ARATA! Si daca nu pricepi ce iti face iti mai spune inca o data sitot asa! Am inteles ca metoda asta o foloseste doar dumnealui . Asa cum mi-a spus tratamentul are in spate multi ani de practica ca sa spun asa. Doctorii ceilalti iti fac prin metodele pe care le stii si tu cu eco si raze si asa mai departe. Inclusiv instilatiile nu le face ca ceilalti. El le face prin aceleasi furtunase de pe ventuza fixata pe col. Aceasta ventuza are rolul de a vida ca sa zic asa intrarea. Nu iese nimic din luichid si asa iti tratamentul ajunge unde trebuie. Clasic am inteles e cu o serina foarte mare si cu o tija ... destul de inspaimantator trist

sus

Denunta
BMel

27.10.2011 1:09     citat 

Toata treaba asta incepand de la acel moment cand o femeie realizeaza ca nu poate face copilasi pe cale naturala e inspaimantatoare. Medicii din Ro, desi multi au un comportament prietenos, nu reusesc pe partea psihologica, ori, eu cred, pentru ca am trait-o, ca un psihic sanatos atat ianintea obtinerii cat si pe perioada sarcinii este vital.
Sunt fete care sunt optimiste din natura caracterului, eu, una, fac parte din categoria disperatelor, ma agit din absolut orice chiar daca stiu ca nu e benefic, pur si simplu nu ma pot controla trist .
Daca tu ai reusit sa gasesti (si vad ca da zambet ) un medic in care sa poti avea atata incredere si care pe deasupra iti mai si explica pana intelegi, esti mai mult decat pe maini bune. Parerea mea.
Eu recunosc ca am schimbat destul de multi medici,nu vreau sa va dau impresia gresit ca vai in ce situatie grea as fi, nu, adevarul e ca am ramas fara nicio problema insarcinata atat pt prima data, insa acea sarcina dintrun motiv numai de DD stiut s-a oprit in evolutie, iar a doua oara la fel, fara probleme.
Problemele au aparut pe perioada sarcinii, nu vreau sa-mi mai amintesc de groaza aceea de 9 luni, Paula merita si mai mult, orice mamica de aici va spune la fel.
Acum insa, am ajuns sa nu ovulez, deja de aproape 10 luni, fara sa imi poata explica cineva ce s-a intamplat de la sarcina pana aici.
Nu am absolut nicio problema hormonala, dupa analize, nu am prolactina marita chiar daca am alaptat 13 luni, nu am nicio leziune pe col, testele de papanicolau imi ies toate rezultat 2(ceea ce am inteles ca e unu rezultat f bun), chiar si sa am trompele infundate in urma cezarianei asta nu ar explica lipsa ovulatiei. Nu sunt supraponderala, mai mult am fost mereu slaba, nu m-am ingrasat pe perioada sarcinii deloc, parctic e un mister si un mare cosmar pt mine ceea ce se inatmapla.
Ne-am fi dorit trei copilasi, cat mai apropiati de varsta, eram constienti ca dupa ceza va trebui sa asteptam un timp, dar Paula are deja doi anisori iar eu nu ovulez trist

sus

Denunta
anasiia

27.10.2011 1:22     citat 

Mbel sincer imi pare rau. Sfatul meu e sa vorbesti cu dr. Sam. Poti sa- suni sau sa-i trimiti pe mass un mesaj cu problema ta. Intotdeauna raspunde la mesaje. Daca nu-ti raspunde la telefon inseamna ca e ocupat in momentul respectiv si trimite-i pe mass. Am vorbit cu fete care au venit la dumnealui dupa ce au vorbit la telefon sau pe mail, fiined convinse ca fac un lucru bun. Si rezultatul a fost bun si fetele sunt foarte increzatoare. daca vrei iti dau nr de telefon si ID-ul. Le gasesti si pe net. Intra si pe eva.ro si citeste si acolo de dr.Sam zambet

sus

Denunta
BMel

28.10.2011 11:55     citat 

Multumesc Anasiia, vezi tu, mie mi-e f greu sa ma lipsesc de Paula si pt cateva ore, chiar daca aici nu vb prea mult despre ea, ca nu e topicul, sunt pur si simplu dependenta de ea. M-am intors partial la servici, partial adica cat timp ea doarme de dupa-amiaz, mai ales pt ca imi permit, firma fiind a noastra, ori eu fiind contabila pot sa-mi gestionez timpul asa cum vreau, dar cu gandul sunt non-stop la ea. Sa ma inscriu la o clinica chiar daca f buna dar asa indepartata ar fi un dezastru pt sufletul meu, la fel, eu am invatat sa ai probleme si sa fie medicul tau asa departe este f rau, adica daca e cazul sa te duca de urgenta, precum era la mine cazul de nenumarate ori, e un cosmar, medicii habar n-au de cazul tau, te considera ingamfata ca umbli la clinici private, trebuie sa tainuiesti multe ca sa nu dai impresii gresite. Un cosmar.
Drumurile noastre sunt precum sunt, stiti voi bine, legaturile de zbor sunt inexistente, sa vin la clinica amintita de tine ar trebui sa ma rup atat de Paula cat si de sotul meu, omul fara de care sunt doar jumatate, nu a existat o singura analiza sau ecograf la care sa ma duc fara de el.
Multumesc oricum de grija ta, stiu ca din experienta vorbesti si imi cade bine. Multumesc.
Iti doresc ca treburile sa se aranjeze pt voi, sa fi cat mai rapid graviduta si sa aveti si voi Paula sau Paul-ul vostru, sa vezi ce viata incepe atunci! sarut

sus

Denunta
anasiia

28.10.2011 12:14     citat 

Mbel te inteleg foarte bine. Eu am un baietel de 5 ani si stiu despre ce vorbesti. Cand am fost nevoita sa plec de langa el prima data avea 1 an si 4 luni si nu l-am vazut trei zile si am plans intruna. Eram la o cumatrie in celalalt capat al tarii si plangeam doar cat il vedeam pe ala micu plang sau sunt foarte trist intre timp m-am mai potolit iar baietelul meu are o fire foarte independenta . Pleaca de acasa la bunici cu zilele si e tare multumit rad

sus

Denunta
BMel

28.10.2011 3:59     citat 

Sa va traiasca strumfuletul! sa stii ca asa este, noi suntem dependenti de ei si nu ei de noi si asa este bine. Nu mi-as dori ca Paula sa nu poata manca sau dormi fara mine, nu se stie nicicand cand chiar voi fi nevoita sa plec de langa ea, poate chiar pt cateva zile iar ea sa sufere, ca eu sufar asta-i partea a doua. Ea e mica acum si e normal ca ma cauta peste tot, negociaza in fiecare seara ca mama sa o mangaie pana adoarme, dar numai mama, sa va mint sa spun ca nu imi place la nebunie? n-am sa fac asta. foarte fericit
Deocamdata sunt multumita cu clinica din Debrecen, mai apoi vedem noi.

sus

Denunta
BMel

07.11.2011 10:08     citat 

Anasiia scumpa, n-ai intrat dupa instilatii, oare de ce? sper ca nu pt ca ai primit vesti rele. Te astept cu detalii!
Te pup

sus

Denunta
anasiia

07.11.2011 10:21     citat 

mda, nu am mai intrat. Ce sa zic! Am mai facut 2 instilatii. Penultima a fost cum a mai fost ... dar ultima (sambata am fost) a fost cumplita! plang sau sunt foarte trist Mi-a facut-o si pe urati ca mi-au venit in drum spre Iasi... ghinion... am crezut ca mor de durere de burta... nu stiu ce sa zic... sunt demoralizata, am o stare fizica si psihica tare rea... sambata asta ma duc pentru a sasea instilatie. Mai vad ce spune doctorul atunci! El zice ca tratamentul intra fara probleme (adica trompele nu ar fi infundate ) dar pe mine ma doare rau burta in timpul instilatiei... Mai pe scurt nu fac prea grozav foarte fericit

sus

Denunta
BMel

07.11.2011 2:27     citat 

draga de tine! imi pare tare rau de durere, dar vezi, ai si vesti bune, adica daca medicul zice ca merge bine e bine. stiu ca e tare rau cand te doare si nu prea reusesti in momentul acela sa fii increzatoare dar uite ce departe esti tu deja, pe cand eu inca niciunde. trist

sus

Denunta
Aminda

10.11.2011 9:54     citat 

Buna fetelor,
Va citesc de ceva vreme conversatiile, dar am fost putin sceptica in ceea ce il priveste pe dl. dr. Sam. Acum ca am eliminat cam toate variantele pentru a putea ramane insarcinata natural, cred ca ma voi duce si eu la o consultatie. Dar inainte as vrea sa va intreb ceva legat de aceste instilatii. Eu am facut HSG, care mi s-a parut ingrozitoare - dar nu introducerea lichidului, cat introducerea si scoaterea ustensilelor. Am crezut ca ma taie in interior. Diagnostic: trompe total infundate. Va rog sa imi spuneti, cele care ati facut instilatiile, daca se foloseste pentru introducererea lichidului o teava de metal cu varf conic. (nu as vrea sa mai repet aceasta experienta).

Multumesc pentru raspuns

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: