· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > sete lui bebe
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor sete lui bebe     
olivia_sultan

Copii
timoteea cristina: 19 ani, 4 luni
timotei david: 12 ani, 8 luni

15.05.2007 8:32   sete lui bebe  citat 

bebele nostru are 3 luni si 2 saptamani. Pot sa-i dau da bea apa fiarta si racita?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

15.05.2007 8:35     citat 

Olivia, e alaptat la san sau hranit artificial? Sau eventual mixt?
Daca e alaptat la san, atunci nu are nevoie de alte lichide, doar daca afara e f. cald (dar nu 25-30 grade ci canicula). Daca e hranit artificial, POATE avea nevoie si de apa (dar nu e musai), in cazul asta poti sa ii dai apa fiarta si racita. Dar apa plata nu se fierbe, atentie!

sus

Denunta
olivia_sultan

Copii

15.05.2007 8:46     citat 

----------
Christa a scris:
Olivia, e alaptat la san sau hranit artificial? Sau eventual mixt?
Daca e alaptat la san, atunci nu are nevoie de alte lichide, doar daca afara e f. cald (dar nu 25-30 grade ci canicula). Daca e hranit artificial, POATE avea nevoie si de apa (dar nu e musai), in cazul asta poti sa ii dai apa fiarta si racita. Dar apa plata nu se fierbe, atentie!
----------

Il alaptez si de la san, dar nu foarte mult, pentru ca mai mult refuza, si trebuie sa-i dau si cu biberonul. Si ii dau si lapte praf Bebivita completare. Deci spui ca pot sa-i dau apa fiarta totusi?

sus

Denunta
Christa

Copii

15.05.2007 8:48     citat 

Cum ziceam, in mod obisnuit de fapt nu au nevoie, dar daca ai impresia ca ii e sete, ii poti da.

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 12 ani, 7 luni

15.05.2007 10:18     citat 

Ultima data(de fapt a doua sau a treia ca i-am dat doar sa o stranga putin la burtica) fetita mea a baut cu placere 20 ml suc de morcov zambet Si noi avem doua luni si un pic si papam mixt(mami+ formula)..Apica n-am incercat...Ceiut nu ne place..hmm.cum iti dai seama daca vrea apa? Noua drept gustare in timpul zilei(ca suntem smechere si adormim la san) sau in timpu noptii sare mami la interval cu instalatia din dotare foarte fericit
Viitura sper sa fie bine si sa ne pove cum a fost cool

sus

Denunta
tatabun

Copii
Erik: 13 ani, 2 luni
Iulia: 9 ani

15.05.2007 1:37     citat 

----------
mella77 a scris:
de sete se bea apa, zic eu...
voi, care beti ceai, chiar nu va face sete ceaiul? mie imi place ceaiul, dar cand beam ceai de chimen+anason+fenicul ma apuca o sete dupa.... si ajungeam la 4-5 litri pe zi delichide. acum beau doar vreo 3zambet
ideea e ca intotdeauna dupa ce am baut ceai am simtit o senzatie de sete! nu pot sa cred ca sunt singura! d'asta mi se pare aiurea sa dau bebelusului de sete ceai si nu apa. e asa placuta senzatia aia de potolit setea cu apa....zambet
----------

si eu mor de sete dupa ceai asa ca ii dau bebelusului doar apa si doar din pahar ca nu vrea sa bea din biberon ca este alaptat la san. si cu ceai nu am vrut sa il invat deoarece mi se pare ca e mai bine sa ii dau apa plata bebelusului.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

16.05.2007 9:52     citat 

oare sunt parinti care dau apa minerala sau partial minerala la copiii sub un an? hmmm!

sus

Denunta
Christa

Copii

16.05.2007 10:28     citat 

----------
brishtara a scris:
oare sunt parinti care dau apa minerala sau partial minerala la copiii sub un an? hmmm!
----------

Eu ii dau apa minerala, dar o "scutur" ca sa iasa acidul din ea. A fost testata cu "bine" pentru bebelusi, e saraca in sodiu.

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 13 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani

16.05.2007 10:37     citat 

Apa plata sau minerala e saraca in sodiu. Si nu e bine ca e saraca in sodiu? Chiar sunt pe langa subiect..

sus

Denunta
Christa

Copii

16.05.2007 10:49     citat 

----------
brishtara a scris:
Apa plata sau minerala e saraca in sodiu. Si nu e bine ca e saraca in sodiu?
----------

Ba da, e foarte bine. Dar nu toate apele minerale sunt sarace in sodiu, de asta am mentionat. zambet

sus

Denunta
olivia_sultan

Copii

16.05.2007 11:01     citat 

----------
tatabun a scris:
----------
mella77 a scris:
voi, care beti ceai, chiar nu va face sete ceaiul? mie imi place ceaiul, dar cand beam ceai de chimen+anason+fenicul ma apuca o sete dupa.... si ajungeam la 4-5 litri pe zi delichide. acum beau doar vreo 3zambet
ideea e ca intotdeauna dupa ce am baut ceai am simtit o senzatie de sete! nu pot sa cred ca sunt singura! d'asta mi se pare aiurea sa dau bebelusului de sete ceai si nu apa. e asa placuta senzatia aia de potolit setea cu apa....zambet
----------

si eu mor de sete dupa ceai asa ca ii dau bebelusului doar apa si doar din pahar ca nu vrea sa bea din biberon ca este alaptat la san. si cu ceai nu am vrut sa il invat deoarece mi se pare ca e mai bine sa ii dau apa plata bebelusului.
----------

Eu astazi, i-am dat apa bebelui meu, cu biberonul , bineinteles, pentru ca si laptele praf il ia tot cu biberonul. A m fiert apa si am racit-o, apoi i-am dat sa bea si a luat-o din prima. Nu s-a strambat deloc, si pana acum i-am dat doar lapte de la piept, lapte praf, ceai si sucuri de mere, portocale si morcov.

sus

Denunta
Christa

Copii

16.05.2007 11:03     citat 

olivia, e prea devreme sucul de portocale la varsta lui, e prea acid. trist

sus

Denunta
olivia_sultan

Copii

16.05.2007 11:08     citat 

----------
lilith1 a scris:
Ultima data(de fapt a doua sau a treia ca i-am dat doar sa o stranga putin la burtica) fetita mea a baut cu placere 20 ml suc de morcov zambet Si noi avem doua luni si un pic si papam mixt(mami+ formula)..Apica n-am incercat...Ceiut nu ne place..hmm.cum iti dai seama daca vrea apa? Noua drept gustare in timpul zilei(ca suntem smechere si adormim la san) sau in timpu noptii sare mami la interval cu instalatia din dotare foarte fericit
Viitura sper sa fie bine si sa ne pove cum a fost cool
----------

Eu povesteam cu sotul acum 2 seri, si la un moment dat dupa ce-a mancat laptic, i-am dat ceai, la care sotul imi zice : Hai sa-i dam si apa, ca ceaiul nu-i tine de sete. Mie sincer mi-a fost teama. M-am tot documentat de pe net, si n-am gasit contraindicatii, la asa ceva. Eu pur si simplu i-am pus azi in biberon apa fiarta si racita, si i-am dat-o sa vad daca o vrea. Si n-a mai dat drumul la biberon pana nu s-a saturat. Incearca pur si simplu, si da-i. O sa-ti dai seama daca-i place sau nu. Daca nu-i place, o sa scoata biberonul afara. Si bebele meu adoarme la san. E foarte smecher. Azi m-a torait toata ziua la cap. Aveam treaba o gramada, si el vroia in brate, sa ma joc cu el. L-am lasat sa mai si planga, ca n-am avut incotro. Ce sa-i faci... ca femei, mai avem de facut si mancare si curat si spalat...

sus

Denunta
mella77

Copii
MM: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

17.05.2007 12:13     citat 

----------
tatabun a scris:
----------
mella77 a scris:
----------

----------

zambet
asa zic si eu!

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 13 ani
mara: 10 ani, 3 luni

17.05.2007 12:28     citat 

----------
mclaudiu a scris:
cand ii dati apa nu ii dati apa minerala decarbozificata pentru ca nu este bune pentru copiii mici. Cautati si veti gasi apa de izvor plata aceasta nu contine saruri minerale.
----------

cum nu contine minerale? exclamatie
contine! unele chiar prea multe, dupa parerea mea

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: