· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > toxoplasmoza
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor toxoplasmoza     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alina_1502

04.05.2007 4:10   toxoplasmoza  citat 

Am si eu o intrebare: Ce legatura este intre toxoplasmoza, un porcusor de guineea si persoana mea (doritoare de a aceasta boala/virus/bacterie...ce-o fi...nu ma pricep?
va multumesc!

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 17 ani, 9 luni
Andrei Mattia: 16 ani, 3 luni

04.05.2007 4:27     citat 

Eu stiu (am citit mai demult) ca toate animalele homeoterme pot avea toxoplasmoza. Insa doar pisicile pot transmite parazitul prin fecale (si asta doar o perioada scurta de timp, nu mereu). de la restul animalelor se poate lua doar prin contact cu sangele (carne insuficient preparata etc). Dar porcusorul acela de Guineea, chiar nu stiu de unde ar putea fi infectat. de ce, cine a el?

http://www.parinti.com/modules.php?name...le&sid=104
http://www.parinti.com/modules.php?name...xoplasmoza
Astea ar fi 2 linkuri catre un articol si un subiect despre toxoplasmoza. Insa ca sa fii sigura daca ai avut/ai sau nu, iti poti face analiza si stii ce si cum. E mai bine acum, cat inca nu esti insarcinata.

sus

Denunta
nicolle_77

Copii
Ana Stefana: 15 ani, 8 luni

04.05.2007 5:13     citat 

Buna Alina
Desi am crescut un catelus ( Cocker ) timp de 6 ani am renuntat la el din cauza aceleasi frici .... confirmate prin testele de laborator . Mi sa rupt inima cand l-am dat si am plans vreo saptamana ...daca as fi avut mai mult spatiu plang sau sunt foarte trist nu l-as fi dat . Tu ai noroc ca e mic si sta la cusca . Eu nu imi puteam imagina catelul legat sau cu limba pe bebe .
Toxoplasmoza ... e de fapt un prazit incompatibil cu viata intrauterina . Am mers inainte sa raman insarcinata la Dr si.. la fel ca si tine nu mi-am pus probleme mari si nici nu ma gandeam sa fac testul ,am avut noroc insa cu Dr Nanu (Cluj ) care nici nu a inca activ . Ce ma faceam daca ramaneam si nu stiam ca port acest virus ??? _ O drama asa cum cunosc inca 4 cazuri care au pierdut sarcina pana la sf lunii a o intepatura de ac in deget ,nici macar nu iti ia sange din vena . Nu este neaparat vorba de animale si cele fara animale in casa o pot face ...nu ai mancat niciodata afumatura ? sau nu te-ai jucat cu o pisica ? sau dupa porcusorul tau dragalas nu faci curatenie si poate nu de fiecare data iti aduci aminte sa te speli pe mani ? Daca vrei sa ai un copil nu ezita sa iti faci testul !!!!!!!!!!!!!!!
Pupici la burtici si pitici trag cu ochiul

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
15 ani, 4 luni

04.05.2007 6:01     citat 

Alina si eu am o pisica si sunt insarcinata. Mi-am pus si eu problema toxoplasmozei inainte sa raman insarcinata si am vorbit cu medicul de familie. Am facut test de toxoplasmoza la pisica si a apoi i-am zis si ginecologului si mi-a mie. si desigur tot negativ zambet
Acum ce pot sa-ti zic ... e parerea mea personala: eu am trait tot timpul cu cate un animalutz in casa (chiar daca am locuit la bloc) si vad ca si dupa ce m-am maritat si am plecat de acasa am simtit nevoia "prietenului necuvantator".
Regula de aur pentru a cu copil) este sa fie vaccinat la zi si sa tineti curat in casa. Tot timpul vei munci mai mult dar si beneficiile, pentru voi si pentru copil vor fi mari. Se dezvolta armonios si invata anumite lucruri mult mai natural si mai devreme. Poti citi foarte mult pe net despre asta.
Dar repet, presupune un efort mai mare din partea voastra. Trebuiesc impuse reguli (de ex. pisica nu are voie in pat la noi si la copil in camera, nisipul se schmba la fiecare a doua ori pe saptamana, etc) si de asemenea trebuie ca toti cei din casa sa va doriti acest lucru. Daca nu cadeti de acord e pacat sa adaugati un motiv de tensiune in familie. Rolul animalutelor de companie nu e nici pe departe acesta.
Te pup si sa luati decizia potrivita pentru voi.

sus

Denunta
timboli

Copii
ANDREEA-ISABELLA: 15 ani, 3 luni

05.05.2007 11:49   Re: toxoplasmoza  citat 

[quote="alina_1502"]
Am si eu o intrebare: Ce legatura este intre toxoplasmoza, un porcusor de guineea si persoana mea (doritoare de a aceasta boala/virus/bacterie...ce-o fi...nu ma pricep?
va multumesc![/quo

nu are nici o legatura porcusorul cu toxoplasma. doar pisica, dar nu este obligatoriu ca toate pisicile sa fie purtatoare, eu am avut de mica pisici, cam 9 de-a nu am toxoplasmoza. stai linistita si nu da porcusorul. eu acuma am acasa o chinchilla, tot rozator.

sus

Denunta
alina_1502

05.05.2007 1:28   multumiri  citat 

va multumesc tare mult pentru mesaje. oricum am sa-mi fac un test...copilul inainte de toate. dar ca sa nu ma despart de tot de animalut, il pot duce la parintii mei, daca apar probleme. insa sper sa nu fie.
sanatate multa! foarte fericit

sus

Denunta
fluffy

05.05.2007 1:46     citat 

Persoanele care au avut mult timp contact cu pisicile, la un moment dat se imunizeaza la acest virus.

Sunt intru totul de acord cu cele scrise de Sheeba. Nici eu nu voi renunta la pisica atunci cand voi ramane insarcinata. Voi aplica in continuare aceleasi reguli de igiena, voi evita sa fiu eu cea care ii schimba nisipul din litiera si gata.

La urma urmelor si de la legume si fructe mai neglijent spalate, carne, lapte insuficient pasteurizat si de la activitatea de gradinarit se poate lua acest virus. Ce sa facem? Intram 9 luni intr-un glob de sticla?

sus

Denunta
andra26

Copii
Teodora Christiane: 15 ani, 6 luni
Tobias Henri: 12 ani, 10 luni

11.05.2007 10:09     citat 

cred ca o sa ziceti ca sunt un pic dusa cu pluta...dar mie mie frica sa nu ma contactez cu virusul asta; adica eu nu am avut niciodata animale in casa ( nici nu sunt adepta lor....de fiecare cu piticii lui), faza e ca avem o prietena care a bine inteles ca are mereu pisica dupa ea...
si de aici belea pe capul meu, ca nu pot sa ii zic sa o tina in cusca doua zile, si mata se plimba nestingherita prin salonul meu, eu tin usa inchisa si cand trec prin salon, parca nu am curaj nici sa respir, ca simt cum navalesc virusii peste mine, si al naibii pisica parca tot pe langa mine ar trage...si eu fug ca din pusca gasind motive sa stau la mine in camera...
intrebarea e credeti ca e riscant pt bb? si cum trebuie sa fac curatenie apoi in salon dupa ce pleaca ( mentonez ca pisica face treburile in spatiul ei amenajat, la nisip sau ce o fi ala...)...da nu stiu prin plimbarile ei in casa...ce atinge din sufragerie...
astept raspunsuri si sa nu ma criticati f tare...dar chiar cu animalele nu ma am...unele le gasesc dragute dar sa traiesc cu ele in casa...mi se pare imposibil ( imi cer scuze daca am jignit pe careva cu mesajul meu dar asta simt eu nu pretind ca ...as avea dreptate confuz )
merci

sus

Denunta
flory_tya

Copii
Darius-Octavian - minunea vietii mele
15 ani, 4 luni

12.05.2007 7:01     citat 

toxoplasmoza se ia in general din fecalele pisicii, daca tu nu faci curat dupa ea nu ai avea de ce sa ai probleme.
Pisica ia toxoplasmoza de la sobolani, din cate am inteles eu e o pisica de casa, care nu iese afara.
Eu am pisica dar am vaccinato impotriva toxoplasmozei si a nu a pisica, si ala poate fi periculos nu doar toxoplasmoza (eu duc covoarele la o firma care le curata si nu am avut probleme), daca vrei sa faci tu curat, pentru a manusi pe care le arunci dupa aia, dar asta e o problema in cazul in care nu ar fi vaccinata.
Sper ca te-am lamurit, si nu iti fa griji nu cred ca ai jignit pe nimeni eu una nu pun mana nici pe pisica fratelui meu, de alte animale nici nu mai vorbesc, sunt sceptica sa nu iau ceva, a e supra vaccinata saraca, dar si inainte tot asa era.

sus

Denunta
andra26

Copii

12.05.2007 9:43     citat 

merci flory pt raspuns zambet

sus

Denunta
babyONboard

Copii
Marie-Selene: 15 ani, 4 luni
am nascut deja!

14.05.2007 8:37     citat 

Eu cind am fost prima data la medic dupa ce am ramas insarcinata primul lucru care am fost intrebata a 6 ani si conteaza foarte mult de cit timp il ai ptr ca asa cum s-a mai multa vreme devii imun la toxiplasmoza. Mi-am facut test-ul, a medicul mi-a mai joc atit de mult ca si inainte cu el si sa-i schimbe sotul WC-ul.

Toxoplasmoza este foarte periculoasa pentru bb cit timp este inca in burtica. Dupa ce a mai mult timp e ok.

La mine din fericire nu e foarte periculos ptr ca motanul meu e mai mult afara decit in casa. Iasa pe gemuletzul lui de la usa (stam la etajul 2) si merge la noi in pivnitza unde are alt gemuletz si iasa afara. Inteligent nu? sarut sarut sarut sarut M-am bucurat tare mult ca mi-a acord cu mine.... Ghinion! trag cu ochiul

sus

Denunta
babyONboard

Copii
Marie-Selene: 15 ani, 4 luni
am nascut deja!

14.05.2007 8:55     citat 

andra26, esti ca si sora mea rad rad rad rad , cind vine la mine tot imi zice ca simte ca are un par in gura chiar daca nu vezi fir de par ptr ca motanul meu nu prea da pe acasa daca avem musafiri. Faza cea mai tare a rad rad

In legatura cu pisica prietenei tale: eu as sta la 100 km de WC-ul ei (pisicii scot limba ) si as incerca sa evit contactul cu ea ptr ca daca nu ai avut pisica inainte si nu esti imuna la toxoplasmoza esti predispusa. si nu numai asta dar chiar daca nu ei nici o boala de la pisica .... eu zic ca ajunge ca deja te streseaza asa.

Roag-o pe prietena ta sa sa limiteze la 1 camera unde sa o tina cu WC cu tot. Cred ar intelege.

Iti doresc un bb frumos si sanatos !!! :-*

sus

Denunta
timboli

Copii
ANDREEA-ISABELLA: 15 ani, 3 luni

14.05.2007 9:18     citat 

fetelor, daca aveti pisici nu trebuie sa devina un stres problema asta cu toxoplasmoza. pentru linistea voastra duceti pisica la o clinica veterinara si cereti sa-i faca testul, se recolteaza sange si o sa stiti atunci sigur. toxoplasma gondi este un parazit intracelular care se poate intalni teoretic la toate speciile de mamifere, dar gazda definitiva este pisica. daca pisica voastra iese din casa ar fi bine dupa ce-i faceti analize si este ok sa nu o mai lasati sa iasa pentru ca poate lua parazitul de la soareci/sobolani, macar pana dupa ce nasteti, cand nu o sa mai fie o problema, pentru ca intradevar este o problema grava daca luati parazitul cand sunteti insarcinate.
la cate pisici am avut cand eram copil si cu cate altele am intrat in contact in facultate trebuia sa iar de mii de ori pana acum dar testul este negativ.
a incercati pana vin piticii sa nu mancati friptura in sange, cred ca ati auzit cazuri cand porcul mai prinde si papa cate un soricel.

sus

Denunta
andra26

Copii

14.05.2007 9:58     citat 

aveti deptate cand ziceti ca mie frica...poate cam exagerat de frica...
prietena a culoare plecata sa traisca in martinique...are o gramada de chestii de povestit despre plaje si soare...si mi-a imi venea sa ii zic sa ...vindem pisica si sa ramana la noi rad )
dupa ce a normal) nu am vazut decat ca avea ceva nisip intr-o cutie, eu am intrat in camera unde le-am cazat doar de doua ori, in rest usa a doua ori in toata camera, am deschis larg toate geamurile din camera, mi-am luat manusi de cauciuc ( dealea groase) si mi-am pus o esarfa la nas si gura ( sa nu se ridice ceva par)- sotul meu a traieste cu talibanii in casa foarte fericit ( mi-a fac parte din harem surprins ); apoi am spalat pe jos cu solutie de dezinfectat si apoi ...m-am mai linistit ( desi vorba cuiva parca tot fire de par de pisica simteam in gat - din pacate eu am si o forma usoare de alergie la par de pisica, caini, iepuri etc - am senzatia continua ca ma infund)
cam asta a sange sa vad sigur ca totul e ok
merci pt sfaturi fetelor, sunteti niste dulcici

sus

Denunta
tiarra

Copii
Daria Teodora: 15 ani, 7 luni

16.05.2007 8:24     citat 

si eu am pisica , si am facut analizele pt toxoplasmoza si pt ca mi-a titrul de anticorpi care arata ca am avut boal acum vreo 5 ani, deci nu e nici o problema. Important e ca la analize igM sa iasa negativ (asta insemnand infectarea de curand ).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: