· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Adolescenti > Dilema
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Dilema     
ralucutza100

30.04.2007 4:43   Dilema  citat 

Salut la toata lumea. M-am mutat in Canada acu 10 ani, asa ca va rog sa ignorati greselile de scris.

Am o mare dilema si nu stiu cum ar trebui sa procedez. La universitate, am cunoscut o alta fata romanca (sa-i zicem Maria) si am inceput sa ma imprietenesc cu ea. De fapt, eu stateam cu o alta prietena (Andreea) la o masa si am vazut ca Maria parea cam pierduta in universitate (era in primul an). Asa ca eu, si cu Andreea, am chemat-o la noi si am inceput sa povestim cu ea. Am condus-o pe Maria la statia de autobuz, si am facut schimb de emails. Lui Andreea nu-i prea placea de Maria, dar eu am zis ca merita s-o cunoastem mai bine, sa vedem cum e. Buuun, Andreea a fost de acord. Dar maria I-a cerut lui Andreea niste informatii si Andreea i-a spus ce trebe sa caute pe google. Lui maria nu I-a convenit si a vrut adresa web, pe care Andreea a pierdut-o si i-a spus asta lui Maria. Maria s-a suparat foc pe Andreea, si au taiat toate caile de comunicare. Eu, in schimb, am continuat sa povestesc cu Maria, si ne-am imprietenit (mergeam la cafea impreuna, vorbeam cand eram la scoala, etc..) dar ea l-a cunoscut pe fratele meu cu care nu ma inteleg absolut deloc. Nu ne intelegem de cand am aparut eu pe lume (el e mai mare cu 2 ani).

Maria m-a intrebat daca-l cunosc pe Radu, si I-am spus ca da, e fratele meu dar nu ne intelegem. I-am explicat ca e foarte autoritar, si controlling, dar eu sunt foarte libertina—deci avem personalitati total diferite. Ea n-a zis nimic in afara de “ok”, si a inceput sa povesteasca cu Radu. Prietenele mele m-au avertizat de la bun inceput sa am grija cu ea, si imi spuneau ca in curand o sa am o cumnata. Eu radeam, caci nu credeam ca e posibil ca ei doi sa se imprieteneasca. Ei bine, am gresit, caci acum sunt un cuplu.

Din cauza asta, relatiile dintre mine si Maria s-au inrautatit. I-am trimis o gluma pe facebook si s-a suparat groaznic din cauza asta, facand scandal. I-a zis fratelui meu ca s-a simtit injosita, am facut-o de rusine si ca i-am distrus onoarea. Radu s-a certat cu parintii mei din cauza asta, dar le-am aratat gluma si au fost de acord ca era o gluma si nu trebuia sa se supere. A sunat o data acasa, si a vrut sa vorbeasca cu fratele meu. Eu credeam ca Radu nu era acasa, asa ca i-am spus ca nu e acasa, si am inchis telefonul—ce mai era sa zic? DAR si din cauza asta s-a suparat. L-a sunat pe Radu pe cell si i-a explicat cat de “rece” am fost cu ea, si cum i-am inchis telefonul in nas. Pai, nici macar nu stiam ca era ea caci a vorbit in engleza, si nu aveam ce sa-i spun din moment ce suntem certate (din cauza ei). Ieri, fratele meu (care are 24 de ani) s-a certat cu parintii mei ca nu-i dau destui bani de buzunar, ca el nu are destule, si ca vrea ca parintii mei sa-i dea mai multi bani pentru ca vrea s-o poarte pe Maria peste tot. Maria i-a spus ca e treaba barbatului sa plateasca, nu a ei.

Parintii mei i-au spus ca nu-i pot da mai mult pentru ca oricum ii dau destul, ii platesc facultatea ($10000/an), masina (plus benzina si asigurarea), tot ce are nevoie, si daca vrea mai multi bani pentru mancare si petreceri, sa se duca sa lucreze. Parintii mei au mai spus ca nu pot sa-i dea mai mult pentru ca trebuie sa-mi plateasca si mie universitatea si eu am nevoie de ajutorul lor. Radu, cel destept, le-a spus sa nu-mi plateasca mie universitatea si sa-i dea lui si Mariei banii. Cu asta, parintii mei au incheiat discutia.

Tot ieri, Maria a venit acasa la noi, si eu eram in camera mea (la etaj). Am vrut sa ma duc jos in bucatarie, dar de pe scari, am vazut-o pe maria. Am urcat sus si am ignorat-o. Maria a inceput sa-i spuna fratelui meu ce s-a intamplat si el a povestit cu parintii mei. Culmea e ca parintii mei I-au dat ei dreptate. Cum adica?? Ea vine in casa mea, nu ma saluta si se asteapta ca eu s-o salut prima? Daca vroia s-o salut, trebuia sa ma salute ea pe mine, ca doar ea e musafirul.

Parintii mei o plac pentru ca au spus ca fratele meu e un mutalau si nu-si va putea gasi pe altcineva, ca e romanca si e la facultate. In rest, sunt de acord cu mine ca e o scorpie. Mai am inca o sora si nici ea nu vorbeste cu Maria. Nu stiu ce sa fac, ce sa cred, pentru ca tipa asta creaza numai certuri in casa. Ce ziceti?

PS: imi cer scuze pentru lungimea mesajului

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

30.04.2007 6:53     citat 

Drept sa-ti spun nici nu stiu ce sa zic,daca totusi ai fost prietena cu ea....eu zic asa nu te consuma tu,incearca sa-i ignori,ei poate se inteleg si na e treaba lor.

sus

Denunta
little_djini

30.04.2007 7:30     citat 

Daca fratelui tau ii place fata nu ai ce sa ii faci. Daca incerci sa bagi fitile o sa iasa mai rau. Acu nu stiu exact cum e Maria si nu pot sa judec. Si eu in viziunea unora sunt o scorpie....cu toate ca nu profit de nimeni cu nimic dar asta e.
Cel mai bine e sa le dai ignor si sa astepti sa vezi ce iese.

sus

Denunta
Cora

30.04.2007 7:39     citat 

eu nu inteleg cum ti-a fost prietena buna o vreme si brusc, pt. ca este iubita fratelui tau nu o mai poti suferi confuz peste noaptea te-ai trezit ca nu-ti mai place Maria? nu este deloc Ok cum gindesti; iti place sau nu fratelele tau nu ai ce face, este din acelasi singe cu tine, dar sa ajungi sa-ti urasti fosta prietena pt. ca vorbeste cu el mi se pare de-a dreptul absurd si exagerat.

parerea mea este sa ii acorzi Mariei circumstante atenuate, sa o lasi in pace sa-si vada de relatia ei, ba chiar sa incerci sa va apropiati din nou si sa discutati deschis ce anume va deranjeaza (tie ti-ar conveni ca prietena ta cea mai buna sa-l urasca si critice pe iubitul tau?), in acest mod poate vei reusi in viitor sa te apropii si de fratele tau - suna trist sa spui ca nu va-ntelegeti, ca doar nu sinteti dusmani, zau asa. trist

sus

Denunta
ralucutza100

30.04.2007 9:14     citat 

ea mi-a fost prietena inainte de a-l cunoaste pe fratele meu. de cand sunt ei impreuna, relatiile s-au racit foarte mult din cauza ei. ea s-a trezit ca nu ma mai place si ca nu mai vrea nici o legatura cu mine, in afara de certuri. parintii mei mi-au spus sa nu-i acord nici o atentie pentru ca e din cauza fratelui meu. cred ca el m-a barfit la maria, si dintr-o data ma uraste. eu n-am avut absolut nici o problem cu ea, si nu i-am facut absolut nimica niciodata. si chiar nu ma intereseaza ca ea e prietena fratelui meu, pentru ca (sper) nu gandesc la fel.

am scris tot ce i-am "facut" (o gluma, n-am fost "calda" cu ea la telefon de parca ar trebui sa recunosc vocea printesei, si ca n-am salutat-o prima in propria mea casa). face scandal din fiecare nimic si din orice se simte "ofensata". poate ar trebui sa ma port cu ea cum ma port cu un copil mic.

si ea a inceput tot scandalul asta; s-a simtit ofensata dintr-o gluma banala, si in loc sa vorbeasca cu mine, m-a parat fratelui meu si el s-a certat cu parintii mei. si de atunci, incearca sa faca numai scandal in casa.

pe mine nu ma doare nici macar acolo de relatia lor (si de ei). imi pasa doar de faptul ca de cand sunt ei impreuna, e un continuu scandal in casa. cea ce ma enerveaza si mai rau e ca face pe martira, pe inocenta si pe printesa, de parca ea ar fii printesa casei si toti ceilalti ar trebui sa-i suflam ei in fund (scuzati). il si influenteaza pe radu sa le ceara mai multi bani parintilor mei pentru ca ei sa-i poata da pe nimicuri, si ma intreb oare a cui idee a fost sa nu-mi mai plateasca mie universitatea? si oare de ce nu plateste ea? de ce considera ca e datoria parintilor mei (ca radu nu lucreaza) sa-i plateasca toate mofturile ei?

eu am 21 de ani, iar fratele meu 24. eu mai am un an de universitate dupa care ma voi duce in europa sa fac masteratul. nu ne intelegem de cand eram mici. el e foarte autoritar, violent, are niste reactii exagerate, si n-am cu cine ma intelege. din cauza asta, il ignor complet, cum face si el. nu intentionez sa incerc sa ma inteleg cu el, pentru ca n-are nici un rost. el crede ca ar trebui sa fiu mai supusa, mai "domestica", si ar trebui sa fiu mai ascultatoare. chestia asta mi se pare complet deplasata, si eu nu-l voi putea niciodata asculta pe el (de cand e el superior?).

suntem caractere diferite (el e foarte dificil si traditional, pe cand eu sunt foarte libertina si nu-mi impun parerea asupra nimanui--las lumea sa faca ce vrea ea). noi doi ne certam cum ne strangem impreuna. nu asta e problema, am avut foarte multe experiente neplacute cu el, si asta e inca una.

sus

Denunta
ddadriana

30.04.2007 11:38     citat 

Ce sfaturi vrei de la noi? Cred ca lucrurile le poti doar cu ea lamurii, poate a fost doar o interpretare gresita, a glumei pe care ai facut, atita. Daca ea nu mai vrea sa fie prietena cu tine, asta e, n-o poti oblega.

sus

Denunta
Cora

30.04.2007 11:46     citat 

pai poate gluma a considerat-o ofensiva si poate ca din punctul ei de vedere chiar asa era... nu conteaza ce crezi tu cel care a trimis-o, ci ce intelege cel care o primeste, De gustibus non est disputandum.

repet, discuta deschis cu ea si afla de ce de la o gluma s-a ajuns la ura.
in actuala situatie eu nu stiu cu ce te putem noi ajuta mai mult. confuz

sus

Denunta
ralucutza100

01.05.2007 2:23     citat 

----------
Cora a scris:
pai poate gluma a considerat-o ofensiva si poate ca din punctul ei de vedere chiar asa era... nu conteaza ce crezi tu cel care a trimis-o, ci ce intelege cel care o primeste, De gustibus non est disputandum.

repet, discuta deschis cu ea si afla de ce de la o gluma s-a ajuns la ura.
in actuala situatie eu nu stiu cu ce te putem noi ajuta mai mult. confuz
----------

i-am trimis un mesaj pe face book spunandu-i ca e o gluma, si ca ar trebui sa o ia ca atare. din cauza asta, m-a sters de pe lista ei de prieteni, si m-a blocat (ca sa nu-i pot vedea profilul). mesajul meu era foarte decent, deloc artagos, pur si simplu i-am explicat intentia mea. in loc sa vorbeasca cu mine, a reactionat urat. deci, vorbitul cu ea iese din ecuatie. in schimb, ea continua sa se certe cu radu si cu parintii mei din cauza mea cand eu nu i-am facut absolut nimic. nici macar nu stiu de ce e pusa impotriva mea (sa nu credeti ca duc lipsa prieteniei cu ea--am destui prieteni si prietene).

nu m-ar deranja daca n-ar fii scandal in casa din cauza asta. scandalul incepe cum o pomenim pe zana maria.

nu stiu ce vreau de la voi si de ce am postat aici. cred ca am nevoie sa-mi pot spune oful, si poate ca lumea sa-mi dea mie dreptate. parintii mei cand imi dau mie dreptate, cand lor. prietenii mei sunt de partea mea, o cunosc si mi-au spus ca-i lipseste ceva in cap.

sus

Denunta
Cora

01.05.2007 2:47     citat 

----------
ralucutza100 a scris:
...
nu stiu ce vreau de la voi si de ce am postat aici. cred ca am nevoie sa-mi pot spune oful, si poate ca lumea sa-mi dea mie dreptate. parintii mei cand imi dau mie dreptate, cand lor. prietenii mei sunt de partea mea, o cunosc si mi-au spus ca-i lipseste ceva in cap.
----------

ralucutza eu te ascult si ma dau cu parerea, dar mai mult nu pot face pt. ca este o situatie in care cunosc doar punctul tau de vedere, nu si al Mariei sau al fratelui tau... parintii tai e normal sa-ti dea tie dreptate, daca ei nu-s sprijin, atunci cine altcineva pe lume asta? zambet

sus

Denunta
ralucutza100

01.05.2007 3:04     citat 

mersi cora, dar nu cred ca ei ar merita orice efort din partea mea. fiecare cu treaba lui.

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

01.05.2007 8:30     citat 

ralucutza, ce gluma i-ai facut? zambet

sus

Denunta
clown

01.05.2007 1:35     citat 

Poate ar fi mai bine sa ai o discutie cu Maria si sa vedeti de ce relatia voastra s-a racit atunci cand ea a inceput sa se vada cu fratele tau. In acelasi timp, sa discutati si despre motivele care au determinat aceste certuri despre care ne povestesti tu. La urma urmei, era prietena ta; poate reusiti sa va impacati, macar sa vorbiti.

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 28 ani, 11 luni
alexandru ioan: 21 ani, 7 luni

06.05.2007 11:14     citat 

Parerea mea este ca daca vrei sa se termine cu certurile din casa cand vb despre ea, incearca tu prima sa ii oferi prietenia ta Mariei din nou. Poate ea te-a inteles gresit cand ai spus ca nu te intelegi cu fratele tau. Incearca sa ii explici ca tu nu te intelegi cu Radu, dar cu ea este diferit pentru ca ea este Maria si nu Radu!!! Stii, daca lasi de la tine acum, mai tarziu castigi mai mult.....

sus

Denunta
ankalaura

Copii
Eliza: 18 ani, 8 luni
Erika: 13 ani, 10 luni

09.06.2007 5:02     citat 

Eu zic sa ii lasi in pace, si sa va vedeti fiecare de treaba. Daca ea nu te-a salutat prima, atunci, la voi acasa, trbuia sa o saluti tu, zambind.
Tu sa iti vezi de scoala ta in continuare, iar fratele tau ar trebui sa lucreze. Daca eu as fi parintii vostrii, cam asa as pune problema, in loc sa ii platesc si scoala, si benzina si asigurare si tot.
Faptul ca tu si fratele tau nu va intelegeti, nu e mare chestie. Nici eu nu m-am inteles nicioata cu fratele meu, dar nici nu m-am amestecat in relatiile lui (e drept, nici eu nu s-a cuplat cu vreo prietena a mea). Oricum, voi doua nu erati asa de prietene de cine stie cand, asa ca tot nu vad unde vezi tu tradarea? In faptul ca ea a fost intai prietena ta? In faptul ca fratele tau si ea au ajuns sa fie impreuna?
Cred ca cel mai bine e sa va vedeti fiecare de treaba lui si cu asta basta.

sus

Denunta
vyronis

12.04.2021 1:54     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: