· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Patanii cu bonele
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Patanii cu bonele     
Anka-Christine

07.05.2007 9:53   Patanii cu bonele  citat 

N-am gasit o sectiune mai potrivita pt astfel de povesti, si am zis ca, fiindca fiimea se inscrie in palierul asta de varsta, sa scriu aici. Asa ca hai sa va povestesc o faza pe care a-ale bonelor"

Roxi a cu mine, dar eu sa zicem ca-s mare si ma pot pazi si singura) a 1 Mai nevoie mare! Un pic de febra, un pic de curs nasul, un pic de tuse, asa, un platouas asezonat, de primavara! In plus, de la ceva (nu stiu ce, dar banuiesc ca un supozitor cu paracetamol), Roxi a s-a bube. confuz

Suspectat varicela (si bucurat, oarecum, ca scapam de asta acum, ca doara d-aia n-am vaccinat-o, ca s-o faca repede, cat e mica), chemat pediatra sa confirme, venit pediatra in juma de ora, infirmat diagnosticul meu, dat tratament cu claritine.

Acuma, daca tot a-n gatu' fetii, sa vedem cat e infectia, ca sa stiu cat o mai tine febra (stiu din experientele mai vechi ca e direct proportional: rosu-roze in gat - febra moderata 2-3 zile, rosu-vanat in gat - febra mare 2-3 zile si moderata 2-3 zile). si o pune pe bona sa ia fata-n brate la geam ca sa se poata uita in gatul ei la lumina naturala, sa nu o iau eu in brate, peste burta-mi de 6 luni. Bona fuge cat o tin picioarele, ca nu poate s-o ia ca ii e mila. O iau eu in brate si uit incidentul.

Dupa o juma de ora vin de la farmacie cu cele siropuri (claritine, nurofene si alte dulcegarii, cunoasteti meniul) si o gasesc pe bona la copila in camera, o ducea la nani. Dau sa-i administrez pruncului siropul pus in prealabil intr-o seringa din acelea gen Nurofen pt masurarea mililitrilor "care ieste" - bona fuge ca ei ii e mila si nu poate sa se uite. si vine in sufragerie, unde intre timp venise si mama, care n-are de lucru (mama, deh! si mai cu tupeu!) si o descoase de reactia asta. si aflam, mama pe loc si eu mai tarziu de la ea, ca bona si-a varsta de a cate ori a nu, ca ei i-a voi ce reactie! si in rest pare femeie normala. Doar ca "de mila" nu da medicamente la copii!

si eu care vroiam sa-i las instructiuni pt zilele urmatoare, ce si la ce ora sa-i dea Roxanei. Fireste ca n-am avut curaj, mi-am luat liber si am stat si eu acasa. Mi-a mie bine ca mi-am revenit din raceala mea. zambet

Va pup si povestiti si voi din experientele mai ... amuzante cu bonele. Un fel de haz de necaz romanesc foarte fericit

Anca (cu Roxi de 1 an si 8 luni si bebe2 in burtica, 6 luni)

sus

Denunta
Sonicka

Copii
Sara Maria: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

06.06.2007 9:18     citat 

E vechi subiectul, dar iti raspund acum, pentru ca mi se pare important. Cred ca bona trebuie sa poate face tot ce face mama, si mai mult. Daca nuare curaj sa ii dea medicamente, si copilul va avea nevoie de un tratament, cete faci? Nu poti sta acasa la fiecare diaree sau febra, diaree care poate dura si 2 saptamani. Cred ca trebuie sa discuti cu ea, si poate sa se schimbe. Daca nu...
si eu am tot felul de patanii cu bona: nu gateste, daca o face o face foarte prost si copilul nu mananca, are obiceiul de a o tine foarte mult in brate. Odata s-a a, si i-am spus ca daca mai pune vreodata copilul in pericol nu se mai intoarce. si e buna, o am de cand Sara avea 3 luni. Eu inca stau acasa, deci vad multe si le pot dezactiva.

Succes!

sus

Denunta
seli1

Copii
dan: 16 ani, 9 luni

08.06.2007 10:10     citat 

la ceti mai trebuie bona??
daca stai acasa
tu ce faci?

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 4 luni
Natalia: 16 ani, 3 luni

08.06.2007 10:32     citat 

----------
seli1 a
Sonicka

Copii
Sara Maria: 16 ani, 4 luni
am nascut deja!

08.06.2007 10:54     citat 

Pai da, imi permit, ca nu o platesc eu. Am agajat-o pentru ca voiam sa ma intorc la serviciu, am zis ca sta 3 luni cu mine si apoi plec. Dar n-am mai plecat, ca imi dadeau bani putini pe ore multe. si nici bona n-am putut s-o dau afara. E greu de gasit una buna, a se descurca bine.
de facut am ce face, ca ea ii calca si ii spala. Eu, restul. Ca doar nu ma cocot in varful patului si stau sa planga copila dupa mine...
Deocamdata nu am incredere sa plec, mai stau.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 4 luni
Natalia: 16 ani, 3 luni

09.06.2007 8:31     citat 

F. bine faci, si eu daca nu as avea n rate, la masina, casa, banci, etc, etc, as lua pe cineva sa ma ajute cumva...
Nu cred ca bona, dar la curatenie sigur.
Panqa atunci, ma zgarcesc si fac singura.

sus

Denunta
ad72

Copii
Alex

12.06.2007 1:42     citat 

bravo sonicka, menajeaza te cat poti ca ai 2 copii de crescut!!!
eu am unul si daca sotul nu m ar ajuta, cu siguranta nu m as descurca si e clar ca mi as lua un ajutor...ca i zici bona sau cum vrei, tot ajutor ar fi!

sus

Denunta
creamkirti

12.06.2007 12:01     citat 

Seli 1, crezi ca nu are ce face daca are bona?! Ha! Sunt atatea de facut intr-o casa! Plus ca e bine ca din cand in cand sa se mai si odihneasca!
Eu il cresc pe bebe aproape singura, nu bunici in preajma mea, sotz care vine foarte tarziu de la serviciu, ba mai pleaca si in delegatii si de multe ori ma simt teribil de obosita, pentru ca la bebe se mai adauga calcat, curatenie, gatit, nopti cu multe treziri etc. de aceea am inceput sa caut o bona care sa vina de doua ori pe saptamana, ca AM OBOSIT! Ba vreau si un pic de timp pt mine!

sus

Denunta
Anka-Christine

05.08.2007 11:45     citat 

Ehei, fetelor, intre timp m-am decis s-o dau afara pe bona asta despre care scriam mai demult. Nu i-am comunicat inca decizia mea, hotararea e foarte proaspata, astept ziua de maine, luni, ca sa-i dau vestea.

Care sunt faptele de care o acuz? Aveti grija ca urmeaza o poveste lunga.

1. M-a incepand cu 16 iulie pleaca o saptamana in concediu la mare cu familia. Situatia mea la acel moment: gravida in 8 luni, afara canicula, greu sa ies cu Roxana in parc. Nu mi-a lucru inainte de a in "concediu", imi zice ca mai vine abia pe 1 august. Nu mi-a i-am si spus asta, nu i-am platit decat pe jumatate perioada respectiva, i-am explicat ca imi va fi greu si ca nu se procedeaza asa - dar nimic n-a a o nazdravana de 1 an si 11 luni o saptamana, am chemat-o pe mama din concediul ei sa ma ajute.

Macar a o parte buna treaba asta, pt ca mi-a gandesc daca chiar am nevoie de ea si ce face de fapt cu Roxana.

2. Intr-o zi (dupa "concediu", eu abia venisem de la maternitate cu cea mica) se mira: vai, ce se murdaresc sosetelele Roxanei in parc! Eu imi dau seama ca nu-i sterge sandalele niciodata, nu-i sterge jucariile de joaca, caruciorul, jucariile din casa... etc. si zicand ea ca ce murdare sunt sosetele, le ia si le pune pe masa, unde ii explic ca mai punem si mancare, sa le dea jos. Atat a mama cu nepotul (baiatul sorei mele) in parc si le vede de departe: stateau pur si simplu pe banca, o tinea pe Roxi strans langa ea pe banca si-i dadea biberon dupa biberon cu suc ca sa stea cumintea, dupa care i-a a acasa o pune in carucior chiar din casa. Copilul asta nu se exprima deloc, nu face miscare, nu nimic! si mor de ciuda, e asa de activa si de dragalasa cand se agita, cand alearga, danseaza etc. Cand totusi reuseste sa scape din stransoarea ei si face o tentativa de joaca, sta langa ea ca politaiul: "aoleu, Roxana, vezi ca te lovesti, ai grija, te murdaresti, aoleo, vai-vai!!!"

4. In alta zi, mama se duce intentionat dupa ea in parc cu nepotul, acum deja mai atenta la semne. Dar la un moment dat pleaca putin cu nepotul la un pomisor (ma rog, din motive fiziologice) si cand se intoarce, dupa 2 min, o gaseste pe bona isterizata toata, galbena la fata si tremurand, alerga in cerc ca descreierata, ca o pierduse pe Roxana. si o ia la fuga taman in directia opusa decat cea in care se dusese DOAR 2 PASI, Roxana. Deci pe langa neatentie, nici nu stie sa reactioneze in situatii oarecum de criza.

5. si multe altele. Dar mai ales, o indolenta crasa. Nu ma intreaba NICIODATA daca mai am nevoie de ajutor, ce poate sa mai faca, cu ce sa ma ajute in treburile pt Roxana, nu ale mele in casa, in cele 2-3 ore cat doarme fata, in loc sa se uite la TV... Ia totul ca pe un servici. Ora de venire abia am reusit sa i-o schimb dupa luni de zile, ca probabil ea stia ca are de semnat condica la 10, nu "indraznea" sa vina la 8.30-9.00 cum insistam eu. Am angajat-o pt 6 ore, dar in medie, nu cred ca statea mai mult de 4-5. Da, se intampla sa am o zi plina la serviciu, pe vremea cand mergeam la serviciu, si sa stea 8 ore, dar pt asta avea apoi o zi libera sau 4-5 zile cu 4-5 ore.

Asa ca nu incercati sa ma faceti sa ma razgandesc!!!
Pe scurt, a stres si nervi pt mine, asa ca trebuie indepartata. Mai ales de langa copilul meu, pe care sper sa nu o fi influentat negativ pana acum. Roxana nu da semne ca ar suferi, asa ca am zis ca e mai bine sa tai raul acum, cat inca e "cald". si-asa, chiar daca ii sare in brate cand o vede, totusi cat a dor de ea deloc, n-a ea.

Va doresc mai mult succes in alegerea bonelor,

Anca
mama pt Roxana (1 an si 11 luni) si Ilinca (1 saptamana)

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 10 luni
D: 12 ani, 5 luni

05.08.2007 5:10     citat 

Anka, avand in vedere tot ce ai povestit, e o decizie buna zambet
Sper sa gaseste repede inlocuitor sarut

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 29 ani, 2 luni
alexandru ioan: 21 ani, 10 luni

06.08.2007 12:46     citat 

Patanii cu bonele.... prima imi spunea ca baiatul a biscuiti dupa canapea :o . Am ramas uimita si mai era si o vecina la mine care de curiozitate i-a CD-uri, clame de par, biscuiti si alte obiecte care intrau acolo. si isi aducea sotul la mine in casa ca sa vada filme de groaza pe HBO

sus

Denunta
Anka-Christine

06.08.2007 1:01     citat 

Ura! Gata, nu mai avem bona!
I-am comunicat decizia mea acum cateva minute.
Din respect pt... nici eu nu stiu pt ce, pt mine, sa nu ma tiganesc, cred, i-am spus alte motive: ca nu mai avem nevoie de ea pt ca o duc la Roxana la tara si apoi iese la pensie mama mea...
Nu s-a a apoi am vorbit cu mama la telefon, care mi-a azi in parc - iar s-au intalnit mai mult sau mai putin intamplator. Horor!!! Fata mea de 2 ani nu merge cu bona decat in carucior sau in brate ca "e mica"!!! Sta pe banca 2-3 ore si mananca floricele, si eu ma mir acasa de ce nu e si ea rosie in obraji si nu mananca mancare si de ce e constipata de am ajuns la medic cu problema! Pai din stat pe banca si floricele cum ar putea sa fie altfel?

Hai, va pup si aveti grija ce bone alegeti!
Mie, una, nu-mi mai trebuie niciuna o vreme! Chiar incerc sa ma ocup singura de fata mea si o si trimit la tara, la aer curat de munte, curte mare sa alerge, pofta de mancare si de somn... tot tacamul!!

Anca
mama pt Roxana-Maria (1 an si 11 luni) si Ilinca-Teodora (1 saptamana)

sus

Denunta
pufunasuc

Copii
andreea elena: 16 ani
am nascut deja!

06.08.2007 2:36     citat 

bravo Anka! dupa parerea mea ai procedat foarte bine! eu am noroc ca sta mama cu Andreea si stiu ca e pe maini bune. dar ce-mi povesteste mama despre bonele din parc...... cum tin copii numai in carut cu biberonul plin de diverse chestii sau cu suzeta... si apoi cand ma intalnesc cu parintii seara, tot in parc, se plang ca ai lor copii nu merg singuri, nu stiu sa se joace etc!
bravo inca o data si multa sanatate!

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 29 ani, 2 luni
alexandru ioan: 21 ani, 10 luni

07.08.2007 2:29     citat 

Anka, schimba-ti incuietorile de la usa. Nu ai de unde sti daca bona ta nu a mai tarziu sa ai vre-o surpriza.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: