· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > motiv de ingrijorare sau nu?voi ce ziceti? help pls !!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor motiv de ingrijorare sau nu?voi ce ziceti? help pls !!     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
atleta

Copii
Alexandru - Zorro
14 ani, 9 luni

07.05.2007 7:23   motiv de ingrijorare sau nu?voi ce ziceti? help pls !!  citat 

buna..citesc de mult pe acest forum..imi plac legaturile ce se formeaza intre viitoarele mamici sarut si cat de unita e toata lumea. Eu am avut o sarcina mai cu probleme timp de 4 luni am vomat intr una(bine ca a neexplicat, nu mai zic ca am stat la cozi de m am saturat. Intr un final m a mi a apoi doar seara. Toate bune si frumoase pana acum o sapt (18 sapt bb) cand am avut iar parte de niste sangerari mai abundente, am fost iar la doc si am facut si o eco, si bebe e bine sanatos dar cu capul in jos si apasa pe col de acolo si sangerarea. Mi s a apoi la nevoie. Sangerarea a moale si imi este frica sa nu cumva sa se deschida. Doctorul a nu deschide colul,dar nu se poate face nimic preventiv? adica sa nu ajung pana acolo! ma gandesc ca fiind si foarte aglomerat ma trateaza cu superficialitate... confuz voi ce ziceti? confuz pupici la toate viitoarele mamici sarut

sus

Denunta
faith

Copii
Ryan: 16 ani, 11 luni

07.05.2007 7:29     citat 

Eu zic sa te pui in pat si la repaos total. Nu la munca si nici macar in casa eu zic sa stai in pat cat mai mult deoarece mai ai pana la nastere.

sus

Denunta
papusa1

07.05.2007 7:47     citat 

Acelasi sfat ca si cel dat de Faith, in plus, as cauta un doctor care sa nu ma vada in zapaceala urgentelor presupuse de lucrul intr-un spital, poate la un cabinet privat sau o policlinica. si as cere si al doilea sfat, stiu ca se poate face si cerclaj (sau serclaj - habar n-am cum e in romaneste), deci mare grija si multa, multa odihna fizica. Numai bine.

sus

Denunta
atleta

Copii
Alexandru - Zorro
14 ani, 9 luni

07.05.2007 7:51     citat 

sarut va multumesc pt sfaturi...mai am ogramada pana nasc si cerclajul ma cam inspaimanta... trist o sa ma duc sapt asta si la alt doct sa vedem ce zice si sa fac si eco sa vad daca s a odihneste-te cat mai mult! crede-ma, la prima sarcina e usor sa faci asta, depinde doar de tine si de vointa ta. Iti iei concediu medical si stai in pat langa forumul cu mamici sau cu o carte sau... dormi. La a tine "ma-ma haide pa-pa".

Cu medicul te inteleg, ca si eu sunt la unul care e si la municipal. Eu ma duc la el la clinica privata, dar vine acolo dupa spital, obosit si surmenat, si dupa ce astept o luna sa ajung la consultatie, aceasta dureaza nici 5 minute, am mereu impresia ca ma expediaza! Nici pe masa ginecologica nu m-a cand avea sarcina 6 saptamani. O fi acelasi medic? confuz Acuma, e drept, nici nu am avut probleme pana acum si sper sa nu fie nici pana la nastere.

Sanatate multa! zambet si nu te speria, chiar de-o fi cerclaj, desi poate nu se ajunge acolo, o sa fie bine in final!

sus

Denunta
Cora

07.05.2007 11:36     citat 

eu in locul tau as face cerclaj fara sa mai stau pe ginduri - am cunoscut o mamica careia desi trebuia sa i se faca asa ceva, medicul a puiul s-a saptamini si dus a cerclaj, altfel nu ar fi putut tine sarcina pina la capat... a nastere i s-au scos firele si facut cezariana (a cerclaj si a fapt, pina in saptamina 36 nu se mai face control vaginal, pt. a ce sa iti fie frica de cerclaj,nu doare deloc.Se face anestezie si nu simti nimic.Daca bebe apasa pe col si de pe acum nu m-as gandi in locul tau.Am patit si eu si era sarcina avansata,nu se mai putea face cerclaj si cu tot tratamentul si repausul am nascut la 32 de sapt si nu a apasa pe col e neaparat sa simti si o durere?
cand am facut morfo fetala si control , asta acum 3 zile )(sunt in saptamana 25) daca copilul ar fi fost pozitionat cu capul in jos mi-ar fi spus , s-ar fi vazut la eco sau la control s-ar fi simtit , nu e asa? sunt speriata pt ca pe mine ma doare cand ma ridic in picioare osul al cel mai de jos (pubian sau cum s-o numi) si curios ca ma doare doar cel din partea dreapta . am fost cum am spus la control acum 3 zile si am spus de durerea asta si chiar nu au avut nici un raspuns : ca copilul e bine , ca colul e lung si inchis .si totusi ma doare osul ala si nu intele ce o fi?

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 11 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 8 luni

08.05.2007 2:50     citat 

sanziana...si eu patesc lan fel ca tine......chiar de pe la 23 de saptamani am inceput sa am dureri in zona inchinala...
iar recent au inceput niste dureri ffff nasoale pe partea dreapta. nu-mi puteam misca nici piciorul drept....cand trebuia sa ma dau jos din pat era jale...si acum ma doare....trebuie sa imi tin piciorul de cate ori ma intorc de pe o parte pe alta....explicatia ar fi pozitia bebitzului.....cica sta cu capul undeva pe acolo si preseaza...de aici si durerile.....acum m-au mai lasat.....el inca isi schimba pozitiile si cred ca i s-a mine si s-a acolo pt ca m-a mai supara in zona inghinala, dar macar ma pot deplasa car de cat.
eu zic sa nu-ti faci griji...nu ar strica sa ceri si parearea medicului despre asta...sa-mi spui si mie ce ti-a eu la dr. sa vad ce zice...am sa va tin la curent.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 14 ani, 11 luni
Antonia: 11 ani, 5 luni

08.05.2007 3:50     citat 

sanziana74, bebe al meu e cu capul in jos din saptamana 24 si eu am un col nu foarte lung(3,7 cm), dar inchis...si nu ma doare deloc ca sta asa...
Nu cred ca daca bebe e cu capul in jos, neaparat te si doare...pe mine nu ma doare deloc.

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 10 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 11 luni

08.05.2007 5:24     citat 

Fa cerclaj imediat.
La ce dr. ai fost in Municipal?

sus

Denunta
vioelena

08.05.2007 5:33     citat 

Aceeasi problema o am si eu...in legatura cu durerile in zona inghinala...exact pe dreapta..sunt foarte dureroase, mai ales cand ma ridic din pat sau ma intorc.....cateodata simt niste carcei in acea zona.....doctorul a nu are legatura cu intorsul copilului....mie tocmai mi-a la fiecare control imi face tuseu. fac controle lunar incepand cu saptamana 8 si nu am avut decat 2 eco.
deci nu stiu de ce zici ca nu se mai fac controale pana in sapt 36.
te intreb pentru ca eu sunt nascuta prematur si doctorul stie asta si chiar mi-a nastere prematura.
aici nu fac insa atatea ecografii cate se fac in romania. atunci in ce-ar mai consta consultatia (pe langa intrebari, raspunsuri palpat si masurat burtica)?

sus

Denunta
ramona79

Copii

08.05.2007 9:59     citat 

fetelor in seara asta am venit de la doctor. i-am zis de acele dureri...si m-a mi-a un tip destul de modern si tine fff mult la silueta gravidelor...si m-a 1 kg pe luna nu trebuia sa iau...
in fine, i-am dus si analizele la sange pe care le-am facut, l-am intrebat daca trebuie sa iau ceva vitamine ca eu nu am luat pana acum....si mi-a la inceput de cand am ramas sa am grija cu pofta de mancare....ca lui nu-i plac gravidele grase, pt ca isi fac rau atat lor cat si bebelusului din burtica.....
deci cam asta ar fi un motiv pt care ne doare la pasa.....cresterea brusca in greutate....apasa pe pasa... scot limba

sus

Denunta
ramona79

Copii

08.05.2007 9:59     citat 

pasa= pasarica pt cine nu intelege

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore