· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > Da' de masina de spalat vase ce ziceti?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Da' de masina de spalat vase ce ziceti?     
Elise

am nascut deja!

15.05.2007 3:09     citat 

Eu am o masina de spalat vase de 45 de cm (Indesit). Desi spal numai cu detergent bun si nu las sa se usuce mancarea pe vase, nu sunt deloc multumita de ea. La inceput parea o idee super buna, dar acum am ajuns sa spal tot cu mana.
Sunt sigura ca sunt unele mult mai bune; eu din pacate nu am gasit o alta marca atunci cand mi-am luat-o pe a mea (am vrut sa fie ingusta).
Merita investitia, dar sa iei una ca lumea (chiar daca este mai scumpa)

sus

Denunta
ddadriana

15.05.2007 5:40     citat 

Eu as putea renunta la ori ce, dar nu la masina de spalat vase. E cel mai bun prieten al meu. Depinde de cit de murdare, si cit de uscata e mincarea pe cratite , eu folosesc diferite progame. Daca am numai vase cu resturi proaspete, fac totul la un progam redus. Daca resturile de mincare sint uscate pe vase, folosesc un program mai complicat. Eu am masina de 45cm. Si o folosesc aproape zilnic.
Eu in toate testele despre masina de spalat am citit ca, indiferent cit de slaba e calitatea la spalare a vaselor, este un cistig, de energie( apa si curent), si de munca.

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 15 ani, 5 luni
Iulia Alexia: 10 ani, 6 luni

15.05.2007 6:25     citat 

Si eu folosesc masina de spalat vese si este prietena mea buna.
O folosesc in fiecare zi, mai nasol e cand le pun in ea, ca Andrei le ia farfuriile, lingurile si fuge prin casa cu ele, dar cand le scot ma ajuta si mi le da el pe fiecare, e tare mishto.
Am un bosch, nu e cine stie performanta, are un singur program care merge la 65 gr, dar spala excelent. Cratitele si oalele le tin nitel sau in functie de cand se goleste in chiuveta cu apa, si eventual dau oadata cu buretele de sarma si apoi masina curata tot.
Este o investitie care merita.

sus

Denunta
ddelia

16.05.2007 10:37     citat 

Dandriana tu de care ai?

Are careva Ariston? Sunteti multumite?
O prietena are masina de spalat Ariston si o lauda foarte tare. Nu stiu daca si asta de vase o fi la fel de buna!

sus

Denunta
ddadriana

16.05.2007 2:32     citat 

Am de la simens.

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 6 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 3 luni

18.11.2007 8:45     citat 

si eu sunt interesata confuz
nu si-a mai luat nimeni intre timp... sa ne spuna o parere confuz

sus

Denunta
cruela

19.11.2007 10:28     citat 

si eu vreau
am un corp de 45 cm de care ma pot lipsi.

adriana in a ta poti spala oale ?
ca mi-as lua si eu siemens masina de rufe tot siemens e si sunt multumita .
nu stiu daca gasesc aici. marca asta .

sus

Denunta
Dana34

Copii
David: 15 ani, 4 luni

19.11.2007 12:32     citat 

Fetelor, eu am una de la bosh, "silent" si sunt foarte multumita. Are protectie pentru copii(butoane sus, nu se vad), e super silentioasa, nu o auzi aproape deloc, si are un program special pentru oale foarte murdare... e super, v-o recomand.

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 14 ani, 10 luni
Cristian: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

19.11.2007 3:31     citat 

hi hi hi ieri l-am convis pe barbatu-meu sa ne luam si noi o masinuta de spalat vase foarte fericit foarte fericit foarte fericit
I-am si gasit locul, ne trebuie clar una ingusta de 45cm si de inox sa se potriveasca cu aragazul.
Am gasit una bosh. Dana34 a ta de care este?
Am vazut ca sunt si mai mici (gen cuptor cu microunde) Dinaia are careva?
Da' acuma sa nu radeti de mine, da oalele si cratitele le spala?

sus

Denunta
Dana34

Copii

20.11.2007 9:15     citat 

Sivia, da, le spala, f bine chiar, daca are un program special pentru asta. Eu am placa ceramica, si e important sa spele si fundul cratitei..
A mea are dimensiuni normale, e incorporabila, si se cheama "Bosh silent". F. buna.
Felicitari! O sa vezi ca n-o sa mai poti trai fara ea! zambet
Bafta sa gasesti ce-ti place!

sus

Denunta
silviamures

Copii
am nascut deja!

20.11.2007 4:37     citat 

pana la urma ne-am luat una Whirlpool
aia Bosch am obs ca avea clasa eficientei de spalare C surprins
asta pe care am luat-o are A

sus

Denunta
Dana34

Copii

21.11.2007 9:33     citat 

Cea "Silent"?? nu se poate! surprins a mea are A!
Am cumparat-o din D, e ultimul model de la Bosh (era acum in an),
si a costat 800E!!
Sper se fi multumita de modelul tau!
Felicitari! zambet

sus

Denunta
silviamures

Copii
am nascut deja!

21.11.2007 3:07     citat 

nu cred ca era aia Silent
noi ne-am uitat doar dupa masini inguste, ca numa' asa imi incapea in bucatarie

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani, 2 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 4 luni

27.11.2007 3:17     citat 

Fetelor si noi vrem sa luam masina de spalat vase....as vrea sa va intreb daca un vas yena in care s-a gatit la cuptor iese cum trebuie la o astfel de masina....De obicei aceste vase necesita o frecare pe locurile unde se arde mancarea.....
Noi ne-am uitat la una de la zanussi....are cineva? e buna?

sus

Denunta
iriss

Copii
Yvonne Maria - Un ingeras minunat
13 ani, 11 luni
David-Alexandru: 12 ani, 5 luni

03.01.2008 10:04     citat 

Buna fetele,

Ma bag si eu in discutie, mai tarziu ce e drept, dar poate ajuta pe cineva. Eu am masina de spalat ingusta, intra mai putine seturi, parca 9. http://www.ariston.com.ro/product--LD%2044--1386.html
Spala foarte bine, uneori imi lasa dare de sare (sau ce naiba o fi) pe unele farfurii, dar nu se intampla mereu. Evident, nu freaca farfurii, tavi de aragaz (astea nu prea incap) sau alte chestii cu murdarie lipita (gen dunga care se formeaza pe oala cand fierbi). Are un prigram pt vase murdare, dar recunosc ca nu l-am folosit niciodata pt ca dureaza 3 ore si n-am rabdare.
Vasele se pun inauntru curatate de resturile de mancare, pt ca sa nu se infunde sita. Eu adun vasele pe 2-3 zile, depinde de cat de multe murdarim. Mie mi se pare o super investitie.
Ca detergent, folosesc niste pastile, care au in ele tot si sare si detergent pt spalare si clatire ... se gasesc la supermk, la cutii mari si iti ajunge o cutie d-aia destul de mult timp, cred ca in jur de jumatate de an (depinde cat de des speli).

Daca mai vreti sa va mai dau informatii, cu drag.

Va doresc un an 2008 cat mai bun si plin de minuni.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: