· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > De cind copii singuri afara, la joaca?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
De la ce virsta lasati copii singuri afara?
mai mic de 4 ani
0%
 0%  [ 0 ]
4-5 ani
10%
 10%  [ 3 ]
8-9 ani
27%
 27%  [ 8 ]
peste 10 ani
62%
 62%  [ 18 ]
voturi totale : 29

autor De cind copii singuri afara, la joaca?     
dana_vlad

Copii
andrei: 25 ani, 1 luna
mara: 16 ani, 3 luni

23.10.2007 11:07     citat 

eu la cluj ii lasam toata ziua afara singuri in curte, dar inchideam poarta zambet . ce mult imi lipseste acum! dar in parc, sau cu bicicleta nici acum nu merge andrei fara mine. parerea mea e ca nu-i bine sa-i lasi nesupravegheati pana la 12 ani. mi s-a intamplat sa asist la un proces, cand unei prietene i-au spart copiii cu pietre parbrizul. masina noua, scumpa, parintii nu au recunoscut si ea i-a purtat prin tribunale. atunci judecatorul a spus ca nu e voie sa lasi copiii nesupravegheati pe strada pana la varsta de 12 ani. mi s-a parut corect.

sus

Denunta
ddadriana

23.10.2007 11:23     citat 

Bine dar cred ca e de datoria parintilor sa-i invete pe copii ca trebuie sa respecte lucrurile altora si nu au voie sa deterioreze nimica, asta cu mult mai devreme de virsta de 12 ani. Simplu fapt ca inplinesc 12 ani, nu inseamna ca sint mai intelepti, daca nu le-a spus nimeni ce e bine si ce e rau, si ce consecvente are ptr ei si ptr familie una, alta.
Copii au nevoie de dragoste, si de siguranta, de incredere in sine, sa nu vina pe ideia sa distruga tot in jurul lor , ptr a demonstra ce valorosi sint. Trebuie sa invete sa respecte lucrurile si persoanele din jurul lor. Au nevoie sa li se satisfaca cerintele lor emotionale, daca nu, lipsa acestora declanseaze un comportament violent. Au nevoie de reguli, si de granite. Daca mai vreti va mai spun.

sus

Denunta
dana_vlad

Copii
andrei: 25 ani, 1 luna
mara: 16 ani, 3 luni

23.10.2007 2:22     citat 

ai dreptate. si trebuie sa le spui tot timpul, sa le repeti zi de zi. eu la andrei ii zic de nenumarate ori cate ceva, iese sa mearga la scoala si eu dupa el pe scari sa-i mai zic o data, ma suna de la scoala ca a ajuns, profit si-i mai aduc aminte. vine acasa si-l intreb daca a facut ce i-am spus (de ex sa duca ceva la diriginte) si el imi spune calm"am uitat". deci, niciodata nu ajunge de cate ori le zici ceva.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 7 luni

19.02.2008 1:27     citat 

Inca nu e cazul sa ma gandesc, dar noi am stat afara, pe strada, de prin clasa I. Si singuri in curte de cand am inceput sa mergem.

Iar pe la 10 ani mergeam singuri cu trenul pana la bunici la Focsani.

sus

Denunta
MAGDULICI

20.02.2008 3:00     citat 

Bun şi interesant subiect! zambet
Îmi aduc aminte că,eu şi sora mea cu 1 an mai mare,mergeam singure până la grădiniţă!Şi aveam de traversat 3 intersecţii mari!Ca să nu vorbesc despre statul afară cu cheia de gât,din clasele primare!!!

Ea l-a lăsat pe băiatul ei de la 6-7 ani să se ducă la magazin să cumpere ceva.Acum are 8 ani.Merge singur la şcoală.Ce-i drept ea stă într-un oraş mic.

DAR,DAR,DAR,am văzut la tv cazul acela despre fetiţa de cinci ani,cred,care a fost răpită din faţa blocului,violatăşi ucisă!!!! trist trist
Şi câte cazuri sunt!!!!

Personal cred că depinde de zona în care stai,de cât de circulată e zona etc...

Sunt norocoase cele care au blocuri cu curte.

La noi în zonă este un parc ptr copii.

sus

Denunta
MAGDULICI

20.02.2008 5:40     citat 

Mi-am mai adus aminte de încă un caz nefericit,acela al fetiţei de 8 ani pe care a trimis-o mama ei să cumpere ceva de la buticul de lângă bloc.
Şi nu s-a mai întors.
Au găsit-o moartă câteva luni mai târziu!

sus

Denunta
adita

Copii
Antim: 19 ani, 8 luni
Elena: 18 ani
Nectarie Ioan: 16 ani, 5 luni
Stefan: 14 ani, 5 luni
Nicolae: 11 ani, 8 luni

04.03.2008 8:38     citat 

eu am raspuns ca i-as lasa dupa 10 ani, dar la nebunia din Bucuresti nu stiu daca as avea curaj nici atunci. imi imaginez fel si fel de scenarii de groaza, sunt tare panicoasa

sus

Denunta
mikimihaescu

Copii
Luca Vlad: 19 ani, 6 luni
Andrei Tudor: 24 ani, 10 luni

05.03.2008 8:28     citat 

Raspunsul meu: in Bucurestiul zilelor noastre - pe la 14 ani rad
E o fauna in fata blocului de mi-e frica uneori si mie.

Am incetat de mult sa compar cu ce faceam eu la varsta lor. Eu am facut scoala la Gara de Nord (cartierul Matache, pentru bucuresteni - cred ca stiti cine erau majoritarii pe acolo) si din clasa a 2-a mergeam singura la scoala. fara probleme, niciodata nu s-au luat de mine. Dar era acum 30 de ani, circulatie mult mai restransa si alte conditii. Imi pare rau de copiii nostri ca nu mai au libertatea si independenta noastra, acum sunt ancorati la tv si la computer, dar nici nu vreau sa ma risc sa il calce vreo masina sau sa se ia de el vreun ciudat nenorocit.

Completare: nadrei e in clasa a 5-a si bineinteles ca ,merge singur la scoala din cartier. Dar daca vrea sa se joace cu prietenii, le face o vizita acasa sau mergem cu totii in parc.

sus

Denunta
roxmaryn

29.03.2008 9:01     citat 

Acum nici nu se pune problema, nici macar in fata blocului si daca-i cu mine afara, nu la distanta mare. Afara singura la joaca nici nu stiu ce sa zic, am votat peste 10 ani. Cel mai probabil 12.Mi-e groaza de jungla asta de afara cu tot ce inseamna ea. trist

sus

Denunta
vyronis

12.04.2021 8:06     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: